Tajemnicza Solina atrakcja dla dzieci w Bieszczadach – to magiczne miejsce na podkarpaciu dla dzieci i dorosłych. Park rozrywki w Bieszczadach, do którego dotrzecie zapierającą dech kolejką gondolową w Solinie. Poczujecie ducha Bieszczad, spotkacie Biesy, Czady i Rusałki. Musicie na Tajemnicza Solinę i dwukrotny przejazd gondolami nad zaporą w Solinie przeznaczyć cały dzień, bo atrakcji dla całej rodziny jest mnóstwo. 

Tajemnicza Solina - Najlepszy part rozrywki Bieszczady Podkarpacie

Park rozrywki w Bieszczadach

Tego nam brakowało na Podkarpaciu. Park Rozrywki w Bieszczadach na bardzo wysokim poziomie nawiązujący do historii tego miejsca. Spotkamy tu sympatyczne stworki zwane Czadami, Biesy, które władają czarna magią, prawdziwe Rusałki, Olbrzymy i Czuhajstry. To magiczne miejsce jest pełne rozrywki dla całej rodziny, a wiedzie do niego…. kolej gondolowa na wysokości do 102 metrów.

Zabieram Was w podróż do Soliny pełnej magii!

TAJEMNICZA SOLINA

atrakcja dla dzieci w Bieszczadach

Park rozryki w Bieszczadach - Tajemnicza Solina - atrakcje dla dzieci na podkarpaciu

Wycieczkę do parku rozrywki w Bieszczadach rozpoczynamy przejazdem kolejką gondolową przez tamę wodną w Solinie.

Bilety warto wykupić przez internet, bo kolejka do automatu po bilety jest zazwyczaj dosyć spora. Do wyboru mamy kilka różnych pakietów. Jeśli masz co najmniej dwójkę dzieci warto wykupić najtańszą opcję, z której i my skorzystaliśmy czyli podwójny przejazd kolejką gondolową w Solinie oraz bilety do Tajemniczej Soliny. Naszą 5-osobową rodzinkę pakiet biletów kosztował 294zł i jest to najtańsza opcja poza weekendem. Dodatkowo opłaciliśmy wieżę, ale o tym później. Pełny wgląd do cennika znajduje się na stronie: www.pkl.pl/solina  a zakupić bilet można na stronie: www.sklep.pkl.pl określając konkretny termin skorzystania z atrakcji.

Kolej gondolowa PKL Solina to najnowocześniejsza tego typu kolej w Polsce.

jakie miejsca warto zobaczyć w Bieszczadach - kolejka gondolowa w Bieszczadach Solina Polańczyk

co można robić w Bieszczadach - ciekawostki, atrakcje Bieszczady Solina

Stacja Plasza to budynek do którego należy się skierować w Solinie aby skorzystać z kolejki zrobił na nas duże wrażenie. Kipi aż nowoczesnością! Na poziomie pierwszym – preshow – czekają na nas interaktywne wrażenia. Między innymi można poznać dzięki pokazie na mutimedialnej poziomej makiecie, w jaki sposób powstał zalew soliński lub pooglądać krótki wprowadzający film. Ciekawą atrakcja są interaktywne kamienie, które zachwycą nie tylko dzieci, czy punkt do obserwowania zwierzęta, które mieszkają na terenie Bieszczad.

Poziom drugi budynku – tu zaczynamy naszą wędrówkę po wysokościach. Do gondoli wsiada się na spokojnie, tu nie ma pośpiechu jak w przypadku większości wyciągów krzesełkowych. Drzwi zamykają się automatycznie. Każdorazowo nasza 5-osobowa rodzinka miała do dyspozycji jedna gondolę. Jeśli boicie się wysokości, chce Was uspokoić. Oczywiście jest dreszczyk emocji, ale nic nie trzęsie i nie kołysze. Z wysokości do 102 metrów możecie podziwiać spektakularne widoki.

Solina kolejka linowa cennik i godziny otwarcia

gondole solina godziny otwarcia cennik

historia powstania zapory w Solinie

zapora w Solinie - tama - kolej gondolowa

atrakcje na podarpaciu - co warto zobaczyć, gdzie warto pojechać w województwie podkarpackim

Stacja Jawor w Solinie

Punktem docelowym podróży kolejką gondolową jest Stacja Jawor. Na samym jej czubku znajduje się wieża, ale na jej temat będzie na samym końcu artykułu. Po opuszczeniu budynku rozpościera się przed nami malowniczy widok, na placu z różą wiatrów. Po prawej możemy skorzystać z pięknej karczmy – Czadowe Gary i delektować się specjałami jej kuchni, a naprzeciwko mamy wejście do parku rozrywki w Bieszczadach – Tajemniczej Soliny. I tu zaczyna się zabawa.

Park rozrywki w Bieszczadach – Tajemnicza Solina – atrakcja dla dzieci w Bieszczadach

Przy wejściu wita nas prawdziwa rusałka, od której każdy otrzymuje plan parku Tajemniczej Soliny i zadania, które na nas czekają. Po wykonaniu każdego możemy przybić sobie pieczątkę – jedna literkę, które po zdobyciu wszystkich przeszkód utworzą hasło. Jest to świetna gra terenowa dla młodszych i starszych dzieci. Nie jestem w stanie opisać Wam wszystkich atrakcji. Jednak nie mogę nie wspomnieć o czadowym ślizgu, tajemniczej studni, w której pradawny szyb poprowadzi Was do wnętrza ziemi (rewelacja mutimedialna!), osadzie olbrzymów, wieczne drzewo do którego prowadzi skomplikowany labirynt, czy rusałkowym ruczaju i imponującej ścieżce w drzewach. Na całym terenie parku rozrywki w Bieszczadach towarzyszą nam żywe rusałki, poukrywane czady i złowrogie biesy.

wakacje nad Soliną z dziećmi - atrakcje

gdzie warto pojechać z dzieckiem na podkarpaciu

Tajemnicza Solina jako atrakcja dla dzieci w Bieszczadach, to magiczne miejsce, które zainspirowane jest bieszczadzkimi legendami i podaniami. Kraina ta zamieszkana jest przez mityczne postacie, które wprowadza każdego w niezwykły nastrój i poprowadzą po tajemniczych ścieżkach. 

Czady

Czady to sympatyczne stworki wywodzące się z mitów i podań bieszczadzkich. Żyją blisko człowieka, generalnie wszędzie tam gdzie znajdują się ludzkie osady. Czady są zwinne i sprytne. Potrafią chodzić po drzewach, wysoko skakać, znają się na grzybach i roślinach. Kochają śpiew i taniec. Opanowały tez zdolność telepatii. Pomagają zagubionym podróżnikom dotrzeć do celu. Przyjaźnią się ze zwierzętami.

Biesy

Biesy w pradawnych czasach poruszały się swobodnie po Tajemniczej Solinie. Używały czarnej magii i stwarzały zagrożenie dla wędrowców. Sprytne Czady nie mogły biernie się temu przyglądać i uwięziły je pod ziemią. Jednak spacerując po Tajemniczej Solinie należy zachować czujność.

Olbrzymy i Czuhajstry

W świecie Tajemniczej Soliny pojawiają się dwa rodzaje olbrzymów. Pierwsze to istoty, które istniały od zawsze, dlatego nikt nie wie skąd się pojawiły. Olbrzymy to jak nazwa wskazuje istotny o bardzo dużym wzroście, przewyższające nawet drzewa. Posługują się prostymi narzędziami wykonanymi z drewna i kamienia. Czuhajstry natomiast mają postać podobna do człowieka , kochają muzykę i taniec. Charakteryzują się wielką siłą. Potrafiły zwabić każdego do tańca za pomocą pierwotnych instrumentów.

biesy i czady w Bieszczadach

ciekawe mmiejsca na podkarpaciu w bieszczadach dla rodziny

co można zwiedzić z dzieckiem w BIeszczadach - co warto zobaczyć - gdzie pojechać z dzieckiem w Bieszczadach

W ślad za stworami w parku rozrywki w Bieszczadach na Solinie co rusz spotykamy przyrząd Czuhajstra, ukrytego Czada, a w tle złowrogie pohukiwanie Biesa lub Olbrzyma. W konarach ściętych drzew możemy posłuchać legendy, opowiedzianej w bardzo bajkowy, przyciągający słuchacza sposób.

Dzieci mogą skorzystać z zabaw organizowanych przez rusałki, a strażnik biesów zachęci do walki mieczem, rzucaniem nożem i z strzelaniem z procy. Na terenie Tajemniczej Soliny nie brakuje też czadowych wychodków 🙂 czadowych pamiątek oraz restauracji – Z Czadowego Pieca.

Atrakcji jest naprawdę bardzo dużo, nie wspomniałam chyba o wadze olbrzymów, o łowieniu zatopionych skarbów olbrzymów, gdzie faktycznie możemy wyłowić małe złote kamyczki i pograć na prastarych instrumentach czyli na dźwiękach lasu.

edukacyjna ścieżka dla dzieci - spacer podkarpacie Bieszczady Solina

atrakcje w parku rozrywki w BIeszczadach na podkarpaciu Tajemnicza Solina

rozrywka dla dzieci podkarpackie bieszczady

karuzele ślizgawki - atrakcje dla młodszych dzieci Bieszczady Solina

jak wygląda Tajemnicza Solina park rozrywki w Bieszczadach - relacja

rozrywka dla dzieci w BIeszczadach - Solina Ustrzyki Polańczyk Wetlina

rozrywka dla rodziny z dziećmi w BIeszczadach - Solina Ustrzyki Polańczyk Wetlina

