Znasz najlepszy sposób na naukę angielskiego dla dzieci? Zapewne właśnie go szukasz, skoro to czytasz. O ile moje córki chłoną naukę języka angielskiego jak gąbka, o tyle mój syn rośne na sceptyka w tej kwestii, ze słowami na ustach – mamo nie ma szans, nic nie zadziała! Nie poddałam się. Zaczęłam wypróbowywać inne od szkolnych, sposoby na naukę angielskiego dla dzieci. Dziś mogę Ci z ręką na sercu powiedzieć –  te 3 metody to najlepsze sposoby na naukę angielskiego dla dzieci (i dorosłych) które naprawdę działają! Jednak zanim się pochwalę, napisze Wam co u nas kompletnie nie wypaliło.

jak uczyć angielskiego dzieci

Sposoby na naukę języka angielskiego, które w przypadku moich dzieci przyniosły zerowe efekty

Po pierwsze – nauka w szkole

Nauczyciel jak nauczyciel. Nie będę tu nikogo skalować. Jedni dobrzy, drudzy niespecjalnie. Jeśli dziecko ma predyspozycje i trafi na nauczyciela z powołaniem – ma szczęście. Moja starsza córka wygrała los a loterii, bo jej pani z angielskiego jest wspaniała, tylko musze tu zwrócić uwagę na fakt, że Nela ma predyspozycje do nauki, chwyta w lot powiedzonka, słówka, jest muzykalna, co moim zdaniem ułatwia wymowę i obycie z językiem obcym. Niestety, w przypadku syna jak i moim własnym – w dalekiej przeszłości – nauka szkolna była zupełnie … do bani. Czarno-białe kserówki, żmudne wkuwanie słówek, nauczyciel pod wąsikiem który monotonnym głosem coś do nas mówił, książki byle jakie – taka była rzeczywistość lat 90-tych. Gdyby nie fakt, że uczęszczałam  jako nastolatka na lekcje prywatne, dziś mój poziom języka angielskiego bazujący jedynie na nauce szkolnej byłby zerowy (powinnam jednak w kwestii wytłumaczenia swojej lingwistycznej duszy Wam oznajmić, że należałam do pokolenia, które w szkole podstawowej miało przedmiot o wdzięcznej nazwie – język rosyjski, Pierwszy kontakt z angielskim miałam dopiero w szkole średniej). Z własnego doświadczenia wiem, jak ważną rolę odgrywa sam nauczyciel. To dzięki cudownej młodej nauczycielce na lekcjach prywatnych przyswoiłam w dwa lata materiał, który mógłby mi pozwolić przy kontynuacji korepetycji, na zdanie egzaminu na filologię angielską (na którą nota bene nie poszłam).

Po drugie – nauka języka angielskiego w dużej w grupie

Wiem, jak to jest być wrażliwcem i nieśmiałkiem. Wiem jak to jest, kiedy nauczyciel z języka obcego wywołuje Cię do odpowiedzi, a Tobie automatycznie rośnie gula w gardle wielkości okazałego grapefruita. Nie każdy z nas, a tym bardziej z młodszej części społeczeństwa potrafi przełamać barierę językową, zwłaszcza kiedy ma świadomość, że jest obserwowany i oceniany. Mój syn przez rok uczęszczał na grupowe prywatne lekcje języka angielskiego, z których wyniósł doskonałą znajomość powierzanego mu na zajęciach tableta. Nie chcę tu uogólniać i negować ten sposób nauki angielskiego dla dzieci. Niektórzy uczniowie spełniają się w nauce grupowej, lubią wystąpienia, są przebojowe i nie boją się porażki. Mogę im tylko pozazdrościć, bo ja opanowałam tę umiejętność dopiero w życiu dorosłym. Dlatego nie sugerujcie się moimi słowami, bo tylko Wy jesteście jako rodzic w stanie cenić, jaki sposób nauki angielskiego będzie najlepszy dla Waszego dziecka

angielski dla dzieci

3 najlepsze sposoby na naukę angielskiego dla dzieci

1. Metoda TPR angielskiego  (Total Physical Response) 

Brzmi jak magia prawda? A to jest takie proste! Wystarczy zrozumieć i wprowadzić samemu (jeśli znasz język angielski) lub zapisać się do doświadczonego nauczyciela. Ja bazuję na tym drugim, bo i ile trochę znam angielski, nie czuje się tu absolutnie mentorem. Mogę podpowiadać, nakierować, coś wtrącić ale polegam na kompetencjach osoby, która jest w tym kierunku specjalistą.

Metoda TPR (Total Physical Response) – jest to technika reagowania całym ciałem, powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku w USA, a jej twórcą jest prof. James J. Asher. Polega ona na uczeniu nowych słów i zwrotów poprzez ruch i zachęcanie dziecka do wykonywania ciałem czynności zgodnych z usłyszanym poleceniem.

W skrócie – to nie jest stanie nad dzieckiem z książką do gramatyki i wkuwanie 10 słówek na minutę!

Zauważyłaś może jak przedszkolaki chłoną wiedzę na zajęciach z nauczycielem języka angielskiego? Ja jestem pod wielkim wrażeniem! Na zupełnie innym poziomie przyswajania wiedzy jest nauka w szkole. A wiesz dlaczego?! Z prostej przyczyny. Na lekcjach w szkole 80% dzieci dostają książkę, pani pokrótce objaśnia temat i każde wypełniać zadania z gramatyki. Często jest tak, że dziecko zna gramatykę, ale zasób słówek i zwrotów przydanych w życiu jest bardzo kiepski.

Wracając do tematu przedszkola. Nauczyciel przedszkolny nie każe dzieciom siedzieć przy stoliku. Zazwyczaj dzieci siedzę w kółeczku na podłodze, bawią się , pokazują, śmieją się, skaczą, tańczą. I to działa!!!!! To jest właśnie METODA TPR – najlepszy sposób na naukę angielskiego dla dzieci.

Zalety metody TPR:
– treści  przekazywane są w sposób niezwykle prosty ale i konkretny,
– bardzo wysoka skuteczność,
– ułatwia zapamiętywanie, a jednocześnie samym skupia uwagę,
– metoda TPR jest ciekawa dla dzieci, stanowi formę rozrywki
–  natychmiastowy efekt nauczania – jest to sposób nauki angielskiego dla dzieci w których dziecko przyswaja wiedzę samoistnie, reaguje na komendę, jest chłonne wiedzy
– możliwość przekazania dużej partii  materiału.

Metoda TPR to po prostu zabawa. Nie musisz używać słowa NAUKA bo starszemu dziecku może się nie spodobać. Ma wystarczająco dużo nauki w szkole na co dzień. Metodę TPR można włączyć do życia codziennego, wrzucać w ciągu dnia dane frazy, powiedzonka lub skorzystać z krótkiej lekcji z nauczycielem online.

Moje dzieci z przyjemnością korzystają z tego sposobu nauki angielskiego nawet podczas wakacji. Umówiliśmy się, że minimum raz w tygodniu włączają lekcję online, która trwa 20 minut. I wiecie co? Czują po tych lekcjach naprawdę niedosyt! Chcą więcej i więcej! Jednak szkopuł w tym, aby trafić na super metodyka z doświadczeniem pracy z dziećmi. Bo jak wspomniałam wyżej – mój syn mówił NIE językowi angielskiemu, a dzięki indywidualnym lekcjom w swoim pokoju, gdzie ma spokój, ciszę, nikt go nie ocenia, a wręcz aktywizuje i wspiera – jest w końcu na TAK!

2. BAJKI I FILMY PO ANGIELSKU

Mój syn 12-letni jest wielkim fanem filmów Marvela. Wykupiłam platformę Disney+ na której można pooglądać mnóstwo świetnych filmów i bajek w języku angielskim. Wystarczy w ustawieniach zapisać preferowany język, w tym przypadku oczywiście język angielski i dodać napisy w języku polskim. Oczywiście ta metoda sprawdzi się w przypadku tylko starszych dzieci, które płynnie czytają oraz dla osób dorosłych (ja również uwielbiam oglądać filmy bez lektora, może poza Dr House, w którym jest zbyt wiele nazw medycznych :)).

Dziewczynkom włączam natomiast krótkie i proste językowo bajeczki po angielsku, do których mam dostęp dzięki szkole języka angielskiego, z której usług korzystamy od pewnego czasu. Można też samemu takowe wyszukać np. na YouTube. Dla przykładu podrzucam sympatyczną bajeczkę o Peppa Pig 🙂 – KLIK

3. Najlepszy sposób na naukę angielskiego dla dzieci – lekcja z lektorem vis-a-vis we własnym domu

Dom kojarzy się każdemu z nas z bezpieczeństwem, z towarzystwem rodzica, z ciepłem, miejscem gdzie czujemy się dobrze. Dlatego w przypadku wielu dzieci nauka języka obcego we własnym domu będzie strzałem w 10. Niestety, nie zawsze jest sposobność i możliwości finansowe (bo nie oszukujmy się – to kosztuje!), aby nauczyciel przyjeżdżał do naszego dziecka raz lub dwa razy w tygodniu. A co dopiero kiedy mamy dwóję, lub trójkę dzieci! Na myśl przychodzą mi tu dwa powiedzonka – nie daj się i zastaw się oraz cooo ja nie dam rady? Jednak czy mamy wszystko postawić na jedną kartę i zapożyczyć się, aby naszemu dziecku niczego nie zabrakło? No pewnie – pomyślisz!

Ale UWAGA! mamy XXI wiek i komputer niemal w każdym domu, a już na pewno telefon komórkowy! To dzięki tym wynalazkom oraz internetowi mamy taniej i wygodniej!

online w TUTLO

Aktualnie istnieje mnóstwo szkół języka angielskiego online. Moje dzieci wypróbowały dwie, a dzięki propozycji współpracy od niedawna mam kontakt z TUTLO. Nie chciałabym żebyście stwierdziły, że chwalę TUTLO – „bo tak mi kazali”. Dzięki wieloletniemu prowadzeniu bloga i social mediów mam komfort wyboru. Nie polecę Wam nigdy nic, z czym się nie zgadzam i czego nie jestem pewna. Ale TUTLO … cóż – to jest prawdziwa petarda językowa! I moje dzieci są zachwycone, nawet mój pesymistyczny językowo – syn stwierdził –  może się jednak nauczę angielskiego?  

Dlaczego mój syn zmienił zdanie?

Wybrał osobiście nauczyciela, który powiedział – chłopaku damy radę, to nie szkoła i nie będzie sprawdzianu. Będziemy się spotykać, wtedy, kiedy będziesz miał ochotę i na luzie jak kumple sobie porozmawiamy (i to naprawdę podziałało!)

Metodyk Tutlo dopasowuje poziom do predyspozycji i wiedzy dziecka. Nie goni z materiałem jak w szkole! A co ważniejsze posiłkuje na metodzie TPR, o której wcześniej Wam napisałam.  W Tutlo są różne poziomy nauki. Na przykład Ola jako prawie 7-latka ma program Tutlo Bear, a 9-letnia Nela – Junior+

Dlaczego wybrałam TUTLO?

  • nie musze ustalać grafiku lekcji – zwłaszcza na wakacjach
  • mogę włączać lekcje z każdego miejsca na ziemi  i dobrać odpowiedni czas – kiedy moje dziecko nie jest zmęczone i chętne do nauki
  • znalazłam w TUTLO lektorów ze świetnym podejściem do dzieci, którzy nie tylko uczą, ale wzmacniają pewność siebie i przełamują w delikatny sposób u moich dzieci barierę językową

Możesz pooglądać jak wyglądają lekcje w TUTLO z naszym udziałem na moim IG – KLIK

Jeśli Cię zainteresowałam  przeczytaj poniżej charakterystykę TUTLO i skorzystaj z DARMOWEJ lekcji próbnej.

Chcąc wypróbować platformę TUTLO – kliknij w obrazek:

darmowa lekcja angielskiego online dla dzieci TUTLO

TUTLO – szkoła języka angielskiego online

Tutlo to polska szkoła do nauki języka angielskiego online. Dziecko łączy się z wybranym przez siebie nauczycielem online i realizuje lekcje (trwające 20 minut) na żywo. Lekcje w Tutlo są w pełni interaktywne. Oznacza to, że:
– przez cały czas utrzymujecie kontakt z nauczycielem dzięki wideo rozmowie (tak więc w lekcji może brać udział również rodzic, jeśli dziecko jest niepewne lub początkowo się wstydzi)
– widzicie te same materiały edukacyjne, które wyświetlane są podczas lekcji
– specjalne okno czatu z nauczycielem pozwala na robienie notatek w czasie rzeczywistym
Do dyspozycji uczniów jest 50 kursów (zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych), 1400 lektorów. Obecnie w TUTLO jest blisko 40 tys. uczniów.

Najważniejsze cechy, które wyróżniają TUTLO:

  • lekcje z native speakerami (do wyboru są także nauczyciele z Polski)
  • brak konieczności umawiania się – uczysz się dokładnie wtedy, kiedy chcesz (pn-pt 7-22, weekend do 18) – i to jest świetna informacja zwłaszcza podczas wakacji!
  • lekcje 1 na 1, gdzie cała uwaga nauczyciela skupiona jest jedynie na uczniu
  • 20 minutowe lekcje, które zapewniają optymalne skupienie i pozwalają Ci uczyć się zawsze wtedy, kiedy dziecko ma na to odpowiednią chwilę

Włączasz platformę TUTLO i korzystasz, a co więcej – żadna lekcja Ci nie przepadnie! Nie ma grafiku! 

lekcje angielskiego

Przedstawiłam Wam najlepsze sposoby na naukę angielskiego dla dzieci – według mojej oceny, czyli te, które u nas działają. Jednak nie jestem wyrocznią i Ty sama musisz zdecydować, który sposób nauki angielskiego będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Są uczniowie młodsi i starsi, którzy lubią pracować w grupie, dla innych najlepszym rozwiązaniem będą bajki, filmy i Wasze rozmowy, a dla innego fiszki i zdjęcia obrazkowe. Są też samouki, czyli tacy, którym wystarczy nauka w szkole i sami przy pomocy darmowych materiałów np. na YouTube są w stanie podciągnąć się w języku obcym. Metod na naukę jest naprawdę bardzo dużo. Podobnie jak wiele jest platform do nauki języka angielskiego online i kursów stacjonarnych oraz nauczycieli indywidualnych.

Więc zdecyduj – jaki jest dla Was najlepszy sposób na naukę angielskiego dla dzieci.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: