Zabawy logopedyczne to idealny sposób, aby zachęcić dziecko do ćwiczeń logopedycznych w sposób nie bezpośredni. To zupełnie coś innego, niż nudne, powtarzalne zadania, które mogę zniechęcić dziecko do logopedii. Wypróbujcie wszystkie przykłady i przekonajcie się, jak Wasze dziecko z przyjemnością i z wielkim zapałem wykonuje ćwiczenia poprzez zabawy logopedyczne.

ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci w różnym wieku dla 2 latka i 5 latka

Duże zainteresowanie wzbudził w Was poprzedni artykuł o logopedii –

Kiedy do logopedy? + kwestionariusz logopedyczny dla rodziców – online (za darmo)

Dlatego śpieszę z kolejnym tekstem – z propozycjami zabaw logopedycznych dla dzieci w każdym wieku. Myślę, że większość propozycji spodoba się zarówno najmłodszym i trochę starszym dzieciom. Zabawy logopedyczne można wykonywać w domu oraz na podwórku.

Przy czym musimy mieć na uwadze fakt, że tego typu zabawy logopedyczne nie zastąpią terapii logopedycznej i każde dziecko z wadą wymowy powinno mieć dopasowane pod siebie konkretne ćwiczenia  przez logopedę, który określi najlepiej rodzaj ćwiczeń i poda wskazówki do pracy w domu. Nie każdy rodzaj ćwiczenia rozwiązuje problem związany z wymową.

Jeżeli szukacie konsultacji, diagnozy lub terapii logopedycznej, polecam wariant online, z które skorzystałam. Możecie zobaczyć polecanych logopedów online i uzyskać naprawdę szybką pomoc, dzięki wizycie logopedycznej przez Internet:

logopeda online - zajęcia z logopedą w internecie - serwis dobry logopeda opinie

 

 https://www.dobrylogopeda.edu.pl/logopeda-online

 

Ćwiczenia logopedyczne w domu

Z pewnością w taki sposób, aby nie zniechęcać o ich wykonywania, bo rezultat będzie żaden! Na każdym kroku chwal swoje dziecko, ono naprawdę tego potrzebuje. Duża część dzieci w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ma problem logopedyczny. Nie słucha siebie. Podam Wam przykład. Moja córka zauważyła, że jej sposób wypowiedzi różni się od rodzeństwa i rówieśników, kiedy dokładnie wysłuchała nagranego przeze mnie wcześniej wierszyka, który mi wydeklamowana. Była zaskoczona i najpierw stwierdziła, że to wina telefonu, że tak niewyraźnie mówi.

Dopiero po szczerej rozmowie, na spokojnie, zrozumiała, po co są ćwiczenia i zabawy logopedyczne dla dzieci. Od tego momentu już nie denerwuje się, kiedy z nią ćwiczę. Aczkolwiek zawsze staram się aby logopedia w domu odbywała się w formie zabawy. Oczywiście wcześniej diagnozę postawiła Pani Logopeda i zasugerowała zestawy ćwiczeń. Odpukać Ola jest bardzo chętna i z zapałem wykonuje ćwiczenia.

Ile powinny trwać ćwiczenia logopedyczne?

Ważnym aspektem jest również czas, który przeznaczymy na ćwiczenia logopedyczne. Nie może być byt długi, aby dziecko się nie zniechęciło.

Sugerowany czas trwania ćwiczeń logopedycznych:

  • dzieci w wieku od 1 do 3 lat – około 3 minuty
  • dzieci w wieku od 3 do 4 lat – 3 do 5 minut
  • dzieci w wieku 5 do 6 lat od 5 do 10 minut
  • dzieci od 7 lat – minimum 10 minut w zależności od zaangażowania

Oczywiście jeśli dziecko jest chętne, można wydłużyć czas, zwłaszcza jeśli wykorzystamy poniższe przykłady zabaw logopedycznych.

Ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci w każdym wieku

1. Zabawa w dmuchanie papierków

Weźcie dużą kartkę papieru, najlepiej z zeszytu, gdyż taki jest najlżejszy. Porwijcie z dzieckiem na małe kawałki i zróbcie zawody w dmuchaniu. Na stole lub na podłodze ułóżcie papierki w dwóch kupkach i dmuchajcie równocześnie. Kto pierwszy dotrze do umownej mety? Włączamy tu aspekt rywalizacji, który dzieci bardzo lubią.

2. Zabawa w biedronkę

Zabawa polega na przenoszeniu czarnych kółek wyciętych z papieru za pomocą słomki na sylwetę biedronki z papieru, którą można wcześniej wspólnie przygotować.

Czerwoną sukienkę i czarne kropeczki

Widziałam u mojej małej biedroneczki.

Policzę twe kropki, nim polecisz w świat,

Powiem wszystkim dzieciom, ile miałaś lat…

3. Bulgotanie

Prosta i ciekawa zabawa logopedyczna w bulgotanie to po prostu dmuchanie przez słomkę do picia napojów. Rurkę wkładamy do szklanki napełnionej do połowy wodą i dziecko zaczyna dmuchać. Szklanka jest o tyle atrakcyjniejsza od kubka, bo dziecko widzi na wodzie bańki.

4. Zabawy z lusterkiem

Postaw przed dzieckiem lustro. Wygłupiajcie się, róbcie śmieszne miny, a przy okazji wykonujcie ćwiczenia policzków:

  • nadymanie policzków (gruby zajączek)
  • wciąganie policzków (chudy zajączek)
  • nadymanie i wciąganie policzków naprzemiennie
  • nadymanie policzków i przesuwanie powietrze od jednego do drugiego
  • lekkie przygryzanie policzków zębami (masaż)

Ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci w każdym wieku - ćwiczenia logopedyczne przed lustrem dla dzieci 5 lat - ćwiczenia poprawiające wymowę głoski szumiące

5. Zabawa z ryżem preparowanym

Ryż preparowany kosztuje mniej niż 2 złote i może nam posłużyć do logopedii w domu. Wysyp ryż na talerzyk i poproś dziecko aby zjadało go bez użycia rączek. Dziecko aby zjeść ziarenka musi naprawdę się postarać. Spróbuj razem z nim 🙂

6. Zabawa logopedyczna z pluszakami / figurkami

Poukładajcie przed sobą zwierzątka. Mogą to być figurki zwierzątek, pluszaki, a nawet zwierzątka wycięte z papieru. Niech dziecko pokazuje losowo dane zwierzątko i wspólnie je naśladujcie. Np. jak ziewa hipopotam? Dziecko otwiera szeroko buzie i naśladuje hipopotama. Jak robi rybka? Dziecko układa usta w dziubek i wciąga policzki do środka, po czym porusza ustami jak rybka. Jak robi osiołek? I-O-I-O Jak parska konik? Jak przeżuwa trawę kózka?  Jak miauczy kotek? Jak szczeka piesek?   Będziecie mieć przy tej zabawie logopedycznej dużo śmiechu.

7. Cmokamy, parskamy, chuchamy, dmuchamy

Pobawcie się razem: cmokajcie, parskajcie, chuchajcie, dmuchajcie – w tę zabawę można się bawić nawet w samochodzie! To naprawdę fajny sposób na wspólne spędzenie czasu.

Możecie też pobawić się wierszykiem i odliczać na paluszkach:

„Wrona”
„Jedna wrona bez ogona,
druga wrona bez ogona,
trzecia wrona bez ogona,
czwarta wrona bez ogona itd.
… a ta jedenasta, wrona ogoniasta.”

Można też pobawić się wierszykiem, który należy najpierw zapamiętać, a następnie powiedzieć na jednym oddechu:

Siedzi kura w koszyku, liczy jaja do szyku: jedno jajo, drugie jajo, trzecie jajo

I liczymy do tylu, do ilu potrafimy najwięcej.

8. Dmuchanie wiatraczka

Niemal każdy z nas miał jako dziecko wiatraczek. Jednak nie każdy z nas jest świadomy, że jest to świetny sposób na trening narządów artykulacyjnych!

jakie zabawy logopedyczne wykonywać z dzieckiem w domu - 14 propozycji zabaw dla dzieci 3 latka i 6 latka

9. Dmuchanie do papierowego worka

Jest to znany sposób na odstresowanie, w napadzie lęku  i  nie dopuszczenie do utraty przytomności, ale możemy go wykorzystać jako ciekawą zabawę logopedyczna dla dzieci. Dziecko nadyma policzki i wdmuchuje powietrze do papierowego worka. Ćwiczenie warto powtórzyć kilkakrotnie.

10. Książeczki logopedyczne

Mamy ich w księgarniach naprawdę dużo. Ze swojej strony mogę polecić dwie bardzo ciekawe pozycje: Wierszyki i zabawy logopedyczne z pingwinkiem Piko (pięknie ilustrowana, kolorowa książeczka) oraz dla nieco starszych dzieci Kap Clap Chlap. Opisane zostały we wpisie:

Fajne kolorowanki z naklejkami dla dziewczynek - tematyczne - Lubię naklejać seria Wydawnictwo Wilga

 

Wyjątkowe książeczki, które umilą czas w domu – malowanki, naklejki 3D, wierszyki logopedyczne, książeczki edukacyjne i notatnik inżyniera

 

 

 

Natomiast we wpisie:

Książki logopedyczne dla dzieci, zeszyt treningowy czyli logopedia w naszym domu

znajdziecie inne książeczki, które z pewnością również przypadną dzieciom do gustu: Pucia, Z mucha na luzie i świetne Zeszyty treningowe dla starszych dzieci.

11. Pyszna zabawa logopedyczna z jedzeniem

Do tej zabawy użyj krem czekoladowy, orzechowy , dżem lub miód – w zależności co najbardziej lubi Twoje dziecko. Zabawa polega na zlizywaniu z warg i podniebienia wybranego smakołyku. Możesz na koniec poprosić dziecko aby sprawdziło językiem każdy ząbek czy jest czysty.

12. Zabawa w szumiące drzewo 

Dziecko unosi rączki do góry i naśladuje poruszane przez wiatr gałązki, przy okazji naśladuje po kolei głoski:

SZA  SZO  SZU  SZE  SZY
ASZA  OSZO  USZU  ESZE  YSZY
ASZ  OSZ  USZ  ESZ  YSZ

13. Bańki mydlane

Któż ich nie kocha?! Jest to kolejna ciekawa zabawa logopedyczna uwielbiana przez wszystkie dzieci! Wiosna zbliża się wielkimi krokami, wyjdźmy do parku lub ogrodu i dmuchajmy bańki mydlane.

Ćwiczenia logopedyczne w domu - Ile powinny trwać ćwiczenia logopedyczne

14. Wierszyki logopedyczne do druku 

Idealnie, gdyby udało się dziecku nauczyć wierszyka na pamięć i w wolnej chwili aby je sobie powtarzało (propozycja dla starszaków)

Każdy z wierszyków możesz wydrukować. Zapisz na dysku i wydrukuj.

wierszyk logopedyczny do druku
wierszyk logopedyczny do drukuwierszyk logopedyczny do druku

 

 

 

I propozycja dla młodszych dzieci, którą możesz przeczytać przed snem:

(do druku)  wierszyk logopedyczny do druku o Kubusiu Puchatku

Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu powyższe ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem dobrylogopeda.edu.pl