Zabawki Montessori dla 2 latka według założeń Life Skills różnią się od typowych zabawek, które możemy kupić w każdym sklepie zabawkowym. Przyświeca im główny cel – pozwólmy dzieciom kształcić ich własne umiejętności życiowe, nie podsuwajmy gotowych rozwiązań. Nie wszystko to, co się błyszczy jest dla nich idealne! 

Zabawki Montessori dla 2 latka

Metoda i zabawki Montessori

Wspaniała kobieta, twórczyni systemu wychowywania dzieci, lekarka – Maria Montessori swoja metodę oparła m.in. na konkretnym doświadczeniu dotykowym, które pozostawia w umysłach naszych dzieciach trwały ślad. Rozwijają one swoja inteligencję poprzez nabywanie doświadczeń.

Druga podstawą metody Montessori jest wspieranie wolności i samodzielności naszych pociech. To na nas rodzicach spoczywa obowiązek pilnej obserwacji i podsuwanie dziecku zabawek, które będą jednocześnie go interesowały oraz pobudzały do logicznego myślenia.

Dlatego wybierajmy to, co dla naszych dzieci jest najlepsze, nie tracąc przy tym fortuny. Nie zaproponuję Wam zabawek dla 2 latka za 200 zł. Moim celem, jest pokazanie Wam  puzzli oraz układanek, przystępnych na każdą kieszeń, które wspaniale przyczynią się do rozwoju  motoryki małej u dzieci od 2 roku życia. Co więcej, te same zabawki dla 2 latka są świetną zabawą również dla starszych dzieci. Moja 5 latka jest zachwycona (zwłaszcza w momencie, kiedy może wykazać się przed młodszą siostrą)  🙂

Nie tak dawno przedstawiłam Wam 33 zabawy Montessori bez zabawek. Teraz przyszedł czas na zabawki.


Life Skills  – czyli poszerzanie umiejętności i zdolności

poprzez dobranie ciekawej zabawki Montessori dla 2 latka

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała 10 umiejętności życiowych tzw. Life Skills, dotyczących osobowości oraz relacji, które każde dziecko powinno rozwijać i stale poszerzać.

Rozwój Life Skills to inaczej  – stawać się lepszym i szczęśliwszym młodym człowiekiem.

life skills dorastanie dziecka emocje

 

 


ZABAWKI MONTESSORI DLA 2 LATKA 

(MOJE PROPOZYCJE)

Z ogromnej oferty, jaka mamy na rynku (w sklepach internetowych i stacjonarnych) wybrałam kilka pozycji, które uważam, że zasługują na naszą uwagę. Producentem jest marka Lisciani, a ich wyłącznym dystrybutorem na Polskę firma Dante. Kupić możecie je w większości sklepów z zabawkami i artykułami dla dzieci.

duży domek tekturowy do samodzielnego składania zgodny z metodą Montessori

domek z tektury do składania dla dziewczynki zabawki 2 3 4 latka montessori

Duży tekturowy domek 3D do samodzielnego złożenia dla dzieci od 2 lat,  przy niewielkiej pomocy starszego rodzeństwa lub rodzica. Zestaw składa się z wyciętych puzzli, z 15 podstawek na karty i oczywiście instrukcji. Dziewczynki mogą po jego złożeniu rozpocząć grę w nieporządek lub dowolnie się bawić. Dla 2 latki to wspaniały sposób na układanie przedmiotów na swoje miejsce, a dla rodzica obserwacja, czy dziecko już się orientuje, gdzie i jakie przedmioty położy, na wzór swojego własnego domu. Mój Dom został opracowany na podstawie metody Montessori. Na opakowaniu jest wyraźnie napisane, że jest to zabawka dla dzieci powyżej 36 m-cy, jednak młodsze nie pozostawiamy bez opieki, dlatego uważam, że to świetny prezent dla dziecka. Oczywiście dla starszych będzie świetnym towarzyszem zabaw w dom.

stoliczek edukacyjny dla 2 latka – Moje Pierwsze Biurko

 

stolik edukacyjny 2 3 lata montessori zabawki

Moje dziewczyny rzuciły się w wir odrysowywania literek, które można wielokrotnie zmazywać i pisać na nowo. Co jeszcze można na nim robić?

stoliczek edukacyjny dla dzieci montessori

Wszystkie akcesoria mamy w zestawie, włącznie z plastikową butelką do przesypywania np. piasku, fasoli itp Można go świetnie wykorzystać do wielu zabaw Montessori  „Moje pierwsze biurko” to nowość na rynku i tak wygląda jego opakowanie:

stoliczek edukacyjny moje pierwsze biurko metoda montessori 2 3 4 latka prezent

Stoliczek edukacyjny będzie nam służył mniej więcej przez 3 latka do momentu, aż dziewczyny pójdą do szkoły. Można go wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do nauki odwzorowywania literek. Jest solidny i wytrzymały, Ola przetestowała go na różne sposoby, nawet na nim stając. Więc wiem już, że wytrzymuje ciężar 12 kg 🙂

puzzle i  flash cards dla 2 latkaFarma, Zwierzęta (Life Skills)

Zabawki Montessori dla 2 latka

puzzle dla 2 latka i 3 latka flas cards

Każdy zestaw składa się  6 układanek i 6 kart z zadaniami stymulującymi rozwój dziecka. Puzzle są niesamowicie kolorowe i z bardzo dobrego gatunku, grubego kartonika. Np. na karcie z pieskiem, na drugiej stronie mamy informację i pytanie: Pies, gdy widzi człowieka z radością głośno szczeka. Wie, że zaraz dostanie wielką kość na śniadanie. Jak robi pies? Czy wiesz, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

Na kartonikach są zapisane wierszyki, pytania logiczne i ciekawostki, które dla dziecka 2 – 3 letniego są bardzo interesujące, zmuszające do myślenia i zapamiętywania. Co więcej, dzięki tym grom dziecko rozwija umiejętności życiowe (Life Skills) wyszczególnione przez WHO, o których wcześniej wspominałam.

Każdy puzzel składa się z 6 elementów. Idealny do nauki układania pierwszych puzzelków. Sa na tyle duże, że z łatwością maluch sobie z nimi poradzi. Dla zobrazowania, jakiej wielkości jest każda układanka, zamieściłam zdjęcie z moja dłonią.

puzzle ze zwierzętami dla dzieci 2 lata dante lisciani

 

puzzle dla 2 latka Montessori – 60 elementów z literkami – Moje Pierwsze Słowa

puzzle literki obrazki 2 5 lat montessori zabawki

W przypadku tych puzzli zastanawiałam się do jakiej grupy wiekowej je dopasować. Są doskonałą zabawką dla 2 latka ale również dla dziecka w wieku 6 lat, które poznaje pierwsze literki. Natomiast dla 7 latka służą do utrwalania pełnych wyrazów. Dzieci najszybciej i najchętniej uczą się czytania poprzez zapamiętywanie pełnych wyrazów, o czym Wam już kiedyś pisałam ( artykuł – nie namawiaj dziecka do czytania ). A tego typu puzzle z obrazkiem i wyrazem są świetnym motywatorem do nauki sprawnego i bezproblemowego czytania w przyszłości.

Nawet się nie spostrzeżemy, jak pewnego dnia nasz syn czy córka pięknie ułożą nam wyraz. Nela ma dopiero 5 lat, a doskonale zna cyferki do 10. I szczerze Wam powiem, nie mam pojęcia kiedy się tego nauczyła 🙂 Teraz zauważyłam, że stara się zapamiętywać wyrazy. Nie jestem matką, która na siłę uczy dziecko od pierwszych dni życia czytać, pisać i liczyć. Czekam na moment, aż ono samo zechce. Nela poprzez naśladownictwo brata już potrafi wykonywać proste obliczenia.

 

zabawki montessori dla 6 latka


W dobie wszystkich świecidełek i chińskich zabawek w wygórowanej cenie, myślę, że tego typu zabawki Montessori dla 2 latka są świetnym narzędziem, który nie tylko bawi, ale rozwija umysł młodego człowieka. Co więcej, przedstawione zabawki nie są drogie. Idealnie nadają się również na prezent dla dzieci w wieku 2-5 lat.