Temat mało przyjemny, ale konieczny – jak wyczyścić pralkę z sierści, osadu, kamienia i brzydkiego zapachu. Podam Wam 5 sprawdzonych przeze mnie sposobów jak wyczyścić pralkę oraz jak sobie poradzić z sierścią naszych zwierząt z ich legowiska czy koca. 4 domowe sposoby jak wyczyścić pralkę stosowałam wielokrotnie, aż pewnego dnia wpadła mi do ręki mała saszetka…
Umówmy się – do perfekcyjnych pań domu nie należę i lata świetlne mnie od niej dzielą. Jednak lubię mieć wszystko jak należy, tyle, że bez przesadzania. Wychodzę z założenia, że porządek jest OK, ale nie należy na sprzątanie poświęcać każdej wolnej chwili. Odkurzam często, z racji domu parterowego z trojgiem dzieci, trzema psami i panem kotem (akurat uważam, że ten ostatni do bałaganiarzy nie należy), Mop też często jest w użyciu. Średnio raz na dwa dni, ale wiem, że wiele z Was dużo częściej odkurza i myje podłogi!
Jednak mam wrażenie, że piorę nieustająco! Gdybym ja tyle pracowała, co moja pralka myślę, że byłabym co najmniej milionerem. I o ile nigdy nie rozmrażam lodówki (co najwyżej ją regularnie przecieram) gdyż ma system air flow, o tyle pralka sama się nie wyczyści. Wyczyszczenie pralki jest stety – niestety niezbędne, jeśli chcemy się cieszyć nią przez długie lata i wyjmować rzeczy z jej bębna w nienagannym stanie.
5 PROSTYCH SPOSOBÓW
JAK WYCZYŚCIC PRALKĘ
Z SIERŚCI, OSADU, KAMIENIA I BRZYDKIEGO ZAPACHU
Wypróbowywałam na zmianę (najczęściej pkt 1 i pkt 2 ) różne sposoby czyszczenia pralki przez ostatnie lata. Niektóre zadowoliły mnie mniej, a niektóre bardziej. Nękał mnie jedynie kamień – mój odwieczny wróg. Osoby posiadające własną przydomową studnię, wiedzą o czym mówię. Co prawda od 2 lat mamy stacje uzdatniania wody i problem kamienia praktycznie znikł, ale osad po praniu w pralce nigdy sam nie zniknie, więc trzeba sobie jakoś z nim radzić.
Wszelkie śmieci typu włosy, sierść zwierząt, które zbierają się na gumie bębna, na uszczelce, filtrze… Bardzo niesympatyczna sprawa. Co więcej zatykają odpływ lub pralka przechodzi w stan – error’u. Ja służę wtedy jako podpora pralki, a mąż wyjmuje części po kolei i je czyści, aby pralkę odblokować. Nie wiem jak u Was to wygląda ale my znajdujemy tam prawdziwe skarby 🙂
Dlatego wypróbowałam aż 4 domowe sposoby – jak wyczyścić pralkę z osadu, kamienia i brzydkiego zapachu oraz jeden, który jak dla mnie był strzałem w dziesiątkę. Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w teście preparatu do czyszczenia pralki i usuwania sierści zwierząt podczas prania, bo dzięki niemu mam o dwa problemy mniej na głowie. Stąd też pomysł na niniejszy artykuł we współpracy z marką Vamoosh.
1. Jak wyczyścić pralkę sodą?
Lubię sodę. Uważam, że jest wielozadaniowa. Sodę używam najczęściej do muffinek, które uwielbiamy cała rodziną oraz właśnie do niedawna do czyszczenia pralki. Soda w towarzystwie wysokiej temperatury świetnie wyczyści pralkę również z bakterii. Jak wyczyścić pralkę sodą? Do pustego pojemnika na proszek wsypujemy sodę do 1/2 objętości. Nastawiamy puste pranie na 90 st C. Jest to nieco droższy sposób z uwagi na konieczność nagrzania wody do tak wysokiej temperatury, niemniej jednak skuteczny.
2. Czyszczenie pralki octem
Jestem zwolennikiem octu – tani i skuteczny. Poświęciłam mu cały artykuł pt. – Ocet dobry na wszystko! 16 zastosowań octu w moim domu + najtańszy środek do sprzątania! Ocet to doskonały produkt do wyczyszczenia pralki. Stosujemy go podobnie jak sodę, czyli wlewamy niepełna szklankę octu do pojemnika na proszę i ustawiamy puste pranie na temperaturę 90 st C.
3. Domowa pasta do czyszczenia pralki
Punkt trzeci to połączenie punktu 1 i punktu 2 – ale nie jest to pasta z sody i octu do czyszczenia pralki, którą kiedyś wujek google mi podpowiedział, z tego względu, że ocet jest kwasem, soda jest zasadą, więc nie szczególne jest to połączenie. Dlatego możemy zrobić tak, że do prania np. pościeli do pojemniczka z proszkiem dodać kopiatka łyżke sody, a do przegródki na płyn do zmiękczania – pół szklanki octu. Mamy wtedy dwie pieczenie na jednym ogniu, gdyż delikatnie przeczyścimy pralkę i uzyskamy czyste pranie. Ocet dodany do prania zapobiegnie elektryzowaniu się ubrań oraz zadziała bakteriobójczo.
UWAGA! Stosowanie na dłuższą metę octu może uszkodzić gumowe uszczelki i węże w niektórych pralkach, by następnie spowodować nieszczelności.
4. Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?
Spróbowałam raz i cudów nie zauważyłam, ale z racji faktu, że nie czekałam, aż pralka przesadnie się zabrudzi. Jednak kilka osób mi ten sposób zarekomendowało jako intuicyjny, ale rewelacyjny 🙂 Wystarczy, że włożymy dwie tabletki do zmywarki do pustej pralki, a następnie ustawimy jeden cykl prania z temperaturą 60 st. C. Ustawiona temperatura powinna wyeliminować wszelkie drobnoustroje i grzyby.
5. Dedykowany proszek do czyszczenia pralek Vamoosh
Przechodzę do punktu kulminacyjnego, czyli do produktów, które mają z zadanie wyczyścić pralkę. Słyszałam różne opinie, jak wyczyścić pralkę – domestos – bałabym się zaryzykować, calgon – odradził mi fachowiec od pralek, że to tylko chłit reklamowy a porównując efekt do wydanych pieniędzy jest żaden. Kiedy jednak zaproponowano mi przetestowanie proszku Vamoosh oczywiście sprawdziłam czy jest to dobry sposób, aby wyczyścić pralkę a osadu, kamienia i brzydkich zapachów, a także sierści i włosów.
Producent informuje, że proszek Vamoosh zawiera aktywny tlen, który usuwa (przez rozdrobnienie) trudne do usunięcia sierść i włosy. Likwiduje kamień, osad i brud, a także zabija bakterie, dzięki czemu znikają brzydkie zapachy. Podczas prania woda wypłukuje pozostałości zanieczyszczeń (w tym rozdrobnione włosy i sierść). Poszczególne części pralki: bęben, drzwi, uszczelki, filtr i odpływ, pozostają czyste i świeże.
Dlatego sprawdziłam kilkakrotnie, czy to nie kolejna ładna reklama produktu.
Do testów przystąpiłam niemal „desperacko”. Przez ponad miesiąc nie czyściłam pralki, która mam wrażenie „chodzi” na okrągło. Najpierw w temp 40 st.C wyprałam dywaniki łazienkowe, na których były pozostałości włosów, bo celowo wcześniej podcięłam grzywkę mojej córce a w następnym praniu koce i ręczniki moich 3 pupili czworonożnych. To mi wystarczyło aby sprawdzić, czy proszek do czyszczenia pralek Vamoosh sobie poradzi.
jak wyczyścić pralkę z sierści
Jaki jest wynik testu proszku do czyszczenia pralek Vamoosh?!
Najnormalniej sobie poradził!
Po pierwsze: usunął włosy i sierść
Tak, to prawda. Koniec z czyszczeniem pralki z sierści czy włosów. Proszek Vamoosh do czyszczenia pralek rozpuszcza je, pozostawiając czysty bęben.
Po drugie: usunął kamień i zatory
Vamoosh usuwa osadzający się kamień, co wydłuża żywotność pralki i wspomaga jej bezawaryjną pracę. Pomoże także utrzymać idealnie czysty bęben i odpływ.
Po trzecie: usunął brud i wyeliminował brzydkie zapachy
Wyobraźcie sobie zapach (nawet po praniu, ale w niskiej temperaturze) koców z legowiska 3 psów…. No szału nie ma 🙂 Na dnie pralki często osadzają się resztki brudu po praniu. Proszek Vamoosh skutecznie je usuwa i przywraca świeży zapach.
Ważna Uwaga! Proszek do czyszczenia pralek Vamoosh wyczyścił pralkę, kiedy ustawiłam w pralce zgodnie z instrukcja Vamoosh na 90 st.C i najdłuższy cykl prania. (Niektóre pralki mogą mieć odpowiedni program czyszczenia).
Zwracam uwagę na ochronę środowiska i na to, co kupuję, a formuła proszek Vamoosh nie zawiera żadnych składników, które mogłyby szkodliwie wpływać na środowisko oraz na użytkowników pralki.
Skuszona rezultatem – jak świetnie zadziałał proszek do czyszczenia pralek Vamoosh, nabyłam proszek do usuwania sierści i włosów podczas prania. 1 opakowanie tego produktu składa się z 3 saszetek, a cena wynosi mniej niż 40 zł, więc czemu miałabym nie poeksperymentować 🙂
Tu z kolei wyprałam cały wierzchni materiał z legowisk naszych piesków. Przy czym moje psiaki są krótkowłose, jednak na dniach zawiozę rodzicom saszetkę, aby wyprali legowisko swojego psa rasy golden retriever, który uwierzcie mi na słowo, zostawia 10 x więcej sierści niż moje psy razem wzięte!
Co się okazało?!
Jedna saszetka do każdego prania, zero sierści do sprzątania 🙂
proszek do usuwania sierści i włosów podczas prania Vamoosh
- czyste legowiska moich psów nie są już problemem
- Vamoosh jest bezpieczny dla skóry zwierząt: nie zawiera składników, które mogłyby powodować podrażnienia czy uczulenia
Jeżeli zainteresowałam Was tymi produktami, podrzucam link do sklepu, gdzie można go najtaniej kupić. Tam też znajdziecie opis produktu i odpowiedzi na różne pytania – vamoosh.eu/pl/sklep
Podsumowując – jak najlepiej wyczyścić pralkę?
Ja wybieram sodę, sporadycznie ocet oraz produkt do czyszczenia pralek Vamoosh wraz z proszkiem, który usuwa sierść podczas prania. Na dłuższą metę ocet nie jest najlepszym sposobem na czyszczenie pralki z uwagi możliwe uszkodzenie gumowych części w pralce, dodawanie calgonu do każdego prania jest jak dla mnie za drogie, a odnośnie tabletek do zmywarki wyczytałam, że może zadziałać na metalowe elementy pralki – po prostu może z czasem zacząć rdzewieć. Słyszałam też o soli do zmywarek do czyszczenia pralki, ale nie próbowałam.
A jakie Wy stosujecie metody – jak wyczyścić pralkę lub usunąć sierść? I co myślicie o tych 5 powyższych metodach czyszczenia pralki z kamienia, osadu i brzydkiego zapachu? Piszcie w komentarzu m.in. jak wyczyścić pralkę z sierści
Ocet mnie zainteresował czytałam też przy okazji o tych 16 zastosowaniach bo właściwie ocet u mnie w domu nigdy nie gości. Juz się do niego zaczełam przekonywać a tu bęc i napisałaś o tych gumowych elementach 🙂
Soda oczyszczona jest naprawdę niezawodna! Sposób wypróbowany już kilkukrotnie, więc działa 🙂
Ocet jest naprawdę niezawodny. Nadaję się do wszystkiego!