Biała Księżniczka to mini serial kostiumowy oparty na prawdziwych wydarzeniach, który możemy pooglądać między innymi na Neflix i HBO. Ten serial historyczny ukazujące siłę kobiet w obronie miłości i szczęścia najbliższych. Historia Białej Księżniczki to szeroki wachlarz odcieni szarości, trudne wybory, kłamstwa, oszczerstwa, nienawiść, wojny, a w tle rodząca się wielka miłość i szacunek.

Biała Księżniczka Mini serial na Netflix kostiumowy na faktach - film historyczny o dynastii Tudorów

Biała Księżniczka 

Widowiskowy serial historyczny opowiadający o skomplikowanej relacji, która łączyła Elżbietę York z mężem, Henrykiem VII – pierwszym Tudorem na tronie Anglii. Mini serial kostiumowy na HBO Go i Netflix (i na kilku innych platformach) urzeka i wciąga widza. W odróżnieniu od większości seriali i filmów nie znajdziemy tu bieli i czerni, w zamian ogromny wachlarz emocji. I tak jak w prawdziwym naszym życiu nic nie jest łatwe, tak w rodzinie monarchów jest po stokroć trudniejsze, zwłaszcza u schyłku XV wieku.

Mini serial historyczny na Netflix i HBO GO

W życiu tytułowej Białej Księżniczki czyli Elżbiety Yorknic nigdy nie było proste i do końca dopowiedziane. W dzieciństwie możemy dostrzec lekką zazdrość o dużo młodszego brata, który był następcą tronu. Jednak w wyniku wielu konfliktów o tron musiał żyć w ukryciu z dala od matki i sióstr. Elżbieta jako bardzo młoda kobieta straciła wielką miłość i będąc jeszcze w żałobie wbrew sobie zostaje wybranką króla z dynastii Tudorów, aby połączyć dwie zwaśnione linie rodów i tym samym przynieść pokój XV-wiecznej Anglii. Nawiązuje on do wojny dwóch róż. Lancasterowie mieli w herbie różę czerwoną, a Yorkowie białą.

Widzimy tu wielką siłę i określiłabym – kobiece męstwo (choć brzmi to jak oksymoron), kiedy młodziutka dziewczyna po stracie ukochanego, zostaje poślubiona mężczyźnie, który w jej oczach jawi się jako grabieżca, brutalny kochanek i okrutny człowiek. Co więcej, musi stawić czoło nieprzychylnej i władczej teściowej. Ufność pokłada w matce i kuzynce. Nawet rodzona siostra początkiem jej nowego, trudnego życia na dworze podkłada jej kłody pod nogi. Kiedy w końcu zaczyna kiełkować wzajemna miłość i szacunek między małżonkami, okazuje się, co skrywa matka Elżbiety, którą dotąd Biała Księżniczka  uważała za swoją wielką powierniczkę i pocieszycielkę.

Oprócz postawy Elżbiety, która walczy o dobro dla swoich poddanych,  wspiera z całych sił męża, który ma często chwile słabości i załamania, a z czasem i o przyszłość swoich synów, widzimy w tym mini serialu historycznym postacie jeszcze 3 kobiet, które mimo wielu różnic również zmagają się z przeciwnościami losu. Widzimy wielką siłę i premedytacje w ich postępowaniu.

Pierwsza z nich to podstępna atka króla Henryka VII Tudora, która zrobi wszystko, aby syn utrzymał się na tronie. Potrafi zrezygnować ze swojego szczęścia, a nawet zabijać dzieci (wydając odpowiednie rozkazy) i własnoręcznie zamordować swojego oddanego kochanka, aby osiągnąć cel.

Druga postać to matka Elżbiety York, która posuwa się do czarów i matactw, aby przywrócić na tron swojego zaginionego syna. Z jednej strony widzimy wielką miłość do córki i przeświadczenie o obranym dobrym kierunku, aby połączyć dwa skłócone rody, a z drugiej pała ją nienawiść, żądza i troska o syna.

Trzecia silna kobieta to skromna kuzynka Białej Księżniczki, niegdyś jej powierniczka i przyjaciółka, która z wiekiem staje się mądrą kobietą, która potrafi analizować i wysuwać własne wnioski, wbrew królowej. Przez cale życie dąży do uwolnienia swojego niepełnosprawnego, młodszego brata, który pół życia spędza zamknięty w wieży, z woli króla i królowej matki, a który zgodnie z linią rodu może zagrażać władcy. Choć rodzi się tu ogromna wątpliwość i sprzeciw, w jaki sposób nastolatek będący niespełna rozumu, może odebrać tron królowi.

Biała Księżniczka film kostiumowy na faktach na HBO GO Netflix Player - mini serial historyczny

Biała księżniczka – serial z wachlarzem emocji

Serial kostiumowy jest oparty na faktach. Punktem wyjścia jest prawdziwa historię Elżbiety z Yorku i Henryka VII. Według mnie duży plus tego mini serialu to brak efekciarstwa. Nie zobaczymy tu wielkiego rozmachu i efektów specjalnych, w zamian za to klimat i ogromnie dużo emocji. Ten serial kostiumowy był w prasie internetowej porównywalny do znanego serialu – Gra o Tron. Dla mnie jest to zupełnie niezrozumiałe. Biała Księżniczka jest oszczędna w środkach, ale nie w treści. Nie jest to lukrowana powieść, wręcz jest to  obraz walki z przeciwnościami losu, konflikt o władzę, życiowa bitwa o przetrwanie, przyszłość i szczęście najbliższych.

TUTAJ MOŻESZ POOGLĄDAĆ ZWIASTUN

Jeśli bliska jest Wam tematyka seriali i filmów kostiumowych zachęcam do przejrzenia artykułu:

filmy kostiumowe Netflix romantyczne historyczne

Najciekawsze filmy kostiumowe – zestawienie 11 pięknych filmów z wątkiem historycznym na Netflix

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli nie oglądaliście jeszcze tego mini serialu kostiumowego na faktach, który można pooglądać na platformie Netflix i HBO serdecznie polecam. Biała Księżniczka to według mnie jeden z lepszych seriali, który ukazuje jaką siłę mają w sobie kobiety i do czego potrafią się posunąć w imię miłości.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: