Domowe sposoby na katar i przeziębienie u dzieci – 5 sztuczek, które stosuję z 5 produktów, które zawsze mam w domu w razie pojawienia się kataru i kaszlu u dzieci. Dzięki nim w trzy dni wyganiamy przeziębienie i katar. I odpukać w niemalowane, antybiotyków nie znamy bo… szybko zapobiegamy 🙂 🙂
Te produkty, zawsze ale to zawsze mam w domu na katar i przeziębienie:
- czosnek
- miód
- cytryna
- płyn lub plastry do aromaterapii
- cebula
Banalne? Bynajmniej! Ale to ich umiejętne wykorzystanie, powoduje pełny sukces podczas przeziębienia i kataru u dzieci i dorosłych. Wszystko to, co opisuję poniżej ⇓ wyniosłam z mojego rodzinnego domu. To rodzice wpoili mi dobre nawyki – jak zapobiegać i się leczyć i nauczyli jak domowymi sposobami wyleczyć katar i przeziębienie.
Uwierzycie, że nigdy nie widziałam mojego taty chorego dłużej niż 1 dzień?! Niewiarygodne prawda? To wynika ze zdrowego trybu życia: 10 minutowa gimnastyka każdego ranka, ruch i przebywanie na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, zdrowe odżywianie, wysypianie się. Kiedy jest przeziębiony, czuje osłabienie w ruch idzie cebula i czosnek i dużo snu. Kolejny dzień jest tylko wspomnieniem, że pojawiło się przeziębienie czy katar. Ale wiecie…. to człowiek „starej daty” a kiedyś ludzie tak bardzo i często nie chorowali jak teraz. Też to zauważyłyście? Byli zdrowsi bo zdrowo żyli! I powinniśmy się od nich uczyć!
Zasada najważniejsza!
Zauważasz lekki kaszel lub lekki katar u swojego dziecka? Od razu zapobiegaj chorobie! Łatwiej bowiem wygrać z pierwszymi symptomami przeziębienia i kataru niż z zaawansowaną chorobą!
5 DOMOWYCH SPOSOSOBÓW NA KATAR I PRZEZIĘBIENIE U DZIECKA
1. Nawadnianie organizmu podczas kataru i przeziębienia
Ja rozumiem, że dziecku pić się nie chce, zwłaszcza kiedy jest marudne i leci mu katar z noska. Jednak musimy stanąć na głowie aby co chwilkę piło. Może kolorowe kubki, chociażby wielorazowe, zabawne bidony… wszystko jedno co zrobimy i w czym podamy picie. Ważny jest tylko cel – dziecko identycznie jak osoba dorosła musi pić o wiele więcej niż kiedy jest zdrowe . Jeden z naukowców Uniwersytetu Connecticut stwierdził, że jednym z głównych powodów, przez które pacjenci są przyjmowani do szpitala z grypą lub infekcją wirusową, jest właśnie brak prawidłowego nawodnienia organizmu.
Najlepiej wodę, najlepiej ciepłą. Jednak wspaniale tez działa ciepła herbata z dodatkiem miodu, cytryny czy soku z malin (najlepiej domowego). Pamiętajmy jednak o zasadzie aby tych dodatków nie wlewać do wrzątku. Herbatka z dodatkami pomaga w walce z objawami grypy i przeziębienia. Miód osadza się na błonach śluzowych i łagodzi podrażnienia gardła oraz zapobiega namnażaniu się bakterii. Sok z malin ma działanie rozgrzewające i antyseptyczne, dzięki czemu działa podobnie do antybiotyku, natomiast cytryna ułatwia przełykanie.
Do picia można tez podać domowy rosołek. Zwłaszcza, że dzieci grymaszą podczas kataru i przeziębienia, a rosół, jak to powiedziała kiedyś moja córka: rosół jest łatwo i szybko połykalny.
2. Aromaterapia u dzieci – doskonały sposób na katar i przeziębienie
O tym produkcie pisałam Wam już dwa lata temu i żywo Was zainteresował. Dlatego pozwolę sobie wspomnieć o nim ponownie, bo gości w naszym domu cały czas. Uwielbiam go bo.. działa i pomaga! Aromaterapia to inaczej inhalacja bez nebulizatora, więc jej tańsza wersja. Co więcej, korzystamy tu ze zbawiennej mocy olejków eterycznych. Nie wykluczam nebulizacji, bo ja także stosuję i bardzo chwale o czym napisałam poniżej, ale np. po leczniczej kąpieli.
Olejki eteryczne mają wielką moc! Czy wiecie, że są stosowane już od 6000 lat!? W zależności od rodzaju olejku efekt może być pobudzający lub uspokajający. Wiele z olejków ma również silne właściwości lecznicze – ekstrakty roślinne oddziałują z hormonami i enzymami organizmu, powodując m.in. zmiany ciśnienia krwi, pulsu jak i innych jego funkcji. Przykładowo:
- olejek lawendowy – redukuje stres, uspokaja i pomaga w zaśnięciu. Posiada również właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Jest pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel i katar.
- olejek eukaliptusowy – wzmacnia ochronę bariery skórnej oraz zatrzymuje wodę. Ponadto posiada działanie przeciwbólowe i relaksacyjne. Może być także stosowany jako środek antyseptyczny w leczeniu przeziębienia, bólu gardła i kaszlu.
- olejek sosnowy – rozgrzewa, poprawia oddychanie i ułatwia odksztuszanie wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Posiada także właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być również stosowany w walce z nerwobólami i stresem.
Produkty do aromaterapii dla dzieci
Te 3 olejki posiada mój ulubiony płyn do aromaterapii dla dzieci, który używam do kąpieli. Używamy go od wielu lat, bo jest prosty w użyciu i skuteczny. Nalewamy jedną lub dwie nakrętki do ciepłej wody w wannie. Pod wpływem ciepłej wody, olejki eteryczne zawarte w płynie zaczynają parować i wraz z wdychanym powietrzem, udrażniają górne drogi oddechowe i upłynniają śluz zalegający w oskrzelach. Olejek eukaliptusowy i sosnowy zwalczają bakterie, zaś znajdująca się w płynie lawenda, odpręża oraz relaksuje pomagając dzieciom szybko zasnąć. Płyn do kąpieli Bąbel (poniżej podaje dla zainteresowanych link do sklepu, gdzie można go dostać w fajnej cenie) zawiera naturalne składniki i świetnie nam pomaga podczas infekcji górnych dróg oddechowych, podrażnienia gardła, grypy, czy kataru. Uważam, że jest to jeden z lepszych domowych sposobów na katar i przeziębienie u dzieci.
Wiele osób podpytywało mnie o skład produktu do aromaterapii domowej Bąbel, dlatego umieszczam poniżej:
woda oczyszczona, cocamidopropyl betaine, coco glucoside, euramid, lauryl glucoside, NaCl, citric acid, olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy, olejek lawendowy, sól gorzka (magnesii heptahydricus), camphora, chlorofil CI 57810.
Ostatnio odkryłam, że Bąbel świetnie się pieni. Podczas wizyty w moim rodzinnym domu, do wanny włożyłam mobilny jonizator/ masażer i nalałam 3 nakrętki płynu Bąbel do aromaterapii dla dzieci do dużej wanny. Nie mogłam uwierzyć, że było aż tyle piany!!! Dzieci były zachwycone, kiedy pianka wyskakiwała z wanny (a ja sobie przypomniałam Alexis z Dynastii – kultowego serialu lat 90-tych, która często kąpała się z lampką szampana w dłoni w luksusowej pianie 🙂 ).
Kilka tygodni temu odkryłam drugi, ciekawy produkt producenta Bąbla. Są to zabawne i naturalne plasterki do aromaterapii. Użyłam ich na noc, kiedy moje dzieci złapały katar. Wiadomo – katar dziecko wybudza i okropnie złości! Pewnie to znacie. Dlatego w naszym przypadku nowe plasterki do aromaterapii Bąbel zdały egzamin. Dziewczyny same się domagały – mamo a plasterek na piżamkę?
Produkty do aromaterapii z serii Bąbel (poniżej podaje dla zainteresowanych link do sklepu, gdzie można je dostać w fajnej cenie) są nasączone dobroczynnymi olejkami eterycznymi. Są bezpiecznym środkiem, który można nakleić na piżamkę lub poduszkę. Zawierają m.in. wyciąg z eukaliptusa i sosny zwyczajnej, które są wykorzystywane w ziołolecznictwie do zwalczania bakterii i wirusów. Dodatkowo ich skład został wzbogacony o olejek z liści rozmarynu lekarskiego i olejek miętowy, które odświeżają i hamują kaszel. Aromaty uwalniane są do 8 godzin, dzięki czemu dziecko będzie mogło spokojnie przespać całą noc.
Oprócz bardzo dobrego składu, plasterki do aromaterapii mają jeszcze jedną świetną cechę. Dzieci same się o nie upominają! Dlaczego? Każde opakowanie to 6 plasterków o różnych kształtach: motylek, słonik, króliczek, kaczka.
Dla zainteresowanych – Produkty Bąbel można kupić najtaniej w sklepie producenta, tam też poczytacie na ich temat nieco więcej:
Płyn do kąpieli – zdrowysklep.com.pl / klik/
Plastry do aromaterapii – zdrowysklep.com.pl / klik /
Gałganek Aliny na katar i przeziębienie – prosty domowy środek
Na zatkany nosek doskonale działa Gałganek Aliny. Pod tą niezwykłą, tajemnicza nazwą kryje się prosty gałganek z czosnku 🙂 Gałganek Aliny to naturalna aromaterapia u dzieci czosnkiem.
Jak zrobić Gałganek Aliny i dlaczego jest Aliny , a nie Krysi lub Basi? 🙂
Też mnie to nurtowało, kiedy po raz pierwszy o nim usłyszałam. Wyczytałam, że 'alina” to pochodna nazwy , pod którą ukrywa się związek chemiczny – sulfotlenek S-alkilocysteiny. W momencie zmiażdżenia lub pokrojenia czosnku oraz cebuli związek ulega transformacji do allicyny. I stąd to spolszczenie w nazewnictwie.
Przygotowanie Gałganka Aliny:
Miażdżymy kilka ząbków czosnku i owijamy w gazę. Związujemy sznurkiem. Ja dodatkowo skrapiam olejkiem eukaliptusowym, zwiększając jego działanie.
Gałganek Aliny bardzo intensywnie pachnie. Dlatego ja zazwyczaj stawiam zawiniątko w odległości około 2 metry od dziecka. UWAGA! Produkt może uczulić np. w przypadku astmy czy duszności.
3. Domowe syropy na katar i przeziębienie u dzieci
Kiedy zauważam pierwsze objawy przeziębienia lub kataru od razu w ruch idzie cebula. To pierwsza rzecz po którą sięgam i dotąd mnie nie zawiodła! Domowy syrop przygotowuję w dosłownie 2 minuty i jest gotowy do spożycia już po kilku godzinach. Wiem, że dzieci mogą reagować na niego różnie, moje odpukać wręcz go lubią!!!!! (w przeciwieństwie do mnie :()
Przygotowanie syropu z cebuli:
Kroję cebule na drobne kawałki, zasypuje w kubku cukrem, przykrywam talerzykiem i czekam, aż wypłynie sok. Banalny sposób na zdrowie z cebuli, która ma właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.
Równocześnie wyciągam z szafki syrop z mniszka lekarskiego, który przygotowuje latem. Ten z kolei wlewam po łyżce stołowej do herbaty.
Trzecia mikstura, którą przygotowuję to syrop z miodu, cytryny i czosnku. Rewelacyjnie smakuje (moim zdaniem). Czosnek nie jest tak wyraźny w smaku w tym domowym syropku. Po jego zrobieniu musimy odczekać 3 doby aby przyniósł nam wymierne korzyści i świetnie zwalczył infekcje. Przepis na jego wykonanie znajdziecie – tutaj/w osobnym wpisie na blogu.
Oczywiście polecam też inne, przeze mnie wypróbowane i skuteczne domowe syropy na katar i przeziębienie u dzieci:
Syrop z buraka na kaszel i wzmocnienie odporności
Syrop z marchewki na kaszel dla dzieci – skuteczna broń w napadzie kaszlu
4. Inhalator / nebulizator wziewny
Inhalator (nebulizator) w zasadzie jest dla mnie tak samo ważny w domu przy dzieciach jak żelazko 🙂 Czym różnią się te dwie nazwy? Nebulizator to dosłownie aparat do inhalacji zamontowany w produkcie, stąd różnica w nazwie – ale chodzi o to samo urządzenie. W nebulizatorach – wykorzystuje się sprężone powietrze, które krąży w końcówce nebulizatora w taki sposób, że płyn jest rozbijany na maleńkie drobinki, które wdychamy w formie mgiełki.
Inhalator wielokrotnie „uratował nam życie” i ochronił przed antybiotykiem. Więcej na ten temat napisałam w artykule –
Jaki nebulizator wybrać dla dziecka – plusy stosowania inhalacji w domu
Zanim wyruszysz do lekarza, przy pierwszych symptomach przeziębienia od razu włącz urządzenie i inhaluj swoje dziecko sola fizjologiczną, a przy ostrzejszym ataku kaszlu możesz dodatkowo kwasem hialuronowym. Ostatnio udało mi się kupić w aptece 2 w 1 czyli sól fizj. połączoną z kwasem hialuronowym w jednorazowych ampułkach.
5. Przygotowanie pomieszczenia do odpoczynku i do spania
Jest to o tyle istotna kwestia, że w byle jakim, przegrzanym pokoju dziecko się wymęczy, a co więcej kaszel stanie się jeszcze bardziej uporczywy. Tak więc ja zawsze zwracam uwagę na:
- optymalna temperaturę pomieszczenia, w którym odpoczywa i śpi dziecko /lepiej niższa temperatura niż wyższa/
- w okresie jesienno-zimowym na kaloryfery kładę mokry ręcznik (moim zdaniem działa lepiej niż dedykowane pojemniki na wodę na kaloryfer)
- wietrzę minimum 3 razy dziennie
- pod głowę podkładam podwójna poduszkę, dzięki temu, katar nie spływa do gardła i dziecko mniej kaszle.
Właściwie to wszystko, co robię w momencie, kiedy dostrzegę pierwsze symptomy choroby. Póki co, moje domowe sposoby na katar i przeziębienie u dzieci mnie nie zawiodły.
Ciekawa jestem Waszej opinii, co stosujecie i co Wam się sprawdza podczas kataru i przeziębienia u dziecka. Wdzięczna będę za wszystkie sugestie w formie komentarza.
Asiu z Twojego przepisu juz rok robię syrop z buraka, przyzwyczailiśmy się juz do jego smaku. Teraz spróbuje ten z cytryna i czosnkiem.
Ja na katar zawsze podaję Apicold Propo. Ma naturalny, zdrowy skład (sól morska i wyciąg z kitu pszczelego). Szybko działa 🙂
U nas obowiązkowo jest duża dawka vit C
Bardzo przydatny wpis dla wielu zmartwionych mam.
Niestety, choroba to nie przelewki… Potrafi spędzić sen z powiek każdemu
Spadłaś mi z nieba z tymi poradami! Asiu dziekuję!