Czy można zaoszczędzić na wydatkach szkolnych? Oczywiście! I to naprawdę sporo. Podam Ci kilka sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie Twoich pieniędzy na produkty szkolne. Podliczę ile mnie  kosztowała wyprawka szkolna  w roku bieżącym. 

jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej - ile kosztuje wyprawka szkolna 2023

Na niektórych produktach szkolnych nie uda Ci się zaoszczędzić. Jeśli trampki są zjechane – musisz kupić, podobnie jak nie pominiesz zeszytu ćwiczeń do religii. Odpukać, jest to jedyna książka w pierwszych latach podstawówki, na którą musimy wydać pieniądze. Później w 5 klasie dojdą dwie kolejne, ale na spokojnie, nie są to jakieś wysokie sumy pieniędzy.

Czy naprawdę można zaoszczędzić na wydatkach szkolnych? 

Jeśli podejdziemy do tego zagadnienia z głową – z pewnością TAK. Jednak zanim wszystko wyłożę na tacę, w jaki sposób ja oszczędzam na wyprawce szkolnej, zrobię krótkie, być może trochę szokujące podsumowanie. Wszystko skrupulatnie podliczyłam, a wiesz mi – potrafię oszczędzać i nie wydaje pieniędzy w nadmiarze. Jestem raczej minimalistka w wielu sprawach, choć kusza mnie świecidełka i ozdóbki, ale te wraz z różnymi uprzyjemniaczami życia ucznia wykluczyłam z podstawowej listy wyprawki szkolnej.

Na wyprawkę szkolną wydałam 2400 zł!

Niewiarygodne prawda? A jednak…. i nie ma w tym podsumowaniu żadnych fanaberii! Wyłącznie produkty konieczne dla ucznia.

A teraz uspokajam Wasze rozdygotane serca i tłumaczę, skąd taka kwota. Otóż kwota 2400zł stanowi wyprawkę szkolną dla 3 moich uczniów i gwoli ścisłości powinnam odjąć 700 zł gdyż jest kwota, która zarobiłam, a nie wydałam – jako ambasador marki SMYK, bo wybrałam z asortymentu sklepu 3 plecaki i dwa zestawy strojów na gimnastykę.

Wyprawka szkolna zawiera:

a) zeszyty, okładki, naklejki na zeszyty, długopisy, wkłady, ołówki, zakreślacze, zestawy geometryczne, kolorowe długopisy żelowe, nakładki do odpowiedniego trzymania długopisu i ołówka dla mojej pierwszoklasistki, notesy, piórniki, farby dwa rodzaje, kolorowe zeszyty na plastykę w tym z papierem samoprzylepnym, bloki, papiery techniczne, 3 ryzy papieru…. itd

b) 3 komplety podręczników do religii

c) buty do chodzenia po szkole – 3 pary

d) ubezpieczenie ( na temat ubezpieczenia pisałam Wam w zeszłym roku. Odsyłam do wpisu – CZY WARTO WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE DLA DZIECKA )

d) u nas konieczność dla dwójki dzieci – wkładki ortopedyczne do butów. I tu jest wysoka kwota, gdyż jedna para kosztuje 186zł

Wyliczyłam tu produkty do wyprawki szkolnej, które w przypadku moich dzieci były niezbędne. Nie wzięłam tu pod uwagę akcesoriów kreatywnych na plastyke i prace techniczne, które lubię mieć kupione, na wypadek, gdyby któreś z moich dzieci oświadczyło mi o godzinie 21 w niedzielę, że na poniedziałek na godz. 8:00 konieczny jest guzik, taśma, kolorowe druciki, motek włóczki, 4 kolory bibuły i najlepiej pistolet z klejem na gorąco 🙂

strój na gimnastyke do szkoły dla dziewczynki 7 lat SMYK komplet gimnastyczny dla 7 latki

5 POMYSŁÓW JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA WYDATKACH SZKOLNYCH

1. Zrób listęwyprawkę szkolną – spisz produkty, które są konieczne do kupienia i kupuj ściśle według planu, po kolei wykreślając zakupiony przedmiot. Zakupy dla przyjemności i dodatkowe, acz niekonieczne produkty szkolne, zostaw sobie na koniec, kiedy już będziesz mieć kupione wszystko co niezbędne z Twojej listy.

2. Szukaj okazji cenowych – sieciówki, markety i sklepy online często robią przeceny wielu produktów. Tylko uważaj – nie zawsze przecena dotyczy całego asortymentu. Sklepy stosują często chwyt marketingowy – obniżają cenę 5 produktów, a ceny pozostałych produktów są nieco wyższe. Wiadomo – kasa musi się zgadzać 🙂 Kupując na allegro – wybieraj wśród wielu różnych sprzedających, sugerując się cena i ilością koniecznych produktów, czy są w ofercie. korzystaj z darmowej przesyłki, pamiętając o zasadzie, że suma produktów z jednego sklepu musi wynosić powyżej 40-45 zł przy usłudze smart. Często większe sklepy mają korzystniejsze ceny. Tym zdaniem strzelam wielu sklepikom w kolano – a zazwyczaj bardzo lubię robić zakupy u małych sprzedawców. Jednak, kiedy musze kupić multum produktów na raz – kieruję się swoim dobrem czyli najniższą ceną.

ile kosztuje wyprawka szkolna - jak zaoszczędzić na produktach szkolnych

 

Identyczny produkt może mieć wiele różnych wariantów cenowych. Kwota nie jest wysoka, ale jeśli podliczymy całość wyprawki szkolnej okazuje się, że możemy zaoszczędzić naprawdę ładną sumkę.

 

 

 

 

 

 

3. Sprawdź czy dany produkt, jest konieczny – zrób remanent ze swoim uczniem w rzeczach szkolnych z zeszłego roku. Często okazuje się, że zeszyt ma zapisaną tylko 1 kartkę. Teczka plastyczna z rączką to spory wydatek rzędu prawie 30 zł – być może nie jest zniszczona? Plecak można ponosić ze 3 lata, więc fajnie, kierować się zdrowym rozsądkiem i nie kupować ze wzorem topowego w danym momencie trolla czy ninjago, który po pół roku jest kompletnie „muzealny” 🙂

4. Kupuj zestawy – często można kupić zestawy po kilka zeszytów i długopisów. Im więcej, tym taniej i można sporo zaoszczędzić. Możesz też skorzystać z odroczonej płatności za np. połowę zakupów w ramach #backtoschool z PayPo (o szczegółach napisałam we wpisie: Rzucam koło ratunkowe)

Dobrym przykładem zaoszczędzenia w tym przypadku może być też strój na gimnastykę. Jeden biały t-shirt i jedne spodenki na ogół sprawiają problem. Więc wygodniej zaopatrzyć się w dwa zestawy. My zaopatrzyliśmy się w sklepie SMYK, który ma w swojej ofercie zestawy białych t-shirtów i spodenek w dwóch kolorach w bardzo przystępnej cenie.

komplet spodenki koszulka dla 7 latki na zajęcia gimnastyczne do szkoły SMYK różowe i czarne spodenki na wf

stroje gimnastyczne dla dziewczynki - koszulka i spodenki na gimnastykę do szkoły SMYK dla 7 i 8 latki

5. Nie oszczędzaj – zaprzeczenie tej listy? No way! Kupuj raz, a porządnie – sugeruję dobry jakościowo plecak, który wystarczy na 2-3 lata,  piórnik, zdrowe dla stopy obuwie oraz strój na gimnastykę. Poniżej prezentuję na zdjęciach w niemal bardzo dobrym stanie wewnątrz, a na pewno w idealnym z zewnątrz (środek z uwagi na niespożytą energię napojów, plasteliny i flamastrów właścicielki plecaka) plecak z zeszłego roku mojej córki Natalii z Kayoki – marki własnej SMYK. Ola pierwszoklasista również wybrała tej firmy, ale w zupełnie innej kolorystyce i wzorze. Moja młodsza córka jest drobniutka, więc sugerowałam się wielkością i wagą plecaka, ale generalnie w każdym, nawet najmniejszym prezentuje się jak w torbie podróżnej na plecach 🙂 Plecaki szkolne ze SMYK mają pojemność od 15 do 17 L, posiadają odblaskowe elementy, waga nie przekracza 0,9 kg, są o wymiarach: 27 x 16 x 35cm i są uszyte z naprawdę z dobrych jakościowo materiałów.

plecaki dla dziewczynek SMYK 1 i 2 klasa szkoła podstawowa

wyprawka szkolna plecak do pierwszej klasy dziewczynka różowy kotek SMYK Kayoki

Podałam Wam tylko 5 podstawowych sposobów, jak można nieco obniżyć koszt wyprawki szkolnej. Jest ich na pewno o wiele więcej, jak chociażby wyprzedaże produktowe, odkupywanie produktów od znajomych czy sprzedaż własnych produktów szkolnych typu plecak czy niezniszczony piórnik. Ciekawa jestem ile w tym roku Ty wydałaś na wyprawkę szkolną i czy starałaś się ograniczać oraz czy udało Ci się zaoszczędzić na wydatkach szkolnych.

Mam nadzieję, że podzielacie mój pomysł jak zaoszczędzić na wydatkach szkolnych. Oczywiście gro z Was nie ma takiej potrzeby, ale skoro można oszczędzić trochę grosza, to czemu nie? Prawda?!