są miejsca, które chciałabym zobaczyć. Poczuć klimat, powąchać powietrza, zachłysnąć się urodą miejsc, poczuć smak potraw. Jednym z ich jest Gruzja, daleka, tajemnicza, wśród gór, z niecodziennymi krajobrazami, z wioskami usianymi jakby niechcący. Po części europejska, ale tak naprawdę nieco dzika, z problemem porozumiewania się w języku angielskim.

skalne miasta wydrążone w XVII wieku, nietypowe parki narodowe, setki miejsc w których czas się zatrzymał, kuszą tak wielu. Tajemnica, którą skrywa, przyciąga i nęci. Kiedyś poczuje jej zapach i smak, ale póki jestem tu na miejscu, wypróbowałam potrawy. Można ich skosztować w gruzińskich restauracjach, np. w Krakowie, a następnie popróbować zrobić je samemu.


jakby czytając w moim myślach wydawnictwo Nasza Księgarnia przysłała mi książkę, napisana przez gruzina Tajemnice Gruzińskiego Smaku. Skrywa ona 79 smacznych przepisów, z których kilka już wypróbowałam. Jesteśmy mączna rodziną, uwielbiamy wszelkie kluchy, naleśniki, pierogi. Do gustu przypadły nam chinkali, czyli gruzińskie pierożki.

gruzińskie smaki chinkali

chinkali

nieco przez mnie przerobione, ale równie wyśmienite. W oryginalnym przepisie używa się mięsa cielęcego, którego w mojej kuchni nigdy nie będzie, zastąpiłam je mięsem z kurczaka. Moje ciasto jest też nieco miększe / mimo rąk wyrobionych przy mojej trójce maluchów, uwielabiam ich nosić, to jakieś zboczenie? 😉 / nie mam siły na wałkowanie, więc podstawę na chinkali wyrabiam z ciepłej wody z łyżką oleju, dzięki którym ciasto wyrabia się prawie samo. Co więcej, do farszu nie dodaję cebuli, ale ciut marchewki. Zamiast wywaru z kości używam niedzielnego rosołu.

lubię przepisy nieco modyfikować, dzięki temu to kuchnia moja, taka jak lubię. Chinkali zjadamy rękami, trzymając za ogonek, lub wbijając w pierożka widelec, gryziemy wysysając ze środka rosołek. Smakuje wybornie. Wypróbowałam chinkali w rosole, zamiast makaronu, hm… poezja.

chinkali

przepis na chinkali

i taka mała podpowiedź, niech nie przeraża Was forma „skręcania” ciasta na chinkali, robi się je migiem. Istotna sprawa, po skręceniu ciasta, górna końcówkę można odciąć/oderwać. Ja placuszki z ciasta wykrawałam miseczką o średnicy 13 cm.

jak zrobić chinkali

gruziński przepis

smacznego 🙂


tajemnice gruzińskiego smaku

mam dla Was niespodziankę – 2 książki Tajemnice Gruzińskiego Smaku

książki powędrują do: Magdalena Piaseczny oraz Agnieszka Szatkowska

zasady:
1. konkurs dla fanów wkawiarence.pl  na facebooku (dla osób,  które polubiły profil)
2. miło mi będzie, jeśli udostępnisz plakat konkursowy oraz zaprosisz znajomych do zabawy (poprzez oznaczenie ich) – w komentarzu pod plakatem konkursowym na fb @Wkawiarence
3. w komentarzu napisz co najbardziej lubisz gotować
4. konkurs trwa od 02.02.2018 do 12.02.2018 roku do północy
promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook
regulamin:
1. Sponsorem konkursu jest Nasza Księgarnia, a organizatorem konkursu jest blog wkawiarence.pl 
2. Nagrodą w konkursie są dwie książki Tajemnice Gruzińskiego Smaku
3. Konkurs trwa od 02.02.2018 do 12.02.2018 roku do północy
4. Wysyłka nagrody tylko na terenie kraju.
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 23.12.2017
6. Zwycięzcy zostaną wybrani przez organizatora  na podstawie subiektywnej oceny dotyczącej aktywności danego uczestnika konkursu w trakcie jego trwania.
7. Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook.

tajemnice gruzińskiego smaku

książka o gruzji

przepisy gruzja


jeśli spodobał Ci się mój wpis, będzie mi bardzo miło, jeśli:
– przyłączysz się ze mną do dyskusji w formie komentarza
– udostępnisz ten wpis znajomym 
chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami z bloga?
polub mój profil na facebooku lub na instagramie lub zapisz się do subskrypcji  / znajdziesz po prawej stronie bloga /
– pozdrawiam Was cieplutko – asia
czy Ty też jesteś super mamą ? - www.wkawiarence.pl - wpis + akcja dla Was , link w Ig w bio ................ ................ #rodzina #siłą #razem #zawsze #moje #szczęście #szczesliwamama #tròjka #dziecko #lovemyfamily #happy #smile #poland #blog #nowypost #wpis #blogger #kuradomowa #mama #instamatka #fashion #home #instamatki #polishgirls #myson #and #daughters #instakids #sangotrade #matoworek