Dlaczego dziecko krzyczy i tupie? Zgaduję, że skoro to czytasz, ten problem również dotyczy Twojego dziecka. Jest to temat zarówno długi, ważny jak i ciężki. Nie odpowiem Ci w 3 zdaniach, ale spróbuję pomóc. Nie gwarantuję, że świat po przeczytaniu artykułu obróci się o 180 stopni, ale może odrobinę rozjaśni. 

dziecko krzyczy i tupie

… moje dziecko krzyczy i tupie. stałam, patrzyłam, nie reagowałam. Byłam okrutnie zmęczona. Ona płakała, ba! wyła w dziecięcej wściekłości, tupała nogami, krzyczała. Brak reakcji z mojej strony, potęgował jej stan. Wstyd mi, bardzo.

to nie tak, że ja matka trójki wiem wszystko, że znam zachowania i receptę na każdą bolączkę. Staram się jak mogę, jednak i mi czasem nie wychodzi, nawet często.

jestem matką, kobietą, człowiekiem z ułomnościami, nawet wieloma. Powinnam być opoką i przytulanką, zawsze. Jednak nie zawsze nią być mogę bo i mi sił brakuje.

umorusana w codzienności, wspominam wczorajszą sytuację. Jak Ci nie wstyd – besztam się w myślach!


byłam świadkiem sytuacji w parku, jak mały chłopczyk wpadł w szał na zjeżdżalni. Krzyczał, bo chciał, a nie potrafił. Obcy rodzice z dezaprobatą patrzyli, dziadek strzelił mu klapsa.

porażka nr 1

przez 23 lata nasz mózg dorośleje, zbiera żniwa, nabiera doświadczenia, aby potem pomóc tym mniejszym, na progu swojego życia. Nikt nie dał nam prawa do oceny innych. Do karcenia i bicia.


sytuacja na pasażu w galerii handlowej – matka drze się na ojca małej córeczki – to twoja wina, ty ją tak rozpuściłeś, zobacz co teraz robi, ciągle wali pięściami w ziemie i krzyczy ! przełóż ją na kolano, to może się nauczy dyscypliny

porażka nr 2

rozpuszczona? rozpuścić można tabletkę w pralce, zmywarce, szklance. Dzieci nie rodzą się rozpuszczone, są naszą podobizną. Jeśli my krzyczy, one nas naśladują. My się kłócimy – uważają, że tak należy. Tylko w nieco inny, dziecinny jeszcze sposób, wyrażają emocje.


dziecko krzyczy i tupie

Twoje dziecko czasem krzyczy i tupie? A Ty? Jak reagujesz, kiedy Ci się noga podwinie? Chowasz głowę w piasek, czy wyżalasz się w złości, w bezsilności, płaczesz z niemocy.

to reakcja jak najbardziej naturalna. Kiedy nam jest źle, emocje biorą górę. W sytuacji, kiedy schowamy emocje do kieszeni, może się nam odbić na zdrowiu.

płacz  i krzyk wyzwala

pozwala wyzbyć się złego, ma moc oczyszczania. Jest reakcją na żal, bezsilność, strach, ból. Dla nas i dla naszych dzieci.

krzyczące, płaczące dziecko pokazuje jak mu jest źle, jak bardzo nieradzi sobie z sytuacją. Woła o pomoc. A my? Nic. Mówimy – uspokój się, dajemy klapsa, krzyczymy. Reakcja jest przeciwna do oczekiwanej. Dziecko zawodzi bardziej. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – szuka u nas pomocy, a my jej nie udzielamy ! Tak niby bardzo kochamy, a nie potrafimy zaradzić.

nie ma złych dzieci

nikt nie rodzi się zły z reguły. My też wracając z pracy, nie planujemy – oj jak ja temu mojemu mężowi dziś powiem! O jak ja mu powiem! Tak mu powiem, że się nogami nakryje! Nasza złość rodzi się w wyniku zaistniałej sytuacji, a nam kobietom chyba niewiele trzeba 😉 Podobnie jak dzieciom. Pragną wiele, zachcianki rodzą się nagle. Zwykle małe głupotki. Jak ta nasza wczorajsza, kiedy Nela zrobiła awanturę, że zaczęłam jej obierać jajko do żurku. Była bardzo zmęczona, po całym dniu w przedszkolu i 3 godzinnym pobycie na świeżym powietrzu. Ja byłam zmęczona, co dopiero moja malutka 3latka. Chciała sama, a ja się zagapiłam. Awantura murowana. Jak się zakończyła? Nie krzyczałam, powiedziałam jedno słowo: nieobrane jajko i pokazałam kolejne. Szczęście nieopisane.

w przypadku mniejszych dzieci, które przekroczyły dopiero wiek niemowlęcy jest dużo trudniej. Nie zawsze wiemy jak zaradzić, gdzie szukać przyczyny. Na szczęście mamy tajną broń – przytulasek.


8 powodów, kiedy dziecko krzyczy i tupie?

1. jest głodne

2. jest zmęczone

3. potrzebuje naszej uwagi

4. wymaga naszej pomocy

5. jeśli coś boli

6. jeśli czuje, że za mało się nim zajmujemy i chce przyciągnąć naszą uwagę

7. ma zbyt dużo energii / zbyt mało ruchu/

8. jest znudzone


sprawdziłam, przeżyłam, wiem to na pewno. Te 8 powodów, jeśli zostanie zaspokojonych, nasza latorośl stanie się aniołkiem.

empatia z zależności od wieku dziecka

kiedy jest maleńkie – wolno mu wszystko. Może płakać o świcie, kiedy nie wiemy na jakim księżycu jesteśmy – nieważne! – wybaczamy! tulimy! Im starsze, tym nasz próg empatii się zmienia. Od 2 lat żądamy posłuszeństwa, od 3-4 lat – nakładamy sankcje za nieposłuszeństwo, typu karny jeżyk. W kolejnych latach granica znów nam się przesuwa. Wymagamy coraz więcej i mniej wybaczamy. Nieraz też przytulamy mniej i nie mówimy słowa kocham. Ale dlaczego tak postępujemy? Dlaczego noworodka nosimy 24 godz/dobę, a dla starszaka mamy tylko 10 minut dziennie i mówimy nie mam teraz czasu. Jest takim samym dzieckiem, tylko ciut większym. Nasza wina, że dziecko jest krnąbrne i wściekle. Ono potrzebuje naszej uwagi i miłości. Jeśli te pragnienia nie zostaną zaspokojone jest krzyk, bunt, tupanie.

zawsze musimy brać pod uwagę wiek dziecka. Noworodek ma zwykle tylko 4 problemy – głód, niewygodnie, mokro, boli. Im starszy, tym powodów jest więcej. W wieku niespełna 2 lat zaczyna reagować na nasz tembr głosu, na zakazy i nakazy. Jako 5latek już niekiedy potrafi wyrazić słowami swoją frustrację i niedolę. Nastolatek rzuca fochem bez powodu – tu mamy podobną sytuację jak w wieku niemowlęcym – nie wiemy, o co chodzi. A nawet jak szukamy powodu, zazwyczaj nie znajdujemy, więc jest trudniej. Więc cieszmy się, dopóki mamy małe dzieci, bo im starsze dziecko tym trudniej. Gwarantuję! 🙂

co zrobić z płaczącym dzieckiem

najlepsze blogi parentingowe

szczęśliwe dziecko

jak sobie poradzic z płaczącym i tupiącym dzieckiem

moda dla małych dziewczynek 3 latka

drugi rok z rzędu korzystamy z uprzejmości firmy pupill,  która posiada kolekcje oryginalnych, wysoko gatunkowych czapek dla dzieci, na każdą porę roku.

blog rodzicielski

co robić dziecko płacze i krzyczy


Myślę, że nie wystarczy przeczytać raz powodów – dlaczego nasze dziecko krzyczy i tupie. Zerknij na niego drugi, trzeci, a nawet czwarty raz. Przeanalizuj. Jest to temat bardzo złożony, nad którym od lat pracują specjaliści. Zadam Ci zagadkę, a czy Tobie zdarzyło sie identycznie jak dziecku krzyczeć i tupać? 🙂