Szukasz ciekawej atrakcji na podkarpaciu da dzieci i dorosłych? Skieruj swe kroki w kierunku Krosna do gminy Korczyna. Odkryjesz tam miejsce, które warto zobaczyć na podkarpaciu! Rezerwat Prządki atrakcje na podkarpaciu, których nie można pominąć. Pozwól się uwieść potężnym, malowniczym skałom. 

atrakcje podkarpackie krosno

Wyobraź sobie skalne twory górujące wiele metrów nad Twoją głową. Poukładane, jakby jeden do drugiego wołaj – halo tu jestem!

PRZĄDKI ATRAKCJE NA PODKARPACIU

Niedaleko Krosna w województwie podkarpackim jadąc w kierunku gminy Korczyna wzdłuż malowniczej trasy trafimy do uroczego miejsca. Jest to 1 z 96 rezerwatów przyrody. Nas za każdym razem zaskakują górujące nad głowami skały, sięgające nawet do 20 metrów. Znajdziemy tam w większości maczugi i kilka garbów.

atrakcje na podkarpaciu krosno

4 największe twory skalne mają swoje nazwy:

  • Prządka-Matka
  • Prządka-Baba
  • Herszt
  • Zbój Madej

a z każdym jest związana legenda.

Litografia „Skały na Czarnorzekach” autorstwa Macieja Bogusza Stęczyńskiego, jako dziedzictwo kulturowe rezerwatu przyrody nieożywionej „Prządki” (Stęczyński, 1847)

Interesujący opis „Prządek” znajdujemy w książce Macieja Bogusza Stęczyńskiego „OKOLICE GALICYI”(Lwów 1847):

„… jesteśmy już wreszcie u stóp tych skał. Czarne, popękane, nagiemi barkami sterczące, dziwacznie pokrajane, z czołem łysem a pochylonem sterczą one i nieruchomo zdają się jakby jakieś skamieniałe pomniki nie dzisiejszego świata przypatrywać się rozciągniętej pod niemi dolinie i wszystkiemu co się tam kiedyś działo i dzieje. Jakby duchy w skałę zaklęte, są one pełne tajemniczego znaczenia dla ludu wiejskiego, który z dołu patrzy w nie z uwagą niespokojną. Są one bowiem dla wieśniaków wskazówką pogody. Skoro tylko choćby najmniejsza chmurka przemknie się po łysych głowach, kilkudniowa nieochybna nastaje niepogoda. Głowy tych skał są tak pochylone, iż mimowolnie dziwić się trzeba, dlaczego dotąd nie runęły własnym ciężarem w dół.”

    • Z ostańcami skalnymi związanych jest kilka legend. Jedna z nich wyjaśniająca nazwę rezerwatu opowiada jak:

” … troje dziewcząt z Korczyny, miasteczka słynnego ongiś z pięknych wyrobów płócienniczych, zakochało się naraz w jednym młodzieńcu. Długo spierały się o swe prawa pierwszeństwa, wreszcie postanowiły, że ta zostanie jego oblubienicą , która najrychlej i najpiękniej uprzędzie nici na odzież ślubną – poczem jednocześnie wzięły się do pracy. Nadszedł dzień świąteczny, prządki jednak nie chciały jej przerwać, i aby nie gorszyć mieszkańców swej wsi, ukryły się wraz z kądzielami na górze odległej o 3 km od Korczyny i tam pod osłoną lasu, dalej prowadziły swój wyścig. Żadna jednak z nich nie osiągnęła celu, z chwilą bowiem, kiedy rozległ się korczyński dzwon kościelny, wzywający wszystkich na nabożeństwo, trzy zawodniczki zostały zamienione w głazy i po dziś dzień sterczą na szczycie góry jako przestroga dla tych , co nie szanują świętych dni.”

    (L. Radomska-Świdzińska „Na Prządkach i Odrzykoniu” Ziemia, 1932) [ źródło www.parkikrosno.pl]

Rezerwat przyrody nieożywionej „Prządki” to jeden z najlepiej rozpoznawalnych i udokumentowanych

geostanowisk Karpat Zewnętrznych.


REZERWAT PRZĄDKI koło Krosna – atrakcje na podkarpaciu

Jeśli wybieracie się na wycieczkę z młodszym dzieckiem możecie zdecydować się jedynie na obejrzenie samych skał na Prządkach. Czas jaki Wam będzie potrzebny to od godziny do półtorej wolnym krokiem przy okazji robiąc pamiątkowe zdjęcia. Przy odrobinie szczęścia uda Wam się może dojrzeć orła, myszołowa, jastrzębia, oraz liczne wiewiórki, salamandry plamiste, traszki, jaszczurki i zaskrońce. Warto zaznaczyć, że wejście do Rezerwatu Prządki  jest bezpłatne.

prządki atrakcje na podkarpaciu dla dzieci

rezerwat przyrody prządki

rezerwat prządki krosno korczyna

atrakcje podkarpacia dla dzieci krosno i okolice korczyna rezerwat blog

atrakcje dla dzieci na podkarpaciu

PRZĄDKI – SZLAKI

Jeżeli dysponujecie czasem i zaparkowaliście zaraz przy wejściu na Prządki (uwaga – jest to bardzo mały parking, ale spokojnie i bezpiecznie zaparkować do pół km w kierunku wsi) na przeciwko – możecie przejść czarnym szlakiem łączącym Prządki z Zamkiem Kamieniec.

  • Szlak Prządki – Zamek Kamieniec  czas przejścia w 1 stronę około 40 minut

krosno skałki co warto zwiedzić

co warto zwiedzić krosno okolice

Trasa po której spacerujemy podziwiając skały nie wydaje się specjalnie skomplikowana. Jednak, w sytuacji kiedy machniemy ręką i nie weźmiemy wygodnych butów, które trzyma kostki i ma w miarę nieśliską podeszwę możemy się niemile zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Generalnie będąc trzykrotnie na Prządkach nie spotkaliśmy się ze spadającymi odłamkami skalnymi, ale należy się mieć na baczności.

turystyka skamieniałe miasto

Przypatrując się bacznie skałom, mieliśmy wrażenie, że spoglądają na nas skalne olbrzymi. Ich kształt może przypominać postacie, a jeden skojarzył nam się z pradawnym żółwiem.

krosno co zobaczyć

atrakcje krosno dla dzieci skały prządki rezerwat przyrody

krosno atrakcje dla dzieci skalne miasto

skamieniałe miasto polska podkarpackie atrakcje turystyka

Natomiast inne atrakcje na podkarpaciu możecie wirtualnie zwiedzić – klikając poniżej:

atrakcje na podkarpaciu dla dzieci

 

ATRAKCJE NA PODKARPACIU

 

 

 

 

 

 

A może odwiedziliście już Krosno i okolice, w tym poznaliście Prządki atrakcje na podkarpaciu?

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: