Kocham książki, a zwłaszcza powieści o inspirujących kobietach, które sprawiają, że człowiek, choć tak od nich różny, zaczyna analizować swoje marzenia. Pokój motyli, Sekrety Letniego Ogrodu i Dom na Klifie, choć przeczytałam już dosyć dawno, utknęły mi na stałe w pamięci. Oprócz inspirujących bohaterek, wszystkie 3 pozycje łączy jeszcze jeden element…
powieści o inspirujących kobietach
Uwielbiam powieści, zanurzam się w nich jak w pachnącej kąpieli z mnóstwem piany. Zwróciłam uwagę, że powieści, które pokochałam, łączy jeden element, który zespala rodzinę i pełni w życiu każdego z nas dużą rolę. Dom – wielopokoleniowy, stary, nieco zaniedbany, wymagający ogromnych pokładów pieniędzy – przewija się we wszystkich 3 książkach o inspirujących, pełnych pasji i siły kobietach. Co więcej, żadna z pozycji nie opowiada losów o 1 bohaterce… Co więcej, w każdej powieści teraźniejszość jest przerywana długimi wątkami z przeszłości. Zbliżony dobór słów, myśli, sytuacje, które każdorazowo przemówiły do mnie obrazem stworzonym przez moją wyobraźnię.
1.POKÓJ MOTYLI – piękna i nostalgiczna powieść o kobietach, pełna dramatów z przeszłości
Podchodziłam do lektury Pokój Motyli z lekką rezerwą. Zbyt rozreklamowana, zbyt piękna. Zawsze w takim przypadku omijam książkę dosyć długo. Coś mi mówi, że jeśli coś ma tak piękną okładkę i rozgłos nie posiada porywającego wnętrza. Co innego, jeśli pozycja jest kilka lat na rynku wydawniczym. Pokój motyli jest stosunkowo od niedawna a wiele wokół niego szumu, Jak bardzo się myliłam, co do powieści!
Porwała mnie od pierwszych kartek. Bohaterów jest kilka, jednak pierwsze skrzypce odgrywa 70-letnia Posy – dziedziczka wielopokoleniowego domu o 26 pokojach i pięknym wielkim ogrodzie. Jako absolwentka wydziału botaniki Cambridge wie, jak zmienić kilka chwastów w cudowne zjawisko, które doceniło wiele szanowanych czasopism. Jednak dom kosztuje krocie… Posy jest matką 2 jakże różnych synów, przyjaciółka synowej, niedoszłej ukochanej drugiego syna, wdowa, zakochana w przyjacielu z młodości, który pewnego dnia staje na jej drodze.
Bynajmniej, nie znajdziecie w Pokoju Motyli płonnego romansu, choć Amy, synowa pozwala sobie na małe co nieco… Książka jest o kobietach, nie jednej lecz kilku. O ich słabościach i z drugiej strony o wewnętrznej sile, które potrafią w sobie odnaleźć. Każda z nich inna, z zupełnie różną historią życiową. Powieść intryguje, wraz z każdą przewracaną kartką chciałam więcej i więcej. Jest też kilka zagadek, które powodują emocjonalną huśtawkę.
Autorką jest Lucindla Riley – królowa historycznej sagi – nazwisko dużo mówi osobom, którzy pokochali Siedem Sióstr.
POKÓJ MOTYLI – Wydawnictwo Albatros
2. SEKRETY LETNIEGO OGRODU – powieść o dwóch kobietach, których losy splątał pełen tajemnic dom
I znowu okładka mnie zwiodła, która skojarzyła mi się z …romansidłem. Nic podobnego. Sekrety letniego ogrodu to powieść o babci i wnuczce, których losy połączył stary, bardzo duży dom z mroczna tajemnicą. Zakazana miłość babci, utracona miłość wnuczki, ciężkie doświadczenia życiowe, niełatwa teraźniejszość, nie mniej jak przeszłość. W dodatku garb w postaci upadającej rodzinnej rezydencji, której odrestaurowanie kosztuje miliony…
Pierwsze karty książki zupełnie nie zapowiadają ciekawej historii, od której po kilkunastu stronach nie można się oderwać. Trywialny początek, znakomity środek, zaskakujące zakończenie. Zagadka pcha czytelnika, aby pochłaniał kartę za kartą zanim nie skończy. Czy kobiety znajdą na tyle wewnętrznej siły, aby poradzić sobie z drzemiącymi w duszy z demonami? Czy przeszłość nie jest na tyle przytłaczająca, aby z podniesioną głową przeć ku przyszłości?
Sekrety Letniego Ogrodu to opowiedziane dwie historie, które dzieli kilkadziesiąt lat, a kluczem do wolności kobiet, jest …. dom. Książka o dwóch inspirujących kobietach jest nieco mroczna, zagadkowa, klimatyczna, pełna momentów wzruszeń. Czy można uciec przed wspomnieniami? Posiadać marzenia pomimo kresu swoich możliwości? I druga strona „medalu” – jak podołać wyzwaniu, kiedy ma się dwadzieścia parę lat i pustą kieszeń?
Autorką jest Hannah Richell – angielska autorka i feletionistka.
SEKRETY LETNIEGO OGRODU – Wydawnictwo Kobiece
3. DOM NA KLIFIE – powieść o 3 zupełnie różnych, inspirujących kobietach, których losy splatają się w malowniczej rezydencji nad brzegiem morza
Dom na Klifie to historia dwupłaszczyznowa – teraźniejszość przeplata się z czasami sprzed II wojny światowej. Babcia Ruby, matka Cissy i wnuczka Bess, Księga Gości oraz dom, który w wyniku erozji lada dzień zsunie się z klifu. Ruby to kobieta z ideałami, która prowadzi bardzo dostatnie i wygodne życie, jednak w wyniku wybuchu wojny jest skora do wielu wyrzeczeń, bardzo kochająca męża. Jej córka Cissy w powieści już jako dojrzała kobieta, za wszelką cenę chce odratować upadającą posiadłość. Jak się okazuje skrywa pewne tajemnice… Okaleczona przez los, a dosłownie przez „zdzirowatego” męża Bess – to najbardziej realna postać z powieści. Lekarka szukająca nowego celu w życiu…
Każda z bohaterek Domu na Klifie nie ma życia usłanego różami. Kłody, które kładzie im na drodze los, pokonują jednak z pełną gracją. Pływająca w obłokach Ruby, uparta jak osioł i oschła Cissy (choć jak dla mnie niesamowicie sympatyczna) oraz sympatyczna Bess. Co łączy ich oprócz 100-letniej rezydencji? Każda z tych inspirujących na swój sposób kobiet potrafiła mnie jednocześnie wkurzyć. Dlaczego postępuje tak, a nie inaczej? Czy obiera dobrą drogę? Dom jest naocznym świadkiem wielu wzlotów i upadków oraz zakrętów życiowych. Gościł wiele twarzy, widział tak wiele. Czy Dom na klifie – posiadłość targana wiatrem, wkrótce osunie się do morza? Czy przedsiębiorcza, zamożna Cissy zdoła go uratować, w sytuacji, kiedy wszyscy zwątpili?
Autorką jest Michelle Gable – autorka bestsellerowych powieści jak chociażby Apartament w Paryżu.
DOM NA KLIFIE – Wydawnictwo WAB (grupa wydawnicza Foksal)
Lubię różne rodzaje literatury. Jednak gdybym miała wybrać jeden gatunek, zdecydowałabym się na historie kobiet, które potrafią mnie zmusić do analizy własnego życia. Podpowiadają mi poprzez karty swoich historii, że w życiu tak naprawdę dużo zależy od nas samych. Intrygują i inspirują. Wkurzają, a jednocześnie napawają optymizmem.
Inne moje propozycje znajdziecie w zakładce – KSIĄŻKI
Pokój motyli, Sekrety letniego ogrodu i Dom na klifie to nie typowe historyjki, które połykamy w 1 wieczór, odkładamy na półke i zapominamy. Wielowątkowość, mnogość różnych postaci, tajemnice, dramaty, klimatyczny wielopokoleniowy dom pełen skrywanych historii, walka o jutro, skoki w przeszłość, które spójnie łączą się z teraźniejszości. To wszystko odnalazłam w tych 3 powieściach o inspirujących kobietach.
Nie znałam tych książek, ale kiedys polecałaś trylogię Miedziany Jeździc i przepadłam, dlatego z Twojego polecenia wezme wszystko 🙂
pozdrawiam i dziękuje jednocześnie
Marta, to polecę Ci zupełnie różną od Jeźdźca, książkę Paulliny Simons – „6 dni w Leningradzie”. Coś w rodzaju autobiografii. Pisarka opisała, jak powstał jeździec, lekka lektura, z poczuciem humoru. Mi bardzo się spodobała.
Nie znam jedynie książki Sekrety letniego ogrodu, ale z chęcią to nadrobię. 🙂
Jeżeli te dwie Ci się podobały, to jestem niemal pewna, że i Sekrety Letniego Ogrodu przypadną Ci do gustu 🙂