Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest ogromny, bez dwóch zdań. Muzyka wpływa na rozwój emocjonalny, relaksuje, rozwija, a nawet poprawia trawienie. Jednak niekiedy wpływa też na podrażnienie strun nerwowych u każdego rodzica. 

wpływ muzyki na niemowlę

Muzyka łagodzi obyczaje, relaksuje. Tylko nie zawsze i nie każdego. Mam małe uczulenie na niektóre piosenki, które syn „niechcący” wyszukuje na youtubie. Podobnie reaguję na melodie zapowiadające kilka kanałów w internecie które uwielbia Nela, w których panie niekoniecznie czystą polszczyzną podkładają głosy do zabawek… brrr skóra mi cierpnie.

Lubię natomiast piosenki typowo dziecięce, które moje dzieci potrafią słuchać naprawdę długo, przy okazji wtórując, ucząc się słów i nowych melodii oraz tańcząc. Osobiście sama uwielbiam muzykę, jednak gusta w moim małżeństwie mamy zupełnie inne. Wynika to z kultur i pochodzenia. Dwa odrębne światy, które przypadkowo połączyliśmy w dorosłym życiu.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka rozpoczyna się już w życiu płodowym i niemowlęcym. Muzyka Mozarta jak udowodnili naukowcy ma zbawienny wpływ na rozwój. Przeprowadzone zostały liczne eksperymenty, w których udowodniono, że noworodki szybciej zasypiały /nawet bez smoczka/ słuchając muzyki poważnej. Co więcej, gro ekspertów uważa, że muzyka podnosi IQ.

Jednak nie zawsze to, co my uwielbiamy, spodoba się naszym dzieciom. Ich świat jest mniej skomplikowany. Zwykłe uderzanie pałeczką w bębenek może być doskonałą terapią. Wyłapują dźwięki, często dla nas dorosłych niesłyszalne, obok których przechodzimy obojętnie. Bardziej wrażliwe maluchy wykazują w tym zakresie naprawdę nieprawdopodobne zdolności.

Bywają jednak sytuacje, że skóra nam, rodzicom cierpnie na karku. Dzieci walą w garnki lub w coś co akurat mają pod ręką. Ja w pełni rozumiem ich zafascynowanie, aczkolwiek nie jest mi z tym po drodze. Dopuszczam te dźwięki przez chwilę, byle nie trwały cały dzień. Stąd wolę zaingerować w ich świat dźwięków i podsunąć coś, co jest dla moich bębenków słuchowych bardziej znośne 🙂

najlepszy blog parentingowy

wpływ muzyki na rozwój dziecka

Muzyka jest elementem rozwoju każdego dziecka

Doskonały efekt ma muzyka na rozwój dziecka, jeśli towarzyszy nam w różnych formach, każdego dnia. Stąd moja dbałość, aby Ola, Nela i Borys mieli dostęp do różnego rodzaju dźwięków i melodii, niekoniecznie pochodzących z komputerowych gierek. Łączenie muzyki z aktywnością ruchową czy zabawą, przynosi wymierne efekty. Muzyka wpływa na sposób myślenia, budowanie emocji, rozwój mowy, zapamiętywania i zapobiega wadom postawy. 

Dla moich dzieci dźwięki są bardzo atrakcyjne i nie ma dnia w naszym domu bez muzyki. Dlatego proponuje im co rusz nowe formy jej wyrażania, a co więcej możliwość tworzenia własnych melodii.

Wszechstronny wpływ muzyki na rozwój dziecka można wykorzystać jako narzędzie w wychowywaniu.  Odpowiednio dobrana melodia wycisza, odpręża i relaksuje. Co więcej, dzięki niej, mały człowiek chętniej okazuje emocje, które są dla mnie niezwykle istotne, śmielej uzewnętrznia cechy osobowości, jest bardziej radosny i otwarty.

WPŁYW MUZYKI NA ROZWÓJ DZIECKA

słuchanie muzyki – oddziałuje na samopoczucie i zdolności percepcyjne

śpiewanie – kształtuje słuch, mowę i poczucie rytmu

gra na instrumentach – rozwija emocje, pogłębia muzykalność, a przede wszystkim jest to świetna zabawa

tworzenie własnych melodii – pobudza kreatywność i wiarę we własne możliwości

taniec – doskonała gimnastyka, poprawia postawę ciała, dotlenia, wyzwala szczęście, doskonale wpływa na koncentrację i uwagę, rozwija słuch, zdolności ruchowe, zmysł obserwacji, pobudza wyobraźnię

jaka muzyka wpływa na rozwój dziecka

muzyka działa na dziecko

muzyka działa na dzieci

Wszystkie nasze instrumenty pochodzą ze sklepu

SmilyPlay

dzięki nim, mamy super zabawę, zwłaszcza w deszczowe dni. Nela i Ola to moje tancerki, które nie potrafią żyć bez dźwięków. Co mnie miło zaskoczyło, z chęcią dołączył do nich Borys. Instrumenty przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia, jednak moja niespełna 2-latka doskonale sobie z nimi poradziła. Zabawki są wykonane z bardzo dobrego materiału, kolorowe i wytrzymałe.

mikrofon zabawka koncertowy smily play

Największy hit u nas to koncertowy mikrofon (zobacz). W podstawie znajduje się głośnik oraz przyciski do efektów świetlno-dźwiękowych. Posiada wejście jack, dzięki któremu istnieje możliwość podłączenia odtwarzacza MP3 lub telefonu z naszymi ulubionymi piosenkami. Mikrofon posiada specjalny, regulowany stojak,  można go również trzymać w dłoni.

Czy Wasze dzieci również wykazują zainteresowanie muzyką? Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest niezaprzeczalny, warto zadbać o tę strefę życia każdego młodego człowieka.