Jak zostać Youtuberem?!
Zapewne nie znasz odpowiedzi na to pytanie, skoro tu zaglądasz. Na początek musisz poznać odpowiedzi na pytania:
-
Jak założyć konto na YouTube?
-
Jak przygotować film na YouTube?
-
Co robić na kanale?
-
Jak wybrać temat na kanał na YouTube?
-
Jak się wypowiadać?
-
Gdzie kręcić filmiki na YouTube?
-
Kto to jest Youtuber????
-
Co zrobić, żeby zabłysnąć w necie?
-
Jak założyć kanał YouTube dla dziecka
Fenomen wśród nastolatków starszych i młodszych – kanał YouTube. Mniej więcej 75% zapytanych młodych osób, co chce robić w przyszłości, odpowiada, że chce zostać sławnym YouTuberem lub Influencerem. Łatwy chleb odpowiadają, trzeba coś tam powiedzieć do kamerki i kasa sama leci!
Guzik prawda! Praca Youtubera, Influencera czy blogera to ciężka i wielogodzinna praca, często wymagająca o wiele więcej poświęcenia i znajomości tematu niż praca na etacie (oczywiście tu uogólniam, z szacunkiem do wielu różnych zawodów). Często trzeba się nieźle napocić i nagimnastykować, aby coś sklecić w całość. Bez znajomości branży – nic nie uzyskamy! Trzeba zostać szpecem w danej dziedzinie, o której chcemy mówić, pisać czy zobrazować, aby coś z tego wyszło.
Jednak jeśli się nie spróbujemy…. wtedy nigdy się nie dowiemy jak to pachnie i czym smakuje.
Historia YouTube rozpoczęła się w 2005 roku. Portal nieustannie się rozwija, zyskuje coraz większa popularność i oferuje swoim użytkownikom non stop nowe funkcje. YouTube jest oknem na świat dla ludzi z całego świata. Dzięki znanym i mniej znanym kanałom na YouTube możemy posłuchać najnowsze utwory muzyczne, inspirować się różnych dziedzinach, nauczyć się grać w szachy i roblox, poznawać ciekawe osoby.
Portal YouTube przyniósł sławę, prestiż oraz duże pieniądze zarówno jego założycielom, jak i dużej grupie twórców, czyi jego użytkowników. Tak więc wcale nie dziwi mnie fakt, że tak wiele młodych i starszych osób chce zaistnieć na tej platformie i zdobyć popularność.
Gwiazdy i rekordy na YouTube
- rok 2014 koreański muzyk Psy osiągnął mega rekord – 2 miliardy wyświetleń klipu Gangnam Style
- rok 2018 latynoski artysta Luis Fonsie osiągnął 6 miliardy wyświetleń teledysku Despacito
- rok 2020 – 7.081.647.171 – tyle wyświetleń odnotował utwór Baby Shark Dance na początku listopada 2020 roku
Na Youtube każdy twórca znajdzie dla siebie miejsce. Ta platforma to połączenie odwagi, zabawy i kreatywności: muzycy, kucharze, modowi eksperci, gracze, aktywiści, nauczyciele… i wiele wiele różnych specjalizacji. Wśród tej szanownej społeczności znajdziemy wiele nastolatków, a nawet dzieci znanych wśród swej grupy wiekowej.
Osobiście, przyznam się Wam, że należę do pokolenia słowa pisanego i YouTube jest mi nieco obcy. Owszem kilkakrotnie oglądałam filmiki typu – jak zrobić idealny krem czekoladowy 😀 jednak jestem książkoholikiem i obchodzę szerokim łukiem nowinki technologiczne. Nie mniej jednak zauważam ten fenomen i nie zarzekam się, że może coś kiedyś nie nakręcę. Wiem jak to zrobić, jednak po prostu póki co, nie miałam takowej potrzeby.
Bije brawo Youtuberom, którzy pokazują swoje pasje i wiedzę – naukowcom, studentom, czy pasjonatom z różnych dziedzin typu: biologia, fizyka, technologia, medycyna. Dzięki nim sami możemy się wiele nauczy i pooglądać przeróżne ciekawostki. Z zapartym tchem oglądałam też kilkakrotnie filmiki przyrodnicze i relacje z podróży.
W 2015 roku zadebiutowałam na kanale YouTube, gdzie wrzuciłam 4 minutowy prosty filmik z zabawy ogrodowej kilkorga dzieci. Chciałam go opublikować na blogu, a w ten sposób było mi najprościej. Teraz obserwując rozwój technologii – sprzętu do nagrywania, łapię się za głowę jak świat poszedł do przodu przez te kilka lat. Łezka w oku kręci mi się na wspomnienie tego dnia. Dzieci tak szybko wyrosły, a jedna z dziewczynek już nawet mnie przerosła!
Wielka Księga Youtubera
Fenomenem wśród dzieci w wieku 8-14 lat są Youtuberzy, którzy przyciągają widownie filmami prezentującymi w jaki sposób grać w różne gry. Była to zagwozdka dla mojego 10-letnigo syna, który się zastanawiał, jak to robią, aby pokazać filmik na którym znajduje się gra, głos i twarz Youtubera. Dzięki książce pt. „Wielka Księga Youtubera” odkrył jakie to proste!
Książka odpowiada na wszystkie wyżej postawione pytania:
- Jak założyć konto na YouTube?
- Jak zostać Youtuberem?
- Jak przygotować film na YouTube?
- Co robić na kanale?
- Jak wybrać temat na kanał na YouTube?
- Jak się wypowiadać?
- Gdzie kręcić filmiki na YouTube?
- Kto to jest Youtuber????
- Co zrobić, żeby zabłysnąć w necie?
Książka – Wielka Księga Youtubera porusza też istotna kwestię. Aby zostać kim sławnym trzeba się przyłożyć i ostro popracować, a co więcej być dobrym w swojej branży, błyskotliwym i kreatywnym oraz… mieć trochę szczęścia.
Cieszy mnie fakt, że coraz więcej jest poruszanych tematów związanych z hejtem w internecie. Kiedy narzekaliśmy na sąsiadke – plotkare, teraz na hejt w internecie, który jest o wiele gorszy i ma w sobie dużo więcej goryczy niż złośliwa sąsiadka. Wielka księga Youtubera omawia 10 wskazówek, jak ustrzec się przed zagrożeniami w sieci i omawia temat bezpieczeństwa w sieci.
Jak zostać Youtuberem – kompendium wiedzy
Myślę, że książka w świetny sposób pomoże zrozumieć nastolatkowi – jak zostać Youtuberem, jak się do tego zabrać i co czyha na nich w sieci.
Uważam, że dla zaciekawionych tematem ta edukacyjna książka dla dzieci może okazać się świetnym prezentem np. na zakończenie szkoły lub z okazji urodzin i w sposób pośredni odciągnąć od telewizora czy gry na telefonie. Wychodzę z założenia, ze lepiej jest zainspirować dziecko do stworzenia kanału na YouTube czy nauki programowania niźli miałoby spędzać godziny na graniu w tę samą grę.
Wielka Księga Youtubera, która podpowiada jak zostać Youtuberem została wydana przez Wydawnictwo Wilga i jest do kupienia: tutaj (aktualnie w promocji).