Książki o emocjach dla najmłodszych – zbiór najciekawszych opowiadań o przygodach bohaterów, które zmagają się z różnymi problemami. Doskonała pomoc dydaktyczna dla rodzica, która może być drogowskazem do rozmowy z dzieckiem na trudny temat. Na pomoc przychodzą nam Stefcia, Krzyś, kaczka, sówka Momuś i mała dziewczynka, która bardzo kocha swojego dziadka.
Niedawno natknęłam się na spór na pewnej grupie na facebooku na temat książki o emocjach dla najmłodszych. Jest to znana pozycja i lubiana rzez dzieci i rodziców. Namawia do przełamywania własnych lęków i barier. Autorka postu zauważyła jednak pewną nieścisłość i przyznaje jej 100% racji. Dopatrzyła się, że bohaterowie książki – zwierzątka manipulują uczuciami przyjaciela. Jak tego nie zrobisz – nie jesteś fajny!
Z pewnością słyszałyście wielokrotnie takie stwierdzenie – jak mnie nie posłuchasz/ jak tego nie zrobisz / jak mi tego nie dasz/jak się ze mną nie pobawisz – nie jesteś fajny/ to Cię nie będą lubić. Kiedy sie głębiej nad tym zastanowiłam – włosy mi dęba stanęły. Usłyszałam kilka dni temu zdanie w moim domu podobnej treści miedzy moimi córkami – jak mi nie dasz tych kredek nie będę już nigdy się z tobą bawić. Odpukać – to zdanie zostało wypowiedziane miedzy siostrami w podobnym wieku i ani jedna ani druga nie przyjęły się tymi słowami. Ot zwykle szturchanie między rodzeństwem.
Co jednak, kiedy owo powiedzenie padnie do dziecka obcego lub zamkniętego w sobie? Czy to nie jest forma dziecięcej manipulacji?!
Porozmawiałam z moimi córkami w tej kwestii, mam nadzieję, że zapamiętały naszą rozmowę i tego typu słowa nigdy nie wyjdą z naszego domu. Uczę od zawsze moje dzieci używania dobrych słów, bycia serdecznym, ale z zachowaniem własnych granic. Nie tak dawno przedstawiłam Wam serię książeczek o dzieleniu się z rówieśnikami różnymi rzeczami, po tym jak miałam już dosyć kłótni „o klocek” w naszym domu między trójka rodzeństwa. Oczywiście lukru po tych lekturach dla dzieci między rodzeństwem nie ma, ale jest lepiej. I zauważam, że moje dzieci naprawde lubią się dzielić i robić małe przyjemności swoim przyjaciołom. ( wpis – 5 książeczek, dzięki którym dziecko zrozumie, jak fajnie jest się dzielić z innymi).
Moje Drogie nie jestem psychologiem, ale to, co do Was piszę, wynika z moich matczynych obserwacji i kombinowania, jak ułatwić sobie życie i sprawić aby było dla nas przyjemniejsze. Jako wrażliwiec i książkoholik od dziecka zwracałam uwagę na uczucia innych. Przez całe życie jestem anonimowym, cichym obserwatorem. A to wywnioskuję i poukładam w głowie – dziele się z Wami. Dlatego chcę Wam dziś przedstawić 5 książeczek o emocjach dla najmłodszych, które trafiły w moje ręce, a właściwie do biblioteczki moich dziewczynek.
KSIĄŻKI O EMOCJACH DLA NAJMŁODSZYCH
Emocje to bardzo trudny, delikatny i zawiły temat, nie mniej jednak bardzo mi bliski i chętnie go poruszę na łamach mojego bloga. Jeśli coś Wam się nie zgadza – śmiało napiszcie o tym w komentarzu, gdyż o emocjach można polemizować przez długie godziny, nie zgadzać się z przedmówcą i rozpatrywać w różnych kierunkach.
