Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. Co więcej, pełni on nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Jaki zlewozmywak wybrać? Kiedy wybrać rozwiązanie jedno-, a kiedy dwukomorowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czarne nowoczesne wnętrze kuchni

Jaki zlewozmywak wybrać?

Wybór zlewozmywaka wbrew pozorom nie jest prosty, a przed jego dokonaniem stoimy zarówno w czasie aranżacji kuchni, jak i jej ewentualnego remontowania. W tym drugim przypadku nie zawsze istnieje konieczność wymiany zlewozmywaka na nowy, co zostało opisane w artykule: Tani remont kuchni? Tak, to jest możliwe. Wracając do wyboru zlewozmywaka jednym z najważniejszych jego parametrów jest sposób montażu, ponieważ może być on nakładany albo wbudowany. W pierwszym przypadku montaż następuje bezpośrednio na korpusie szafki, która jest pozbawiona blatu. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest montaż zlewozmywaka wbudowanego, który instaluje się od góry na wycięty wcześniej blat. W tym przypadku doskonale sprawdzają się zlewozmywaki GROHE, które są dostępne w różnej formie.

Wybór zlewozmywaka – materiał

Nowoczesne zlewozmywaki to elementy wyposażenia kuchni, które mogą różnić się nie tylko wielkością, kształtem, czy sposobem montażu, ale przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Zdecydowanie najpopularniejsze są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, które charakteryzuje zarówno trwałość, jak i estetyczny wygląd. Idąc w tym drugim kierunku warto również zwrócić uwagę na granitowe, ceramiczne, a nawet szklane. Oczywiście należy mieć świadomość, że tego typu rozwiązania są droższe, a także wymagają większej dbałości, co pozwoli zachować je w odpowiednim stanie. Więcej informacji na temat konkretnych materiałów można znaleźć w artykule: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Zlewozmywak – jedna, czy dwie komory?

Istotną decyzją, którą należy podjąć przy wyborze zlewozmywaka jest ilość komór. Parametr ten powinny determinować osobiste potrzeby, ilość miejsca w kuchni, a także wygląd. W sprzedaży dostępne są bowiem zlewozmywaki  jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe i większe. Co więcej, każdy z nich może być wyposażony w ociekacz, który może być umieszczony zarówno z prawej, jak i lewej strony zlewozmywaka. Pozwala to dobrać rozwiązanie odpowiadające zarówno potrzebom, jak i pasujące do pozostałego wyposażenia kuchni. W tym miejscu warto podkreślić rolę ociekacza, ponieważ może on służyć nie tylko do odstawiania brudnych naczyń, czy pozostawienia do wyschnięcia tych, które zostały już umyte, ale również jako podstawa pod gorące naczynia (np. wyjmowane prosto z piekarnika). Pozwala to ograniczyć ryzyko uszkodzenia blatu, do którego mogłoby dojść wskutek umieszczenia na nim gorącego naczynia. Usuwanie tego typu śladów nie jest proste, o czym można przeczytać w artykule: Czy wiesz jak usunąć z blatu ślady po gorących naczyniach?

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór odpowiedniego zlewozmywaka nie jest prostą sprawą. Przy jego dokonywaniu warto więc kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, które powinny być zaspokojone w pierwszej kolejności.