Katar u małych dzieci to naprawdę wielki problem. W jaki sposób najlepiej sobie z nim radzić? Mam na to kilka swoich, sprawdzonych sposobów oraz produkt, który jest nowością na rynku – aspirator do nosa dla dzieci Sopelek z opcją odciągania kataru za pomocą ust oraz odkurzacza (dwa aspiratory w jednym).

katar u małego dziecka aspirator do nosa Sopelek 3+

Z noska cieknie wydzielina, niemowlę nie śpi, płacze, jest rozdrażnione… znacie to? Nijak sprawdza się tu powiedzenie – katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Niestety nie odnosi się ono do niemowląt. Katar u małych dzieci jest bardzo dokuczliwy. Maluszek nie rozumie infekcji, więc nie ma się co dziwić, że jest non stop poddenerwowany, a my – wraz z nim.


sposoby na katar u małego dziecka

 • częste oczyszczanie noska aspiratorem np. Sopelek 3+
 • jeśli dziecko ma tylko niewielki katar – pediatrzy polecają spacer
 • podawanie dużej ilości picia
 • wietrzenie mieszkania
 • inhalacje na przykład nebulizatorem
 • skórę pod noskiem można posmarować maścią majerankową

Wszystkie, znane mi domowe sposoby na katar u dziecka opisałam w osobnym artykule na blogu (klik) 


jak sobie poradzić z katarem u małego dziecka niemowlaka

Pierwszą najważniejszą czynnością podczas kataru u dziecka, jest oczyszczenie noska, aby pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Nasze mamy i babcie używały „cudownej” gruchy. Brrrr drżę na samą myśl. Choć wiem, że i teraz znalazłoby się wielu jej amatorów. Kiedy urodziłam Borysa otrzymałam informację, że w przypadku kataru u małego dziecka najlepiej sięgnąć po aspirator do nosa. Tak też zrobiłam.

Aktualnie jako mama 3 dzieci nabrałam już nieco doświadczenia, wiem co, gdzie, kiedy i do czego [ aczkolwiek w wielu kwestiach wydaje mi się, że wiem czasami mniej, niż w pierwszej ciąży 😉 ]. Od niedawna naszym nieodłącznym towarzyszem podczas kataru, jest aspirator do nosa Sopelek 3+. Dlaczego zdecydowałam się na ten produkt?


ASPIRATOR do nosa dla dzieci SOPELEK 

 • polski produkt
 • jest tańszy w porównaniu z innymi tego typu produktami
 • posiada 2 możliwości odciągania kataru – za pomocą ust oraz odkurzacza
 • ma bardzo praktyczne etui
 • posiada specjalny otwór redukujący siłę ssącą z odkurzacza
 • jest bezpieczny i skuteczny
 • jest to wyrób medyczny
 • adapter w aspiratorze Sopelek jest skonstruowany w taki sposób, aby zapobiegać wciągnięciu delikatnej skóry noska

Sopelek aspirator do nosa dla niemowląt i małych dzieci

Aspirator do nosa dla dzieci Sopelek 3+

– doskonale wypada na tle konkurencji. Najpopularniejsze na rynku produkty są sprowadzane z Węgier i Szwecji. A ja mam pod ręką nasz, rodzimy. Jest to jedyny produkt w Polsce, który posiada REKOMENDACJĘ Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Oznaczenie „3+” bynajmniej nie oznacza, że jest to aspirator do nosa Sopelek dla dzieci od 3 roku życia. Sopelek 3+ to odciągacz kataru od pierwszych dni życia.

Jest to aspirator 2 w 1, czyli 2 aspiratory w 1 opakowaniu. W przypadku małego kataru – tzw. lejącej wydzieliny używamy go ręcznie. Wiem, że nie jest to zbyt przyjemne, jednak działa! I zdradzę Wam w sekrecie, że dzięki takim produktom moja starsza dwójka szybciutko nauczyła się dmuchać katar do chusteczki. Wystarczyło, że powiem – chusteczka czy rurka? Zgadnijcie, co wybierali 🙂