Tajemnicza Solina Bieszczady atrakcje dla dzieci w Solinie - co warto zwiedzić w Solinie

tajemnicza solina opinie - park dla dzieci w Bieszczadach

atrakcje dla dzieci w parku rozrywki w Bieszczadach - Tajemnicza Solina

co robić z dzieckiem w Bieszczadach - tematyczny park dla dzieci

restauracja w Solinie dla całej rodziny

gdzie pojechać z dzieckiem w podkarpackim

ścieżka w drzewach Tajemnicza Solina Bieszczady park rozrywki dla rodziny

atrakcje dla dzieci w Tajemniczej Solinie

Zapraszam Cię do pooglądania krótkiej relacji z naszego pobytu – KLIK

Wieża widokowa na stacji Jawor

Pełni wielkich emocji po pokonaniu wszystkich zadań i przejściu ścieżki w drzewach zostawiliśmy sobie na koniec – smaczny kąsek – wieżę widokową na stacji Jawor. Aby się do niej dostać należy dokupić dodatkowy bilet. Jednostkowo nie jest drogi, bo wynosi 19 zł i ulgowy 15. Jeśli jednak podsumujemy dla 5-osobowej rodziny to wydatek rzędu 83 zł. Jednak nie mogliśmy tego punktu ominąć. Wyjeżdżając na 10 piętro windą przed naszymi oczami pojawiła się wspaniała panorama Soliny. Podest wieży Jawor zabezpiecza szklana balustrada, tak więc młodsi i starsi mają pełny widok. Wieże można obejść dookoła, a do dyspozycji zwiedzających jest dodatkowo luneta obserwacyjna.

Skywalk w Polsce - Solina - Podkarpacie - zdjećie z fotomat - atrakcje na podkarpaciu

SKYWALK – wieża Jawor – zdjęcie z fotomatu

wieża Jawor Solina widok - kolej gondolowa Solina PKL - opinie

Prawdziwym rarytasem jest wysunięty poza podest niewielki balkon ze szklaną podłogą – jedyny w kraju zewnętrzny skywalk. Dodatkową atrakcją jest automat do zdjęć, który uruchamiany jest po skasowaniu biletu na wieżę. Wykonuje on dwukrotnie zdjęcie na balkonie. Wydrukowane zdjęcie można odebrać w kasie lub w automacie na wieży zlecić bezpłatne przesłanie na maila. W ciągu minuty zdjęcie dobrej jakości miałam na swojej poczcie mailowej.

Po powrocie z wieży z 10 piętra można na 9 piętrze wypocząć na 9 piętrze w przeszklonej kawiarni.

solina widok z lotu ptaka - tama z góry - wieża Jawor widok

Imprezy weekendowe w Tajemniczej Solinie

W każdy weekend podczas pełni lata odbywają w Tajemniczej Solnie dodatkowe atrakcje dla dzieci w Bieszczadach, podczas których artyści z całego kraju pokazują niesamowite, autorskie spektakle.

Kolej Gondolowa Solina

Powrót z Tajemniczej Soliny z krainy biesów i czadów można wrócić ponownie kolejka gondolową. Dwukrotny przejazd pozwoli Wam zachwycić się pięknem krajobrazu o dostrzec wiele szczegółów. Ta 1,5 km podróż jest doskonałą okazją, żeby odkryć Bieszczady z zupełnie nowej perspektywy.

Solina widoki z kolejki gondolowej - atrakcje dla całej rodziny w Bieszczadach

Tama w Solinie - Bieszczady - zapora wodna w Bieszczadach - atracje w Bieszczadach które warto zobaczyć

Oczywiście nie powinniście zrezygnować z pieszego spaceru po Zaporze Solińskiej. Niemniej jednak zrobiła się ona bardzo komercyjna z uwagi na ogromna ilość budek oferujących „wszystko co popadnie” od chińskich topowych gadżetów po kozie i tradycyjne owcze oscypki.

Jeśli zainteresowane jesteście odwiedzeniem innych zakątków Bieszczad odsyłam Was do artykułu:

Bieszczady - atrakcje dla rodzin z dziećmi-16 magicznych miejsc w Bieszczadach - co warto zobaczyć w Bieszczadach - Bieszczady dla dzieci - Bieszczady z psem

Bieszczady – atrakcje dla rodzin z dziećmi – 18 magicznych miejsc w Bieszczadach

bez chińskich pamiątek i komercji

Na przyszły rok mamy upatrzoną jeszcze jedną świetną atrakcję w tej okolicy, ale o tym… już za rok 🙂

partk rozrywki w Solinie - Tajemnicza Solina PKL kolej gondolowa - pobyt - opinie - co można zobaczyć

Z całego serca całą rodziną polecamy park rozrywki w Bieszczadach na Solinie o magicznej nazwie –Tajemnicza Solina. Stanowi ona rewelacyjna atrakcję dla dzieci w Bieszczadach. A sama kolej gondolowa w Solinie to niesamowite i niezapomniane doznanie. Więc nie przesadze jeśli powiem, że to jedna  najlepszych rozrywek – Tajemnicza Solina atrakcja dla dzieci w Bieszczadach

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: