Książki o emocjach dla najmłodszych – zbiór najciekawszych opowiadań o przygodach bohaterów, które zmagają się z różnymi problemami. Doskonała pomoc dydaktyczna dla rodzica, która może być drogowskazem do  rozmowy z dzieckiem na trudny temat.  Na pomoc przychodzą nam Stefcia, Krzyś, kaczka, sówka Momuś i mała dziewczynka, która bardzo kocha swojego dziadka. 

Ksiazki o emocjach dla młodszych dzieci

Niedawno natknęłam się na spór na pewnej grupie na facebooku na temat książki o emocjach dla najmłodszych. Jest to znana pozycja i lubiana rzez dzieci i rodziców. Namawia do przełamywania własnych lęków i barier. Autorka postu zauważyła jednak pewną nieścisłość i przyznaje jej 100% racji.  Dopatrzyła się, że bohaterowie książki – zwierzątka manipulują uczuciami przyjaciela. Jak tego nie zrobisz – nie jesteś fajny!

Z pewnością słyszałyście wielokrotnie takie stwierdzenie – jak mnie nie posłuchasz/ jak tego nie zrobisz / jak mi tego nie dasz/jak się ze mną nie pobawisz – nie jesteś fajny/ to Cię nie będą lubić. Kiedy sie głębiej nad tym zastanowiłam – włosy mi dęba stanęły. Usłyszałam kilka dni temu zdanie w moim domu podobnej treści miedzy moimi córkami – jak mi nie dasz tych kredek nie będę już nigdy się z tobą bawić. Odpukać – to zdanie zostało wypowiedziane miedzy siostrami w podobnym wieku i ani jedna ani druga nie przyjęły się tymi słowami. Ot zwykle szturchanie między rodzeństwem.

Co jednak, kiedy owo powiedzenie padnie do dziecka obcego lub zamkniętego w sobie? Czy to nie jest forma dziecięcej manipulacji?!

Porozmawiałam z moimi córkami w tej kwestii, mam nadzieję, że zapamiętały naszą rozmowę i tego typu słowa nigdy nie wyjdą z naszego domu. Uczę od zawsze moje dzieci używania dobrych słów, bycia serdecznym, ale z zachowaniem własnych granic. Nie tak dawno przedstawiłam Wam serię książeczek o dzieleniu się   z rówieśnikami różnymi rzeczami, po tym jak miałam już dosyć kłótni „o klocek” w naszym domu między trójka rodzeństwa.  Oczywiście lukru po tych lekturach dla dzieci między rodzeństwem nie ma, ale jest lepiej. I zauważam, że moje dzieci naprawde lubią się dzielić i robić małe przyjemności swoim przyjaciołom. ( wpis – 5 książeczek, dzięki którym dziecko zrozumie, jak fajnie jest się dzielić z innymi).

Moje Drogie nie jestem psychologiem, ale to, co do Was piszę, wynika z moich matczynych obserwacji i kombinowania, jak ułatwić sobie życie i sprawić aby było dla nas przyjemniejsze. Jako wrażliwiec i książkoholik od dziecka zwracałam uwagę na uczucia innych. Przez całe życie jestem anonimowym, cichym obserwatorem. A to wywnioskuję i poukładam w głowie – dziele się z Wami. Dlatego chcę Wam dziś przedstawić 5 książeczek o emocjach dla najmłodszych, które trafiły w moje ręce, a właściwie do biblioteczki moich dziewczynek.

KSIĄŻKI O EMOCJACH DLA NAJMŁODSZYCH  

Emocje to bardzo trudny, delikatny i zawiły temat, nie mniej jednak bardzo mi bliski i chętnie go poruszę na łamach mojego bloga. Jeśli coś Wam się nie zgadza – śmiało napiszcie o tym w komentarzu, gdyż o emocjach można polemizować przez długie godziny, nie zgadzać się z przedmówcą i rozpatrywać w różnych kierunkach. 

  1. Fale – książka o uczuciach dla dzieci, która pomaga zrozumieć chorobę najbliższych osób

Fale - książka o uczuciach dla najmłodszych - o miłości do dziadka i poradzeniu sobie z chorobą

 


Książka pozwala dzieciom zrozumieć, na czym polega demencja w podeszłym wieku lub chorobą Alzheimera. Jest to mi bliski temat, gdyż musiałam się z nim zmierzyć, tłumacząc moim dzieciom, dlaczego prababcia przestaje ich poznawać. Fale to krótka ale emocjonalna opowieść o rodzinie i o radości ze spędzania wspólnie wolnego czasu.


do kupienia np. tutaj 

 

 

Fale - ksiązka o emocjach o zrozumieniu choroby u rodziców, dziadków

ksiązka o alzheimerze dla dzieci - pomoc w zrozumieniu choroby

Książka dla najmłodszych dzieci o emocjach - o staroci i niedołężności, o rodzinie i zmaganiu sie chorobą, pomaga zrozumieć dziuecku chorobę Alzheimera

2. Mogę być w Waszej paczce? – kolorowa książeczka dla młodszych dzieci o dostrzeganiu i akceptowaniu różnic miedzy rówieśnikami

Czy mogę być w Waszej paczce - pomaga zrozumiec i zaakceptowac różnice w wygladze i zachowaniu miedzy rówieśnikami - emocjonalna ksiazka dla najmłodszych dzieci

 


Dzieci często nie akceptują odmienności, gdyż jej nie rozumieją. Młodsze nie dostrzegają, jednak już 3-4 letnie dziwią się i mogą inność od siebie odsuwać, rozumiejąc jako coś niebezpiecznego. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tu rodzic, który ma za zadanie wytłumaczyć, że inność nie oznaczy: gorszy lub niebezpieczny. Książka „Czy mogę być w Waszej paczce?” na podstawie różnych gatunków zwierząt pokazuje różnice miedzy gatunkami oraz jak ważna jest przyjaźń i akceptacja innych dzieci bez względu na wygląd i charakter.


do kupienia np. tutaj 

 

Ksiązka dla przedszkolaka - o przyjaźni, akceptacji i pomocy dla innych

Ksiązka dla najmłodszych o emocjach - jak fajnie byc razem, miec przyjaciół mimo tego, że każdy z nas jest inny

Ksiązka dla dzieci o akceptacji - o akceptowaniu róznic, każdy jest inny i to jest ciekawe - najlepsze książki dla 5 latka

3. Kocham Was równie mocno maluszki – książka omawiająca problem zazdrości w momencie, kiedy pojawia się młodszy członek rodziny

kocham was rownie mocno maluszki - pozwala zrozumieć dziecku problem pojawienia się młodszej siostry lub brata

 


Wiele dzieci ma problem z początkową akceptacją rodzeństwa. Dotąd to do nich należała palma pierwszeństwa, zwłaszcza w sytuacji, kiedy byli jedynakami. „Kocham Was równie mocno maluszki” to książka dla najmłodszych dzieci i tych nieco starszych, pięknie ilustrowana z bardzo dobrym dialogiem. W doskonały sposób pozwala dziecku zrozumieć lęk przed pojawieniem się młodszego członka rodziny.


do kupienia np. tutaj

 

Ksiązka o emocjach dla dzieci - o zazdrości między rodzeństwem o młodza siostre lub brata - najlepsza ksiązka kiedy ma się pojawić nowy członek w rodzinie - książka o sowach dla dzieci

Najlepsze książki obrazkowe dla najmłodszych o zwierzątkach - o mądrej sowie, o zazdrości między rodzeństwem

Kiedy pojawia się rodzeństwo - ksiązka dla najmłodszych o zazdrości o rodzeństwo - o brata lub siostrę - KOccham Was równie mocno maluszki

4. Czerwony kłopot – doskonała pozycja dla przedszkolaków, którzy zmagają się ze z nieśmiałością i są bardzo wstydliwi

Czerwony kłopot - doskonała pozycja dla przedszkolaków, którzy zmagają się ze z nieśmiałością i są bardzo wstydliwi 


Opowieść o chłopcu pełnym pasji, który zmaga się z dużym problemem jakim jest wielka nieśmiałość i wstyd przed występami w przedszkolu. Ten problem ma kolor Czerwony. Książka pokazuje, jak można  pokonać Czerwonego. Co więcej okazuje się, że wiele dzieci mają różne lęki i kłopoty, które dzięki wartościowej rozmowie można pokonać.


do kupienia np. tutaj

 

 

 

Książka o emocjach dla dzieci - polecana przez psychoterapeutę - jak pomóc dziecku kiedy sie bardzo wstydzi

Jak pomóc dziecku poradzić sobie ze wstydem - brak śmiałości u dziecka - ksiażka o emocjach

Ksiażka dla 5 latka - jak poradzić sobie ze wstdem - najlepsza ksiażka dla dzieci o radzeniu sobie z emocjami

5. Nie bój się dziadku – książka, która przekonuje, że warto walczyć o marzenia i mimo, że się boimy możemy być dzielni 
Nie bój się dziadku - książka, która przekonuje, że wart walczyć o marzenia i mimo, że się boimy możemy być dzielni 


Każdy z nas bez względu na wiek się czegoś boi. Książka opowiada przygodę małej Stefci, która była wierna swoim marzeniom i bała się ciemności. Jednak, jak się okazuje i dorośli mają swoje chwile słabości. Stefcia pomaga swojemu dziadkowi, kiedy odkrywa, że….  „Nie bój się dziadku” to książka o zwykłej dziewczynce, która pokazała, że nawet małe dziecko może pomagać innym i zostać bohaterem.


do kupienia – np. tutaj 

 

 

 

Ksiązka dla najmłodszych dzieci o strachu - pokonywaniu własnych lęków

 

Książka dla najmłodszych o radzeniu sobie ze strachem, lęk przed ciemnością, gdy się czegoś dziecko wystraszy

Książka dla najmłodszych o radzeniu sobie ze strachem, lęk przed ciemnością, gdy się czegoś dziecko wystraszy

Ksiązka o przyjaźni dziecka z dziadkiem - ciekawa ksiażka o emocjach dla najmłodszych dzieci

Książki o emocjach dla najmłodszych dzieci to doskonały sposób żeby dany kłopot, z którym zmaga się nasze dziecko wyjrzał na światło dzienne. Wybrana książka o emocjach  może stanowić wstęp do rozmowy z dzieckiem o różnych problemach, co więcej być doskonałą pomocą dydaktyczną dla nas – dla rodziców, kiedy nie mamy pomysłu jak ująć dany problem.