Mądre i wartościowe bajki edukacyjne dla dzieci 

Wybrałam 20 wartościowych bajek edukacyjnych dla dzieci, które uczą wrażliwości i empatii, Pokazują jak ważna jest przyjaźń w życiu dziecka. Pokazują ważne wartości takie jak: miłość, szacunek, życzliwość i niesienie pomocy. Co więcej, przekazują wiedzę o życiu na lądzie i pod wodą. Mam nadzieję, że wśród omówionych przeze mnie bajek edukacyjnych dla dzieci, które znajdziemy na netflix, youtube i innych kanałach –  odnajdziecie swoje ulubione pozycje. 

bajki edukacyjne dla dzieci najlepsze wartościowe tytuły

Programy i bajki edukacyjne dla dzieci bardzo lubimy w naszym domu, pomimo, że z oglądaniem telewizji przez dzieci bywa różnie. Spotykam się z wieloma opiniami typu – my nie oglądamy bajek dla dzieci, nie mamy w domu telewizora. Z jednej strony jest w tym coś dobrego, jednak… po pierwsze dziecko tak czy siak zderzy się kiedyś z bajką. Może być wtedy dla niego małym szokiem, kiedy zobaczy wyimaginowany świat stworków potworków. Po drugie skoro ja oglądam  (i mam się bardzo dobrze) – czemu nie moje dziecko?!

Po trzecie bajki edukacyjne wnoszą naprawdę dużo dobrego. Bo czy Ty, jako rodzic wiesz wszystko o podmorskiej faunie? Potrafisz pokazać wszelkie emocje? Czy jestem mistrzem opowiadania, malowania, wyklejania i majsterkowania? Ja nie jestem. I w tej sytuacji wyręczają mnie programy, a przede wszystkim bajki edukacyjne dla dzieci. Nie będę też wielką tajemnicą, że to również czas dla mnie np. na poczytanie książki, czy umycie garów. Jednak są również i takie bajeczki, które i ja oglądam z prawdziwą przyjemnością.

Jednocześnie staram się każdorazowo dobierać dla moich dzieci, a zwłaszcza młodszych dziewczynek, taki typ bajek, który uczy wrażliwości, empatii, przyjaźni i nowych rzeczy. Jednocześnie nie puszczamy bajeczek na okrągło. Mamy w dniu wyznaczony czas, zwykle wieczorem, kiedy oddajemy się leżakowaniu pod kocem i wtedy oglądamy bajki edukacyjne dla dzieci. Omówione przeze mnie pozycje uważam za  naprawdę wartościowe. Mam nadzieję, że i Wam się spodobają.

BAJKI EDUKACYJNE DLA DZIECI 

ZESTAWIENIE 20 BAJEK I PROGRAMÓW, KTÓRE UCZĄ I BAWIĄ DZIECI 

1. TOSIA I TYMEK

Co prawda jest to film dla dzieci, a nie animowana bajka, jednak o dużym walorze edukacyjnym, a co więcej w duchu Montessori (o którym pisałam we wpisie – 33 edukacyjne zabawy Montessorii oraz Zabawki Montessorii dla 2latka i Zabawy Montessori dla 5 i 6 latka). Tosia i Tymek to wesołe, rezolutne rodzeństwo, które wpada co rusz na przeróżne pomysły. Z przyjemnością oglądam ten film razem z moimi dziećmi. Nie sposób nie lubić 5-letnich bliźniaków – Tosi i Tymka, ich zwyczajnego domu i sympatycznych rodziców.

Ten film dla dzieci możemy oglądać na YouTube oraz na kanale BBC Cbeebies.

bajki edukacyjne dla dzieci o rodzeństwie

2. Pan Robótka 

Fantastyczny, edukacyjny program dla dzieci z wpadającą w ucho oprawą muzyczną. Bohaterem jest Pan Robótka, który pokazuje proste sposoby na bardzo ciekawe prace plastyczne. Często gośćmi programu są przedszkolaki. Dzięki Panu Robótce dzieci mogą się edukować plastycznie i technicznie oraz rozwijać wyobraźnię.

Pana Robótkę możemy oglądać na kanale BBC Cbeebies, pojedyncze odcinki na YouTube (na YouTube jest cała seria programów, ale w języku ang. jako Mister Maker)

programy plastyczne dla dzieci

 

3. Charlie i Lola

Lola ma prawie 5 lat i uwielbia różne, dziwne rzeczy np różowe mleko i miewa bardzo zabawne pomysły – jedzenie ziemniaczanego puree może stać się wyprawą na Górę Fudżi, by zjeść łyżkę chmur, a pomidory mogą być przybyszami z kosmosu. Ma starszego brata, 7-letniego Charliego, który zawsze musi ją ‚”sprowadzać na ziemię”, dużo tłumaczyć i uczyć różnych rzeczy.  W tej edukacyjnej bajce dla dzieci nie pojawiają się dorośli, a dzieci mają bardzo sympatyczne głosiki. Na uwagę zasługuje również niebanalna animacja.

Bajeczkę można pooglądać na YouTube i na kanale BBC Cbeebies.

bajki edukacyjne młodsza siostra starszy brat

 

4. Absurdalna planeta

Największy hit w naszym domu! Odcinki o dziwacznych stworach i podwodnych absurdach oglądaliśmy kilka razy i za każdym razem jesteśmy zachwyceni. Wspaniałe obrazy i zaskakujące dialogi przykuwają uwagę dzieci i dorosłych. Każdy program to nauka o życiu zwierząt, ich zachowaniu. Program jest dedykowany dla młodej widowni. W odróżnieniu od programu przyrodniczego – Nasza Planeta jest dedykowany młodej widowni.

Program możemy oglądać na Netflix. (pozostałe nasze propozycje z tego kanału znajdziecie we wpisie – Najciekawsze bajki dla dzieci na Netlix )

Absurdalna-planeta- programy edukacyjne dla dzieci netflix

 

5. Wyspa Puffinów

Bajka o walorach edukacyjnych dla najmłodszych. Przenosi młodego widza do świata maskonurów czyli sympatycznych ptaszków morskich. Poznają świat i pysznie się przy tym bawią. Jest to bajka edukacyjna, która zachwyci każdego, bardzo wartościowa i z dużą dozą wrażliwości. Puffiny pokazują relacje rodzinne i stosunek do przyjaciół. Uczą jak należy troszczyć się o siebie nawzajem, pomagać i poprosić o pomoc. Sympatyczne ptaszki  to wzór kochającej się rodziny.

Wspominałam o niej już  w artykule o Najlepszych bajeczkach dla dzieci na kanale Netflix. Możemy ją zobaczyć w wersji ang. na YouTube 

bajki dla małych dzieci netflix ranking

 

6. Maniek złota rączka

Większości z Was, nie muszę przedstawiać tej bajeczki, bo jak zgaduje ją znacie. Maniek to bardzo pozytywny bohater, który pokazuje jak przyjemnie jest pomagać innym i czerpać z tego dużą radość. Uczy jakie narzędzie używamy do naprawy poszczególnych przedmiotów.

Mańka możemy pooglądać na kanale Disney Junior i na YouTube.

najlepsze edukacyjne bajki dla dzieci

 

7. Jej Wysokość Zosia

Jest to jedna z tych bajeczek, która nigdy się nie nudzi (mi i moim dziewczynkom). Zosia to zwykła dziewczynka,która w wyniku wyjścia za mąż mamy za Króla staje się z dnia na dzień księżniczką. Uczy się sprawowania nowego stanowiska bardzo długo. Ma wiele rozterek i tęskni za wiejskimi przyjaciółkami. Jednak pokazuje, że życie na dworze królewskim również jest pełne przygód i radości. Zosia ma przyrodnie rodzeństwo Janka i Amber z którymi się zaprzyjaźnia. Za sprawą czarodziejskiego amuletu, prezentu od taty króla – rozumie mowę zwierząt. Mała księżniczka w każdym odcinku pokazuje, że przyjaźń i niesienie pomocy innym, są wielką zaletą.

Przygody księżniczki Zosi możemy pooglądać na kanale Disney Junior oraz na YouTube.

bajki edukacyjne dla 5latka dziewczynki

 

8. Klinika dla pluszaków

Czy znacie sympatyczną mała panią doktor, która ma własny gabinet lekarski? Dosia to przesympatyczna dziewczynka, córeczka pani doktor, która naprawia zabawki. Jej ulubieńcy potrafią mówić, mają uczucia i przeżywają masę przygód. Mała Dosia to nie tylko właścicielka małej kliniki pluszaków, ale pocieszycielka i prawdziwa przyjaciółka. Jest to bajka edukacyjna dla dzieci, która pokazuje, że warto jest pomagać i czerpać z tego dużą przyjemność i satysfakcję. Co więcej, uczy jakie to szczęście mieć wokół siebie przyjaciół, szanować ich potrzeby i o nich dbać. Każda zabawka małej Dosi to odrębna osobowość, która jest zakochana w swojej właścicielce.

Dosię możemy zobaczyć na kanale Disney Junior i na YouTube.

bajki edukacyjne ranking tytułów dla dzieci

 

9. Nina i neuronki

Program edukacyjny dla młodych widzów, który pokazuje, jak są zbudowane różne przedmioty oraz przeprowadza eksperymenty. Część z nich możemy wykonać sami w domu. Nina to wesoła pani w 2 kucykach, którą zawsze otaczają dzieci. Ma ona swoich pomocników – 5 animowanych neuronków. Nina i jej młodzi naukowcy często też podróżują po całej Europie w poszukiwaniu różnych ciekawych konstrukcji.

edukacyjna bajkę możemy pooglądać na BBC Cbeebies oraz w wersji ang. na YouTube.

nina i neuronki po polsku edukacyjny program dla dzieci

 

10. Było sobie życie

Ponadczasowy serial, który edukuje młodszych i starszych. Jest to na tyle kultowa bajka, że nie muszę się chyba zbyt o niej się rozpisywać. Dzięki niemu, dziecko poznaje jak pracuje ludzki organizm.

Było sobie życie możemy pooglądać na YouTube  oraz na Netflix

program edukacyjny dla dzieci zestawienie

 

11. Supercyfry

Brytyjska bajka edukacyjna dla najmłodszych. Bohaterami są cyfry od 0 do 9, które rozwiązują różne problemy, które są im przekazywane przez dzieci. Każda z cyferek ma inny kolor i inna osobowość. Wśród nich są zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Każda cyferka ma inne predyspozycje i umiejętności. Jedna potrafi pięknie malować, a inna jest bardzo silna i odważna.

Ta bajkę możemy włączyć dziecku na YouTube i na kanale BBC Cbeebies.

najlepsze bajki edukacyjne dla dzieci

 

12.Andy i zwierzęta

Niesamowity cykl programów edukacyjnych dla dzieci, które w bardzo przystępny sposób obrazują prehistorię i świat zwierząt. Bohaterem bajki jest Andy, pracownik muzeum, który w towarzystwie swojego przyjaciela kota i za pomocą machiny, przenosi się do przeszłości. Przeżywa za każdym razem niezwykłe przygody. Pokazuje m.in. jak żyły dinozaury, jak wyglądają lasy tropikalne, pustynia, jak żyją współczesne zwierzęta.

Przygody Andiego możemy oglądać m.in. na kanale BBC Cbeebies, TVP ABC oraz  w języku ang. na YouTube

bajki edukacyjne dla dzieci o zwierzętach

 

13. Klub przyjaciół Myszki Miki

Jest to ulubiona bajka edukacyjna mojego syna, kiedy miał 3-4 lata. W każdym odcinku Miki wraz z przyjaciółmi rozwiązuje nowe zagadki, przeżywa ciekawe przygody. Miki uczy jak ważna jest przyjaźń,wspólne działanie i wzajemna pomoc. Zadaje dzieciom przeróżne zagadki, by po chwili pomóc w ich odpowiedzi. Daje to dzieciom dużo radości. Bajka jest bardzo przyjazna, a akcja toczy się w odpowiednim tempie dla kilkulatków.

Przygody Myszki Miki możemy oglądać na YouTube oraz na kanale Disney Junior

bajki edukacyjne dla 3 4 5 latków

 

14. Ogródek Pana Warzywko

Pan Warzywko posiada swoja altankę, do której zaprasza swoich przyjaciół. Na dzieci czekają tam gadające warzywka i kompostownik. Rozśpiewany Pan Warzywko edukuje dzieci w zakresie wiedzy o roślinach. W 20 minutowych odcinkach dzieci pomagają w pielęgnacji warzyw rosnących w ogródku i śpiewają dużo piosenek.

Pana Warzywko można zobaczyć na kanale BBC Cbeebies , na YouTube tylko w wersji angielskiej

bajki edukacyjne o roślinach warzywach

 

15. Detektyw Łodyga

Jest to dla mnie nowość, ta bajkę edukacyjną dla dzieci poznałam zaledwie kilka dni temu, ale nie mogło jej zabraknąć na mojej liście. Główna postacią jest kukiełka – detektyw Łodyga oraz czwórka rodzeństwa: bliźniaki Tadzik i Zosia, Amelka oraz Hubert. W każdym odcinku dzieci odkrywają coś nowego – a to rozwiązywane są fascynujące zagadki związane z wynalazkami, a to tłumaczy czym jest rafa koralowa, innym razem odpowiada na pytania dotyczące kosmosu. Bajka ma na celu poszerzanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych oraz rozbudzanie ciekawości świata. Bajka jest również w wersji dla dzieci głucho-niemych.

Tą edukacyjną bajke da dzieci można zobaczyć na YouTube oraz na kanale MiniMini+

bajki zagadki dla dzieci edukacyjne

 

16. Dora poznaje świat

Dora ma osiem lat i jest małą podróżniczką. W każdym odcinku bajki, dziewczynka wyrusza na nową wyprawę wraz ze swym przyjacielem Butkiem. Jednocześnie zachęca dzieci do powtarzania coraz to nowych słów w języku angielskim. Dora to sympatyczny, przyjazny dzieciom serial, który pokazuje, jak ważna jest przyjaźń i pomoc drugiej osobie.

Przygody Dory można zobaczyć na Nick Junior również w wersji online oraz na kanale HBO GO i  Player.pl

bajki edukacyne dla dzieci nauka języka angielskiego

 

17. Dalej Diego

Według mnie Diego to chłopak, który jest odpowiednikiem dziewczynki Dory. Również uczy dzieci słówek w języku angielskim i przeżywa naukowe misje. Diego wraz ze swoja drużyną Alicją, Mapą i Małym Jaguarem co rusz pomaga zwierzątkom. Czyli mamy tu dwa walory edukacyjne – nauka angielskiego i niesienie pomocy potrzebującym. Bardzo przyjazna bajka edukacyjna dla dzieci w przedziale wiekowym od 3 do nawet 8 lat.

Misje naukowe Diego i jego przyjaciół zobaczymy na Nick Junior również w wersji online, na HBO GO,

bajka edukacyjna dla dzieci nauka języka angielskiego

 

18. Ekipa Chrumasa

Serial „Ekipa Chrumasa” jest głównym elementem kampanii promującej program „Owoce i warzywa w szkole”. W zabawny sposób pokazuje obecność programu w życiu szkoły i zachęca dzieci oraz ich rodziców do zdrowego odżywiania.

Wszystkie odcinki są dostępne na YouTube.

program dla dzieci na temat zdrowego odżywiania

 

19.  Bing

Bing to wesoły królik, który ma wielu przyjaciół. Ma 3 latka i chodzi do przedszkola, gdzie uczy się wielu nowych rzeczy. Ta bajka edukacyjna dla dzieci bardzo dużo mówi o emocjach, tłumaczy je w bardzo przystępny i zrozumiały sposób na poziomie każdego przedszkolaka. Tego typu produkcje ogląda się z dużą przyjemnością.

Bing ma oficjalny polski kanał na YouTube, możemy go równiez ogladać na kanale MiniMini+

bajka edukacyjna dla dzieci o uczuciach i emocjach

20. Frankie i Frank

Ulubieńcy moich córek. Króciutkie filmiki, w których 2 śmieszne mapety uczą dzieci alfabetu. W bardzo przystępny sposób obrazują w każdym odcinku jedną literę.

Z mapetami możemy się pouczyć na YouTube  oraz na kanale Nick Junior.

nauka literek alfabetu bajka dla dzieci która uczy edukacyjna

Wymieniłam jedynie te programy bajki edukacyjne, które znają i lubią moje dzieci.

Myślę, że jest jeszcze sporo bajek edukacyjnych dla dzieci, może napiszecie w komentarzu, jakie warto byłoby dodać do tej listy?