Pod lupę wzięłam moje śniadanie, które uwielbiam. Ostatnio je nieco zmodyfikowałam.
I o radości mojej ! !!! Przyczyni się do mojego postanowienia / pomysłu na lato , o którym TU pisałam.
Czyli pkt nr 2 – zlikwidowac brzuszek, poprawic figurę, no i nie jeśc po nocach
Śniadanie. Jakże proste, jakże ważne, jakże powinno być treściwe.
Ja przygotowuje składniki wieczorem, bo rano nie miałabym czasu na przygotowanie takich rarytasów.
Moje śniadanie to …
owocowa jaglanka
ale czy taka zwykła ? Myślę, że niezwykła !
4 składniki, proste składniki, a jakże mi dobrze robią 🙂
kasza jaglana –
głównym składnikiem są oczywiście węglowodany. Jest to produkt lekkostrawny, który cechuje się niską zawartością błonnika stąd polecany jest przy chorobach przewodu pokarmowego. Dostarcza dużo wartościowego białka, a w tym wielu niezbędnych aminokwasów, które w innych zbożach występują w niewielkich ilościach.
W kaszy jaglanej znajdziemy wiele witamin (m.in. B1, B2, B6 czy witaminy E) i minerałów (m.in. fosfor, magnez, wapń, potas). Co bardzo istotne, żadna inna kasza nie zawiera tak dużych ilości żelaza. Kolejną zaletą jest obecność krzemu, który sporadycznie występuje w pożywieniu, a pozytywnie wpływa na skórę, paznokcie, włosy.
Acha i tu Cie mam ! Będę jadła i to systematycznie.
Poza tym nie zawiera glutenu, wspomaga układ odpornościowy, poza tym w swoim składzie ma lecytynę ułatwiającą zapamiętywanie oraz poprawia koncentrację – to również coś dla mnie.
banan –
zwierają m.in. potas, są źródłem witaminy C i błonnika. Daje to poczucie sytości i ogranicza spożycie przez nas innych, bardziej tuczących pokarmów. Ponadto skrobia zawarta w lekko niedojrzałych, zielonkawych bananach tworzy wyścielenie błony śluzowej żołądka, dzięki temu chroni ją przed działaniem soku żołądkowego. Banany są również źródłem cukrów prostych, zapewniających szybki zastrzyk energii. Ze względu na to, stanowią doskonałą przekąskę dla osób mających większe zapotrzebowanie energetyczne np. tych, których czeka cięzki dzień np. po nieprzespanej nocy. Banany zawierają również magnez zwany „minerałem antystresowym”, wpływa on na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów. Stymuluje on także wiele innych funkcji życiowych.
truskawka –
witaminowa bomba dla zdrowia i urody. Posiada więcej witaminy C niż cytryna, czy grejpfrut. Zawarta w niej witamina PP reguluje m.in. dotlenienie krwi. W truskawkach znajduje się bogactwo soli organicznych, poprawiających przemianę materii i pektyn, oczyszczających jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływających na naturalną florę bakteryjną.
Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm. Co więcej, poprzez spalanie tłuszczów owoce te posiadają właściwości odtruwające i oczyszczające. Dzieje się tak za sprawą bromeliny, enzymu odpowiadającego za rozkład białka. Poleca się więc truskawki osobom, które mają kłopoty z trawieniem białek lub powinny obniżyc wagę ciała ! – co Wy na to ?! 🙂
Ze względu na wysoką zawartość żelaza są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Ochronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Są poza tym wielkim sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami.
I taka „wisienka na torcie” na koniec:
nasiona Chia –
stanowią obfite źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Istnieje mnóstwo produktów zawierających kwasy tłuszczowe, jednak wiele z nich zawiera znaczącą przewagę Omega 6. Natomiast dla zdrowia ciała i umysłu ważna jest odpowiednia proporcja Omega 3 i 6. Olej z Nasion Chia zawiera 30% kwasów omega-3 oraz 40% kwasów omega-6. Zawierają korzystne dla zdrowia długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy (ang. LCT) w odpowiedniej proporcji,przez co zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.
Nasiona Chia to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacyna. Charakteryzują się również wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka, (ok. 20%), głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej).
Ze względu na dużą zawartość błonnika, który działa korzystnie na układ trawienny, polecane są dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Na długo zapewnia uczucie sytości i wspomagają proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Pomagają w lepszym wchłanianiu się pokarmów, bardzo skuteczny suplement diety, zwłaszcza podczas wzrostu i rozwoju u dzieci oraz nastolatków. Również zapewnia właściwy wzrost i regenerację tkanek podczas ciąży oraz karmienia piersią.
Są bogatym źródłem wapnia.
Wspomagają nawilżanie organizmu ponieważ mogą zatrzymywać dziesięciokrotność swojej wagi. [ Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe są efektywnym uzupełnieniem diety sportowców. ]
Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
przepis:
1. jaglanka
– 1/2 szklanki kaszy jaglanej
– szklanka mleka
– 1/2 szklanki wody
– łyżeczka cukru
– szczypta soli
- kasze należy przepłukać kilka razy w gorącej wodzie, aby pozbyć się gorzkiego posmaku
- do garnka wlewamy mleko i wodę, wsypać kaszę, szczyptę soli i cukier.
- gotujemy na małym ogniu około 15-18 min, aż kasza zmięknie i wchłonie większość płynu
2. nasiona Chia
wersja dla takich trochę leniuchów, tak na szybko:
– 1/2 szklanki wody
– płaska łyżka stołowa nasion Chia
wsypujemy do miseczki z ciepłą / nie gorącą wodą / i czekamy około 20 min, czasem mieszając, najlepiej trzepaczką
Przekonałam do mojego śniadania ? 😉 🙂
lubię kiedy przyłączacie się ze mną do dyskusji, kilka zdań Wy i kilka ja Wam dopisuję. Dlatego z góry dziękuję za każde Wasze słowo w komentarzu.
– pozdrawiam Was cieplutko –
asia
jeśli masz ochotę – przyłącz się do mnie na facebooku
lub zapisz się do subskrypcji / znajdziesz po prawej stronie bloga /
Wygląda bardzo smakowicie, choć jak słyszę „kasza” i „owsianka” to ogarniają mnie wątpliwości 🙂
spróbuj, warto 🙂
Dobrze, że nie wiesz co ja jem na śniadanie 😀 😀 😀
ale przekonałaś mnie najwyżej zjem 2 porcje.
Wygląda i brzmi apetycznie. Muszę zrobić. Koniecznie!!!
polecam najszczerzej bo i dobre i lekkie i zdrowe. Tylko max do 3 h mi służy. Później zaraz szukam coś jeszcze 🙂
Mam hopla na punkcie zdrowej kuchni, uwielbiam wszystko co zielone, kiełki, ziarenka, owoce i warzywa. O truskawkach sama ostatnio pisałam. Czasem nawet nie uświadamiamy sobie ile skarbów jedzeniowych mamy wokół siebie. Twoje sniadanie- mistrzowskie 🙂 Smacznego 🙂
a dziękuję 🙂
Bardzo smaczne śniadanko 🙂 Kasza jaglana ma bardzo neutralny smak i jest idealna na śniadanie. Ja zajadam się albo płatkami owsianymi albo właśnie kaszą jaglaną 🙂 Z chia też dobry pomysł, bo działają podobnie jak siemię lniane, a są bardziej zjadliwe 🙂
zgadza się Chia sa bardziej zjadliwe, o niebo bardziej. Wogóle bezsmakowe 🙂
Nie jadłam , muzę wypróbować . Wygląda smakowicie 🙂
Jak ja uwielbiam jaglankę 🙂 nasion Chia jeszcze nie próbowałam, muszę poszukać w mojej dziurze czy jest jakiś sklep, który je oferuje 😛 🙂
Ciekawe rozwiązanie połączenie jaglanki z mlekiem i cukrem. Do tej pory gotowałam na samej wodzie i nie było to do zjedzenia, zawartość garnka lądowała w koszu.
Kaszę jaglaną czasem jadamy, ale nie w takiej formie. A ta jaglanka wygląda przepysznie i z chęcią spróbuję 🙂
mam nadzieję, że posmakuje 🙂
OBY ! 🙂
nie nauczyłam się jeszcze jeść kaszy jaglanej chociaż wiem, ze można ją przyrządzać na wiele ciekawych smaków. Może rzeczywiście zacznę od śniadań….
jeśli ktoś nie przepada za kaszami, to najłatwiej przyzwyczaic się do jaglanki przyrządzając ją tak na pół słodko 🙂
Fajnie wygląda. Musze kiedyś spróbować, akurat mam nasiona chia w domu. 🙂
smacznego życzę 🙂
Pysznie wygląda i smakuje na pewno tez, zdjęcia takie apetyczne ze aż zglodnialam ☺
Wygląda smacznie 🙂 Te składniki teraz na topie… m.in. na blogach 🙂 Pozdrawiam
A jak ktoś ie lubi zup mlecznych (ja), to kasza jaglana gotowana w soku jabłkowym jest OBŁĘDNA! 🙂
świetna propozycja ! musze wypróbować 🙂
Wszystko mi pasuje tylko nie ta kasza 😉 Ale takiej opcji jeszcze nie próbowałam 😉
dla mnie kasza jaglana jest na 5+, ale nie każdy przepada ogólnie za ryżem i kaszami