Istnieją słowa, zdania, cytaty, których nie wolno mówić do dziecka! Sieją strach i panikę w psychice młodego człowieka. Mamusia i tatuś wypowiadają je aby wystraszyć i przywołać do porządku, ale nie myślą o konsekwencjach! Przeczytaj te zdania, bo być może też ich używasz i nigdy więcej nie mów tego do dziecka!

nigdy tego nie mów do dziecka

Do poniższej analizy zdań zmusiła mnie sytuacja. Nie potrafię przejść obojętnie, kiedy słyszę bzdury wypowiadane do dziecka przez kochającego rodzica. W pewnej sytuacji byłam świadkiem zdania: jesteś beznadziejna, czy ty choć raz nie możesz być taka jak twoja siostra, zobacz jaka jest mądra, a z ciebie co wyrośnie. Zrobiło mi się bardzo przykro i tak okropnie żal tej małej dziewczynki… W głowie zahuczała mi myśl: MATKO nigdy tego nie mów do dziecka!

Pomyśl 10 razy, zanim wypowiesz to zdanie! Twoje dziecko może je schować w głębi serduszka i drżeć ze strachu! Nie tratuj emocjonalnie malucha! Bo to co my – rodzice mówimy w złości, może tkwić latami i siać zgrozę w głowie Twojego dziecka.

nigdy tego nie mów do dziecka:

 1. …pójdziesz do przedszkola to Cię tam jeść nauczą!
 2. … bo Cię Baba Jaga zabierze!
 3. … nie bądź beksą, chłopaki nie płaczą!
 4. … przyjdzie pan i Cię porwie!
 5. … jak będziesz niegrzeczny przyjdzie pan doktor i da Ci zastrzyk!
 6. … Mikołaj siedzi i patrzy jaki jesteś niegrzeczny!
 7. … Bozia Ci z nieba paluszkiem grozi!
 8. … bo cię oddam do domu dziecka!
 9. … za kare pójdziemy do Pana doktora!
 10. … jak się nie będziesz uczył to będziesz zamiatał ulice!
 11. … jak będziesz niegrzeczna zabiorą Cię cyganie!
 12. … czekaj czekaj jak wróci ojciec do domu to wszystko mu powiem!
 13. … przyjdzie pan policjant i Cię zabierze!
 14. … jak będziesz niegrzeczny to sobie pójdę i już nie wrócę!
 15. … nie odzywaj się, jesteś za mały żeby coś o tym wiedzieć!
 16. … dlaczego inne dzieci potrafią być grzeczne, a TY nie?!
 17. … jesteś głupia jak but!
 18. … czy nie możesz być jak inne dzieci?!
 19. … czy TY nie możesz być jak – Franek, Stasio, Jasio, Marysia, Zosia…!
 20. … jesteś beznadziejny!

Dlaczego te zdania są tak złe dla dziecka? Sprawiają, że nasze dziecko zaczyna być niepewne. Ktoś je może zabrać lub porwać z domu, który dotąd kojarzył się z bezpieczeństwem. Przedszkole to jakieś straszne miejsce, gdzie krzyczą i zmuszają do jedzenia. Pan doktor to samo zło! A ono samo jest za mało mądre, zdolne i ogólnie nie powinno się odzywać…

Zapytałam co o powyższych zdaniach sądzą moje dzieci. Okazało się, że wszyscy: cyganie, baby jagi itp. są zupełną abstrakcją i są zupełnie niezrozumiałe, a co więcej wywołują zdziwienie. Może świadczy o tym fakt, że nigdy ich nie straszyłam. Oczywiście nie jestem bez winy, ale nigdy ich nie straszyłam inną osobą.

Dlaczego nie powinniśmy w ten sposób mówić do dziecka?! 

Dzieci nie lubią być porównywane. Co więcej, powoduje to, że zaczynają się porównywać do rówieśników, brać z nich przykład w sytuacjach niekoniecznie odpowiednich. Jeśli pozwolimy dzieciom wypowiadać własne zdanie i uważnie ich wysłuchamy, sprawimy, że będą czuć się pewne i kochane. Słowa: dzieci i ryby głosu nie mają – jest bardzo złe i nieodpowiednie, gdyż powoduje frustracje i  brak pewności siebie.

Dzieci chłoną nasze słowa jak gąbka, zapadają im w pamięć na długie lata. Zwłaszcza, kiedy mamy w domu wrażliwca. Wypowiedziane przez nas w chwili złości zdanie, może dziecko zapamiętać i utrwalić, a co więcej dorastać w poczuciu bezradności i wyolbrzymiania „mamusia Cię nie kocha”. Stąd tak ważna kwestią jest rozmowa, a nie krzyk i wyzwiska.

Z drugiej strony przechwalanie, że jesteś najlepszy, najpiękniejszy, wszystko naj! również nie jest najlepsze. W razie porażki np. na egzaminie –  młody człowiek może nie poradzić sobie ze stresem. Nie rozumie sytuacji, gdyż dotąd zawsze rósł w przeświadczeniu, że jest najmądrzejszy ze wszystkich. Utrwalanie  w dziecku przekonania o tym, że jest najlepsze w każdej dziedzinie może również wywołać wiele złego.

Zawsze staram się tłumaczyć dzieciom aby starały się zrobić daną rzecz najlepiej jak potrafią, a nie najlepiej ze wszystkich. Każdy z nas jest inny i ma inne predyspozycje i talenty. Wychodzę z założenia, że fakt, że każdy z nas jest inny powoduje, że świat jest ciekawszy i warty poznania.

Ważne jest nasze nastawienie do dziecięcego problemu. Dla tych najmłodszych jakaś zagwozdka może urosnąć do rangi okropieństwa i naszą rolą jako rodzica jest wytłumaczenie mu, z czym się boryka. Machnięcie ręką i schowanie danego tematu „pod poduszką” nigdy nie jest dobre.

nigdy tego nie mów do dziecka tych słów:

 1. że jest brzydkie
 2. że ktoś je zabierze
 3. że przestanę Cię kochać
 4. że jest beznadziejne
 5. że jest za mało zdolne

Jeśli kochasz, a wiem, że tak jest – ugryź się w język po stokroć, zanim je wypowiesz. Pomyśl, jak Ty byś się poczuła, gdyby ktoś do Ciebie – jako dorosłej osoby skierował te słowa np, że jesteś zbyt gruba aby się tak ubierać, jesteś za mało zdolna aby objąć dane stanowisko w pracy itp. byłoby Ci przykro? Z pewnością, Twojemu dziecku też jest bardzo smutno, kiedy w ten sposób do niego mówisz.

Nigdy tego nie mów do dziecka!

p.s. celem sprostowania,  na zdjęciu głównym Nela smarowała sobie buzie kremem, nie była smutna 🙂 Zdjęcie jednak wydało mi się akuratne do artykułu – nigdy tego nie mów do dziecka