Wybór materaca dla starszego dziecka, powiedzmy od 4 latka, 6 latka i 8 latka –  to niełatwe zadanie. Producenci prześcigają się, który jest lepszy, idealny, dopasowany dla każdego dziecka. A okazuje się, że nie dla wszystkich jest wszystko! W naprawdę dużym skrócie postarałam się Wam przybliżyć temat – jaki materac wybrać dla dziecka i czym się kierowałam dokonując zakupu. 

jaki wybrac materac dla starszego dziecka

Przeszukałam internet wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu dobrego materaca dla starszaka. Niestety, gdzie zerknęłam, reklama produktu dla niemowlaka. Jak wiecie, niemowlaków już się pozbyłam 🙂 Teraz cieszę się macierzyństwem 2 maluchów (choć dziewczyny twierdzą, że są już dorosłe)  i ucznia szkoły podstawowej.

I właśnie dla tego ucznia poszukiwałam materaca. Jak się okazało po okresie niemowlęco-wczesno-dziecięcym wybór materaca da starszaka nie jest wcale tak prosty. Po 2 nocnych eskapadach wgłąb czeluści internetowych stron producentów i przewertowaniu setki stron, okazało się, że jest kilka propozycji – jaki wybrać materac dla juniora, powiedzmy materac dla 4, 5 i 6 latka oraz dziecka starszego.

Jak dobrać odpowiedni materac dla juniora

Po pierwsze zacznijmy od doboru wielkości łóżka dla starszaka   a tym samym dopasowania dla niego materaca. Na rynku mamy bardzo dużo wzorów łóżek, tapczaników, które rosną wraz z dzieckiem. Ja szukałam na wzrost 130 cm, a więc wybrałam łóżko już na wyrost, bo na 2 m. Jednak, wkrótce będę zmieniała łóżka dla dziewczynek 3 i 5 lat i wtedy już wybiorę nieco mniejsze rozmiary, lub fantastyczne łóżeczka, które można powiększać.

Drugi aspekt, który wzięłam pod uwagę, to możliwość zdejmowania pokrowca. Miałam już do czynienia z reklamowanym produktem, w którym okazało się, że pokrowiec można zdjąć, ale…do samego wnętrza – kokosu i gryki, z której był wykonany i  ponowne założenie po praniu praktycznie było niemożliwe. Nie chciałam, aby kolejny producent nabił mnie w butelkę.

materac kokos gryka informacje

Tajemnica poliszynela o materacach dla dzieci

W ślad za ilością przeczytanych artykułów – jaki wybrać materac da dziecka – przecierałam oczy z niedowierzaniem. Taka byłam pewna swojego wyboru jeszcze 8 lat temu, kiedy decydowałam się na rekomendowany przez wszystkich – materac kokos-gryka. Okazuje się, że w tego typu materacykach może pojawić się …robactwo! Obecnie mamy takie 2 w domu i byłam przerażona! Nie spotkałam się z sytuacją, że moje dzieci zostały pogryzione, ale licho nie śpi!

Okazuje się, że robaki w gryce to dość powszednie zjawisko i producenci zaczynają odchodzić od ich produkcji, na rzecz lateksu i pianki. Oczywiści nie musimy od razu wpadać w panikę. Wszelkiej maści robactwo może się pojawić dopiero w sytuacji, się w kiedy gryka ma kontakt z wodą/sokiem/mlekiem/moczem itp Cała moja trójka miała materace kokos-gryka i pogryzień nigdy żadnych nie było. Ale w momencie, kiedy mam tego świadomość, nie zdecydowałabym się na kolejny tego typu zakup.

Co to jest materac ortopedyczny dla dziecka?

Doszukałam się w sieci haseł pt. „materac ortopedyczny dla dziecka” – pomyślałam – coś dla nas, gdyż Borys ma lekko wklęsłą klatkę piersiową i jego postawa nie jest wzorowa. Ale ale! Matka już się nauczyła czytać miedzy wierszami! I tu też mamy mamy niespodziankę – bo jak się okazuje – ortopedyczny dla dzieci to chłit reklamowy!

Pewna mama chwaliła się na forum – na temat materaca dla starszakaohohooo ja mam najlepszy ortopedyczny i to za 200 zł! To myślę – sprytna kobieta, ale po chwili już tak sprytna dla mnie nie była. Okazuje się, że ortopedyczny materac dla dziecka to po prostu TWARDY materac i kropka.

Ortopedzi nie zalecają materacy dla dzieci określanych mianem – ortopedycznych, bardzo popularnych w wielu serwisach i sklepach. Owszem istnieją różne akcesoria ortopedyczne, jednak, aby się na nie zdecydować powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza-specjalisty po wykonaniu badania postawy dziecka.

jaki materc wybrać dla dziecka starszego la nastolatka

Komfort snu w materacu po starszym rodzeństwie

Materac przechodni po starszym rodzeństwie nie jest wskazany. Dziecko spędza w łóżku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby, więc policzmy, ile to jest czasu w ciągu jednego roku. Materac dla dziecka nie może być ani twardy, ani zbyt miękki, a już najgorszy wariant to materac, w który dziecko się zapada i taki „wydupiony” 🙂 po starszym i cięższym rodzeństwie.  Używany materac to, to samo, co używane wkładki ortopedyczne do butów.

Oczywiście można pomyśleć – że to bzdura! Kiedyś na 1 tapczanie spała matka, ojciec, potem 4 rodzeństwa. Jasne, ale kiedyś ludzie spali na klepisku, i  też nie narzekali….  Jeśli mam wybór – chcę wybrać dobrze dla moich dzieci. Chyba nic więcej w tej kwestii nie mam do dodania.

Na czym powinno spać dziecko

W przypadku, kiedy nie dysponujemy dużym budżetem, radziłabym kupić używane łóżko dla dziecka i nowy materac. Opcjonalnie może być to zwykły, popularny materac piankowy. Jest to pośrednie rozwiązanie, ale jak się okazuje, lepsze niż wszystkie te ortopedyczne i super naturalne produkty. Co więcej, na tego typu materac nie wydamy więcej niż 150 zł. Sprawdźcie tylko, czy ma zdejmowany pokrowiec. Świetnie, jeśli tego typu materac dla dziecka, będzie posiadał certyfikat, zapewniający, że to produkt bezpieczny dla dziecka.

Większość z nas, przespała na piankowym materacu całe życie i żyjemy! Nie jest to wielki hit, zasługujący na wyróżnienie, ale lepsze to niż materac przechodni po rodzeństwie, czy materac z robactwem. Najważniejsza jest kwestia jego elastyczności, a wiec dopasowania do ciała. Te zwykłe, najtańsze, piankowe sprawdzą się, aczkolwiek nie spodziewajmy się luksusu.

dobry materac dla dziecka jaki

4 SUPER PROPOZYCJE –

JAKI WYBRAĆ MATERAC DLA STARSZEGO DZIECKA

Kochamy nasze dzieci miłością absolutną, więc zwróćmy uwagę na ich zdrowie. To ono powinno być dla nas numerem 1. Dlatego moim zdaniem, warto zainwestować w lepszy gatunkowo materac, a zrezygnować z setnej zabawki czy gadżetu elektronicznego w przypadku, kiedy mamy w domu już młodzieżówkę.  Posegregowałam najlepsze typy materacy dla starszaka dostępne na rynku, w kolejności od najtańszych do najdroższych. Przy czym każdy z niżej wymienionych, jest na wagę złota i zapewnia idealny wypoczynek dla juniora.

1.Materac piankowy wysokoelastyczny

Tego typu materace to świetny wybór dla każdego użytkownika. Materace wyprodukowane są z wysokoelastycznej pianki o niewielkiej gęstości, co zapewnia ich trwałość i elastyczność oraz zwiększoną twardość, w stosunku do zwykłej pianki, dzięki czemu stanowią optymalne podparcie dla młodego, rozwijającego się kręgosłupa dziecka. Materace piankowe dla młodzieży to dwustronne materace o dwóch zmiennych twardościach, dla dzieci oraz młodzieży o wyższej wadze w stosunku do przedszkolaka i intensywnym wzroście. Kupić możemy je już za 245 zł ! Rewelacja, prawda?

Na przykład firma Hevea wypuściła na rynek specjalną linię materacy dziecięcych Hevea Topactive Young, które są dedykowane dla dzieci po okresie niemowlęcym oraz starszym dzieciom.  Modele Young są zbudowane z dwóch 5 cm pianek wysoko elastycznych o dwóch twardościach h2/h3, oraz z bloku pianki wysokoelastycznej kaltschaum z nacięciami strefowymi z jednej strony, a ich cena nie przekracza 300 zł. Materace piankowe służą do spania przez cały rok, mają zdejmowany pokrowiec oraz o równie istotne, są antyalergiczne i oddychające.

2. Materac lateksowy dla starszaka

Pianka lateksowa posiada najwyższy stopień elastyczności punktowej. Dzięki temu, materac jest trwały i bezpieczny do wieloletniego użytkowania. Zastosowanie lateksu w materacu dziecięcym gwarantuje optymalne podparcie dla rosnącego kręgosłupa dziecka, a dodatkowo zapewnia zdrowe środowisko dla snu. Kierując się wyborem materaca dla dziecka, warto wybrać konkretną grupę wiekową, gdyż tu producenci kierują się wagą. Grupa 7+ jest dostosowana do wagi maksymalnej 80 kg. Najczęściej spotykana twardość to H2.

Za niecałe 400 zł możemy już oczekiwać produktu wykonanego z najwyższej jakości surowców, potwierdzonych licznymi atestami i certyfikatami. Lateks stanowi idealną barierę dla rozwoju roztoczy kurzu domowego. Jego naturalne pochodzenie (drzewo hevea brasiliensis) czyni go wyjątkowo przyjaznym dla środowiska człowieka. Nie powoduje alergii, gdyż nie zawiera białka, które może wywołać reakcje alergiczne. Materace lateksowe dla starszaka (i nie tylko)  są higieniczne i antyalergiczne. Wśród wszystkich znanych materiałów do produkcji materacy, to pianka lateksowa posiada najwyższy stopień elastyczności – odzyskuje ona swój początkowy kształt po licznych i długotrwałych deformacjach.

Materace lateksowe posiadają moje córki – zapraszam na wpis podsumowujący produkt:

materace lateksowe dla dzieci - materac dwustronny - materac dla dwulatka i starszych dzieci

 

Materac lateksowy dla dziecka – opinia po pół roku korzystania 

 

 

 

 

Uśredniłam, że w przedziale cenowym od 370 do 750 zł możemy oczekiwać produktu:

jaki materac dla starszaka dziecka 2+

3. Materac z lateksem

Dokonując wyboru materaca da starszaka natknęłam się na produkt, jakim jest materiał z lateksem. Jest to inny produkt, niż opisany powyżej. Materace lateksowe z reguły w całości wykonane są z lateksu, natomiast materace z lateksem, to zazwyczaj materace kieszeniowe, obłożone jednostronnie lub dwustronnie lateksem. Inna nazwa tego typu materacy to piankowo-lateksowe. Wbrew obiegowym opiniom, to nie jest gorszy produkt od materaca lateksowego.

Np. firma Hevea jest producentem trwałego i zdrowego materaca z pianki wysoko elastycznej o dwóch różnych stronach użytkowych. Jednostronnie obłożona jest płytą z elastycznego lateksu z żelem silikonowym wchłaniającym nadmiar wilgoci z otoczenia materaca. Co więcej, jak wynika z opisu producenta, materac jest obłożony pokrowcem z dzianiny pikowanej włókniną klimatyzowaną i jest to wyrób medyczny klasy I.

4. Materac kieszeniowy (sprężynowy) dla starszego dziecka

Moim zdaniem jest to najlepszy produkt dla starszaka (i nie tylko dla niego). Właśnie na ten konkretny model się zdecydowaliśmy. Są wysokie, wygodne i ..luksusowe. Nie wiem czy to moja wyobraźnia matki, ale coś mi się wydaje, że Borys odkąd posiada nowy materac wstaje dużo bardziej wypoczęty. Zerknijcie na budowę materaca kieszeniowego, który my posiadamy:

materac kieszeniowy dla dziecka

Materac kieszeniowy to nowoczesny produkt, wysokiej jakości, którego główną część stanowią lekkie sprężyny kieszeniowe. Każda pojedyncza sprężyna zapakowana jest w odrębną kieszonkę z wytrzymałej i oddychającej tkaniny. Opakowanie każdej pojedynczej sprężyny w materiał, gwarantuje niemal bezgłośną pracę. Kieszenie zapewniają punktową elastyczność całego materaca, co nadaje mu właściwości rehabilitacyjne. Każda sprężyna pracuje niezależnie dając optymalne podparcie w miejscu nacisku. Formatka kieszeniowa zamknięta jest w oddychającym kasetonie z pianki wysoko elastycznej o dużej gęstości.

Najwyższej jakości materace sprężynowe wykończone są lateksem, bez użycia kleju. Strona lateksowa takiego materaca dla starszego dziecka, zapewnia szybką wymianę powietrza i odprowadzenie wilgoci. Zastosowanie pianek w warstwie zewnętrznej, wydłuża realny czas użytkowania produktu, zapewniając jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz całego materaca.

My wybraliśmy materac dla Borysa średnio twardy czyli  grupę H2, dedykowaną dla dzieci 7+, do wagi maksymalnej 70 kg. Dla mnie jest to strzał w 10. I nikt mi nie wmówi, że producenci XXI wieku tylko w celach marketingowych tworzą materace dla odpowiednich grup wiekowych. Borysa materac nie jest dla osób z wagą powyżej 70 kg.  (testowane na mężu! ważącym 95 kg 🙂 ). Tak więc dokonując wyboru – jaki materac wybrać dla starszego dziecka – zwracajcie uwagę czy jest przeznaczony dla niemowlaka, młodszego czy starszego dziecka ( grupa 0, 2+, 7+ ).


Dla rozjaśnienia tematu, odnośnie klasyfikacji twardości materacy, przedstawiam najbardziej ogólny i uproszczony podział:

klasyfikacja twardości materaca

Oczywiście, oprócz wymienionych powyżej 4 grup materacy, na rynku możemy spotkać wiele innych. Przykładem mogą tu być materace lateksowo-kokosowe. W tym momencie, mając niemowlę, prawdopodobnie zdecydowałabym się na taki właśnie model, przy czym nie jest to produkt zalecany dla alergików.

Do wyboru mamy również wyroby medyczne np. z żelem aloeseowym. Zwykle są to materace lateksowe z pianki, która są nasączona żelem aloe vera łagodzącym podrażnienia skóry i działającym antybakteryjnie i tonizująco, posiadające też funkcję masażu z strefie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowej ( np produkt marki Hevea Medicare Bio Climalateks ).


jaki wybrać materac dla starszego dziecka powyżej 7 lat

materace hevea

Większość dzieci rośnie nawet do 18 roku życia, dlatego warto zwrócić uwagę, że materac dla 2 latka nie będzie odpowiedni dla nastolatka. Różnić się powinny nie tylko wielkością, ale też grubością. Nawet najdroższy i najlepszy materac kupiony da maleńkiego dziecka, nie będzie dobrze służył dziecku do jego pełnoletności.

Jeśli jednak chcemy, aby materac fajnie się sprawował przez kilka lat, nie namawiajmy dzieci do skakania po nim, czy spożywania w łóżku posiłków. W tym przypadku dużą rolę odgrywa pokrowiec, o którym też powinniśmy co nieco poczytać, zwłaszcza, jeśli w domu mamy małego alergika. Rozważając jaki materac wybrać dla starszego dziecka – poświęćmy na to kilka chwil. Nie decydujmy się na pierwszy-lepszy. Materac jest inwestycją na lata. Pamiętajmy też o zasadzie – nie każdy materac jest dla każdego.

Jaki materac wybrać dla starszego dziecka

Dziecko nie powinno się na materacu „zapadać”, niczym na łóżku wodnym. Jednak materac również nie powinien być zbyt twardy. Jeśli dziecko niemal obija się o powierzchnie materaca – to znak, że jest za twardy. Możemy zawsze przeprowadzić mały eksperyment – połóżmy dziecko na materacu i wsuńmy dłoń pomiędzy materac, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa ( 12 kręgów tuż nad pupą)  – jeśli pomiędzy nimi znajduje się wolna przestrzeń, materac jest zbyt twardy. Optymalnym wyborem dla starszaka są materace średnio twarde (H2).

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Wam kwestię, jaki materac wybrać dla starszaka w wieku 4, 5, 6 lat. Dobrze dobrany materac dla juniora to gwarancja zdrowego snu, efektywnego wypoczynku i odpowiedniej postawy . A uśmiech dziecka o poranku jest bezcenny.