Uwielbiam polskie filmy. Lubię też platformę Netflix. Co zauważyłam? Od kilku lat polskie filmy są bardzo różnorodne i każdy z nas znajdzie coś w polskiej kinematografii coś dla siebie. W drugiej połowie 2022 roku na uwagę zasłużyło aż  polskich filmów, które pooglądałam na Netflix i szczerze Wam je polecam.

Polskie filmy na Netflix rok 2022

GANG ZIELONEJ RĘKAWICZKI

Cenię sobie poczucie humoru i duży dystans do siebie. Już sama zapowiedź tego polskiego filmu na Netflix rozbraja! 3 starsze panie – włamywaczki spierają się, która ma jaką wadę, która jest starsza, dlaczego jedna z nich ma być niewidoma skoro widzi więcej, dlaczego kolejna ma być staruszką, skoro jest tylko o rok młodsza, co jest lepsze – ślepota, skleroza, czy brak woreczka żółciowego? Wspaniała obsada, doskonały kunszt aktorski, dystans i poczucie humoru na odpowiednim poziomie. Netflix serwuje nam 8 – 30 min odcinków.

Gang Zielonej Rękawiczki - recenzja - najlepsz seriale polskie filmy Netflix 2022 roku

WIELKA WODA

Jeśli jeszcze nie obejrzeliście, koniecznie to zróbcie. Po kilkunastu dniach od premiery stał się hitem. Serial obejrzało już ponad 10 milionów widzów. Ten polski film, który obejrzeć można na Netflix został zainspirowany powodzią, która miała miejsce we Wrocławiu w 1997 roku. W sposób bardzo rzeczywisty pokazuje obraz lat 90-tych i nastoje społeczne. Jednak nie jest to film dokumentalny, są bohaterzy, wątki poboczne i historie ludzi. Doszukałam się porównania Wielkiej Wody do wehikułu czasu, który w doskonały sposób przenosi widza 15 lat do tyłu, kiedy to dopiero poznawaliśmy smak telefonu komórkowego, a na ulicach królowały polonezy, maluchy i stare mercedesy i każdy znał smak oranżady.

Filmowe hity 20022 Netflix - najlepsze filmy nowości

BROAD PEAK 

Zanim pooglądałam film, słuchałam wypowiedzi Ireneusza Czopa na temat etapów wcielania się w rolę Macieja Berbeki. Już sam głos i sposób wypowiedzi aktora urzeka i przenosi nas w inny świat. Świat pasji i niejako uzależnienia od gór. Film o opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, zaliczanych do grona Lodowych Wojowników – Macieju Berbece. Broad Peak był tworzony niemal w ekstremalnych warunkach, a dokumentacja zbierana przez długie miesiące. Co więcej, twórcy filmu sami zdecydowali się wybrać w Karakorum (łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi pod względem wysokości na Ziemi) by lepiej zrozumieć warunki w jakich przebywają himalaiści.

Polscy filmowcy zrealizowali swój plan i tym samym ekipa „Broad Peaku” była pierwszą w historii, która kręciła film fabularny na wysokości ponad 5000 m n. p. m. Łącznie spędzili na planie 50 dni, z czego 12 minęło w Karakorum, a 21 w Alpach. Najniższa odnotowana temperatura w czasie zdjęć filmowych to poniżej -30 stopni. A podczas pracy przydarzały im się takie przygody, jak burza śnieżna, która zupełnie zniszczyła pieczołowicie przygotowaną wcześniej scenografię. (źródło: tokfm.pl)

Broad Peak recenzja - najlepsze filmy 2022 roku Netflix

PARADA SERC

Jedyny w moim zestawieniu komedia romantyczna. Film może nie z tych ambitnych, ale po prostu – z tych przyjemnych, które się miło ogląda i przy których się łatwo odprężyć. Ten polski film, który oglądać możemy na Netflix moim zdaniem ma trzy duże plusy – sympatyczny jamnik, Kraków i w rolach głównych Michał Czernecki. Przedstawiona historia raczej z tych średnich, cukierkowa i bardzo przewidywalna. Ale to chyba już norma wśród komedii romantycznych, które mają wielu fanów.

c warto poogladać na Netflix - polskie filmy komedie nowości 2022 roku

MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE

Dramat czy komedia obyczajowa? Sami oceńcie. Z pewnością to film, który warto pooglądać. W rolach głównych doskonała Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Moje wspaniałe życie to historia kobiety, która zdawałoby si, że ma wszystko, dużo osiągnęła i powinna wieść status bardzo zadowolonej z życia osoby. Jak jednak jest naprawdę? Czy wystarczy jej odwagi aby zmienić swoje życie i być szczęśliwą na własnych warunkach? Ten polski film wciąga, nie ma postaci czarno białych – są za to szare z zaletami i wadami i za wszystkich trzymamy kciuki. Warto przeanalizować ukryte przesłanie głównej bohaterki – czy warto ryzykować, czy lepiej poddać się i zamknąć w sercu swoje pragnienia, bo tak wypada?!

ciekawe oryginalne filmy Netflix - polskie filmy 2022 roku

W JAK MORDERSTWO

Co prawda obiecałam same nowości z 2022 roku, ale musze wtrącić ten jeden film, a właściwie mini serial z 2021 roku. Jakby nierzeczywisty, jakby na styl angielski, przez to nietuzinkowy i bardzo oryginalny. Główni bohaterowie nietypowi, nieco zabawni na tle makabrycznej zbrodni. Ten polski film nie jest tak bardzo na serio, ale nie mniej przez to interesujący i bardzo wciągający, stąd moje wyróżnienie na mojej liście. Myślę, że w polskiej kinematografii to pierwszy film w takim klimacie. Na wyróżnienie zasługuje fantastyczna, jakby oderwana od rzeczywistości rola Anny Smołowik i Pawła Domagały.

najlepsze seriale polskie Netflix - najlepsze polskie filmy Netflix 2022

GRY RODZINNE

Bardzo wciągający , nieprzewidywalny, często bardzo zabawny, ale też niejednokrotnie trudny, empatyczny i oryginalny polski mini serial  – nowość na Netflix 2022 roku. Akcja rozgrywa się przed ołtarzem, szczęśliwa młoda para, idealni goście… jednak każdy skrywa jakąś tajemnicę. Każdy z bohaterów przenosi widza w swój świat., bardziej lub mniej skomplikowany, w sytuacje bez wyjścia, zakręcone historie, miłość, przyjaźń i oczywiście nienawiść i zazdrość. Widzimy strach przed samotnością, perypetie w dojrzałym wieku, pożądanie i kryzys wieku średniego. Doskonałe odegrane role rodziców państwa młodych, które wielokrotnie wysuwają się na plan pierwszy. Ogromne brawa dla aktorów – Izabela Kuna, Edyta Olszówka, Paweł Deląg i Marek Kalita. O ile nigdy nie zdarzyło mi się nigdy oglądać serialu dwukrotnie, o tyle bardzo chętnie pooglądałabym go za jakiś czas ponownie.

najlepsze polskie seriale Netflix - nowości 2022 - polskie filmy Netflix w 2022 roku

Już dawno nie robiłam przeglądu filmów z taką przyjemnością. Każdy z tych 7 polskich filmów na Netflix jest inny, oryginalny i niepowtarzalny. Każdy też z wielką przyjemnością pooglądałam i bardzo Wam polecam!