Ćwiczenia języka – plakaty logopedyczne

Twoje dziecko mówi rzadko i niechętnie? A może ma zdiagnozowaną wadę wymowy? Zapewne chcesz pomóc swojemu dziecku, ale nie wiesz jak? W takim razie – ten artykuł kieruje właśnie do Ciebie! Zestawy ćwiczeń zostały zredagowane pod czujnym okiem neurologopedy. Udostępniam dla Was zestaw plakatów logopedycznych – jak ćwiczyć język i buzię. Jest to najprostszy sposób, aby nakierować i skontrolować swoje dziecko pod katem poprawy wymowy. Język odgrywa zasadniczą rolę, a plakaty logopedyczne pokazują to w sposób bardzo precyzyjny. Co więcej – wszystkie plakaty możecie sobie wydrukować lub zapisać, aby mieć je zawsze pod ręką. 

ćwiczenie języka i buzi - plakaty logopedyczne - gimnastyka buzi i języka w domu jak ćwiczyć z dzieckiem logopedyke w domu

Przygotowałam dla Was 3 artykuł z serii Logopedia w Domu. Tym razem zachęcam do ćwiczenia języka i buzi. Może być to naprawdę proste, jeśli będziemy mieć plakaty logopedyczne i zastosujemy się do kilku podstawowych spraw, które opisałam poniżej. Jeżeli nie macie pewności, czy ten artykuł powinien być skierowany do Was – zachęcam do przeczytania artykułu – Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy.

Innym aspektem jest sytuacja, kiedy dziecko w ogóle lub sporadycznie się odzywa. Jak więc zachęcić? Omówiłam aż 13 pomysłów, jak sprawić, aby dziecko zaczęło do nas mówić. Uważam, że te propozycje są najprostszym sposobem na naukę mówienia w domu. Odsyłam do wpisu na moim blogu – Jak zachęcić dziecko do mówienia, 13 prostych sposobów na rozwój mowy u 2 i 3 latka. 

Proste ćwiczenia logopedyczne do wykonania w domu

– od czego zacząć

Proste ćwiczenia logopedyczne języka i buzi dadzą najlepsze rezultaty, jeśli będziemy ćwiczyć z dzieckiem w domu. Co więcej, jeśli postawimy na systematykę. Oczywiście, musimy się tu uzbroić w dużą cierpliwość, bo dziecko zazwyczaj znudzi się po 2-3 pierwszych ćwiczeniach. W nas cała nadzieja, aby dziecko pokonało swoje problemy, które w życiu dorosłym mogą być dla niego dużą przeszkodą. Jednak nastawmy się od razu – łatwo nie będzie!

To, w jaki sposób podejdziemy do ćwiczenia języka i buzi z naszym dzieckiem – będzie miało przełożenie do podejścia dziecka do gimnastyki, którą zalecają logopedzi. Jeśli zasugerujemy, że całe ćwiczenie języka i buzi jest zabawą i przekonamy o tym malucha – tym samym możemy liczyć na sukces. W przypadku, kiedy podejdziemy do logopedii w domu – niczym pies do jeża, albo potraktujemy nasze dziecko jak uczniaka – będzie nam trudniej wyegzekwować jego posłuszeństwo i namówić do jakichkolwiek ćwiczeń logopedycznych.

Postaw się na pozycji dziecka – czy to nie jest nudne? Owszem! I o bardzo! Jak wszytko, co systematyczne. Porównam to do mycia naczyń – systematyczność pozwoli zachować względny porządek. Nuda prawda? Dla dziecka taką nudą jest ćwiczenie buzi i języka! Musisz go zrozumieć. Dlatego zorganizuj zabawę – żarty, wierszyki. Wygłupiajcie się i ćwiczcie razem. Logopedia w domu może stać się dla Was wspaniałą przygodą! W końcu ćwiczenie języka i buzi i kontrolowanie dziecka, musi i Ciebie oderwać od innych obowiązków.

Nie możesz podczas gimnastyki zerkać na serial czy na facebooka. Musisz być przez kilka minut wyłącznie dla dziecka. Twoja córka, czy syn instynktownie zrozumieją – że logopedia w domu – w jego rozumieniu – zabawa językiem – to czas wyłącznie dla niej/niego, a przy tym, świetna zabawa połączoną z byciem sam na sam z mamą lub tatą.


Ćwiczenia logopedyczne  domu – gimnastyka języka i buzi

W skrócie opracowałam punkty, których musimy się trzymać, aby logopedia w domu miała jakikolwiek sens:

  • ćwiczenia języka i buzi – w formie zabawy
  • przeznaczenie czasu wyłącznie dla dziecka
  • usiądź na przeciw dziecka np. na łóżku lub dywanie
  • wyłącz wszystkie rozpraszacze uwagi – typu telewizor, telefon, głośną muzykę
  • ćwiczcie wspólnie
  • systematyka ( 1 ćwiczenie na miesiąc nie przyniesie rezultatu!)
  • wykaż dziecku zainteresowanie, musi widzieć, że to fajna sprawa – zabawa językiem i buzią
  • ciesz się z małych sukcesów, chwal swoje dziecko
  • bądź cierpliwa!

Najlepiej sprawdzą się podczas ćwiczeń logopedycznych – różnego typu zabawy. 14 propozycji opisałam w osobnym artykule – Ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci w różnym wieku. 


PLAKATY LOGOPEDYCZNE – gimnastyka języka

Dzięki uprzejmości Pani Fabioli Bileckiej – mam dla Was plakaty logopedyczne, które możecie sobie zapisać lub wydrukować.

Pani Fabiola Bilecka – logopeda, neurologopeda, pedagog przedszkolnego i wczesnoszkolnego, terapeuta integracji sensorycznej i bilateralnej. Pani Fabiola pracuje w krakowskich placówkach edukacyjnych oraz prowadzi własny gabinet w Centrum Rodziny Parasolka w Krakowie. Prowadzi ponadto profil na Fb Centrum Rodziny Parasolka

GIMNASTYKA JĘZYKA I BUZI

Jeżeli chcesz zapisać lub wydrukować plakat logopedyczny, wystarczy, że klikniesz na wybrany plakat logopedyczny, a następnie za pomocą prawego przycisku myszy zaznaczysz “zapisz obrazek jako…”  umieszczając go u siebie na dysku. Będziesz mieć zapisany plakat i go wydrukować:) 

plakaty logopedyczne do druku gimnastyka języka i buzi

ćwiczenia języka i buzi Proste ćwiczenia logopedyczne do wykonania w domu- zdjęcia logopedyczne - plakaty logopedyczne

Ćwiczenia języka – samogłoski

logopedia w domu proste ćwiczenia w domu plakat do druku

ćwiczenia logopedyczne dla 2 3 4 5 6 latka plakat ćwiczenia logopedyczne w domu

proste ćwiczenia logopedyczne dla 2, 3, 4, 5, 6 latka – naśladowanie odgłosów

proste ćwiczenia języka logopedyka plakaty logopedyczne kiedy do logopedy ćwieczenie z dzieckiem w domu

plakaty logopedyczne do domu do druku proste ćwiczenia logopedyczne naśladowanie odgłosów

zabawa z dzieckiem – ćwiczenie języka – plakaty logopedyczne c.d.

plakaty ćwiczenia wady wymowy w domu

jak zachęcic dziecko do mówienia plakaty do ćwiczeń logopedycznych do druku

Jeśli zainteresował Cie temat logopedii w domu zapraszam do pozniania artykułów:

jak dobrze wychować dziecko

13 propozycji – jak zachęcić dziecko do mówienia

książki logopedyczne dla dzieci

Książki logopedyczne dla dzieci, zeszyt treningowy

kiedy do logopedy z dzieckiem

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy

Rozwój mowy u każdego dziecka jest sprawą indywidualną. Jednak czasem warto mu pomóc. Im wcześnie wyłapiemy wady wymowy lub coś nas zaniepokoi, możemy rozpocząć proste ćwiczenia języka i buzi w domu poprzez zabawę. Plakaty logopedyczne z pewnością nam to ułatwią. Co więcej, dziecko może pokazywać na plakatach logopedycznych zwierzątka i je z radością naśladować. Powodzenia!

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: