Czy masz problem – jak namówić dziecko do mycia zębów? Mi się już znudziło. Jednak chytra lisiczka ze mnie. Obmyśliłam sposób na miarę XXI wieku! I teraz sam pamięta o przestrzeganiu higieny mycia ząbków minimum 2 razy dziennie. A ja strzelam korkiem od szampana  i mruczę pod nosem – ale to proste!

szczoteczka dla dziecka oral b elektryczna

Statystyki są tragiczne! 89% siedmiolatków ma wczesne stadium próchnicy! Powoduje to wcześniejsze wypadanie mleczaków i częste wizyty u dentysty, co w naszych polskich warunkach zbyt tanie nie jest (chyba, że na NFZ łaskawie wolicie czekać w długiej kolejce. Ja nie wolę).

dentystyczny szał 

Gdzieś ktoś kiedyś powiedział, że lepsze jest 5 minut wstydu, niż rok nudnej pracy. Ja wychodzę z odwrotnego założenia. Wolę szczotkować zęby, niż odwiedzić dentystę. Być może wynika to z traumy z dzieciństwa, kiedy to dentysta postanowił wyrwać mi popsutą mleczną 5-tka (albo 6-tkę) i myślałam, ze wyrwie mi ją razem z głową.

Na domiar mojego szczęścia, po kilku latach, ten sam geniusz założył mi ciemną plombę (bo taka lepsza i dłużej się trzyma), dzięki której kilka razy do roku mama wołała – co ty tam masz w buzi! Zepsuty ząb! Ja truchlałam, mama truchlała, po czym okazywało się, że przecież to ta fantastyczno-egzotyczna plomba 😉

nie tłumacz dziecku, że będzie miało próchnicę

Próchnica to takie samo niezrozumiałe słowo dla dziecka jak: epidemia, malaria czy globalne ocieplenie. Dużo łatwiej wyobrazić sobie już robaczka próchniaczka. Kiedy stworzysz potwora w wyobraźni dziecka, być może zakończysz problem – jak namówić dziecko do mycia ząbków. U nas to nawet poskutkowało. Taki stwór skrada się w nocy do buzi… ups teraz to już przesadziłam! Nigdy nie straszcie swoich dzieci, bo nocowanie  we wspólnym łóżku macie zagwarantowane przez długie lata.

Próchnica to duży dyskomfort dla każdego, a szczególnie u dziecka. Odpukać w Polsce „zęby biedy” ma coraz mniej osób (sformułowanie – zęby biedy – wyczytałam z książki mojej ulubionej pisarki Paulliny Simons – 6 dni w Leningradzie). Coraz więcej z nas, zdaje sobie sprawę, że dbałość o higienę jamy ustnej, jest znacząca w życiu każdego młodego człowieka.

jak namówić dziecko do mycia zębów

Na ogół każde przedszkole raz w roku zaprasza na gościnny występ stomatologa i organizuje przegląd. Sami również powinniśmy o to zadbać i najlepiej do 1 roku życia skontrolować uzębienie malucha (zwłaszcza, jeśli przedszkole takowego nie przeprowadziło). Im wcześniej zainterweniujemy, tym przyszłość ząbków naszego dziecka będzie pewniejsza.

nie bagatelizuj mycia zębów u dziecka

Wbrew facebookowej opinii, a na taką raz się natknęłam – próchnica mlecznych ząbków, nie ulotni się wraz z ich wypadnięciem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że wielu rodziców ma po prostu serdecznie dość namawiać i prosić – umyj zęby. Istnieje też spora grupa, która zmusza siłą, co wywołuje odwrotny skutek od oczekiwanego.

Jednak pomijanie czynności mycia zębów, która powinna być powtarzana co najmniej 2 razy dziennie, odbije się w najbliższej przyszłości. My, jako rodzice tylko przez chwilkę będziemy mieć święty spokój – bo daliśmy za wygraną. Jednak, wyobraźcie sobie swoje dziecko leżące pod narkozą (bo zwykle samo buzi nie otworzy) na fotelu dentystycznym! Brrrr… wygląda to dużo bardziej przerażająco, niż codzienne pohukiwanie i nawoływanie – umyj zęby!

szczoteczka elektryczna oral b dla dziecka

jak namówić dziecko do mycia zębów?

  1. nowa szczoteczka do zębów

W sklepach mamy bardzo bogaty asortyment, jeśli chodzi o kształty, wzory i kolory szczoteczek. Przez pierwsze lata życia dziecka, stomatolodzy sugerują używanie zwykłej, manualnej szczoteczki do ząbków. Jednak już po 3 roku życia, warto zdecydować się na elektryczną.

Po pierwsze to duży skok ku dorosłości – taka forma wyróżnienia, dzięki której młody człowiek czuje się dumny i wyróżniony. Borys ma już drugą taką szczoteczkę, aczkolwiek w momencie, kiedy wypada mu mleczak, na 2 dni przestawia się z powrotem na manualną. Aktualnie jest dumnym posiadaczem szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej  Oral-B.

Ładujemy ją średnio raz na 2 tygodnie, więc nie muszę o niej jakoś szczególnie pamiętać. Co więcej, sama przypomina – mrugając światełkiem – że należy ją nakarmić – jak twierdzi Borysek. Dodatkowo posiada czujnik siły nacisku na dziąsła. W momencie, kiedy dziecko zbyt mocno naciska, czerwona lampka o tym informuje,  a prędkość szczotkowania zostaje automatycznie zmniejszona. Najważniejsze jednak, że nasza szczoteczka elektryczna usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej i jest dokładniejsza od szczoteczki tradycyjnej dzięki okrągłemu kształtowi główki.

dziecko nie chce myć zębów

2. aplikacja XXI wieku do mycia ząbków

Absolutny szał! Mamy pobraną darmową aplikację Disney MagicTimer od Oral-B. Kiedy Borys myje zęby, stopniowo odsłania się ukryty obraz. Im dłużej czyści zęby, tym lepiej widać wyłaniający się obraz. Na zakończenie jest wirtualna nagroda. Obrazek ląduje w albumie – niczym naklejka. Dodatkowo Borys odhacza sobie datę umycia ząbków. (Jeśli Was zainteresowałam – wrzucam tutaj do niej link – aplikacja Disney MagicTimer do mycia ząbków).

aplikacja dla dzieci mycie ząbków

aplikacja zachęcająca do mycia zębów

dobre nawyki od wczesnego dzieciństwa

Im szybciej wpoimy nawyk mycia ząbków, tym łatwiej dziecku będzie w przyszłości. Dotyczy to każdej czynności. Podobnie jest ze ścieleniem łóżka, odkładaniem brudnego talerzyka do zlewu itp. Dziecko mając nawyk – nie czuje, że coś musi – po prostu to robi! W zasadzie to moje dzieci, nawet mała Ola – same pamiętają o myciu ząbków.

Powiem Wam, że z Borysem, jako dzieckiem pierworodnym bardziej się cackałam. Dziewczynom wpajałam od zawsze samodzielność, dzięki czemu mam z nimi większy luz już w wieku 3 lat. Prawdą jest, że drugie i kolejne dziecko wychowuje się nieco inaczej. Kocha się tak samo, ale z pewną dozą już rodzicielskiego doświadczenia.

Wpajajmy dobre nawyki. Kupcie fajną szczoteczkę w komplecie z atrakcyjnym kubeczkiem, możecie ściągnąć apkę lub kupić czasomierz (fajny, tani gadżet) i do dzieła! Tak więc od dziś podnosimy szczoteczki do góry i … szczotkujemy! Szczotkujemy i nie widzimy już problemu – jak namówić dziecko do mycia zębów.

A jak to u Was wygląda, macie sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do mycia zębów?