Tak komfortowej sytuacji w przypadku niemowlaka i mniejszych dzieci nie mamy. Musimy im pomóc. Osobiście wolę w przypadku kataru u małych dzieci – sięgnąć po domowy eliksir z buraka czy czosnku i cytryny oraz po aspirator do nosa Sopelek 3+, niż od razu biec do pediatry. Plusem jest również jego wielkość. Można go spakować do wygodnego etui i mieć go zawsze pod ręką, również w podróży.

aspirator do nosa małe dziecko który wybrać niemowlę wyprawka

Oczywiście jest całe gro przypadków, że domowe sposoby nijak nam się przydadzą. W przypadku poważniejszego przeziębienia, konsultacja z lekarzem jest absolutnie potrzebna. I w takiej sytuacji pediatrzy rekomendują aspirator do nosa – do odkurzacza.

I tu znowu sięgamy po odciągacz do kataru dla dzieci Sopelek 3+, który możemy z powodzeniem w tym celu wykorzystać. Produkt pomoże nam w usunięciu zielonej, gęstej wydzieliny za pomocą odkurzacza. W nocy można korzystać z odciągania za pomocą ust, aby nie budzić innych domowników, a w dzień podłączyć do odkurzacza.

W opakowaniu aspiratora do nosa dla dzieci Sopelek 3+ znajduje się:                                                          

 • aparat +10 szt. jednorazowych filtrów
 • wężyk z ustnikiem do odciągania kataru za pomocą ust wężyk z adapterem do odciągania kataru za pomocą odkurzacza 
 • 2 szt. nieprzemakalnych podkładów higienicznych dla niemowląt Sopelek Baby

Aspirator do nosa Sopelek 3+ wraz z dodatkowymi końcówkami, filtrami możemy kupić w niemal każdej aptece np. www.apteline.pl a jego koszt to zaledwie 21,99 zł !


Jak używać aspiratora do nosa dla dzieci SOPELEK ?

Zanim zaczniemy maluszkowi usuwać z noska nadmiar wydzieliny, połóżmy go na sztywnym podłożu – np na podłodze na kocyku lub na przewijaku – bo dzięki temu łatwiej nam będzie unieruchomić jego główkę. To ważne, bo gdy podczas oczyszczania noska dziecko zacznie poruszać główką, końcówka urządzenia może uszkodzić śluzówkę. Następnie wsuwamy jedną rękę pod główkę i lekko ją unosimy (to dosyć ważne, gdyż taka pozycja zapobiegnie cofaniu się języka podczas oczyszczania nosa, co mogłoby skutkować zablokowaniem dróg oddechowych malca – wolę ostrzec, choć są to niezmiernie rzadkie przypadki). Drugą rękę na wszelki wypadek zawsze kładę na czole. Aczkolwiek najwygodniej jeśli mamy do dyspozycji 4 ręce, bo maluszek zawsze się wierci. W między czasie wsuwamy dziecku do nosa końcówkę aspiratora do nosa Sopelek 3+ i postępujemy według instrukcji na opakowaniu urządzenia – czyli usuwamy wydzielinę ustami lub odkurzaczem. 


U bardzo małych dzieci katar może być przyczyną zapalenia ucha, gdyż nos, gardło i ucho środkowe leżą u nich bardzo blisko siebie. Wydzielina nieusunięta w porę z noska, spływa do uszu i tam zasycha, stając się pożywką dla bakterii. Zbyt częsty i przewlekły katar może też spowodować przerost migdałka, a to już o krok od operacji. [ o operacji migdałka już Wam opowiadałam.] Nie było to takie straszne, choć nerwów, co nie miara. W naszym przypadku winą jest nieprawidłowa budowa ucha wewnętrznego, którą ma mój syn, podobnie jak ja i część mojej rodziny].

Zastanawiając się nad zakupem odciągacza kataru ustnego lub do odkurzacza warto zastanowić się nad opisanym przeze mnie produktem. Aspirator do nosa dla dzieci Sopelek to aspirator vacuum z opcją odciągania kataru za pomocą ust oraz odkurzacza (dwa aspiratory w jednym). Jednak… życzę Wam jak najmniej sytuacji związanych z katarem u małego dziecka i jak najwięcej spokoju, cierpliwości i przespanych nocy.