Mam wrażenie , że zwolenników posiadania psa jest tyle samo, co ich przeciwników. Ja z moją rodzina należę do pierwszej grupy. Psa mamy od zawsze. Dlaczego warto mieć psa? Przedstawiam plusy posiadania psa w domu ale nie uciekam również od wypunktowania minusów 🙂

plusy posiadania psa

Dlaczego warto mieć psa ?

Czy w przypadku posiadania psa można w ogóle mówić o plusach i minusach ? Pies to istota, to przyjaciel, domownik. To taki ktoś, kto zawsze się cieszy gdy nas widzi. Bez względu na porę dnia i nocy, bez względu na nasz humor, bez względu na to jak wyglądamy i ile mamy lat. Czy myślałaś kiedyś, że ktoś może Cię kochać za nic? Za to tylko, że jesteś? Więc dlaczego warto mieć psa? Czy człowiek jest zdolny aż do takiej miłości, czasem nawet jednostronnej? Bo nie zawsze człowiek ją w odpowiedni sposób odwzajemnia.

Traktuje psa jak ochroniarza, jak przedmiot, a czasem jak ozdobę. Zakłada mu śmieszną sukienkę… Natknęłam się ostatnio na program, dla mnie nieco szokujący. Ale ja to raczej nie z tych nowoczesnych. Żony Hollywood był zatytułowany. Pewna piękna, nienaturalna blondynka w średnim wieku posiadała pieski. Owe pieski posiadały swoje garderoby. Miały więcej ubrań niż ja przez całe życie … To niesprawiedliwe z jednej strony. Bo i ja bym może taką garderobę kiedyś zapragnęła. Czy te pieski są szczęśliwe w swoich strojach od versace i gucci ? Może są, bo są kochane na swój sposób.  Nie wiem czy moja psina by tak pragnęła. Raczej wątpię, bo to pies myśliwski. Ale jest kobietą, matką od miesiąca. Więc może by chciała  😆  Zaproponuje to mężowi, na pewno się ucieszy  😯

Jadąc kilka dni temu do pracy, w mroźny i deszczowy ranek, mój wzrok przykuł stary pies, rasy bokser. Miał wielką kurtkę. Taka a’la parka. Ociekała z niego woda. Sunął za swym właścicielem. Krok za krokiem, a deszcz mu spływał z tej kurtki. Biedny taki, aż żal mi się go zrobiło. Ale to był zwykły spacer, pewnie jak co rano. Więc czemu mi żal było ? Chyba, żal bo był stary i taki już siwy, jego właściciel też nie pierwszej młodości. I  w takim podobnym prochowcu. Pasowali do siebie. Szli w strugach deszczu, tacy do siebie podobni. Na pewno ten pan nie zadał sobie pytania – dlaczego warto mieć psa, bo spacerował po prostu ze swoim przyjacielem. 

Pies często dopasowuje się do domownika z którym mieszka. Zdawać by się mogło, że dobieramy pieski na swoje podobieństwo. Hm… czy ja mam coś wspólnego z gończym polskim ? Ani tak wysportowana nie jestem, szybko biegać nie umiem, nie lśnię tak pięknie, szczekać nie umiem. Ale jej łagodność, jej miłość do swoich małych szczeniątek, jej dobroć, jej charakter, to taki do mnie podobny. Chce być naszym ochroniarzem, ustrzec nas od złego. Lubi się przytulić, pobawić, aportować, na spacery długie chodzić. Nawet do auta wskakuje jako pierwsza. I moje dzieci są dla niej ważniejsze niż my, dorośli. To chyba pewnie do nas podobna  🙂  Jednak wygląd czasem też i podobny. Gliniarz i prokurator – serial z lat 80-tych. Prokurator starszy pan taki pomarszczony i jego wierny pies , nad wyraz upodobniony – mops.

12 plusów posiadania psa  – dlaczego warto mieć psa

 1. – zawsze jest przy nas
 2. – zawsze cieszy się na nasz widok
 3. – zawsze będzie naszym powiernikiem i najlepszym kompanem
 4. – nigdy nas nie zawiedzie jako przyjaciel
 5. – nie zdradzi naszych tajemnic
 6. – pomorze utrzymać zgrabna sylwetkę, bo spacer obowiązkowy
 7. – zawsze jesteśmy dotlenieni – bo spacer wyżej wspomniany, bez względu na porę roku  i pogodę
 8. – dzięki niemu zaprzyjaźniamy się z panią ekspedientką ze sklepu mięsnego
 9. – częściej sprzątamy w domu
 10. – posiadamy odkurzacz z turboszczotką do dywanów
 11. – dom zawsze tętni życiem
 12. – dzieci uczą się odpowiedzialności
 13. – dla osób samotnych – idealny powód aby się zapoznać z tym panem z parku co spaceruje o tej samej porze ze swoim pupilem, temat do rozmów nigdy się nie wyczerpie

Dla tych co się zastanawiają czy warto mieć psa, odpowiem – nie wiem czy warto. Nie czujesz, że chcesz ? Nie ryzykuj. Bo to odpowiedzialność, bo miłość obustronna powinna być zachowana i chęć i zapał. Jednak przeanalizuj kilkukrotnie – plusy posiadania psa.  Podsyłam Ci również artykuł – dlaczego dziecko powinno mieć kontakt ze zwierzętami.

W przypadku, kiedy zastanawiasz się jaka rasa będzie dla Ciebie odpowiednia, odsyłam do artykułu – jaka rasę psa wybrać.


Nie planowaliśmy tego, co na zdjęciach, to tzw. wpadka. Ale cieszymy się, że są i już łza w oku się kręci, że będziemy musieli się niedługo rozstać. Bo byłam w momencie ich narodzin, bo układałam je po kolei na dywaniku, opatulałam ręcznikiem w pierwszych minutach ich życia. I mimo, że wiem, że będą w dobrych domach to jednak jest ciężko…

plusy i minusy posiadania psa

pies w domu

warto mieć psa

gończy polski 6 tygodni

dlaczego warto mieć psa

zabawy w domu

dziecko i pies

czy kupić psa

gończy polski

życie z psem w domu

szczeniaki gończy polski

szczeniak 6 tygodni gończy polski

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto mieć psa – rozważ wszystkie minusy, nie pomijając plusów posiadania psa w domu. Wy macie juz swoje pieski? Pochwalcie się.