Jestem w trakcie lektury Zagubiona Katarzyny Michalak. Przerwałam. Chcę napisać do Was kilka słów, które dla nas, dla ludzi, mają bardzo duże znaczenie. Mogą zniszczyć, ale też i ocalić. Czy słowa mogą porwać na tyle, aby przenieść nas w całkiem inne, nieznane miejsce?  Czy spowodują, że wczujemy się w okrutny los, jaki zgotowało życie skromnej dziewczynie? Czy poczujemy to, co ona czuje?

Zagubiona Katarzyny Michalak

Prawo do szczęścia

Gdyby zadała Wam pytanie, czy wszyscy mamy prawo do szczęścia, wiem jak brzmiałaby odpowiedź. Jako rodzice, chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci. Jednak, jak się okazuje nie wszyscy. Wyobrażacie sobie, że można nakazać dziecku stanie w kącie na grochu przez kilka godzin? Czy można nie kochać? Na tą chwilę zastanawiam się, czy pisarkę oby nie pochłonęła za bardzo fikcja literacka?

Śmiem przepuszczać, że nie. Co więcej, obraz jaki opisała, jest zbyt realistyczny, uczucia nazbyt prawdziwe, aby to, co pokazane mogło nie być prawdziwe. Ile jest „Pisarki” w Katarzynie Michalak? Ile jest Zagubionej w autorce książki?

powieść Michalak

Pisarka i Zagubiona

Są powieści, które nie można zaczynać od środka, bo to tak, jakby kroić chleb od połowy, odrzucając piętkę. Pisarka to pierwszy tom trylogii Katarzyny Michalak. Krążą plotki, czy oby to nie prawdziwe przeżycia samej autorki. Jeśli jest tak naprawdę, słony potok łez spływa po moim policzku. Życie jest okrutne, pozbawione złudzeń. Jednak nigdy nie wolno tracić nadziei…

Pisarka Zagubiona Marzycielka Michalak

Kasia Michalak sama przyznała, że jest to powieść najbardziej osobista ze wszystkich dotychczasowych. Nie musi mnie zapewniać, że włożyła w historię Weroniki mnóstwo prawdziwych uczuć i serca. Upatruje się, w tym cześć więcej. Pisania pod wpływem silnych emocji, próby przeniesienia na papier emocji targanych sercem, skrywanych gdzieś głęboko, przez bardzo długie lata.

Pisarka i Zagubiona są to niejako spowiedzią publiczna, ale też wyrzucenie z głębi duszy napięcia, które powodowało migotanie serca przez wiele wiele długich lat życia. Myślę, że po napisaniu kart historii (być może własnej) pisarka poczuła się odprężona i oczyszczona, jak po długiej kąpieli pod prysznicem, kiedy to woda uderza nas z całej siły, powoduje ukrwienie, a jednocześnie odpręża i oczyszcza umysł i ciało. Jednocześnie nie na tyle zimny prysznic, aby nie pozbawił złudzeń i nadziei.

Nigdy i nikt nie powinien pozostać sam. Samotność potrafi zabić, powoduje, że chowamy się w sobie. Boimy się jutra, a co dopiero kolejnych lat. Poczucie bezpieczeństwa nie powinno być przywilejem, tylko absolutnym prawem każdego. Podobnie jak miłość i przyjaźń.

Zagubiona  – Katarzyny Michalak

To kontynuacja historii młodej dziewczyny Weroniki. Odradzam sięganie po nią, bez przeczytania pierwszego tomu pt. Pisarka. Mam wrażenie, że powieść nie została poddana retuszowi pisarskiemu, obdzierającemu powieść z wielu emocji. Książka sprawia wrażenie, że była napisana bardzo szybko, jak gdyby wspomnienia kuły i powodowały utratę tchu. Wyrzucenie ich z siebie, spowodowało powrót do pionu.

W losach Weroniki – bohaterki książek niektórzy upatrzą się  zapewne cząstki samych siebie. Często miotają nami skrajne uczucia, nawet  życiu, które jest jak rzeka miodem i mlekiem płynąca. Nie wiemy co skrywa wnętrze nas samych, do czego jesteśmy zdolni, do momentu, aż nie zmierzymy się z przeszkodą. Odnajdziemy w powieści własną niepewność, rozgoryczenie, , oddanie, chwile wzruszeń, wrażliwość oraz szczenięcą miłość, która zakorzenia się w sercu na zawsze.

Zagubiona Katarzyna Michalak

Nie napisze Wam o czym konkretnie jest książka Zagubiona Katarzyny Michalak, wolałabym, abyście sami po nią sięgnęli, oczywiście zaczynając od 1 tomu. Gwarantuje chwile wzruszeń, karuzele emocji i retrospekcje z perspektywy doświadczeń młodej dziewczyny. Co więcej, nie jest to książka dla bardzo młodego pokolenia. Pokazuje głębię uczuć, być może nie zrozumiałą dla nastolatek.

Opisy na książce świadczą, że jest powieść o miłości. Dla mnie osobiście tylko pośrednio.  Dużo więcej w niej skrywanych uczuć, przeżyć, samotności, zmagania się z okrutnym i nieoszczędzającym losem ubogiej dziewczyny, nie pozbawionej talentu i zapału do życia, mającej wiarę w lepsze jutro.

Mam jednak jedno duże „ale” co do powieści. Sama treść – ciekawa, jednak mam wrażeniem, jakoby nie przeszła korekty redaktorskiej. Tak, jakby słowa były spisane naprędce, nie zgubiły się, nie odleciały. To niestety mi nieco przeszkadzało w odbiorze lektury.

książki Katarzyny Michalak

Zarówno Pisarkę jak i Zagubioną Katarzyny Michalak możecie kupić w sklepie internetowym  Gandalf, gdzie znajdziecie więcej szczególików na jej temat, o których ja Wam nie napisałam.