SUPER POLECAJKA KSIĄŻKOWA – seria polskich kryminałów kobiecych

– autor Irena Małysa, która tworzy w cieniu Babiej Góry

SERIA KRYMINAŁÓW KOBIECYCH - kryminał górski - seria kryminalna o policjantce - polski kryminał

Nieczęsto sięgam po serie kryminalnych książek. Gustuje w powieściach, chętnie o dwóch płaszczyznach czasowych, które przenoszą mnie w dawne, często mgliste i zapomniane czasy.

Jednak spotkała mnie przemiła niespodzianka. Niespodzianka, od której nie mogłam oderwać oczu i myśli. Chłonęłam, przeżywałam i czułam tak, jakby to mnie dotyczyło. Może za sprawą miejsc opisanych, zbieżności elementów, intrygujących postaci…

SERIA POLSKICH KRYMINAŁÓW KOBIECYCH

W cieniu Babiej Góry – 1 tom książki – autor Irena Małysa

W cieniu Babiej Góry - polski kryminał kobiecy - kryminał górski Pierwszy tom W cieniu Babiej Góry przeczytałam jeszcze przed jej pojawieniem się w księgarniach. początkiem stycznia 2021 roku, dzięki zaprzyjaźnionemu Wydawnictwu Nova. Opublikowałam wtedy informację na moim Instagramie

Irena Małysa – pisarka

Tworzy dla nas coś więcej niż kryminały. To opowieści o determinacji, przepełnione dużym wachlarzem emocji. O zwartej akcji i  dwóch płaszczyznach czasowych.

Seria polskich kryminałów kobiecych

Napisałam Kryminały Kobiece… choć nie lubię podziału literatury z uwagi na płeć. Jednak ośmieliłam się tak ją określić, z uwagi na główną postać kobiecą i emocje, które w niej drzemią, tak bliskie sercu każdej kobiety.

Baśka Zajda to policjantka, targana uczuciowo o bardzo walecznej postawie, pełna heroizmu ale i delikatności i wyczucia. Pochodzi z Zawoi (podobno najdłuższa wieś w Polsce), która leży w cieniu Babiej Góry.

W jakiej kolejności czytać książki pisarki Ireny Małysy – W cieniu Babiej Góry

W jakiej kolejności czytać książki pisarki Ireny Małysy - W cieniu Babiej Góry

W cieniu Babiej Góry

Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w roku 1969 oraz równocześnie w latach współczesnych, między którymi autorka sprawnie lawiruje, dopowiadając i uściślając powiązanie. Główna akcja odnosi się do zdarzeń na Babiej Górze, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach ginie przyjaciółka Baśki. Jednak owe miejsce ma też swoją mroczną historię z przeszłości. I tu mamy odnośnie do faktów historycznych. W 1969 roku doszło do tragicznej katastrofy lotniczej, w której zginęły aż 53 osoby. Co istotne, do dziś nie zostały wyjaśnione okoliczności zdarzenia.  Po lekturze będziecie z pewnością miały chrapkę na kolejne tomy tej serii kryminałów kobiecych.

Więcej niż jedno życie

Poruszająca ksiązka , idealnie odnosząca się do tytułu – Więcej niż jedno życie. Akcja rozgrywa się w Krakowskim szpitalu dziecięcym, na oddziale pediatrycznym i onkologicznym. Obserwujemy w tle waleczną postawę matek o życie ich chorych dzieci i bezduszna postawę jednego z lekarzy. Baśka Zajda wraz z swym niedoszłym lub określmy – przyszłym partnerem życiowym, również policjantem prowadzi na własną rękę śledztwo. Została w nie wkręcona przypadkiem, niosąc pomoc choremu synkowi znajomej z jej rodzinnej miejscowości.

Daleko od Babiej Góry

Góry Śląsk – Mysłowice. Irena Małysa doskonale oddała klimat tej górniczej miejscowości wplątując w dialogi śląską gwarę, otoczenie i mentalność ludzką. Nasza bohaterka wraz z mamą otrzymują w spadku po zmarłej siostrze/cioci zaniedbane mieszkanie, które Baśka chce wyremontować. Jej śledcza dusza jednak jak zwykle niby niechcący wplątuje się w dochodzenie i wspomaga tamtejszego prokuratora i policję. Druga płaszczyzna czasowa to rok 1912. Losy ubogiej rodziny i niepoprawne zachowanie uwarunkowane również przez tragiczne koleje losu linii kobiet. Handel żywym towarem, pijaństwo i dążenie do podniesienia statusu społecznego.

4 ostatni tom W cieniu Babiej Góry Irena Małysa - Demony Babiej Góry

Demony Babiej Góry

Demony Babiej Góry – ostatni tom serii, który szczególnie mi zapadł w pamięci. Baśka wraz z mamą wyjeżdżają na wczasy. Wkrótce okazuje się, że policjantka jest w ciąży i jednocześnie próbuje rozwikłać zagadkę zaginięcia właścicielki „Morskiego Glampingu”, która była jej winna zaliczkę. Jednocześnie cofamy się kilka lat wstecz do 1969 roku do nadmorskich PGRów. Autorka obrazowo przedstawiła pracę kobiet od świtu do zmierzchu, ich zacięcie, zazdrość i marzenia. Mamy też negatywną postać staruszki i jej przerażającego domu, z którego okien i balkonu bez szyb zaglądają kozy. Przeszłość i teraźniejszość splata się, a śledztwo w końcu w zaskakujący sposób zostaje rozwiązane. Co więcej, poznane przypadkowo osoby mają ścisły związek z pierwszym tomem serii kryminałów kobiecych Ireny Małysy – W cieniu Babiej Góry.

SERIA KRYMINAŁÓW KOBIECYCH - kryminał górski - seria kryminalna o policjantce - polski kryminał

Jeśli interesują Cię różne książki, od których naprawdę trudno się oderwać wejdź w poniższy link:

https://www.wkawiarence.pl/ksiazki/

Seria polskich kryminałów kobiecych – seria W cieniu Babiej Góry z Wydawnictwa Mova

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ:
Summary
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
seria polskich kryminałów kobiecych