Katar u małych dzieci to naprawdę wielki problem. W jaki sposób najlepiej sobie z nim radzić? Mam na to kilka swoich, sprawdzonych sposobów oraz produkt, który jest nowością na rynku – aspirator do nosa Sopelek 3+ z opcją odciągania kataru za pomocą ust oraz odkurzacza (dwa aspiratory w jednym).

katar u małego dziecka aspirator do nosa Sopelek 3+

Z noska cieknie wydzielina, niemowlę nie śpi, płacze, jest rozdrażnione… znacie to? Nijak sprawdza się tu powiedzenie – katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Niestety nie odnosi się ono do niemowląt. Katar u małych dzieci jest bardzo dokuczliwy. Maluszek nie rozumie infekcji, więc nie ma się co dziwić, że jest non stop poddenerwowany, a my – wraz z nim.


sposoby na katar u małego dziecka

 • częste oczyszczanie noska aspiratorem
 • jeśli dziecko ma tylko niewielki katar – pediatrzy polecają spacer
 • podawanie dużej ilości picia
 • wietrzenie mieszkania
 • inhalacje na przykład nebulizatorem
 • skórę pod noskiem można posmarować maścią majerankową

jak sobie poradzić z katarem u małego dziecka niemowlaka

Pierwszą najważniejszą czynnością podczas kataru u dziecka, jest oczyszczenie noska, aby pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Nasze mamy i babcie używały „cudownej” gruchy. Brrrr drżę na samą myśl. Choć wiem, że i teraz znalazłoby się wielu jej amatorów. Kiedy urodziłam Borysa otrzymałam informację, że w przypadku kataru u małego dziecka najlepiej sięgnąć po aspirator do nosa. Tak też zrobiłam.

Aktualnie jako mama 3 dzieci nabrałam już nieco doświadczenia, wiem co, gdzie, kiedy i do czego [ aczkolwiek w wielu kwestiach wydaje mi się, że wiem czasami mniej, niż w pierwszej ciąży 😉 ]. Od niedawna naszym nieodłącznym towarzyszem podczas kataru, jest aspirator do nosa Sopelek 3+. Dlaczego zdecydowałam się na ten produkt?


ASPIRATOR SOPELEK 3+

 • polski produkt
 • jest tańszy w porównaniu z innymi tego typu produktami
 • posiada 2 możliwości odciągania kataru – za pomocą ust oraz odkurzacza
 • ma bardzo praktyczne etui
 • posiada specjalny otwór redukujący siłę ssącą z odkurzacza
 • jest bezpieczny i skuteczny
 • jest to wyrób medyczny
 • adapter jest skonstruowany w taki sposób, aby zapobiegać wciągnięciu delikatnej skóry noska

Sopelek aspirator do nosa dla niemowląt i małych dzieci

Aspirator do nosa Sopelek 3+ doskonale wypada na tle konkurencji. Najpopularniejsze na rynku produkty są sprowadzane z Węgier i Szwecji. A ja mam pod ręką nasz, rodzimy. Jest to jedyny produkt w Polsce, który posiada REKOMENDACJĘ Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Oznaczenie „3+” bynajmniej nie oznacza, że jest to aspirator do nosa dla dzieci od 3 roku życia. Sopelek 3+ to odciągacz kataru od pierwszych dni życia.

Jest to aspirator 2 w 1, czyli 2 aspiratory w 1 opakowaniu. W przypadku małego kataru – tzw. lejącej wydzieliny używamy go ręcznie. Wiem, że nie jest to zbyt przyjemne, jednak działa! I zdradzę Wam w sekrecie, że dzięki takim produktom moja starsza dwójka szybciutko nauczyła się dmuchać katar do chusteczki. Wystarczyło, że powiem – chusteczka czy rurka? Zgadnijcie, co wybierali 🙂

Tak komfortowej sytuacji w przypadku niemowlaka i mniejszych dzieci nie mamy. Musimy im pomóc. Osobiście wolę w przypadku kataru u małych dzieci – sięgnąć po domowy eliksir z buraka czy czosnku i cytryny oraz po aspirator do nosa Sopelek 3+, niż od razu biec do pediatry. Plusem jest również jego wielkość. Można go spakować do wygodnego etui i mieć go zawsze pod ręką, również w podróży.

aspirator do nosa małe dziecko który wybrać niemowlę wyprawka

Oczywiście jest całe gro przypadków, że domowe sposoby nijak nam się przydadzą. W przypadku poważniejszego przeziębienia, konsultacja z lekarzem jest absolutnie potrzebna. I w takiej sytuacji pediatrzy rekomendują aspirator do nosa – do odkurzacza.

I tu znowu sięgamy po odciągacz do kataru Sopelek 3+, który możemy z powodzeniem w tym celu wykorzystać. Produkt pomoże nam w usunięciu zielonej, gęstej wydzieliny za pomocą odkurzacza. W nocy można korzystać z odciągania za pomocą ust, aby nie budzić innych domowników, a w dzień podłączyć do odkurzacza.

W opakowaniu aspiratorka do nosa Sopelek 3+ znajduje się:                                                          

 • aparat +10 szt. jednorazowych filtrów
 • wężyk z ustnikiem do odciągania kataru za pomocą ust wężyk z adapterem do odciągania kataru za pomocą odkurzacza 
 • 2 szt. nieprzemakalnych podkładów higienicznych dla niemowląt Sopelek Baby

Aspirator do nosa Sopelek 3+ wraz z dodatkowymi końcówkami, filtrami możemy kupić w niemal każdej aptece np. www.apteline.pl a jego koszt to zaledwie 21,99 zł !


Jak używać aspiratora do nosa ?

Zanim zaczniemy maluszkowi usuwać z noska nadmiar wydzieliny, połóżmy go na sztywnym podłożu – np na podłodze na kocyku lub na przewijaku – bo dzięki temu łatwiej nam będzie unieruchomić jego główkę. To ważne, bo gdy podczas oczyszczania noska dziecko zacznie poruszać główką, końcówka urządzenia może uszkodzić śluzówkę. Następnie wsuwamy jedną rękę pod główkę i lekko ją unosimy (to dosyć ważne, gdyż taka pozycja zapobiegnie cofaniu się języka podczas oczyszczania nosa, co mogłoby skutkować zablokowaniem dróg oddechowych malca – wolę ostrzec, choć są to niezmiernie rzadkie przypadki). Drugą rękę na wszelki wypadek zawsze kładę na czole. Aczkolwiek najwygodniej jeśli mamy do dyspozycji 4 ręce, bo maluszek zawsze się wierci. W między czasie wsuwamy dziecku do nosa końcówkę aspiratora do nosa Sopelek 3+ i postępujemy według instrukcji na opakowaniu urządzenia – czyli usuwamy wydzielinę ustami lub odkurzaczem. 


U bardzo małych dzieci katar może być przyczyną zapalenia ucha, gdyż nos, gardło i ucho środkowe leżą u nich bardzo blisko siebie. Wydzielina nieusunięta w porę z noska, spływa do uszu i tam zasycha, stając się pożywką dla bakterii. Zbyt częsty i przewlekły katar może też spowodować przerost migdałka, a to już o krok od operacji. [ o operacji migdałka już Wam opowiadałam. Nie było to takie straszne, choć nerwów, co nie miara. W naszym przypadku winą jest nieprawidłowa budowa ucha wewnętrznego, którą ma mój syn, podobnie jak ja i część mojej rodziny].

sopelek aspirator

Sopelki trafią do:
 • Beata Czorny 
 • Izabella Marzyciel
 • Marta Więckowska
zasady:
1. konkurs dla fanów wkawiarence.pl  na facebooku (dla osób,  które polubiły profil)
2. miło nam będzie, jeśli udostępnisz pplakat konkursowy oraz zaprosisz znajomych do zabawy (poprzez oznaczenie ich) – w komentarzu pod plakatem konkursowym na fb @Wkawiarence
3. w komentarzu napisz do kogo trafi nagroda i napisz minimum 1 zdanie o dziecku
4. konkurs trwa od 26.11.2018 do 30.11.2018 roku do północy
promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook
regulamin:
1. Sponsorem konkursu jest firma SALUS INTERNATIONAL SP ZOO; a organizatorem konkursu jest blog wkawiarence.pl 
2. Nagrody w konkursie ASPIRATOR DO NOSA SOPELEK 3+ [ 3 szt ]
3. Konkurs trwa od 26.11.2018 do 30.11.2018 roku do północy
4. Wysyłka nagrody tylko na terenie kraju.
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu 3 dni od zakończenia konkursu.
6. Zwycięzcy zostaną wybrani przez współorganizatora i sponsora na podstawie subiektywnej oceny dotyczącej aktywności danego uczestnika konkursu w trakcie jego trwania.
7. Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook.

 

Zastanawiając się nad zakupem odciągacza kataru ustnego lub do odkurzacza warto zastanowić się nad opisanym przeze mnie produktem. Aspirator do nosa Sopelek 3+ to aspirator vacuum z opcją odciągania kataru za pomocą ust oraz odkurzacza (dwa aspiratory w jednym). Jednak… życzę Wam jak najmniej sytuacji związanych z katarem u małego dziecka i jak najwięcej spokoju, cierpliwości i przespanych nocy.