Galeria ścienna to unikalny pomysł na dopełnienie wnętrza. Biała czy nawet kolorowa, ale pusta ściana – nie jest ciekawa. Jednak należy trzymać się schematu i 5 prostych kroków, aby nasza galeria z plakatów była piękna i ciekawa, a nie wiała grozą. A przesadzić jest bardzo łatwo! 

jak stworzyć galerię ścienną - jak rozwieszać plakaty - plakaty do pokoju dziecka - co na ścianę w pokoju dziecka

Jestem na etapie aranżacji pokoiku moich dziewczynek. Mój kolejny etap – jak stworzyć galerię ścienną w pokoju dziecka. Przeanalizowałam kilka różnych wariantów i opracowałam plan od A do Z, pod bacznym okiem 2 dyktatorów, które wisząc mi na plecach, kiwały głowami na zmianę – to nam się nie podoba. W końcu znalazłyśmy konsensus, uffff

Uwierzcie mi na słowo, urządzanie pokoju dla 1 dziecka, nijak się ma z aranżacją dla 2 jego mieszkańców płci żeńskiej o różnych upodobaniach i charakterach. Bardzo chciałam, aby ich wspólny pokoik miał wspólny mianownik, był lekki i … nieprzesycony plastikiem i wszędobylskimi zabawkami. Co więcej,  wspólnie z dziewczynkami ustaliłyśmy, że powiesimy kilka plakatów w ramach. No i się zaczęło….

Ich tato drżał, ja łapałam się za głowę, one coraz głośniej prześcigały się w pomysłach. W końcu powiedziałam stop. I moim sprawdzonym sposobem dobrnęłam do sedna. Ustaliłyśmy – białe i pastelowe kolory oraz galeria ścienna w pokoju dziecka –  czarne plakaty w ramach na białej ścianie nad kallaxem (regałem). Pierwotny plan był nieco inny,  ale dostrzegając upodobanie do stania na głowę i szurania bosymi stopami po ścianach nad łóżkami, szybko uleciał mi z głowy plan wieszania kilku plakatów nad łóżkiem.

Co więcej, wróciłam do mojej koncepcji na stworzenie galerii ściennej, która już opracowałam w momencie aranżacji ściany w przedpokoju (moją galerię ścienną wraz z szybka metamorfozą przedpokoju możecie zobaczyć TU). Opracowałam sobie wtedy 5 istotnych punktów, których się ściśle trzymam przy tworzeniu galerii ściennej do kolejnego pokoju.

JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ

5 kroków na powieszenie plakatów na ścianie

Plakaty możemy wieszać według własnej koncepcji. Bywają jednak sytuacje, że brak pomysłu owocuje czymś zupełnie na opak – zamierzenie jest ekscytujące, a efekt zupełnie odwrotny. Nie polecam obrazków z supermarketu lub sieciówki oraz własnoręcznego drukowania plakatów, gdyż te pierwsze wiszą co w drugim domu, a obrazki z domowej drukarki mają kiepską jakość. Jeśli jesteśmy laikami w urządzaniu wnętrz, możemy pokusić się o poradę specjalisty i skorzystać z jego propozycji.

Możemy też trzymać się 5 kroków, które zaowocują spektakularnym efektem, który sam nas zaskoczy. Dzięki mojej metodzie, stworzyłam w przedpokoju galerię ścienną w kolorach ziemi kilka tygodni temu. I wiecie co? Cały czas mnie zachwyca. Pomysł na ściany w przedpokoju galeria - plakaty decor mint

Pomijając punkt oczywisty – jak wybór ściany, na której chcemy utworzyć galerię ścienną przechodzimy do punktu pierwszego.

1. OKREŚL CO LUBISZ – JAKI RODZAJ PLAKATÓW CIĘ ZACHWYCA I NIE ZNUDZI CI SIĘ JUŻ PO TYGODNIU

To wbrew obiegowej opinii naprawdę istotny aspekt. Nie wieszaj czegoś, co mają wszyscy! To wieje nudą! Poprzez obraz możesz wyrazić siebie! Lubisz abstrakcyjny błękit, nawiązujący do morskich fal? Pokaż to! Nie musi to być popularny i oklepany zachód słońca nad morzem. Możesz zdecydować się na coś mniej oczywistego, np.:

plakaty na ścianę - galeria ścienna - morskie fale, morze, morski błękit, sztorm

Wolisz swoje własne zdjęcia? Wspaniale! Byleby tylko nie były kiepskiej jakości, robione telefonem, gdyż po wywołaniu w większym rozmiarze, mogą być średniej jakości.

Zwróć tez uwagę, że nie każdy plakat nadaje się do każdego wnętrza Inny rodzaj sprawdzi się w salonie, a inny w pokoju dorastającego dziecka. Nie walcz z pokusą. Jeśli coś Ci się podoba, przemyśl to dzień lub dwa. Jeśli nadal dany moty Cię zachwyca – zdecyduj się na ten wybór. Pamiętaj też, że to, co wisi u sąsiadki – niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie.  Bardzo na topie są w ostatnim czasie mapy różnych miast. Doskonały i uniwersalny sposób na aranżację pustej ściany. Jednak w sytuacji, kiedy nie wiesz nawet gdzie na mapie leży Przemyśl – dlaczego chcesz zawiesić mapę tego miasta na ścianie? Bo ładnie wygląda? Myślę, że to średni pomysł.

2. ZDECYDUJ SIĘ NA WSPÓLNY MIANOWNIK

Galeria ścienna to kilka plakatów, które tworzą całość i się wzajemnie uzupełniają. Nie muszą to być zdjęcia Twojego ukochanego wierzchowca, z którym się zaprzyjaźniłaś ubiegłego lata w 3 różnych pozycjach. Swoją miłość do koni, możesz wyrazić w przeróżny sposób. Może to być np. coś w tym stylu:

galeria ścienna - plakaty z końmi

Jednak plakaty na ścianę mogą dotyczyć różnych kwestii, a wspólnym mianownikiem może być kolor! Na to zdecydowałam się, kiedy tworzyłam swoją galerię ścienną w przedpokoju. Doskonale sprawdzą się plakaty w beżu, które wewnętrznie nas uspokajają, co więcej mają w sobie na tyle różnorodności, że co rusz dostrzegamy w nich nowe elementy.

plakaty leśne w kolorze beżu, brązu, w kolorach ziemi, natura

źdźbło trawy plakaty brąz beże natura

Jednak dla zwolenników koloru – wiele producentów plakatów, grafików i artystów proponuje soczyste barwy, które również doskonale się uzupełniają i energetyzują nas wewnętrznie. Nie bójmy się ostrych barw, gdyż w połączeniu z beżem lub bielą mebli oraz kolorem ściany i tak zostaną stonowane.

plakaty tropikalne, z papugą, plakaty w czerwonym kolorze, oryginalna galeria ścienna

Dodatkowym elementem, który tworzy całość galerii ściennej i taką kropka nad „i” jest rama plakatów na ścianę. Zdecyduj się na identyczny kolor wszystkich plakatów . Możesz wybrać złote ramy w stylu glamour, czarne, które nigdy się nie nudzą, drewniane lub białe. Oczywiście wymieniłam tylko podstawowe i najpopularniejsze. gdyż możliwości jest wiele. 

3. Rozmieszczenie plakatów na ścianie

Istnieje wiele metod wieszania plakatów na ścianie. Ich rozmieszczenie odgrywa bardzo istotną rolę. Warto przed zakupem przeanalizować tę kwestię i dobrać optymalnie do danej powierzchni. Tworząc moją galerię ścienną wyrysowałam ich kształt na dużej kartce w odpowiedniej skali. To pozwoliło mi dobrać różne wielkościowo ramy z plakatami. 

Wymierz swoją ścianę – aby się nie przeliczyć. Czasami to, co widzimy w sklepie stacjonarnym lub internetowym niekoniecznie sprawdzi się na naszej wolnej powierzchni.

Sposoby wieszania plakatów na ścianie (czyli komponowanie galerii ściennej)

a) KOMPOZYCJA SYMETRYCZNA

sposoby wieszania plakatów na ścianie - jak stworzyć galerię ścienną

[źródło https://www.decormint.com/pl/]

Mamy tu wszystko poukładane i na miejscu. Taka kompozycja sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno na pustej ścianie, jak i nad meblami. Na taki układ zdecydowałam się wieszając plakaty w pokoju moich dziewczynek.

b) KOMPOZYCJA OTWARTA 

jak powiesić plakaty na ścianie - kompozycja galerii ściennej

[źródło: https://www.decormint.com/pl/]

Ten sposób komponowania galerii ściennej nazwałabym bałaganiarskim, jednakże osobiście jestem jego dużym zwolennikiem. Warto jednak ten sposób rozmieszczania plakatów na ścianie gruntowanie przemyśleć. Sprawdzi się ona niemal w każdym pomieszczenia, nawet w pokoju dziecka.

galeria plakatów ściennych do pokoju dziecka

4. ODSTĘP POMIĘDZY PLAKATAMI W TWORZENIU GALERII ŚCIENNEJ

Nawet będąc amatorem kompozycji otwartej zachowałam pewien ład i z linijką w ręce odmierzałam odstępy pomiędzy plakatami. Myślę, że jest to bardzo ważne, aby zapobiec bałaganowi na ścianie i zachować pewien umiar nawet w artystycznym rozgardiaszu. Odstęp pomiędzy plakatami w tworzeniu galerii ściennej określi nam sam rozmiar ściany – im większa, tym możemy zrobić większy. To jest tak, jak spacja i justowanie tekstu w wordzie. Wszystko zależy od ilości literek 🙂

5. JAK STWORZYC GALERIĘ ŚCIENNĄ

Punkt ostatni to ostateczne powieszenie wybranych plakatów. I wiecie co… to mnie trochę nudzi… to całe wiercenie, odmierzanie…. Jednak element najważniejszy! Bez tego ani rusz  😀

Ścianę powiedzmy, że powinniście mieć już wymierzoną, ale po raz ostatni stańcie przodem do niej w mniej więcej półtora metrowej odległości i wyobraźcie sobie, czy zaplanowany projekt rozmieszczenia plakatów na  ścianie nie jest za nisko lub za wysoko. Dobierzcie wysokość po siebie, tak aby Wam było wygodnie – nie za nisko i nie za wysoko, aby nie rozbolała Was szyja od przyglądania się swojemu dziełu. Niegdyś czytałam artykuł o idealnej wysokości, jednak nikt w nim na napisał, że nie mam 180 cm wzrostu i stojąc przy rasowe modelce wyglądam jak kurdupel. Dlatego nie napisze Wam jaka wysokość jest idealna dla każdej z Was.

Powiem Wam coś jeszcze – tu może się okazać, że Wasza ściana okaże się kompletnie krzywa. Mieszkałam kiedyś kilka lat w bloku z wielkiej płyty, w którym z jednej strony podwijałam firankę 4 cm, a z drugiej już ponad 10 cm ! Inny problem to dom wybudowany z ytong 36 cm (taki jak mój)  lub z żelbetonu – powodzenia podczas wiercenia życzę! Oczywiście można wykorzystać jeszcze popularne taśmy. jednak takowych nie polecam do półek… nam odpadły dwukrotnie.


Artykuł powstał przy pomocy zaprzyjaźnionej firmy:

decor mint amabasador marki

Opisałam Wam w 5 krótkich punktach jak stworzyć galerię ścienną czyli jak rozmieszczać plakaty w domu i jak powiesić plakat. Zapewne nie wyczerpałam do końca tego tematu. Jednak myślę, że to najistotniejsze i warte przeanalizowania aspekty.