Słonecznikowa 5 to zwykła i jednocześnie niezwykła książeczka dla dzieci o rodzinie, którą po prostu bardzo przyjemnie się czyta! Cała treść jest sielska, kojąca i bardzo rodzinna. Słonecznikowa 5 to idealna książka dla dzieci do czytania na dobranoc. Nie ma w niej przemocy i potworów, za to jest 5-osobowa rodzina +pies. Poznajcie sympatyczną rodzinkę ze Słonecznikowej!

kojące książki na dobranoc - seria książek dla dzieci

Słonecznikowa 5 – przyjemna książka dla dzieci o rodzinie

Gdybym miała określić Słonecznikową 5 w kilku słowach, powiedziałabym, że jest:

 • rodzinna
 • prostolinijna
 • kojąca
 • bardzo przyjemna
 • utulająca 
 • ciepła

Słonecznikowa 5 to przyjemna książka dla dzieci, idealna do czytania na dobranoc, dzięki której wieczór jest błogi i wyciszający, a po lekturze nadchodzi spokojny sen. Słonecznikowa 5 utula do snu. 

Słonecznikowa 5 - przyjemna książka dla dzieci o rodzinie

Słonecznikowa 5 – książka o rodzinie, takiej jak nasza

Pani Aniela Cholewińska-Szkolik – autorka książki obrazuje życie rodzinne, takiej jakim jest naprawdę.  W książce nie ma rzeczy nieprawdopodobnych, nie ma potworów i scen grozy. Jest za to zwykłe życie na ulicy Słonecznikowej 5. Jest mama – Pani Natalia, tata – Pan Łukasz, bliźnięta Lilka i Krzyś i mały Adaś. Jest też kundelek Zadzior i przytulanka najmłodszego członka rodziny – Jeżyk Tuptuś.

Od pierwszych stron, czytając Słonecznikową 5 moim dzieciom słyszałam co chwilkę – to tak jak u nas! po czym następował głośny śmiech.

Dzieci lubią podobieństwa, lubią utożsamiać się z bohaterami, kochają swój mały świat i cieszą się, kiedy widzą, że ktoś ma podobne problemy, radości i pragnienia, jak one same. 

Rodzinka ze Słonecznikowej 5 składa się z 5 osób – jak nasza. Mają czarnego, podpalanego pieska Zadziora – my sunię Zadrę, ale mamy też Bohuna, który w zachowaniu bardzo przypomina Zadziora, a co więcej oboje o identycznym umaszczeniu jak bohater z książki.

Pani Natalia siada często przed laptopem i pisze artykuły – to tak jak ty mamo – usłyszałam.

Tam coś spadnie, tam się coś stłucze, tam ktoś krzyknie, gdzieś się coś rozsypie- u nas też!

Lilka z charakteru przypomina mi moją córkę Nelę, która jest marzycielką, lubi planować, jest też uparta i zawsze stara się osiągnąć to, co postanowi. Chmurzy się i złości, gdy coś jest nie po jej myśli. Ustępuje też czasem bratu, uwielbia malować i obdarowywać swoimi rysunkami najbliższych i jest bardzo towarzyska.

W jednym z rozdziałów opisane są urodziny mamy, która została określona Królową Lata – to taj jak ty mamo – krzyczało moje towarzystwo.

A poniższy fragment z uprawy ogródka… to jakby ktoś podglądał naszą codzienność rodzinną i dokładnie ją opisał. Nawet moje dzieci parsknęły śmiechem i powiedziały – to o nas?!

Najpierw bliźnięta posprzeczały się o to, kto będzie siał pierwszy. Potem, gdy mama ustaliła kolejność, Krzyś zaczął narzekać, że dostał mniejsze nasiona niż rodzeństwo. Ponadto Lilka postanowiła sprawdzić, czy w łupinkach rzeczywiście są takie same pestki, jakie uwielbiała wyskubywać ze słoneczników latem. Zanim znalazła odpowiedź, zjadła połowę nasion. I niestety nikt nie potrafił wytłumaczyć Adasiowi, że dwa ziarenka to nie cała garść. Po chwili chłopczyk nie miał co siać. Po chwili przybiegł kundelek Zadzior…

książki dla dzieci na dobranoc - seria Słonecznikowa 5

Słonecznikowa 5 Kość Dinozaura

wyciszająca książka dla dzieci o zwykłej rodzinie - Słonecznikowa 5

Oprócz samej przyjemności z czytania i słuchania Słonecznikowej 5 oraz możliwości doszukiwania się porównań z naszą rodziną, zauważyłam jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię.

Autorka podpowiada, że to, co zwykłe wokół nas, co nas otacza – może być niezwykłe i sprawiać bardzo dużo radości. 

Słonecznikowa 5 to cykl opowiadań dla dzieci, które można podzielić na pory roku, bo tyle tez ukaże się tomów.

Dzięki Wydawnictwu Wilga trafiła do nas wiosenna – Słonecznikowa 5 Kość Dinozaura, która składa się 4 rozdziałów:

 1. Poznajcie mieszkańców Słonecznikowej 5
 2. Kość Dinozaura
 3. Piknik
 4. Bitwa na grządce

oraz letnia Słonecznikowa 5 Przygoda Piratów, która również ma 4 rozdziały:

 1. Na rybach
 2. Przygody Piratów
 3. Urodziny Mamy
 4. Zabawa przy wodospadzie

SŁONECZNIKOWA 5, to ciepła opowieść dla dzieci o rodzinie

Książeczki można zakupić w wielu księgarniach stacjonarnych i online, w tym w sklepach SMYK, z którego pochodzą sukieneczki pochodzą z letniej kolekcji Summer Vibes. 

Jeśli poszukujecie przyjemnej książki dla dziecka o rodzinie, która potrafi wyciszyć i wskazać, że to, co nas otacza jest naprawdę niezwykłe, jeśli chcecie nauczyć swoje dziecko radości z rzeczy małych to Słonecznikowa 5 będzie idealnym przykładem.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: