Od kilku dni wypróbowuje różne sposoby jak złagodzić swędzenie po ugryzieniu komara. Od kiedy nastały upały na zmianę z burzami, komarów jest tysiące. Uniknąć owada całkowicie nie jesteśmy w stanie. Bronimy się na różne sposoby, ale co w sytuacji, kiedy już komar nas ukąsi?! Jak złagodzić swędzenie? Nam dorosłym jest niezmiernie trudno, co dopiero dzieciom! 

blog dla mamy zapracowanej i kury domowej wkawiarence.pl

Upał plus burze to idealny klimat do rozmnożenia komarów. Mieszkamy na skraju lasu, więc komarów, zwłaszcza wieczorami, są tysiące, tfu! raczej miliony! Są różne produkty, dzięki którym możemy się przed tą chmara obronić, jednak są to zwykle produkty chemiczne, nie pozbawione wad.

Jestem zwolennikiem wypróbowywania różnych domowych sposobów, oprócz zamykania się na 4 spusty w 4 ścianach 🙂 Bazylia na parapecie, mikstura octowa w stosunku 1:1 z woda i pryskanie na framug okiennych co nieco pomaga. Co jednak w sytuacji, kiedy już nas ugryzie komar? Jak złagodzić ukąszenie

Matka komarzyca 

Zestawienie tych 2 wyrazów budzi w nas wiele skojarzeń 🙂 Prawda jest, ze samce komarów nie gryzą. Żywią się nektarem kwiatów. Mimo to, to przed nimi uciekają dzieci z uwagi na ich rozmiar. Komarzyce są dyskretne i mało zauważalne, ale to one potrafią zajść nam „pod skórę”. (jakby skwitowali to nasi partnerzy i mężowie? – wszystko się zgadza! 🙂 )


Po wkłuciu się w skórę komar wstrzykuje kropelkę śliny, która ma m.in. zapobiec krzepnięciu krwi podczas posiłku. Ślina ta zawiera kilkadziesiąt białek, których część zidentyfikowano jako alergeny. To właśnie one wywołują u nas uwolnienie histaminy i reakcję alergiczną skutkującą pojawieniem się bąbla, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem. [źródło: crazynauka.pl]


5 domowych sposobów

jak złagodzić swędzenie po ugryzieniu komara


1.Miód na ukąszenie komara

Miód to doskonały produkt zarówno spożywczy, na ból gardła (syrop z czosnku i cytryny z dodatkiem miodu na ból gardła i kaszel ) jak i na łagodzenie swędzenia po ugryzieniu komara. Wystarczy spuchnięte miejsce posmarować odrobiną miodu (prawdziwego). Produkt ten działa nie tylko na złagodzenie swędzenia ale również powoduje szybsze gojenie ranki działa przeciwzapalnie.

2. Ocet jako środek niwelujący swędzenie po ugryzieniu komara

Ocet nieco złagodzi swędzenie, niestety nie w 100%, jednak kilkukrotne posmarowanie nieco pomaga. Zarówno ocet jabłkowy jak i zwykły, dzięki kwaśnemu odczynowi to dobry produkt domowy na komary. Jednak odradzam smarowanie całej skóry, gdyż powoduje wysuszenie. Wystarczy stosować punktowo.

3. Lód na zmniejszenie opuchlizny po ugryzieniu przez komara

Lód to najtańszy i zarazem domowy produkt, na ukąszenia po owadach. Przyłożenie kostki lodu do miejsca z bąbelkiem kurczy naczynia krwionośne i powoduje, że mniej odczuwamy swędzenie, a samo zaczerwienienie staje się mniejsze. 

4. Miętowa pasta na złagodzenie swędzenia

Miętowy smak pasty do zębów chłodzi skórę i w ten sposób powoduje, że miejsce po ugryzieniu mniej nas będzie swędziało. Co więcej, miętowa pasta ma właściwości ściągające, o pomoże w pozbyciu się opuchlizny po zaatakowaniu przez komara.

5. Sok z cytryny lub limonki pomocny na świąd po komarze

Podobnie jak wcześniej wspomniany ocet, również sok z cytryny lub limonki przyniesie nam ulgę po zaatakowaniu przez komara. Sok działa też odkażająco. Jednak uwaga – bo sok z cytryny i limonki zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego, dlatego warto chwilę odczekać lub stosować aplikację jedynie wieczorem.

6. Zdrowa cebula

Cebula jako antidotum na różne dolegliwości była stosowane przez naszych dziadów pradziadów. Ukąszone miejsce wystarczy przetrzeć krążkiem cebuli, wcześniej zgniecionej delikatnie w palcach, aby na ukąszone miejsce dostał się sok.

7. Antidotum na ugryzienie komara w postaci sody oczyszczonej

Jest t jeden z lepszych sposobów, stosowanych na złagodzenie swędzenia po komarze. Robimy roztwór wody z sodą i nakładamy na obolałe miejsce. Pozostawiamy d wyschnięcia. Po 2-3 godzinach bąbel po ukąszeniu ewidentnie jest zmniejszony, a nawet prawie niewidoczny. Zastosowałam ten sposób na 3 ugryzienia na czole mojej 3-latki. Pomogło.

8. Bazylia nie tylko odstrasza komary

Bazylia o anty-afrodyzjak dla komarzyc. Odstrasza swoim zapachem. Jeśli postawimy ja na parapecie okiennym mamy małe prawdopodobieństwo, że wleci do mieszkania stado komarów. Miejsce po ugryzieniu również możemy potraktować bazylią. Wystarczy kilka listków rozetrzeć w dłoniach i powstała masę/maź przyłożyć na podrażnione miejsce. Dzięki kamforze zawartej w ziołach mamy delikatne uczucie chłodzenia oraz zmniejszenie swędzenia.

9. Pietruszka na ugryzienie po komarze

Podobnie jak bazylię, wystarczy rozetrzeć kilka listków pietruszki w palach i przetrzeć podrażnione miejsce, po ugryzieniu przez owada. Przynosi szybko ulgę.

10. Kwas acetylosalicylowy w aspirynie

Wspomniany kwas posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i łagodzi podrażnienie. Aspirynę rozkruszamy i łączymy z wodą. Wacikiem nasączonym w tak przygotowanym roztworze delikatnie przecieramy miejsce po ugryzieniu komara.

11. Aloes na gojenie się ran

Znany od tysięcy lat aloes również wspaniale radzi sobie z bąblami po ugryzieniu przez komara. Aloes nawilża, łagodzi zaczerwienienie i łagodzi stan zapalny. Najlepiej radzi sobie sok wyciśnięty bezpośrednio z liścia tej rośliny, jednak w przypadku, kiedy nie mamy aloesu w domu, można kupić w aptece żel aloesowy.

12. Olejki eteryczne – naturalne sposoby na złagodzenie swędzenia

Najlepiej pomoże nam w tej kwestii olejek z drzewa herbacianego, posiadający właściwości antybakteryjne. Ja jestem zwolennikiem olejek lawendowego, który również odstrasza kleszcze (jak się uchronić przed kleszczem), łagodzi podrażnienie i zmniejsza świąd skóry. Z tym, że zawsze najpierw warto sprawdzić, czy nas dany olejek nie uczuli i czy można go stosować bezpośrednio na skórę.

13. Torebki  herbaty na opuchliznę po ugryzieniu

Wystudzone torebki po herbacie mogą stanowić kompres łagodzący uczucie swędzenia. Wystarczy przyłożyć torebkę na ukąszone miejsce przez komara.

W miejscu, gdzie mamy dom jest pięknie, zielono, pięknie pachnie jednak jeśli chodzi o komary… o zgrozo! Zwłaszcza, kiedy mamy klimat naprzemienny – burze + upały. Mieszkańcy miast mają nieco lepszą sytuację. Siedliska komarów niestety są dużo większe w środowiskach obok lasu, potoku czy innych źródeł wody. W takich miejscach komarzyca ma idealne warunki do składania jaj.

Im szybciej zastosujemy wybraną „kurację przeciwświądową” tym będzie lepszy efekt. Rozdrapane miejsc gorzej się goi. Podrażnione miejsce dłużej się leczy. Niestety najgorzej jest nocą, zwłaszcza u dzieci. Każdy z nas ma inny zapach ciała / potu, również dzieci. Moja córka Nela komary, kleszcze i inne owady przyciąga jak magnes. Niestety żadne z podanych przeze mnie antidotum nie jest w 100% skutecznym sposobem jak  złagodzić swędzenie po ugryzieniu komara. A może znacie inne sposoby na złagodzenie bólu i swędzenia po ukąszenia przez te złośliwe owady?

 

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: