Wilgoć jest częstym problemem, z jakim borykają się mieszkańcy tak jak my – domów jednorodzinnych, ale również kamienic i starszych bloków. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, zaś skutki mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Czym jest i jak wybrać osuszacz powietrza, który pozwoli na zminimalizowanie skutków nadmiernej wilgoci w domu? 

1 ściana w pokoju mojego syna przylega bezpośrednio do kotłowni, w której stoi m.in. pompa ciepła z dużym zbiornikiem wody. Niedawno mieliśmy awarię, której nie zauważyliśmy. Kropla po kropli – woda ciekła po ścianie. W skutek czego pojawiła się wilgoć. I tu zrodziło się pytanie – jak osuszyć mokrą ścianę.

osuszacz powietrza mokra ściana w domu

Nadmiar wilgoci w domu i mokra ściana

Nadmierna wilgoć, która kumuluje się w mieszkaniu, może doprowadzać do pojawienia się na ścianach, sufitach lub w innych zakamarkach paskudnych – pleśni i grzybów. Jest to przede wszystkim bardzo szkodliwe dla zdrowia, a poza tym powoduje nieprzyjemny zapach. Ponadto problem ten rodzi kolejne, do których zaliczają się zwiększone wydatki na ocieplenie. Dobrym rozwiązaniem są osuszacze powietrza.

Czym jest osuszacz powietrza?

Osuszacz powietrza to nowoczesne urządzenie, które pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci z otoczenia. Warto zaznaczyć, że równie szkodliwe jest suche powietrze w domu. Optymalny stopień wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych powinien wynosić ok. 20%. Zapobiega to tworzeniu się na ścianach i sufitach pleśni i grzybów, a także zapewni komfort mieszkańcom. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment osuszaczy powietrza. Jednakże przed zakupem dobrze jest zapoznać się z podstawowymi parametrami sprzętu, które wpływają na jego funkcjonalność i wydajność.

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Wybór wydajnego osuszacza powietrza nie musi być trudny. Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć dotyczy jego rodzaju. Dostępnych jest wiele rodzajów tego typu sprzętu.

OSUSZACZ POWIETRZA

  1. Modele absorpcyjne działają w taki sposób, że pobierają nadmiar wilgoci z powietrza, a następnie po skropleniu magazynują ją w specjalnym pojemniku, które co jakiś czas należy opróżnić. Ich zaletą jest dodatkowe ocieplanie powietrza.
  2. Osuszacz kondensacyjny, działa bardzo podobnie jak absorpcyjny, jednak w modelach kondensacyjnych znajduje się kondensator, którego działanie jest niezwykle wydajne. Jedynym minusem mogą być jego duże rozmiary
  3. Osuszacze chłodnicze idealnie sprawdzają się w ciepłych pomieszczeniach, np. w łazience. Poza zasysaniem wilgoci, chłodzą nieco powietrze.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, w tym: zakres temperatur, pobór mocy, poziom emitowanego hałasu, rodzaj wyświetlacza, możliwości sterowania automatycznego i obecność higrometru (czujnika stopnia wilgoci).

Cena standardowego modelu osuszacza powietrza wynosi ok. 500 złotych. Większe modele, w tym te zaawansowane technologicznie, są odpowiednio droższe.

Tak więc nie ma co biadolić „nad rozlanym mlekiem (wodą) tylko osuszyć mokrą ścianę za pomocą dobranego pod siebie osuszacza powietrza.