-
Fale – książka o uczuciach dla dzieci, która pomaga zrozumieć chorobę najbliższych osób
Książka pozwala dzieciom zrozumieć, na czym polega demencja w podeszłym wieku lub chorobą Alzheimera. Jest to mi bliski temat, gdyż musiałam się z nim zmierzyć, tłumacząc moim dzieciom, dlaczego prababcia przestaje ich poznawać. Fale to krótka ale emocjonalna opowieść o rodzinie i o radości ze spędzania wspólnie wolnego czasu.
do kupienia np. tutaj
2. Mogę być w Waszej paczce? – kolorowa książeczka dla młodszych dzieci o dostrzeganiu i akceptowaniu różnic miedzy rówieśnikami
Dzieci często nie akceptują odmienności, gdyż jej nie rozumieją. Młodsze nie dostrzegają, jednak już 3-4 letnie dziwią się i mogą inność od siebie odsuwać, rozumiejąc jako coś niebezpiecznego. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tu rodzic, który ma za zadanie wytłumaczyć, że inność nie oznaczy: gorszy lub niebezpieczny. Książka „Czy mogę być w Waszej paczce?” na podstawie różnych gatunków zwierząt pokazuje różnice miedzy gatunkami oraz jak ważna jest przyjaźń i akceptacja innych dzieci bez względu na wygląd i charakter.
do kupienia np. tutaj
3. Kocham Was równie mocno maluszki – książka omawiająca problem zazdrości w momencie, kiedy pojawia się młodszy członek rodziny
Wiele dzieci ma problem z początkową akceptacją rodzeństwa. Dotąd to do nich należała palma pierwszeństwa, zwłaszcza w sytuacji, kiedy byli jedynakami. „Kocham Was równie mocno maluszki” to książka dla najmłodszych dzieci i tych nieco starszych, pięknie ilustrowana z bardzo dobrym dialogiem. W doskonały sposób pozwala dziecku zrozumieć lęk przed pojawieniem się młodszego członka rodziny.
do kupienia np. tutaj
4. Czerwony kłopot – doskonała pozycja dla przedszkolaków, którzy zmagają się ze z nieśmiałością i są bardzo wstydliwi
Opowieść o chłopcu pełnym pasji, który zmaga się z dużym problemem jakim jest wielka nieśmiałość i wstyd przed występami w przedszkolu. Ten problem ma kolor Czerwony. Książka pokazuje, jak można pokonać Czerwonego. Co więcej okazuje się, że wiele dzieci mają różne lęki i kłopoty, które dzięki wartościowej rozmowie można pokonać.
do kupienia np. tutaj
5. Nie bój się dziadku – książka, która przekonuje, że warto walczyć o marzenia i mimo, że się boimy możemy być dzielni
Każdy z nas bez względu na wiek się czegoś boi. Książka opowiada przygodę małej Stefci, która była wierna swoim marzeniom i bała się ciemności. Jednak, jak się okazuje i dorośli mają swoje chwile słabości. Stefcia pomaga swojemu dziadkowi, kiedy odkrywa, że…. „Nie bój się dziadku” to książka o zwykłej dziewczynce, która pokazała, że nawet małe dziecko może pomagać innym i zostać bohaterem.
do kupienia – np. tutaj
Książki o emocjach dla najmłodszych dzieci to doskonały sposób żeby dany kłopot, z którym zmaga się nasze dziecko wyjrzał na światło dzienne. Wybrana książka o emocjach może stanowić wstęp do rozmowy z dzieckiem o różnych problemach, co więcej być doskonałą pomocą dydaktyczną dla nas – dla rodziców, kiedy nie mamy pomysłu jak ująć dany problem.
Bardzo się cieszę, że poruszyła Pani ten temat. Dziękuję również za wskazanie lektur 🙂
„Czerwony kłopot” jest jedną z naszych ulubionych pozycji, często do niej wracamy z synkiem 🙂