Wybór czajnika z pozoru wydaje się banalny. To proste urządzenie nie ma w końcu tak wyszukanych funkcji, jak większość innych sprzętów domowych. Jednak wraz z postępem techniki, każdy czajnik elektryczny może cechować się nieco innymi parametrami i możliwościami. Jak więc wybrać model dla siebie? Podpowiadamy.

nowoczesne czajniki elektryczne

Jak znaleźć dobry czajnik elektryczny?

Wybierając czajnik elektryczny, zanim przyjrzysz się jego ciekawym funkcjom, zwróć uwagę na podstawowe parametry sprzętu. Co sprawdzić przed zakupem?

Wykonanie

Wykonanie czajnika to nie tylko kwestia estetyczna, ale też praktyczna. Najczęściej spotykamy urządzenia: ceramiczne, z tworzywa sztucznego, stalowe i szklane. Modele wykonane z plastiku czy stali są najlżejsze, ceramiczne i szklane z kolei często zachwycają wyglądem. Jeśli szukasz niedrogiego, a jednocześnie trwałego sprzętu –  postaw na tworzywo sztuczne.

Moc

Moc to jeden z parametrów, który sprawdzamy przy zakupie niemal każdego urządzenia. W tym przypadku nie jest inaczej. Wartość mocy danego czajnika decyduje o tym, jak szybko jest on w stanie zagotować wodę. Jesteś niecierpliwy? Postaw na model z górnego przedziału, czyli o co najmniej 2200 W mocy.

Filtr

W przypadku każdego czajnika bardzo ważny jest też filtr. To on zatrzymuje kamień i zanieczyszczenia, które nie powinny trafić do napoju. Najczęściej spotykany filtr to ten z siateczki nylonowej. Zatrzyma on większe zanieczyszczenia. Efektywniejszy będzie filtr ze stalowej siateczki, a węglowy oprócz tego wyeliminuje też przykry zapach.

Co potrafią nowoczesne czajniki?

Nowoczesne czajniki elektryczne mogą być wyposażone w przydatne funkcje.

Jedną z najbardziej praktycznych jest możliwość podtrzymywania ciepła. Dzięki niej czajnik elektryczny zatrzymuje temperaturę wody przez dłuższy czas, działając jak termos. Dzięki temu nie musisz zagotowywać wody kilkukrotnie, przygotowując sobie napoje w odstępach czasu.

Przydatną funkcją w nowoczesnych czajnikach jest możliwość wyboru temperatury, do której podgrzeje się woda. Oprócz standardowych 100°C, w zależności od modelu, można wybrać temperatury już od 40°C do 90°C. Opcja jest niezwykle przydatna dla smakoszy zielonej czy białej herbaty, które do zaparzenia potrzebują niższych temperatur. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury czajnik automatycznie się wyłącza.

Warto, aby czajnik był wyposażony w wyświetlacz. Dzięki niemu wygodnie sprawdzimy, do jakiej temperatury czajnik podgrzał wodę i upewnimy się, czy urządzenie jest w trakcie pracy.

Oprócz ciekawych funkcji bardzo ważne jest sprawdzenie zabezpieczeń czajnika. Konieczne jest automatyczne wyłączanie się czajnika po zagotowaniu wody. Oprócz tego dobrze, by sprzęt wyłączał się też po zdjęciu z podstawy. Przed zakupem sprawdź też, czy pokrywka jest zabezpieczona przed otwarciem np. w sytuacji gdy nowoczesne czajniki elektryczne się przechylą lub przewrócą.