Przyszłe mamy, które oczekują z niecierpliwością na nowego członka rodziny, zmagają się z wieloma niewiadomymi. Spora część z nich dotyczy wyprawki dla Maluszka, w tym prania ubranek niemowlęcych. W jakiej temperaturze i proszku trzeba prać ubrania dla noworodka? Czy prasowanie jest koniecznością? Czy ubranka należy prać przed pierwszym założeniem – mimo że są nowe, ze sklepu? Zobaczcie odpowiedzi.Pranie ubranek dla noworodka

Na ile przed porodem należy wyprać ubranka?

Pranie ubranek dla noworodka powinno się przeprowadzić na kilka tygodni przed spodziewanym terminem porodu. Nie zostawiajmy tego na ostatni dzwonek, ponieważ poród może nastąpić nieco szybciej – niekoniecznie w 40. tygodniu ciąży, ale np. w 37. tygodniu, gdy ciąża uznawana jest już za donoszoną. Warto zająć się wyprawką odzieżową dla Maluszka szybciej jeszcze z innego powodu – końcówka ciąży bywa wyczerpująca. Przyszłej mamie zaczyna brakować sił, przeszkadza ból pleców, noce są nieprzespane. Jeśli dołożymy do tego pranie, prasowanie i układanie w szafach, może to być zbyt duży wysiłek dla kobiety w tak zaawansowanej ciąży. Najlepszym momentem na takie prace wydaje się być początek 3. trymestru.

Czy trzeba prać nowe ubranka dziecięce?

Tak, prania wymagają zarówno używane ubranka otrzymane z drugiej ręki, jak i te zupełnie nowe ze sklepu. Wynika to z możliwości występowania na nich drobnoustrojów – np. przeniesionych przez pracowników sklepu czy zakładu produkcyjnego. Zasady prania są takie same, a znajdziesz je w poradniku „Pranie ubranek dla noworodka„.

W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka?

Kupując ubranka dla noworodka zwróć uwagę, czy producent dopuszcza pranie w wysokich temperaturach na poziomie 90 st. C – jest to bowiem zalecana przez dermatologów temperatura prania tkanin dla noworodków, przynajmniej w najbliższym okresie po narodzinach. Później temperaturę można zmniejszyć do 60 st. C – w niej również giną roztocza i różnego rodzaju bakterie. Gdy dziecko jest nieco starsze, można spróbować prania w 40 st. C – obserwując reakcje skory Malucha.

Czy trzeba prasować ubranka dla noworodka?

Nie zawsze pralka w 100% poradzi sobie z usuwaniem bakterii, roztoczy czy alergenów – wówczas z pomocą przychodzi… żelazko. Działa ono jak sterylizator. Prasowanie skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje, które mogłyby zaszkodzić skórze dziecka. Prasowanie powinno się przeprowadzać, zgodnie z zaleceniami dermatologów, przynajmniej przez pierwsze 2 miesiące życia. Prasować należy nie tylko ubranka, ale i wszelkie inne tkaniny, które mają kontakt ze skórą Malucha, czyli pościele, pieluszki tetrowe czy materiałowe maty edukacyjne do leżenia.

Jaki wybrać proszek do prania?

Ubranka dla noworodka wymagają stosowania innych środków – znacznie bardziej delikatnych – od ubrań dla dorosłych. Skóra dziecka do 3. roku życia jest nawet 5-krotnie cieńsza od skóry dorosłego, przez co łatwiej przenikają przez nią wszelkie substancje, w tym składniki proszku do prania. Wybierając detergent zwracaj zatem uwagę na skład. Powinien być naturalny i hipoalergiczny. Konieczne są także certyfikaty bezpieczeństwa i informacja, że produkt jest przeznaczony do odzieży niemowlęcej od pierwszych dni życia.

Kiedy można prać ubranka dziecka w proszku „dla dorosłych”?

Jeśli dziecko nie ma problemów ze skórą – nie zmaga się z alergią czy atopowym zapaleniem skóry – możesz spróbować wyprać jego ubranka w zwykłym proszku w momencie, gdy ukończy 4. miesiąc życia. Na początku wrzuć do prania jedno-dwa ubranka Maluszka, ustaw dwukrotne płukanie i obserwuj skórę dziecka, gdy tkanina będzie miała z nią kontakt. W przypadku, gdy dziecko jest alergikiem, takiej próby nie powinno się wykonywać przynajmniej do ukończenia 12 miesiąca życia.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: