Przyjaciela nie dobieramy ot tak, z doskoku. Musi nastąpić błysk i pojawić się fluid przyjaźni. Podobnie jest z przyjacielem w postaci psa. Rasa psa dla dziecka nie jest obojętna. Istnieje wiele ras absolutnie dla maluchów nie wskazanych!

rasa psa dla dziecka

Dobór rasy psa dla dziecka i dorosłego, jest sprawą jak najbardziej indywidualną. Jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych, sprawa nabiera nowego oblicza. Słodki szczeniaczek nagle wyrasta, jego łeb sięga stołu, pokazuje groźne zęby, a my truchlejemy. Czemu o tym napisałam? Ku przestrodze!

Miałam do czynienia z 3 psami, które pokazały zębiska. Drżę na myśl, że moje dzieci byłyby w tak bliskim kontakcie z psami rasy groźnej. Nie mniej jednak, wiele zależy od samego właściciela czworonoga. W moim rodzinnym domu mieszkał z nami przez długie lata – olbrzym. Łeb jak sklep, ponad 70 kg. Bał się burzy, a surowe jajko jadł z namaszczeniem, obgryzając górną skorupkę i wylizując środek. Dla nas – wielki i niezastąpiony przyjaciel. Mogłam z nim wszystko. Owczarek kaukaski – potulny jak baranek z siłą słonia 🙂 Jednak był pewien szkopuł – nie lubił małych dzieci bo… ich nie znał. Podobnie jak mój drugi psiejski przyjaciel, którego kupiłam w czasach młodości. Mój pierwszy dorosły zakup – terier rosyjski. Jednak i on dzieci nie znał i od nich stronił.

Czy zdecydowałabym się na te rasy psów dla dzieci? Absolutnie nie!

Są to groźne rasy psów, które przy odpowiednim ułożeniu są dla nas przyjacielem, jednak przy małych dzieciach bym nie zaryzykowała. W 1998 roku został utworzony w Polsce wykazu ras psów uznawanych za agresywne:

 1. Amerykański pit bull terrier
 2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 3. Buldog amerykański
 4. Dog argentyński
 5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 6. Tosa inu
 7. Rottweiler
 8. Akbash dog
 9. Anatolian karabash
 10. Moskiewski stróżujący
 11. Owczarek kaukaski

W takim razie co wybrać?

Takie, które będą przyjacielem. Które dają się pogłaskać i nie warkną, kiedy zostaną przypadkowo złapane za ogon.

jaka rasę psa wybrać dla dziecka

RASA PSA DLA DZIECKA

rekomendowane przez właścicieli, hodowców, weterynarzy:

 1. Golden Retriver
 2. Labrador
 3. Owczarek szkocki Collie
 4. Yorkshire Terrier
 5. Basset hound
 6. Bichon Frise
 7. Beagle
 8. Goldendoodle
 9. Cavalier king charles spaniel
 10. Border collie

od siebie dodam jeszcze rasę psa dla dziecka – gończy polski + kundelki ! – zazwyczaj te, są najbardziej przyjazne

Abstrahując od tematu wyboru, która rasa psa dla dzieci jest naprawdę najlepsza, należy wziąć po uwagę miłość i opiekę, która możemy obdarzyć czworonoga. Doskonałym sposobem, aby zawrzeć bliskie relacje pies-dziecko jest karmienie szczeniaka.

Jak karmić szczeniaka?

Opinie są podzielone. Jedni stawiają jedynie na to, co gotowane, drudzy jedynie na suchą karmę. My wychodzimy z założenia, że wszystko należy wypośrodkować. Dlatego i gotujemy i dajemy suchą karmę. Odnośnie tej drugiej stawiamy na dobre jakościowo, a nie te najpopularniejsze z supermarketu.

Karmienie szczeniaka jest nieco inne niż dorosłego. My podawaliśmy małym pieskom purina pro plan. Ta karma jest podzielona na kilka kategorii i wersji smakowych. Z racji, że nasze pieski są rasy średniej podawaliśmy Purina Pro Plan Medium Puppy.

jak pielęgnowac szczeniaka

jak karmić szczeniaki

Kora miała szczeniaczki dwukrotnie. Po osiem w miocie. Szaleństwo. Ale nasze dzieci były przeszczęśliwe i dumne z tego powodu. W jednej suni zakochaliśmy się po uszy i została z nami po dzień dzisiejszy. / więcej kadrów z naszymi pieskami możecie zobaczyć we wpisach: oraz 10 korzyści dlaczego dziecko powinno mieć kontakt ze zwierzętami oraz  Dlaczego warto mieć psa  /

Jeśli interesuje Was temat – podsyłam ciekawy artykuł – ” Jak karmić szczeniaka

gończy polski

czym karmić szczeniaczka

A może już macie pieska? Czy rasa psa dla dziecka była dla Was ważna?