Powstało wiele teorii jak czyścić zabawki dla dzieci i je dezynfekować. Ja jednak stronię zasadniczo od mocnych, chemicznych środków. W celu czyszczenia i dezynfekcji zabawek moich dzieci, czy to gumowych, plastikowych, silikonowych, czy nawet pluszowych stosuję sprawdzone metody, które nic mnie nie kosztują. Podam Wam również domowy spray do czyszczenia zabawek, który kosztuje grosze i możecie go sami przygotować z produktów dostępnych w każdej kuchni. 

czyszczenie zabawek pluszaków dezynfekcja

straszne zabawki. Nie, nie mówię o nawiedzonych laleczkach, które chichoczą bez baterii… Raczej o zabawkach, które są niezmiernie kochane, wszędzie za sobą ciągane, „jedzone” i przytulane. Zbierają brud. O ile odrobina brudu, jak twierdzą dzisiaj eksperci, nikomu nie zaszkodzi, a nawet pomoże kształtować odporność dziecka, o tyle warto wiedzieć, ile to jest odrobina, bo jednak to właśnie brak higieny powoduje rozprzestrzenianie się zarazków i przenoszenie chorób. Jak czyścić zabawki, żeby były bezpieczne dla dziecka?

zdania na temat stosowania rozcieńczonego wybielacza chlorowego do czyszczenia zabawek są podzielone. Z jednej strony jest to niesamowicie skuteczna, tania i łatwa w zastosowaniu metoda. Zwolennicy twierdzą, że również bezpieczna, bo chlor wyparowuje na otwartym powietrzu w ekspresowym tempie, dlatego zabawki umyte mocno rozcieńczonym wybielaczem i wysuszone można zwrócić dziecku bez obawy, że się naje chloru.

Z drugiej strony, każdy kto posiada wiedzę jak skutecznie posprzątać dom i choć raz używał środka na bazie chloru w domu, wie że specyficzny zapach może utrzymywać się godzinami, więc trudno powiedzieć, w którym dokładnie momencie chlor całkowicie się neutralizuje. Badania naukowe sugerują, że opary chloru mogą mieć związek z występowaniem astmy i innych schorzeń układu oddechowego. Dlatego dziś będzie o innych metodach, które ja stosuję.

jak czyscic i dezynfekowac zabawki dla dzieci

JAK CZYŚCIĆ ZABAWKI

zmywarka do naczyń

plastikowe i gumowe zabawki, a nawet samochodziki i tym podobne można po prostu wrzucić do zmywarki na krótki cykl. Nie ryzykowałabym mycia w zmywarce zabawek z elektroniką.

pralka

misie i inne pluszaki są łatwe do utrzymania w czystości: wystarczy wyprać je w pralce w tym samym proszku, którego używacie do prania dziecięcych ubranek. Co do temperatury, zazwyczaj 40 stopni wystarczy, chyba że akurat wychodzicie z grypy czy biegunki, wtedy warto wyprać zabawki przynajmniej w 60 stopniach.

jak czyscic zabawki dla dzieci

jak czyścić zabawki dla niemowląt?  

gotowanie jest moją ulubioną i najskuteczniejszą metodą czyszczenia zabawek dla niemowląt. Zero chemii, a skuteczniejszej w walce z zarazkami chyba nie wymyślono. Gotuję w garnku sporą ilość wody, po zagotowaniu wyłączam palnik, wrzucam zabawki na pięć minut i wyjmuję za pomocą szczypiec kuchennych. Zostawiam na papierowym ręczniku do wyschnięcia (i ostygnięcia). Wspaniale sprawdza się w w przypadku małych zabawek dla niemowląt typu –  smoczki, gryzaki oraz plastikowe i silikonowe zabawki. To też dobry sposób, aby utrzymać w czystości kąpielowe kaczuszki, żółwie i całe to pływające zoo, które wbrew pozorom wcale nie myje się podczas kąpieli, a wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo narażone na gromadzenie bakterii i pleśni.

dezynfekcja zabawek w zamrażarce

pluszaki można świetnie zdezynfekować w zamrażarce. Wkładamy zabawkę do reklamówki jednorazowej i wkładamy na kilka godzin do zamrażarki.

mycie zabawek

płyn do czyszczenia zabawek

dotąd było łatwo, ale co z tymi wszystkimi zabawkami, których nie da się uprać ani wyparzyć, jak zabawki mechaniczne? Można je regularnie przecierać mokrymi chusteczkami, ale problem jest taki, że chusteczki przeznaczone do pielęgnacji ciała dziecka mogą nie być wystarczająco skuteczne, a te przeznaczone do zwykłego czyszczenia mogą zawierać substancje, które niekoniecznie są bezpieczne.


naturalny sprayu do czyszczenia zabawek, który jest i skuteczny, i bezpieczny:

  • Pół szklanki białego octu
  • Pół szklanki wody destylowanej
  • 30 kropli olejku eterycznego (na przykład lawendowego)

wszystko przelać do czystej butelki ze spryskiwaczem, wymieszać i gotowe.


jak często czyścić zabawki?

te ulubione i najczęściej przytulane – regularnie, raz w tygodniu. Inne zabawki – kiedy są w widoczny sposób brudne i zawsze po chorobie dziecka lub kogoś innego w domu, albo po przyjęciu urodzinowym, kiedy kilkoro dzieci bawiło się zabawkami.

w czym umyć zabawki dla dzieci

jeśli jesteście akurat w temacie czyszczenia i sprzątania, czy to z powodu choroby, przyjęcia, czy zbliżającej się wiosny, w Internecie znajdziecie sporo ciekawych wskazówek jak posprzątać dom.

Temat – jak czyścić zabawki – jest sprawa dosyć istotną, kiedy mamy w domu małe dziecko. A jak jest u Was z czyszczeniem zabawek? Macie jakieś patenty na utrzymanie ich w czystości?