5 badań o których nie wolno zapominać – nam kobietom. Możemy się nie malować, zacząć ubierać byle jak oraz tak notorycznie nie sprzątać. Jednak tych 5 badań nie wolno nam lekceważyć! Zadbamy w końcu o siebie!

5 badań o których nie wolno zapominać

Bez względu jaka jesteś – mała, duża, chuda, gruba, ładna, brzydka /choć nie ma brzydkich kobiet!/ pomyśl o sobie. W większości jesteśmy matkami, a co za tym idzie – najważniejszymi istotami na ziemi dla naszych dzieci. To my dałyśmy życie, a one oczekują od nas opieki, czułości, miłości i bycia przy nich bez względu na porę dnia i nocy.

Tym samym musimy być w pełnej gotowości 24 godziny/dobę. A co, jeśli zmorzy nas choroba, ból zęba, wylądujemy z jakiegoś powodu w szpitalu? Dla nas samych będzie to trudny moment, a dla naszych dzieci wielka trauma. Bo mamy nie biorą wolnego! Mamy nie chorują!

Dlatego pomimo całego zabiegania, niewyspania i picia zimnej kawy – przeznaczmy tych kilka minut dla siebie, co kilka miesięcy i róbmy profilaktyczne 5 badań o których nie wolno zapominać. Dzięki nim, będziemy mieć pewność o stanie naszego zdrowia. Nawet w przypadku, kiedy czujemy się niesamowicie zdrowe, warto o sobie pomyśleć.

5 BADAŃ O KTÓRYCH NIE WOLNO ZAPOMINAĆ

1.BADANIE GINEKOLOGICZNE I CYTOLOGIA

Z informacji, które otrzymałam od mojego lekarza, dowiedziałam się, że ponad 60 % kobiet nie wykonuje regularnych badań, w tym badania cytologicznego. Zdaję sobie sprawę, że do przyjemności one nie należą. Jednak to, co dzieje się w naszych narządach rodnych często same nie zauważymy. A przecież takie badanie wykonujemy raz na 2 lata, o ile lekarz nie zaleci częściej. Dzięki cytologii udaje się zapobiec 60–80% przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy, ponieważ to badanie wykrywa go jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni wyleczalny.

2. OGÓLNE BADANIE MOCZU I KRWI

Najprostsze z możliwych – ogólne badanie moczu, pozwala uzyskać wiele informacji o naszym zdrowiu. Dzięki niemu, lekarz może ocenić pracę naszych nerek, wykryć choroby pęcherza, dróg moczowych, wątroby czy cukrzycę. Z kolei morfologia i badanie poziomu cukru we krwi, odzwierciedlają stan naszego organizmu. Podczas jednego badania można sprawdzić, czy nie dolegają nam niedokrwistość, cukrzyca, stan zapalny, a nawet choroba nowotworowa. Dodatkowo raz na dwa lata warto skontrolować pracę tarczycy, sprawdzając poziom hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. Osobiście te 3 badania – ogólne moczu, krew i tsh oraz dodatkowo usg tarczycy wykonałam kilka tygodni temu, kiedy czułam się dość kiepsko. Odpukać mój stan związany był z wyczerpaniem, czyli zwykłym przemęczeniem.

3. BADANIE PIERSI

Po 25 roku życia każda z nas powinna udać się na badanie piersi. Mamy do wyboru usg piersi i mammografię. Różnią się tym, że w czasie wykonywania usg wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie. W przypadku kobiet młodszych korzystniejszy obraz uzyskamy na usg, ponieważ w tym wieku mamy więcej tkanki gruczołowej. Zastanawiałam się, co ja powinnam wybrać. Uzyskałam informację, że od listopada 2015 roku American Cancer Society przekonuje, że kobiety nie obciążone żadnym dodatkowym ryzykiem zachorowania na nowotwory piersi powinny rozpoczynać badania mammograficzne dopiero w wieku 45 lat. Wszystko dlatego, że mammografia – zdaniem naukowców –  nie jest doskonałą metodą diagnostyczną i słabo się sprawdza zwłaszcza w przypadku młodszych kobiet.

Zwykle pierwsze badanie piersi wykonuje lekarz ginekolog. Mało przyjemne, ale do zniesienia 🙂 Powinniśmy również regularnie wykonywać samobadanie piersi raz w miesiącu między 7, a 10 dniem cyklu. Jest to najprostsza i całkowicie bezpłatna metoda. Dla tych z nas, które średnio za tym badaniem przepadają, lub nie wiedzą jak je poprawnie przeprowadzić, powstało świetne urządzenie do badania piersi w domuBraster to innowacyjne w skali świata urządzenie medyczne, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu. Aplikacja mobilna Braster Care, instalowana na smartfonie lub tablecie, łączy się bezprzewodowo z urządzeniem, intuicyjnie prowadząc przez cały proces badania, a następnie wysyła dane do Centrum Telemedycznego Braster w celu analizy.

4. POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Badanie trwa dosłownie kilka minut. Można je wykonać w przychodni w pokoju zabiegowym, a nawet w aptece. Zawsze mam problem, aby zapamiętać parametry, a więc…

prawidłowe ciśnienie  krwi – u osób dorosłych:

Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg)
Optymalne <120 <80
Prawidłowe 120—129 80—84
Wysokie prawidłowe 130—139 85—89

Aby wyniki były wiarygodne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • nie mierzymy ciśnienia po obfitym posiłku, należy minimum godzinkę odczekać
  • po wypaleniu papierosa i wypiciu kawy również należy odczekać minimum 30 minut
  • najlepiej, aby przed rozpoczęciem badania, kilka minut spokojnie posiedzieć z nogami opartymi o podłogę

5. WIZYTA U DENTYSTY

O ile doskonale dbamy o stan uzębienia naszych dzieci, o tyle z nami bywa różnie. Przyznajcie się – drżycie na samą myśl? Ja owszem 🙂 To jedyne badanie, przed którym trzęsą mi się ręce. Jednak już w trakcie wizyty, nerwy mi odpuszczają i jestem spokojna. Być może jest to spowodowane traumą z dzieciństwa, kiedy nie było nowoczesnych narzędzi, a pomieszczenie, w którym urzędował dentysta w moich oczach prezentowało się jak gabinet grozy.

Czy dopiszecie coś do mojej listy 5 badań o których nie wolno zapominać ?


SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: