Gier dla dzieci na telefon za darmo – jest tysiące. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie dla naszego dziecka? Darmowe aplikacje i gry online, które proponują nam reklamy często nijak nie idą w parze z tym, co logiczne i co przyniesie korzyść dla dziecka. Dlatego specjalnie dla Was wraz z moją 5-letnią asystentką wzięłyśmy pod lupę ponad 30 darmowych gier dla dzieci, z czego na specjalną uwagę zasłużyło: 7 wartościowych i logicznych gier dla dzieci na telefon

logiczne gry dla dzieci na telefon

Rodzice dzielą się na takich, którzy zezwalają na zainstalowanie gry na telefonie i takich, którzy zabraniają. My jesteśmy w tej pierwszej grupie. I nie sugerujemy się hasłem: co wolno wojewodzie to nie Tobie… 😉 Dlatego nasza 3 dzieci używa tablet i telefon. W końcu my też jesteśmy w większości: SMOMBIE, choć osobiście staramy się ograniczać. Jednak już nasza aktualna młodzież…

Według regułki Smombie – to smartphone zombie, czyli ktoś, kto nie potrafi się oderwać od swojego telefonu. Smombies przemierzają ulice na automacie i jeżdżą metrem nie widząc ludzi wokół. Spotkanie na kawę, czy imprezę ze smombie to niezbyt interaktywne doświadczenie. 

Mam na dzieję, że do rasowych smombie się nie zaliczacie, ale nie ma co ukrywać! Większość z nas zaczyna i kończy dzień od zerknięcia na swój telefon lub laptop. Wychodzę z założenia, że nie możemy całkowicie zabraniać własnym dzieciom korzystać ze świata wirtualnego. Co więcej, im szybciej nauczą się z niego korzystać, tym po pierwsze łatwiej im będzie w życiu i szybciej (mam nadzieję), im się znudzi. Bo nie ma nic lepszego dla dziecka niż bieganie za piłką, strzelanie z patyka, zabawa w berka i pierwsze przyjaźnie, które wielokrotnie zostają na całe życie.

WARTOŚCIOWE DARMOWE APLIKACJE I GRY DLA DZIECI NA TELEFON – IDEALNY SPOSÓB NA NUDĘ, POŁĄCZONY Z LOGICZNYM MYŚLENIEM DLA CHŁOPCÓW I DLA DZIEWCZYNEK

gra logiczna dla dziecka 5 6 7 lat-

Skoro jesteśmy przy temacie gier dla dzieci na telefon – decydujmy się na te najbardziej wartościowe i logiczne. Z Nelą wybrałyśmy 5 darmowych aplikacji na telefon dla dzieci, które zarazem uczą i bawią. Są to gry zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Celowałyśmy w grupę 5+, ale niektóre spodobały się nawet Oli, która ma 3 i pół roczku. Uwagę 3 z poniższych gier na telefon dla dzieci, przykuły nawet Borysa, który ma 9 lat. Tak więc rozstaw wieku, jest naprawdę duży, przy czym nie są to gry na smartfona typu proste 10 elementowe puzzle.

Każda z przedstawionych darmowych aplikacji na telefon wymaga zaangażowania i logicznego myślenia. Dziecko grając w dana grę musi się skupić i użyć swojej wiedzy. To nie są aplikacje, które polegają na bezmyślnym klikaniu. Nie raz będziesz musiała pomóc – w zależności od stopnia umiejętności, wieku, wyobraźni i pomysłowości dziecka. Jest też jedna, która i mi sprawiła lekki problem 🙂 przez co, okazała się dla nas wszystkich dużym wyzwaniem. Pod każdym opisem gry, podaję Wam przekierowanie, z którego możecie od razu pobrać wybraną apkę. Jednak jedynie na android do google play – gdyż takowe my aktualnie używamy. Właściciele „jabłuszek” muszą niestety sami odszukać po nazwie – danej aplikacji czy gry.

LOGICZNE GRY DLA DZIECI NA TELEFON ZA DARMO

– ZESTAWIENIE –

  1. SHADOWMATIC

Chyba nie znam gry, która by mnie bardziej urzekła. Niesamowita, trójwymiarowa, przenosi dziecko do świata tajemnicy – do teatru cieni. Shadowmatic jest to logiczna i bardzo wartościowa gra, która wymaga dużej dawki wyobraźni. Jest to gra cieniami z doskonałą wizualizacją z podkładem relaksującej muzyki. Dziecko ma ułożyć cień na ścianie danej figury 3D w taki sposób, aby powstał konkretny cień, np króliczek. Warto dodać, że jest perfekcyjnie dopracowana i przynosi wielką satysfakcję.

Pobierz: google play 

darmowe gry dla dzieci na telefon aplikacja gra cieni teatr cieni

logiczna gra dla dzieci 5 6 7 8 9 10 lat zabawa cieniem wyobraźnia

2. UKRYTE OBIEKTY ZAMEK 

W tym przypadku dziecko ma za zadanie odszukać przedmioty, które znajdują się na ilustracji. Warto zaznaczyć, że nie jest to prosty rysunek. Mnogość przedmiotów powoduje dosyć duże utrudnienie. Jednak i w tym przypadku, mamy do pomocy lupkę, przy czym jej pomoc jest również okrojona. W tej darmowej grze na telefon, dziecko ma wyszukać konkretne rzeczy, których napisy są wyświetlane na dolnym pasku, więc dzieci, które jeszcze nie umieją czytać będzie potrzebna pomoc rodzica. Dodatkowo mały gracz poznaje nowe wyrażenia, typu: kompas, żaglowiec, imbryk, wieczne pióro. Ta logiczna gra dla dzieci na telefon ćwiczy pamięć i koncentrację.

Pobierz: google play

logiczna gra zaczarowany zamek

szukanie przedmiotów gra online dla dzieci za darmo

3. ZNAJDŹ RÓŻNICĘ BAJKA

W tej darmowej i logicznej grze dziecko przeistacza się w detektywa, który ma za zadanie wyszukać różnicę w 2 bajkowych obrazkach. W grę wprowadza wróżka Miriam, która instruuje na czym polega zabawa. Gdy jest problem z odnalezieniem danego elementu, dziecko może skorzystać ze wskazówki, która pojawia się w prawym dolnym rogu ekranu ze znaczkiem – lupka. Mamy mnóstwo podobnych do siebie gier online tego typu, jednak tę wyróżnia przyjemna muzyka oraz wspaniała szata graficzna.

Pobierz: google play 

znajdź różnicę na obrazku gra dla dziecka

logiczna gra znajdź różnice

4. PIXEL ART

Wspaniała gra na telefon dla dzieci znające cyferki, która zmusza logicznego myślenia. Za pomocą cyferek malarz tworzy arcydzieło w formacie 2D lub 3D. Dziecko przybliża za pomocą dwóch paluszków obrazek, aż zobaczy komórki z numerkami. Wybiera kolor z palety i maluje komórki o tych samych numerach – piksel po pikselu. Istotna uwaga – po instalacji można grać off line. Pixel art to bardzo wciągająca gra dla młodszych i starszych i w zasadzie również twórcza. Starszaki mogą również udostępnić swój malunek na portalach społecznościowych.

Pobierz: google play

logiczne gry dla dzieci cyferki nauka 5 6 7 lat na telefon darmowe

darmowe aplikacje dla dzieci nauka cyferek

5. SORT IT 3D

Gra online dla dzieci, która po pierwsze wpływa na spostrzegawczość, logiczne myślenie, spryt oraz sprawność paluszków na dotykowym ekranie. Dziecko musi przenieść kuleczki np. do 6 pipetek, tak aby w każdym znalazły się takie same kolory. Utrudnienie polega na tym, że w jednej pipetce może znaleźć się maksymalnie 4 kuleczki. Kolejny poziom to większe utrudnienie. Mniej więcej od 14 poziomu trzeba już nieźle pokombinować. Dodatkowa zaleta tej logicznej gry dla dzieci na telefon to nauka cierpliwości, która jest w tym przypadku niezbędna.

Pobierz: google play

darmowe aplikacje dla dzieci logiczne wartościowe układanki smartfon

zręcznościowe gry dla dzieci na tablet telefon smartfon dla 5 6 7 8 lat

6. POLYGRAMS

Puzzle to najpopularniejsze logiczne gry dla dzieci na telefon. Jednak chcę Wasza uwagę skupić na Tangramie – grze w której dziecko musi dopasować przeróżne kolorowe kształty do obrysowanego kształtu. Mamy tu 6 możliwości do wyboru: od najprostszych kwadratów po najbardziej skomplikowanych i różnorodnych figur. W każdej opcji dziecko może zdecydować na jaki poziom się decyduje – figury z 5 czy 14-tu składających się części, a tu z kolei czeka nas wybór trudności od 1 do 25.

Cała gra na telefonPolygrams składa się z 2 części. Pierwszy to wspomniany  Tangram, drugi natomiast – Blocktris czyli znany nam wszystkim tetris. Jednak w tym przypadku, polecę dla Waszego dziecka nieco atrakcyjniejszą grę na telefon, o której mowa poniżej.

Pobierz: google play

tangram gra dla dzieci 5 lat 9 lat

7. BLOCK PUZZLE (BLOK LOGICZNE JEWEL) 

Jest oto jedna z tych logicznych gier dla dzieci, którą uwielbiają również dorośli. Jest ponadczasowa, a co więcej chyba nigdy się nie nudzi. Chyba wszyscy ją znamy – mowa tu o tetris – czyli układanie bloków kwadratów o różnych kształcie w konkretnym przedziale czasowym. Block Puzzle wyróżnia się ładną szata graficzną. Kojarzy mi się z klejnocikami. Może i Waszemu dziecku się spodoba?

Pobierz: google play

tetris dla dzieci

Logiczne gry dla dzieci na telefon oraz aplikacje, które możemy pobrać za darmo to fajna alternatywa na spędzenie czasu w domu, oczywiście pod okiem dorosłego. Musimy zwracać każdorazowo uwagę,co ogląda w sieci nasze dziecko, gdyż czyha na nie tam zbyt wiele pokus i niebezpieczeństw ( artykuł – pornografia w sieci).

Mam nadzieję, że spodobają się Wam moje/nasze propozycje. Nela wybierała je z dużą starannością. Kiedy po zainstalowaniu danej gry na telefon, zauważałam brak jej zainteresowania lub znudzenie po kilku minutach – od razu kasowałam. Te, które Wam opisałam spodobały się moich dzieciom najbardziej i chętnie w nie grają. Oczywiście przedstawiłam Wam jedynie garść pomysłów na logiczne gry dla dzieci na telefon za darmo, ale takich, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie.