Chrapanie u dziecka w pierwszej chwili może wydać się zabawne. Jednak jest to naprawdę duży problem. Chrapanie u dziecka – nie lekceważ problemu!
Jakie śmieszne, jakie zabawne, nagrajmy jak nasz synek/córka podchrapuje. Tak – nagrajcie! Ale nie w celach rozrywkowych, ale zdrowotnych.
chrapanie u dziecka – nie lekceważ !
Pisałam Wam niejednokrotnie o problemie mojego syna, związanym z problemem ze słuchem /czytaj: niedosłuch u dziecka/, drenami i operacją migdałka /czytaj: operacja migdałka/. Na dzień dzisiejszy choroba została zażegnana, pozostała jeszcze kwestia logopedyczna. Wiele razy, zanim nazwaliśmy chorobę po imieniu, słuchaliśmy chrapania u dziecka. Był malutki, ledwo przekroczył 3 rok życia. Od progu wydało mi się to nietypowe. Miałam dobre przeczucie. Zmysł matki mnie nie zawiódł.
Trwałe i głośne chrapanie u małych dzieci powoduje problemy z zachowaniem. „Wpływa ono na nadpobudliwość, depresję oraz brak uwagi dzieci” – mówi autor badania dr Dean Beebe, dyrektor programu neuropsychologii w Centrum Medycyny Dziecięcej w Cincinnati.
Jest to powiązane ze słabym, nocnym snem, brakiem odpowiedniej dawki głębokiego odpoczynku i zbyt małym dotlenieniem. Po niby wyspanej nocy, dziecko nie jest wypoczęte w odpowiedni sposób, staje się marudne i płaczliwe. Często zrzucamy to na garb marudzenia. A w istocie, problem jest o wiele głębszy.
Identycznie jest z nami. Niedosypianie powoduje odwieczne zmęczenie, brak energii i ochoty do działania. Nic nam się nie chce, trudno nas wyciągnąć z domu. Nawet to, co do tej pory cieszyło i sprawiało przyjemność, staje się bezcelowe. Identycznie jest z dziećmi, co więcej to małe stworzenia, nieumiejące poradzić sobie ze zmęczeniem.
Doktor Beebe wraz z kolegami – specjalistami, zbadali 249 dzieci w młodszych grupach wiekowych. Przeprowadzili też ankiety na temat snu i zachowań u dziecka. Okazało się, że dzieci w wieku 2 i 3 lat, chrapiące minimum 2 x w tygodniu osiągały gorsze wyniki rozwojowe. Wykazywały problemy z zachowaniem, w porównaniu do dzieci, które nie chrapią. Badania te wykazały duży związek zachowania dziecka z chrapaniem, w wieku przedszkolnym.
CHRAPANIE U DZIECKA
jak się okazało, chrapanie u dziecka może mieć podłoże dużo bardziej skomplikowane. Może oznaczać problemy związane z oddychaniem. Jednak odpukać, jest to uleczalne. Jednak nie należy wizyty u pediatry odkładać w nieskończoność. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy chrapanie u dziecka odbywa się notorycznie. Gro z nas, kobiet jest przyzwyczajonych do chrapania u małżonka / partnera. Mój znajomy oprócz głośnego chrapania miewał nocne bezdechy. Poddał się badaniu i leczeniu. Dziś cieszy się spokojnym i miarowym snem. U dorosłych zazwyczaj chrapanie wynika z krzywej przegrody nosowej, wiotkich mięśni gardła, otyłości zażywaniu leków nasennych i używek. Jednak zazwyczaj jest powiązane z nadmiernym wyczerpaniem organizmu.
u małych dzieci zwykle powody są nieco inne. Zazwyczaj związane jest to z przerośniętym trzecim migdałem. Boryś nie chrapał zbyt często, oznaki z pogorszeniem słuchu nie były widoczne. Z postawieniem diagnozy bujaliśmy się zbyt długo. W rezultacie problem urósł i trwał przeszło 2 i pół roku. Nie każde schorzenie widać gołym okiem. Niekiedy problem trwa przez długie miesiące, a leczenie trwa latami. Oprócz przerośniętego migdałka, problem może być spowodowany nieżytem nosa, alergią, nieprawidłowością w budowie twarzy lub dróg oddechowych oraz otyłością.
Co robić, kiedy małe dziecko chrapie?
jeśli zauważycie, ze Wasze dziecko jest ospałe, apatyczne, niechętne do zabawy, sukcesywnie nocami chrapie, nie czekajcie i w te pędy udajcie się o pomoc do lekarza. Czasem jeden specjalista nie pomoże, należy wtedy uderzyć w kolejne drzwi. Bezdech senny pogarsza sprawność umysłową. Powoduje też nadpobudliwość, depresje i brak koncentracji. I nie załamujcie się, to jest uleczalne, trzeba tylko nieco uzbroić się w cierpliwość.
Nie należy lekceważyć dolegliwości związanej z podchrapywaniem nocnym. Chrapanie u dziecka może być poważnym problemem.
bardzo istotny problem, niewiele z nas zdaje sobie sprawę w wag tego problemu
Niestety często bagatelizujemy chrapanie a to może mieć opłakane skutki
U nas był to przez moment problem z migdałkiem 🙁
U nas właśnie było na odwrót – syn miał bardzo przerosnięte migdały, problemy z zatokami i ogólnie spore problemy laryngologiczne i wszyscy lekarze się dziwili, że nic przy tym nie chrapie 😉
Borys też bardzo rzadko chrapał, za to syn znajomej nagminnie, każdej nocy, choć nie miał aż takich dużych problemów laryngologicznych jak mój.
Dzięki za ten artykuł
Monika tez sie bujacie z problemem ?
U nas na szczęście nic się nie zapowiada, ale nawet bym nie pomyślała, że to może się tak rozwinąć. Dobrze wiedzieć, bo można w porę zareagować nie tylko u swojego Szczęścia.
Na szczescie nas to nie dotyczy 👌
Bardzo ważny problem i świetny tekst
Córa chrapała, gdy miała powiększony trzeci migdał.
Kiedy syn często chorował to i często chrapał. Kiedy choroby się skończyły chrapanie również.
Krystian, mój synek 8stycznia miał operacja przycięcia migdałów bo jak to stwierdził chirurg miał 4x większe migdały niż zdrowy 3latek. Oczywiście chrapał, pediatra nas zbywała że z czasem to minie ale ja nie odpuszczałam i w końcu dała skierowanie do ottorinolaringologa. Oczywiście bezdech wyszedł po badaniach. Po operacji chirurg wspomniał że teraz będzie lepiej jadł bo miał przełyk tak mały jak rurka od soczku. Dziecko zmieniło się w 100% . My czekaliśmy rok aż pediatra zdecydowała się nam dać skierowanie. I w wieku 3 lat i 4miesiecy dziecko po operacji. Śpi po 12h śpi spokojniej. Nie rzuca się w nocy jak to było przed operacją i o wiele wiele więcej je
Przeczucie rodzica zwyciężyło! Niestety nie każdy pediatra jest wyczulony na sprawy dziecka. Cieszę się, że wszystko świetnie się u Was zakończyło.
Moje dziecko chrapie tylko po bigosie. Czy kapusta kiszona może mieć tu jakiś wpływ na chrapanie u dziecka? Ostatnio doktor Smogur, u którego byłam mówił, że dzieci nie powinny przesadzać z kiszonkami – zwłaszcza wieczorem.
podpinam się pod to pytanie, mam ten sam problem 🙁 Asiu! Pomocy
Hm… Nie mam zielonego pojęcia