Jest wielu miłośników kotów, którzy decydują się na przygarnięcie tego futrzaka bądź zakupienie go z hodowli. Jednak oswojenie z nowym otoczeniem czworonożnego, mruczącego domownika nie zawsze przebiega bez trudu. Konieczne jest nauczenie go pewnych zasad, a także czystości. Jak zachować czystość w domu mając kota? Poznajcie przydatne rady.

co jedzą koty

 

Jak zachować czystość w domu z kotem? Zakup kuwety to podstawa

Na pewno trzeba zacząć od zakupu kuwety i to odpowiedniej. Można wybrać ceramiczną albo z tworzywa sztucznego. Istotne znaczenie ma to, by nie była dla kota zbyt ciasna i by wchodzenie do niej nie stanowiło dla niego problemu. Ponadto drzwiczki nie powinny być zbyt głośne. Kuweta musi być regularnie czyszczona, najlepiej przynajmniej raz dziennie, bo od tego trzeba zacząć, że do brudnej kuwety kot nie będzie chciał wejść. Niektórzy decydują się na zakup dwóch kuwet, aby w razie czego, jeśli nie mogą w danym momencie wyczyścić jednej kuwety, kot mógł skorzystać z innej. To też jakiś pomysł, ale jednak najlepiej postawić na regularne czyszczenie kuwety i usuwanie kocich odchodów. Pozostaje też kwestia wyboru otwartej kuwety. Niektóre osoby uczą kota czystości wsypując piasek do miski. Jednak ze względu na to, że kotek będzie roznosił piasek na swoich łapkach, nawet gdy będzie je wylizywał, nie jest to dobre rozwiązanie. Poza tym intensywnie roznoszą się zapachy. Zatem taką kuwetę należy czyścić każdorazowo po tym, gdy kot z niej skorzysta. Dowiedz się więcej, jak zadbać o kota w domu i zachować czystość, a także uniknąć bytowania kleszczy w mieszkaniu.

Jak nauczyć kota czystości? Dobierz odpowiedni żwirek i postaw kuwetę we właściwym miejscu

Bardzo istotne jest to, by wybrać odpowiedni żwirek. Trudno nauczyć kota czystości, jeśli żwirek przykleja się do jego łapek. Dla kota niezwykle dbającego o higienę, może być to na tyle uciążliwe, że zacznie załatwiać się poza kuwetą z powodu nieodpowiedniego żwirku. Warto zatem wybrać taki, który się nie zbryla. Można też zdecydować się na żwirek naturalny, czyli drzewny. Ważne jest regularne wymienianie części lub całości żwirku. Dolną część kuwety można wyłożyć dużym czarnym workiem, na nim rozłożyć gazety, a następnie wysypać żwirek. Jeśli żwirek będzie przesiąknięty, to będzie najwyższy czas na jego wymianę. Kuweta musi być czysta, by kot chętnie z niej korzystał. Ważne jest również jej umiejscowienie. Spłoszony kot może załatwiać się poza kuwetą. Nie można ustawiać jej blisko telewizora czy innego odbiornika ani w przejściach, bo kot musi mieć zapewniony spokój i odosobnienie. Wiele osób stawia kuwetę w łazience i jest to dobry pomysł. Warto jeszcze pamiętać, że gdy kuweta nie stoi w łazience, to zarówno poidła, jak i miski z jedzeniem nie można stawiać w bliskiej odległości, bo albo kot znajdzie inne miejsce na załatwianie swoich potrzeb albo przestanie jeść do czasu aż opiekun zmieni miejsce podawania posiłków.

Co zrobić, by uniknąć posikiwania kota w domu? Wypróbuj zapachowe odstraszacze

Warto jeszcze poruszyć kwestie posikiwania kota w domu. Jak nauczyć kota czystości w mieszkaniu? Otóż można kupić środki odstraszające koty od sikania z zapachem nieprzyjemnym dla kota, które zniechęcą go do posikiwania miejsc, które najchętniej wybiera. Jeśli posikiwanie zdarza się często, to może być związane z rują. Zatem kota można też wysterylizować lub wykastrować, by zaprzestał posikiwania.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: