Czy potraficie wymienić ponadczasowe książki dla dzieci od 0 do 8 lat, które czytała Wam mama lub babcia? Książki z dzieciństwa znane przez niemal wszystkich młodych czytelników? Jest kilka takich pozycji dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci, które po prostu wypada znać i posiadać. Przedstawiam Wam najpopularniejsze i ponadczasowe książki dla dzieci – w nowych szatach graficznych.

popularne i znane ksiązki dla dzieci dla 2 3 4 5 6 7 8 lat

zdrowe przekąski dla dziecka

Większości książek dla dzieci domyślam się, że nie muszę Wam przedstawiać. Mam na myśli Tuwima, Brzechwę, Janczarskiego, Tove Jansson czy Twardowskiego. Jednak chcę Was zainteresować nowymi, bardzo ładnymi wydaniami tychże ponadczasowych książek dla dzieci od 0 do 8 lat. Jednak znalazłam również kilka nowych perełek, które myślę, że na stałe powinny zagościć w każdej biblioteczce młodego czytelnika.

10 książek dla dzieci, które warto znać

Wśród wspomnianych nowości jest literkowa książeczka, idealna do nauki pierwszych literek oraz 2 fantastycznie wydane łamigłówki oraz zabawy liczbami. Nie mogłam również nie wspomnieć o książce dla dzieci pt. Bajkoterapia, która ma na celu wspierać i dać poczucie bezpieczeństwa, a napisana przez cała plejadę znanych osób pod okiem eksperta w tejże dziedzinie.

Mam wrażenie, że większość z tych ponadczasowych książek dla dzieci typu wiersze Brzechwy i Tuwima, Miś Uszatek, Wróbelek Elemelek, Muminki czy Miś Uszatek towarzyszą mi przez całe życie. Brakuje mi jedynie mojego ukochanego Kubusia Puchatka, ale z pewnością jeszcze znajdę wydanie, które zasługuje na przedstawienie. Póki co, mamy w domu 2 tomiki z mojego dzieciństwa. Oprawione w różowe roboty i podpisane rączką 8 letniej dziewczynki (czyli moją własną).

ksiądz twardowski lato muminków dolina muminków miś uszatek książki dla dzieci

książki dla dzieci tuwim brzechwa twardowski bajkoterapia miś uszatek muminki

PONADCZASOWE KSIĄŻKI DLA DZIECI OD 0 DO 8 LAT

1. MIŚ USZATEK WYBÓR OPOWIADAŃ

Bardzo lubię to wydanie Misia Uszatka. Jest w formie zeszytu, nie za gruba, nie za cienka, a w sam raz 🙂 Miękka oprawa i dużo ilustracji. Dla tych z Was, które nie czytały jeszcze swojemu dziecku tej książeczki nadmienię, że z pewnością zainteresuje już 2 latka, 3 latka, 4 latka i 5 latka. Czesław Janczarski w bardzo przystępny sposób opowiada przygody Misia Uszatka i gromadki jego przyjaciół. Opowiadania są na tyle krótkie, że nie znudzą najmłodszych, nawet mało wprawionych słuchaczy książeczek dla dzieci.

książka miś uszatek dla dzieci nasza księgarnia miękka oprawa

miś uszatek książka wybór opowiadań

2. DALSZE PRZYGODY MISIA USZATKA

Piękne wydanie przygód sympatycznego Misia, oczywiście ilustrowane, tak jak niemal wszystkie wydania książeczek Uszatka przez Zbigniewa Rychlickiego. Powiem więcej, to niemal księga Misia Uszatka, która ma aż 200 stron. Składa się z 2 części: Bajki Misia Uszatka i Zaczarowane kółko Misia Uszatka. Na początku bajki znajdziemy historię powstania przygód tego przyjaciela dzieci. Myślę, że jeśli z Was ktoś zastanawia się nad prezentem dla 2 latka, 3 latka, 4 latka czy 5 latka to właśnie ta książka nada się do tego idealnie.

prezent dla 2 3 4 5 latka książeczki dla dzieci z ilustracjami

miś uszatek książka dla 3 4 5 latka

3. W DOLINIE MUMINKÓW oraz LATO MUMINKÓW

Co prawda cała nowa seria o Muminkach składa się z 9 książeczek dla dzieci, jednak na próbę wybrałam 2 – W dolinie muminków i Lato muminków. Nie byłam pewna czy wersja z niewieloma w dodatku czarno-białymi obrazkami zainteresuje moje dzieci. Borys ma 9 lat i stwierdził, że jest na taką lekturę za dorosły, Ola za mała, za to Nela (niecałe 6 lat )  wpadła w zachwyt od samego początku. Ale wiecie co? Kiedy czytałam, słuchała cała trójka! Taka magia Tove Jansson.

seria o muminkach książki dla dzieci 5 6 7 lat

dolina muminków książka nasza księgarnia

4. BRZECHWA DZIECIOM – WIERSZE, OPOWIADANIA, TEATRZYKI

Wiersze Jana Brzechwy znamy wszyscy, a opowiadania i teatrzyki? Zgaduję, że garstka. 3 pięknie wydane, w twardej oprawie, imponujące i ponadczasowe książki dla dzieci od 0 do 8 lat. Wiersze to ogromny zbiór znanych i tych nieco mniej utworów. Jest w nich wszystko, co wyszło spod pióra polskiego twórcy dla dzieci. W książce Brzechwa Dzieciom Dzieła Wszystkie Bajki – znajdziecie m.in Pchłę Szachrajkę, Lisa Witalisa, Przygody Rycerza Szaławiły. Teatrzyki to z kolei utwory sceniczne m.in Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Kota w butach, Kopciuszka. Idealne książki dla dzieci na prezent dla 4 5 6 7 i 8 latka.

Jan Brzechwa wiersze opowiadania teatrzyki prezent dla 6 7 8 latka

ponadczasowe najbardziej znane książki dla dzieci od 0 do 8 lat

jan brzechwa wiersze dla dzieci wydawnictwo nasza księgarnia empik

bajki Jana Brzechwy

5. TUWIM DZIECIOM

Niesamowicie barwne wydanie wierszy Juliana Tuwima oraz Ireny Tuwim. O ile wszyscy znamy sławnego brata, o tyle nie każdy jego siostrę. Nas zachwyciło opowiadanie o Pingwinie Kleofasku. W książce dla dzieci znaleźliśmy też m.in bajkę o rybaku i złotej rybce, do której mam bardzo duży sentyment. Uważam, że to jedna z tych książek, na które nie trzeba oszczędzać grosza i każde dziecko zasługuje na taką piękna lekturę.

Tuwim książka dla dzieci kolorowa z ilustracjami z obrazkami

prezent dla 5 latka

popularne książki dla dzieci od 0 do 8 lat

6. O WRÓBELKU ELEMELKU

Książka mojego dzieciństwa, po która  w pierwszej klasie podstawówki biegałam do biblioteki. Więc nie mogło jej zabraknąć w naszej biblioteczce. Dzieci zachwycają się nie tylko przygodami małego ptaszka ale też lekkim rymem, który towarzyszy na każdej stronie. To wydanie, które posiadamy jest okraszone wieloma obrazkami i ma miękką okładkę.

wróbelek elemelek książka dla dzieci 3 4 5 6 lat

książki dla 4 latka

7. KSIĄDZ TWARDOWSKI DZIECIOM

Opowiadania Księdza Twardowskiego niezwykle mnie wzruszają. Zauważyłam tą sama tęsknotę w oczach 6-letniej Neli, kiedy jej czytałam na dobranoc. W opowiadaniach, a raczej w formie układania słów jest coś, co porusza każdą strunę. Więc jeśli i Ty i Twoje dziecko lubicie pewien typ wrażliwości – polecam z głębi serca. Książka, którą Wam pokazuję ma piękne ilustracje i twardą oprawkę.

ksiądz twardowski dla dzieci książka

opowiadania dla dzieci wzruszające ksiądz Twardowski

8. KSIĄŻKA LITERKOWA

Książka nas oczarowała – zarówno mnie, jak moje dziewczynki. Ta ciekawa pozycja ma grube kartki, a na każdej figuruje inna literka. Można ją nazwać szydełkową książką, gdyż ilustracje – literki są wykonane na szydełku, zresztą sami zerknijcie na poniższe zdjęcia. Każda strona, na której znajduje się literka coś w sobie kryje, dzięki czemu, można pobawić się w skojarzenia. Myślę, że to pozycja dla każdej panienki i kawalera , który jest rozpoczyna naukę o literkach.

książka do nauki literek czytania twarda okładka książka z literkami

książka do nauki literek

9. BAJKOTERAPIA CZYLI BAJKI – POMAGAJKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Książka mówi o emocjach i konkretnych problemach, z którymi mogą się borykać dzieci. Lektura dedykowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każdemu opowiadaniu towarzyszy komentarz ekspertki od bajkoterapii. Autorami opowiadań są znane osoby, m.in Artur Barciś, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Dowbor itp.

Przytoczę Wam przykład jednej z bajek autorstwa Agnieszki Tyszki pt. Malutka robi zakupy. Opowiadaniu towarzyszy komentarz:

Przeczytaj tę bajkę dziecku, jeśli:

  • chcesz je usamodzielnić
  • chcesz je zachęcić i przygotować do samodzielnych wizyt w sklepie
  • ma problem z podejmowaniem samodzielnych decyzji

bajkoterapia nasza księgarnia książka o emocjach i problemach u dzieci

 książka o emocjach i problemach u dzieci grażyna wolszczak

książka o emocjach i problemach u dzieci Bajkoterapia

10. ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE ZABAWY Z LICZBAMI, ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE ŁAMIGŁÓWKI

Na koniec chcę Wam pokazać 2 ciekawe książeczki dla  6  i 7 latka – ćwiczenia do trenowania mózgu, doskonalenia umiejętności matematycznych zadania sudoku, odszukiwanie liczb oraz łamigłówki obrazkowe, znajdź różnice połącz kropki, dopasuj szczegóły i wiele wiele innych.

ćwiczenia matematyczne łamigłówki dla 6 i 7 latka

ćwiczenia matematyczne łamigłówki dla 6 latka

Wszystkie książki, które opisałam pochodzą z  Wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Jeżeli jesteście zainteresowani innymi książkami dla dzieci  kliknij tutaj – KSIĄŻKI DLA DZIECI


najlepsze książki dla dzieci ranking najciekawszych książek dla przedszkolaka nasza księgarnia

Mam wielką nadzieję, że spodobał się Wam powyższy artykuł – ponadczasowe książki dla dzieci od 0 do 8 lat Starałam się tak dobrać książki dla dzieci, aby po pierwsze były interesujące dla dziecka i rodzica, przekazywały uniwersalne wartości, a co więcej były to lektury ponadczasowe czyli również z naszego dzieciństwa.