Wszyscy rwiemy włosy z głowy i zastanawiamy się jak zmniejszyć rachunki za prąd. Nowe doniesienia są takie, że prąd ma sporo podrożeć. Czy naprawdę dożyliśmy czasu, że prąd to dobro luksusowe?  Przeanalizowałam nasze zużycie w domu i wdrażam plan – oszczędzam prąd! Spisałam Wam moje pomysły, a co więcej przedstawiam nowy super wygodny gadżet w naszym domu, który wpływa na wysokość rachunku za prąd

jak zmniejszyć rachunki za prąd - 10 pomysłów - jak zaoszczędzić na zużyciu prądu - blog o oszczędzaniu

W tym roku postawiłam na konkretny cel. Ja – anty freak technologiczny planuję, że malutkimi kroczami mój dom stanie się Smart Home! A wiecie co to oznacza? Dążę do udoskonalenia mojego domu w najtańszy możliwy sposób, aby uzyskać komfort psychiczny i trochę zaoszczędzić na rachunkach.

Zmniejszam rachunki za prąd

Przechodzę do sedna, bo zgaduję, że oczekujecie na news, cóż ja takiego zrobiłam! W jaki sposób osiągam nieco spokojności, zaoszczędzam nerwy i troszkę dłużej mogę posiedzieć, przy okazji zmniejszając rachunki za prąd.  Zacznę od tyłu…

Mam dom jest parterowy, 131 m kw w kształci litery L z podziałem na strefę nocną i strefę dzienną. Co więcej, w moim domu wszystko jest na prąd. Więc klękajcie narody! Moje rachunki za prąd to zgroza! Jednak nie poddaję się i „biorę byka za rogi” i przedstawiam 10 moich propozycji, jak obniżam rachunek za prąd.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd - 10 propozycji jak obniżyć rachunek za prąd

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

 1. w biurze obsługi klienta PGE podpisałam klauzule do umowy, że wolę odczytywanie licznika co drugi miesiąc, aniżeli płacić rachunki prognozowane
 2. wybieram produkty o klasie energetycznej A+++ np. posiadam dwustrefową lodówko-zamrażarkę, w której ustawiam odrębną temperaturę 
 3. oszczędzam wodę (myślę też nad zakupem perlatorów. Są to mechanizmy, które napowietrzają wodę, zwiększając optycznie jej strumień i jednocześnie ograniczają jej ilość wypływającą z baterii)
 4. włączam wyłącznie pełną zmywarkę i pralkę
 5. wyłączam z prądu ładowarki – niby nic takiego, a jednak!
 6. wyrzuciłam starą, ogromną zamrażarkę
 7. zawsze wyłączam komputer, telewizor jeśli w danej chwili go nie używam 
 8.  zainwestowałam w energooszczędne żarówki
 9. zaprosiłam elektryka na przegląd instalacji 
 10. ekonomicznie korzystam z oświetlenia 

I na tym ostatnim punkcie zatrzymam się na dłużej.

Nowy gadżet w moim domu, dzięki któremu zmniejszam rachunki za prąd

Zdaniem specjalistów, największy pobór energii następuje podczas włączania światła. Stąd też moje małe podsumowanie – jeśli będę co chwilę włączać i wyłączać światło to zużyję więcej prądu, niż w momencie, gdy żarówka będzie paliła się przez jakiś czas. Zwłaszcza, że wymieniłam żarówki na energooszczędne. Jednak korzystanie z oświetlenia przez długi czas, kiedy z niego nie korzystam?! Myślę, że nie tędy droga.

Do stałego mojego repertuaru w domu należy zdanie: wyłącz światło!!!!! 

Dostaje nerwicy, kiedy dzieci wychodzą z pokoju, łazienki, kuchni, a mąż z garażu – zostawiając zapalone lampy.

A licznik wesoło tyka…

Bardzo nie lubię sytuacji, kiedy w końcu umoszczę się z książką tudzież przed fajnym serialem pod kocem, wygodnie na łóżku, a z tyłu głowy męczy mnie myśl – znowu wszędzie się świeci!!!!!

W pewnym momencie nastąpił rozbłysk w moim życiu. Dostałam propozycję współpracy od firmy Kontakt Simon, którą znam, gdyż wszystkie kontakty w domu mam tej marki. Nie będę też  przed Wami ukrywać, że jestem taka super nowoczesna, że wszelkie dobro wymyślam sama.

Otóż Moje Drogie, otrzymałam do recenzji sprzęt na wagę złota, choć w przeliczeniu na złotówki naprawdę nie jest drogi. Dzięki niemu zachowuje ciszę, bo już nie krzyczę do moich domowników: wyłącz to światło!!!  lub dla odmiany znowusięświeeeeciiiwcałymdooomu!!!

Teraz moja stabilność emocjonalna prezentuje się w ten sposób, że leżę, czytam, oglądam, a pod kocykiem mam ukryty smartfon i jeśli jest potrzeba robię PYK i światło gaśnie. Taka jestem inteligentna, mądra i zaradna, dzięki inteligentnemu sterownikowi i aplikacji 🙂

sterowniki wifi oświetlenie jak wygadają Kontakt Simon

 

Reasumując po krótce –

jak zużywam mniej prądu i tym samym oszczędzam

Z kobiecego  punktu widzenia, jednocześnie anty-freaka technologicznego mogę określić tak: posiadam super nowoczesne kontakty Simon 54 Go, które są sterownikami przyciskowymi, które kontroluję smartfonem przez sieć Wi-Fi. Przykład – do tej pory posiadałam 4 kontakty na różne oświetlenia w salonie (lampy górne, kinkiety, oświetlenie schodów), teraz wystarczy 1 z podziałem na poszczególne „strefy”. Co więcej dzięki darmowej aplikacji wBox (dostępna na urządzenia Android i iOS) mam możliwość kontrolowania oświetlenia z domu, jak i z każdego miejsca na świecie. Nie musze biegać po całym domu i wyłączać światło, robię to z jednego, dowolnego miejsca.

Po co mi taki bajer?

Otóż chodzi o bezpieczeństwo , wygodę i oszczędność. Podam Wam 3 przykłady.

Przykład nr 1 Oszczędność –  Pełna kontrola nad oświetleniem. Nie ma możliwości, abyśmy wyjeżdżając z domu zostawili np. światło w garażu czy w łazience.

Przykład nr 2 Bezpieczeństwo – Posiadam malutką kamerkę zewnętrzną, którą mam podłączoną do aplikacji w smartfonie. Jeśli zauważę coś niepokojącego w ogrodzie poprzez dedykowaną aplikację – w razie obawy mogę włączyć światło w domu, udając, że są w nim obecni domownicy (pamiętacie film Kevin sam w domu? – też udawał, że rodzice są w domu, tu mieliśmy komedię, a tu mamy rzeczywistość).

Przykład nr 3Wygoda – bez wstawania z fotela wyłączam lub włączam światło. Super sprawa, zwłaszcza jeśli macie dom dwukondygnacyjny (ja mam parterowy z wydzielonymi strefami: nocną i dzienną, więc również trzeba się nabiegać)

Simon 54 Go 

Jest to osprzęt sterowany smartfonem, którego producentem jest Kontakt Simon, dzięki któremu możemy kontrolować swoje mieszkanie za pomocą specjalnych sterowników Simon 54 Go oraz darmowej aplikacji mobilnej. Oprócz wyżej wspomnianej kontroli oświetlenia, jest możliwość kontrolowania wielu urządzeń np. rolet, otwierania i zamykania bramy garażowej (ja mam podwójną dużą bramę na pilota, który często mi się zawierusza. W momencie, kiedy podłączę sterownik, bramę mogę otwierać smartfonem) gdyż sterowniki można wzajemnie ze sobą łączyć i konfigurować. Istnieje również kontrola głosowa poprzez Google Assistant lub Amazon Alexa.

Ramka SIMON 54 Premium - kolor gniazdek - Jaki kolor włączników do szarych ścian

To wszystko jest ładne!

Jako estetka, zwracająca uwagę na szczegóły we wnętrzu muszę też Wam napisać, że oprócz wygody, bezpieczeństwa i oszczędności możemy sobie sprezentować ładne, estetyczne ramki do nowoczesnych kontaktów marki Kontakt Simon:

 • ramki betonowe
 • ramki szklane  wielu odcieniach
 • ramki w linii pastelowej
 • ramki w linii metalizowanej
 • ramki w linii metalowej

kolory ramek kontakt simon oświetlenie - ramki do kontaktów simon

Jaki kolor włączników do białych ścian - Ramka SIMON 54 Premium - kolor gniazdek

Od dwóch lat posiadam eleganckie czarne ze złotą wewnętrzną obwódką w macie i wyglądają jak nowe!

kolorowe ramki do kontaktów - złota czarna matowa miedziana srebrna - kontakty kolory Kontakt Simowne

 

Przedstawiłam Wam 10 sposobów, jak oszczędzam prąd i tym samym wpływam na wysokość rachunków za prąd w dobie rosnących cen. Zrozumiałam, że tzw. „inteligentny dom” to Smart Home czyli sprytne rozwiązania wpływające nie tylko na wygodę, ale na bezpieczeństwo i oszczędność.

Ciekawa jestem w jaki sposób Ty starasz się oszczędzać, tym samym jak zmniejszasz rachunki za prąd.