Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie – KIEDY DO LOGOPEDY i czy jego dziecko powinno zostać zdiagnozowane pod kątem rozwoju wymowy. Postanowiłam Wam to ułatwić, bo sama właśnie jestem na tym etapie. Poniżej znajdziecie darmowy test / kwestionariusz logopedyczny online na podstawie którego uzyskacie odpowiedź – kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy

Kiedy do logopedy - JAK POMÓC DZIECKU Z OPÓŹNIONYM ROZWOJEM MOWY - kwestionariusz logopedyczny dla rodziców online za darmo

Zaniepokojony rodzic często słyszy zdanie: Przejdzie samo, nie panikuj, wyrośnie z tego lub każde dziecko rozwija się we własnym tempie. O ile drugie zdanie jest zgodne z prawdą, o tyle pierwsze zdanie budzi wiele kontrowersji.

Mity na temat rozwoju mowy 

„Moje dziecko nie chce mówić”  nauka mowy to naturalny proces biologiczny tak jak nauka pełzania, chodzenia i siedzenia.

„Moje dziecko nie jest gotowe, aby mówić’’ – naturalnym odruchem każdego dziecka, jeżeli nie ma dodatkowych problemów rozwojowych, jest rozpoczęcie mówienia. Jeżeli dziecko nie mówi do 3 r. ż., to kiedy będzie na to gotowe?

„Chłopcy zaczynają mówić po 3. r. ż.‘’– wszystkie dzieci przechodzą takie same fazy rozwoju, które nie są w żaden sposób uzależnione od płci.

Mowa nie jest umiejętnością wrodzoną, dziecko przyswaja ją od najbliższego otoczenia, najczęściej od rodziców lub dziadków. Na początku opiera się na naśladownictwie. Wielokrotne powtarzane nazwy przedmiotów w obecności dziecka, zostawiają swoiste słuchowe ślady w jego mózgu. W rozwoju mowy wyróżniamy następujące okresy:

  • okres melodii zwany również okresem przygotowawczym (0-1. r. ż.).
  • okres wyrazu (1.-2. r. ż).
  • okres zdania (2.-3. r. ż).
  • okres swoistej mowy dziecięcej (3.-7. r. ż)

Z reguły w wieku 3 lat dziecko potrafi wymówić poprawnie wszystkie samogłoski z wyjątkiem nosowych i dziąsłowych. Ten okres to „złoty czas” zwiększenia zasobu słownictwa. Słuch fonematyczny w tym wieku powinien być na tyle sprawny, aby dziecko wiedziało, jak dana głoska powinna brzmieć. Według obowiązujących norm dziecko 20.-24. miesięczne powinno posługiwać się 70-100 słowami i tworzyć wypowiedzi dwuwyrazowe, typu „lala a– a”, „tata bum–bum”.

Dziś, gdybym miała powyższą wiedzę 8 lat temu z pewnością mój syn wcześniej zostałby zdiagnozowany pod katem niedosłuchu. Niestety im dostrzeżemy wady rozwojowe w późniejszym terminie, tym dłużej będzie trwała rehabilitacja i leczenie. (dla zainteresowanych – nasza historia związana z niedosłuchem, leczeniem i operacją migdałka i drenami).

KIEDY DO LOGOPEDY?!

NIEZALEŻNIE OD WIEKU:

  • dziecko chrapie
  • ma częste infekcje uszu
  • wykazuje dużą wrażliwość na dźwięki
  • bardzo mocno się ślini
  • cały czas oddycha przez usta
  • unika kontaktu z rówieśnikami i z bliskimi osobami
  • ma problem z gryzieniem, połykaniem i żuciem
  • zauważasz, że bardzo nie lubi mycia zębów, kiedy dotykasz go w obrębie jamy ustnej i w usta (nadwrażliwość jamy ustnej)
  • miało problem z ssaniem w okresie niemowlęcym
  • małe napięcie mięśniowe twarzy
  • brak wyraźnej preferencji  co do jednej ręki, nogi, jednego oka i ucha (lateralizacja)
  • wsuwa czubek języka między zęby
  • został zdiagnozowany przez pediatrę pod kątem nieprawidłowej budowany aparatu artykulacyjnego

KIEDY NALEŻY SIĘ UDAĆ DO LOGOPEDY: 

  • dziecko po ukończeniu 12 miesięcy nie wypowiada prostych słów typu: ta-ta, ba-ba, ma-ma
  • po ukończeniu 2 lat nie potrafi połączyć ze sobą dwóch wyrazów np. tata daj,
  • po 3 roku życia mówi na tyle niewyraźnie, że trudno je zrozumieć
  • po 4 roku życia niewyraźnie wypowiada głoski: dz, s, z, c oraz nie podejmuje próby wypowiedzenia głosek: dz, sz, rz, cz
  • po 6 roku życia nie wypowiada głoski: r

JAK POMÓC DZIECKU Z OPÓŹNIONYM ROZWOJEM MOWY?

  • ograniczmy korzystanie z urządzeń cyfrowych;
  • czytajmy dziecku książki, zachęcając go do współpracy z nami: prośmy dziecko o podanie nazw przedmiotów, namawiamy do nadawania imion bohaterom, itp.;
  • mówmy do dziecka wyraźnie i zrozumiale, bez zdrobnień;
  • udajmy się z dzieckiem do logopedy, jeżeli mamy wątpliwości co do prawidłowego rozwoju mowy naszej pociechy;
  • uczmy dziecko dmuchać, pić przez słomkę, gryźć

przyczyny powstawania wady wymowy u dzieci

Kiedy nie jesteśmy pewni, czy pójść z dzieckiem do logopedy ….

Zdecydowałam się  na zrobienie kwestionariusza logopedycznego online i konsultację online w serwisie logopedycznym (bo na wizytę stacjonarną na NFZ musiałabym bardzo długo czekać, a ceny u prywatnego logopedy w naszym mieście nie zachwycają). Z tyłu głowy kołatała mi myśl, że moja młodsza córka nie mówi zbyt wyraźnie. W wieku 5 lat mówi płynnie, pełnymi zdaniami, nie chrapie i nie ma zaburzeń mowy i słuchu, rozwija się wzorowo, co zapewniają mnie panie w przedszkolu i pediatra. Nie wymawia jeszcze literki R i często zmiękcza wyrazy. Polegając jednak na wcześniejszym doświadczeniu z synem wolę dmuchać na zimne. Dla porównania – starsza córka mówiła doskonale już w wieku 3 lat włącznie z literką R.

Jestem bardzo zadowolona po spotkaniu i wydaniu wstępnej diagnozy. Co więcej na spotkanie czekałam zaledwie 2 dni, z możliwością wyboru dnia i godziny wizyty online ze specjalistą. Pani Paulina – logopeda zasugerowała zbadanie stacjonarnie wędzidełka i zasugerowała jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać.

Z doświadczenia wiem, że nie ma co odkładać spotkania z logopedą na później. U Borysa wszystko zadziałało się za późno. Myślę, że z uwagi na wysiękowe zapalenie uszu powinien mieć założone dreny o rok wcześniej. W wskutek tego, miał duże braki w okresie przedszkolnym w porównaniu do rówieśników, był pod opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a co więcej miałam dokument, który uprawniał nas do odroczenia szkoły, a z którego jednak nie skorzystaliśmy.  Oczywiście wszystkie zaległości z czasem się wyrównały, ale musiał poświęcić nauce dużo więcej czasu niż inne dzieci, a spotkania z logopedą trwały 3 lata.  Warto było jednak poświęcić ten czas, gdyż w wieku 10 lat rozwój mowy jest na normalnym poziomie.

logopeda online - zajęcia z logopedą w internecie - serwis dobry logopeda opinie

kiedy należy pójść z dzieckiem do logopedy - poradnik logopedyczny - logopedia w domu - ćwiczenia logopedyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

KIEDY DO LOGOPEDY – KWESTIONARIUSZ LOGOPEDYCZNY DLA RODZICÓW ONLINE

Istnieje bardzo często sytuacja, że my rodzice nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy skierować się po pomoc do poradni logopedycznej. Właśnie tę sytuację z córką opisałam Wam powyżej. Termin oczekiwania na wizytę u logopedy jest dosyć długi na NFZ. W takiej sytuacji warto skorzystać z darmowego kwestionariusza logopedycznego, który po pierwsze podpowie, kiedy i z jakiego powodu należy pójść do logopedy z dzieckiem, a co więcej odpowie nam na kilka nurtujących problemów.

kiedy do logopedy - kwestionariusz darmowy online dla rodziców logopedyczny

KWESTIONARIUSZ LOGOPEDYCZNY ( ← wystarczy, że klikniesz)

Po każdej odpowiedzi na pytanie, dodatkowo otrzymujemy merytoryczną odpowiedź w danym temacie.

                                                 Przykład:  Kiedy należy skorzystać z poradni logopedycznej - test online - kwestionariusz logopedyczny

 

Na końcu kwestionariusza otrzymamy podsumowanie. Istnieje również możliwość umówienia się na spotkanie online ze specjalistą w bardzo korzystnej cenie (o wiele niższej niż w prywatnym ośrodku logopedycznym, co już sprawdziłam). Co warto zauważyć, nie musimy na spotkanie długo czekać i mamy do wyboru kilku specjalistów w różnych specjalizacjach z logopedii np. opóźniony rozwój mowy, rotacyzm, dyslalia, jąkanie i mowa bezładna, seplenienie, afazja i dyzartria itp. z którymi możemy umówić się na rozmowę.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zamówić dla siebie konsultację? Odpowiedź jest jedna – jak najbardziej tak, skoro błądzi Ci po głowie myśl – czy warto i kiedy należy udać się do logopedy. Rozmowa ta nie zakłada z góry, że trzeba rozpocząć regularną terapię. To jak profilaktyczne badanie u lekarza – jeszcze nie leczenie, ale może uchronić przed koniecznością leczenia w przyszłości.

Oczywiście można zdecydować się po konsultacji się na stała współpracę z logopedą, a wszystkie informacje są pod tym linkiem – https://www.dobrylogopeda.edu.pl/logopeda-online

Więcej informacji – kiedy do logopedy i logopedia w domu znajdziecie poniżej w polecanych wpisach do przeczytania ⇓ (pod spisem treści)

Mam nadzieję, że dzięki mojemu doświadczeniu podejmiecie kroki szybciej niż ja to zrobiłam w przypadku mojego pierwszego dziecka i troszkę Wam udzieliłam wyjaśnień w kwestii: kiedy do logopedy.