JAK ZROBIĆ GNIOTKA?

Gniotek to świetna zabawka sensoryczna dla dzieci od 2 do nawet 10 lat. Nie znam malucha, który choć raz w życiu nie zapragnęłoby posiadać tego śmiesznego stworka. Można kupić gotowego. Jednak ja Wam podpowiem jak zrobić gniotka – prostą zabawkę sensoryczną – piłeczkę antystresową – w formie zabawy pobudzającej wyobraźnię dziecka, w warunkach domowych w 10 minut.

jak zrobić gniotka

Oferta prostych zabawek sensorycznych jest bardzo zróżnicowana. Pobudzają one zmysły dziecka w różnoraki sposób. Zachęcają najmłodszych  do poznawania świata poprzez dotyk, węch, wzrok i słuch. Chcę Was zachęcić do fajnej zabawy w domu, która polega na samodzielnym zrobieniu gniotka, czyli zabawki która oddziaływuje na zmysł dotyku, a przy okazji jej przygotowanie będzie wyzwaniem dla każdego dziecka.

Maluch czy starszak będzie zachwycony, kiedy pozwolimy mu do woli przesypywać mąkę, ucinać różne wstążeczki, sznurki i malować buźkę na własnym gniotku.

JAK ZROBIĆ GNIOTKA 

co potrzebujemy?

  • balonik
  • mąkę ziemniaczaną
  • butelkę (ja użyłam szklanej po małym soku typu Kubuś)
  • kawałek włóczki, sznurka, wstążeczki (pełna dowolność)
  • pisak
  • nożyczki
  • łyżeczka

JAK PRZYGOTOWAĆ GNIOTKA – PIŁECZKĘ ANTYSTRESOWĄ

Zabawa zaczyna się już na początku. Dziecko przesypuje mąkę ziemniaczaną do butelki. Można pomóc sobie lejkiem do soku, ale nie koniecznie, gdyż przy okazji przemieszczania na łyżeczce mąki do wąskiego otworu butelki, dziecko ćwiczy rączkę i zmysł równowagi.

JAK ZROBIĆ GNIOTKA W DOMU

Tniemy sznurek na kawałki.

Teraz wkracza już rodzic. Nadmuchuje balon, lekko skręca końcówkę, aby powietrze szybko się nie wydostało i nakłada balonik na butelkę z mąką.

Odwracamy butelkę do góry nogami i przesypujemy mąkę do balonika.

Zdejmujemy balonik z butelki i wypuszczamy około 80% powietrza z balonika.

Zawiązujemy końcówkę i ozdabiamy sznureczkami naszego gniotka oraz domalowujemy mu buźkę.

Gniotek już jest gotowy do zabawy.

jak zrobić gniotka

PIŁECZKA ANTYSTRESOWA – DA DZIECI I DOROSŁYCH


Inne pomysły na prace plastyczne i zabawy w domu:

ciastolina przepis jak playdoh z galaretki przepis

 

Domowa ciastolina Play Doh – brokatowa i pachnąca – DIY

 

 

 

 

zabawa pianką - kreatywne zabawy z dzieckiem

 

Zabawa pianką 

 

 

 


Czy przekonałam Was jak zrobić gniotka w formie zabawy w warunkach domowych? Mam nadzieję, że tak. Jestem przekonana, że każde dziecko będzie dumne z swojego nowego, kolorowego przyjaciela.