Sucha skóra dłoni to zmora każdej pani domu, a nawet dzieci i mężczyzn. Zwłaszcza teraz, kiedy myjemy dłonie setki razy dziennie i mamy suche powietrze w mieszkaniach. Dlatego na pomoc pędzę ja! I zdradzam Wam moje domowe sposoby, które stosuje od dawna. Dzięki tym domowym zabiegom nigdy nie mam suchej skóry dłoni.
Kto nigdy nie miał suchej skóry dłoni niech czuje się szczęśliwcem! Ta sucha, swędząca i zaczerwieniona skóra na dłoniach naprawdę potrafi uprzykrzyć nam życie. Odpukać, miewam ją naprawdę sporadycznie, gdyż stosuję 6 moich sprawdzonych domowych sposobów na suchą skórę dłoni. Jednak w przypadku moich dzieci i męża to już dłuższa historia.
Facet jak to facet – nie cierpi niczego, co jest tłuste i się lepi na dłoniach. Znam to – mam męża i syna. Kiedy nałożę im domową maseczkę lub krem, podnoszą ręce do góry w pomście do nieba i ślą w moich kierunku pioruny niezrozumienia. Nic nie szkodzi! Po chwili i tak mi dziękują, czując prawdziwą ulgę. Z dziewczynkami jest łatwiej. Rozumieją, że bez odpowiedniej pielęgnacji ani rusz. Mimo to, bywają dni, kiedy i one mają suchą skórę na dłoniach, która ich lekko szczypie i denerwuje.
Sucha skóra dłoni szczególnie dokucza nam podczas epidemii, kiedy myjemy ręce niemal non stop i używamy środki dezynfekujące. Dodatkowo na pogorszenie kondycji dłoni wpływa noszenie jednorazowych rękawiczek. Jak sobie w takim razie radzić?
SUCHA SKÓRA DŁONI – DOMOWE SPOSOBY
1. Dobra woda zdrowia doda – również naszym dłoniom
Tak tak, może i jestem nudna, ale to szczera prawda! Zbyt mała ilość płynów wpływa niekorzystnie również na kondycje naszych dłoni. I nie wmawiajcie mi, że przecież pijecie 5 kubków kawy dziennie! Nic z tego! Kawa to zły trop. Woda, woda i jeszcze raz woda. Minimum 1 l wody dziennie wpłynie na nas zbawiennie. Wiadomo – im więcej tym lepiej. Jednak rozumiem Was, że czasem pić się po prostu nie chce. Ja nauczyłam się wypijać 4 szklanki wody dziennie. Pierwszą wypijam na czczo, ewentualnie z cytryną lub miodem, lekko ciepłą – nigdy zimną (ta pierwsza z rana). Przynosi to szereg pozytywów dla naszego organizmu.
A czy wiedziałyście, że wypicie 2 szklanek wody ma podobne działanie jak filiżanka kawy? Tak twierdzą naukowcy. Ja to stosuję i naprawdę ma to swoje plusy (oczywiście z kawy nie rezygnuję, ale ograniczam od pewnego czasu do 2 kubków dziennie). Łatwiej mi się po tym skupić np. kiedy pracuję. „Wlewam” wodę również w syna, kiedy jest na tyle rozkojarzony, że mu nie idzie nauka.
2. Odpowiednie osuszanie skóry dłoni
Cóż mniej skomplikowanego, niż powycierać ręce po ich umyciu. Banał powiecie. Być może, ale w przypadku moich dziewczynek przekonałam się, że nie jest z tym tak do końca. Ola i Nela po umyciu rączek, nie wycierają ich dokładnie. A to już pierwszy krok do suchej skóry dłoni. Po drugie oczywistym faktem jest, że w wieku 4-6 lat nie używają każdorazowo kremu. Odpukać, skóra dzieci jest o wiele lepszej „jakości” niż u osób dorosłych. Nie mamy na niej gruczołów łojowych i skóra jest niezwykle cienka. Tym samym, jest narażona na utratę wody, uszkodzenie bariery hydrolipidowej, co w konsekwencji powoduje suchość, zaczerwienienie, pęknięcia, a nawet tzw. egzemy.
Stąd odpowiednie osuszanie skóry dłoni jest tak ważne. Nasze ręce odczułyby największy komfort, gdybyśmy każdorazowo przykładali do nich ręcznik papierowy. Lepszym rozwiązaniem od zwykłego ręcznika są również bawełniane chusteczki, w dodatku, kiedy każdy z domowników ma swoją. Jednak nie ukrywajmy, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych jest to dość problematyczne. W moim domu używamy do osuszania rąk zwykłych ręczników, przy czym wymieniam je średnio co 3 dni. Nie jest to sposób idealny, ale zawsze na plus.
3. Domowy sposób na suche dłonie – maseczka z siemienia lnianego
Maseczkę na suchą skórę dłoni wypróbowałam zupełnie przypadkiem. Jednak na tyle przypadła mi do gustu, że zaczęłam ją stosować regularnie, raz w tygodniu. Trycholog mojej siostry polecił robienie glutku z siemienia lnianego na problemy skórne głowy. Zaczęłam również robić tą miksturkę i nakładać na włosy przed olejowaniem (wpis – jak uratowałam moje suche włosy – 7 kroków pielęgnacji). Pomyślałam, że skoro tak fantastycznie działa na włosy, to czemu nie na twarz, szyje i na dłonie?!
Domowa maseczka z siemienia lnianego na dłonie:
3 łyżki siemienia lnianego wsypuje do wody (około 1,5 – 2 szklanki) gotuje przez 4-5 min. Odcedzam jeszcze gorący „kisiel” przez gazę. I czekam aż odrobinę wystygnie.
Ciepły glutek nakładam na dłonie, które owijam przeźroczystą folią do pakowania żywności i na to zimowe rękawiczki. Ten ciepły kompres trzymam na dłoniach przez 15-20 min. Po umyciu nakładam krem. Ten domowy sposób jest idealny na wysuszoną skórę dłoni.
4. Olej lniany na suchą skórę
Co prawda olej lniany to pochodna siemienia lnianego, jednak w przypadku suchej skóry możemy się dodatkowo na nią połakomić, gdyż przyniesie nam dużo dobrego. Po pierwsze spożywanie 1 łyżki stołowej oleju lnianego poprawi jakość naszej skóry (uwaga – super działa na zmarszczki), a po drugie wyreguluje prace naszych jelit. Olej lniany można również po podgrzaniu w kąpieli wodnej, stosować zamiast powyższej maseczki z pkt 3. Jest to zapewne szybszy i prostszy sposób od przygotowywania maseczki z siemienia lnianego ( więcej na ten temat znajdziecie we wpisie – olej lniany hitem wszechczasów ).
5. Cukrowy peeling na dłonie – domowa receptura
Nie musimy kupować peelingu w drogerii, gdyż wszystkie składniki mamy w kuchni. Domowy peeling na dłonie możemy zrobić sami w kilka minut. Wystarczy cukier lub sól gruboziarnista. Ja stawiam na cukier, gdyż po prostu za solą ogólnie nie przepadam. Plus korzystania z cukru to przede wszystkim – jego dostępność i łatwość przygotowania, jednak przede wszystkim świetny zabieg oczyszczający.
Cukier zawiera kwas glikolowy, który świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami skóry, nawet lepiej niż żele myjące. Efekt stosowania cukru jest błyskawiczny, a co więcej możemy go stosować na łokcie, kolana i stopy.
Podam Wam 3 przepisy na domowy peeling dłoni, każdy tak samo dobry. Wystarczy delikatnie wetrzeć w dłonie i zostawić na około 10 minut.
1.Peeling na dłonie z cukru i kremu
Błyskawiczny i skuteczny. Mieszam 2 łyżeczki cukru z kremem do rąk.
2.Peeling na dłonie z cukru i oleju kokosowego
Dodatkowy plus tego peelingu to działanie oleju kokosowego na skórę. Olej kokosowy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu pomagamy jej zachować jędrność i młodzieńczy wygląd. Warto ten peeling cukrowy wmasować wokół paznokci, dzięki czemu zmiękczymy skórki, a paznokciom dostarczymy składniki odżywcze.
Peeling z cukru i oleju kokosowego możemy zrobić raz i korzystać z niego wielokrotnie, jeśli przechowujemy go w szczelnie zamkniętym słoiczku. Do jego zrobienia potrzebujemy: 1 szklankę cukru i 1/2 szklanki organicznego oleju kokosowego. Fajnie, jeśli mamy witaminę E, którą możemy dodać do domowego peelingu dłoni, wystarczą tu 1-2 kapsułki.
3. Peeling na dłonie z cukru, zielonego ogórka i jogurtu
Uwielbiam ten cukrowy peeling. W jogurcie naturalnym znajduje się kwas mlekowy, który spowalnia proces starzenia i powstawania na dłoniach zmarszczek oraz wspomaga usuwanie martwego naskórka. Wykonanie mikstury na dłonie, podobnie jak każdego innego domowego peelingu jest banalnie proste. 1/3 świeżego ogórka zcieramy na tarce i mieszamy z 3 łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżką cukru.
6. Domowa maseczka na suche dłonie z żółtka i oleju rzepakowego (lub oliwy z oliwek)
Czy myła Wam mama w dzieciństwie głowę jajem? Do dziś to pamiętam. Dziś nie wyobrażam sobie rozczesania moich włosów po takiej miksturze, ale żółtko na dłonie bardzo lubię. Żółtko posiada cynk i witaminę A, które mają działanie regenerujące.
Z kolei olej rzepakowy dzięki zawartości witaminy E chroni skórę przed działaniem wolnych rodników oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Co więcej, witamina E przyspiesza procesy regeneracyjne, zmniejsza widoczność zmarszczek i pozwala utrzymać optymalny poziom nawodnienia skóry.
Ekspresowy mój nieopatentowany sposób na domową pielęgnację suchej skóry dłoni:
Spryskaj dłonie tonikiem w spraju lub przetrzyj wacikiem namoczonym w toniku, następnie kilka kropel oleju kujawskiego wetrzyj delikatnie w skórę dłoni, a następnie nanieś krem natłuszczający np. popularny granatowy Nivea lub oliwkowy Ziaja. Już po niespełna minucie Wasze dłonie będą delikatne i nawilżone.
Dlaczego olej rzepakowy, a nie oliwa z oliwek? Z prostego powodu – 1 łyżka oliwy z oliwek zawiera 0,6 mg witaminy E, a dobrej jakości olej rzepakowy aż 2,4 mg! Omawiając aspekt suchej skóry dłoni, a zastosowanie oleju rzepakowego w domowej maseczce – jest nie do przecenienia.
Domowa maseczka na suche dłonie z żółtka i oleju rzepakowego:
2 łyżki stołowe oleju rzepakowego podgrzewam w kąpieli wodnej (szklaną miseczkę kładę w garnku z małą ilością gorącej wody i minutkę delikatnie podgrzewam), musimy uważać aby zbytnio nie przegrzać, gdyż możemy się najzwyczajniej poparzyć. Następnie dodajemy do oleju 1 żółtko i całość mieszamy. Opcjonalnie można dodać kilka kropel soku z cytryny lub łyżeczkę miodu.
Tak przygotowana lekko ciepłą domową maseczkę, nakładamy na dłonie, przykładamy do nich przeźroczystą folie do pakowania, a na to rękawiczki. Wytrzymujemy do 20 min. i spłukujemy.
Oczywiście dobre kremy drogeryjne są również ważnym kosmetykiem, który powinniśmy posiadać i używać każdorazowo po umyciu rąk. Mam swoich kilka ulubionych, a ostatnio towarzyszy mi świetny krem do rąk z NC Girl o bardzo przyjemnym zapachu. W swoim składzie zawiera masło shea ( które doskonale nawilża i natłuszcza skórę dłoni, chroniąc ją przed wpływem szkodliwych warunków środowiska), ekstrakt z aloesu i witaminy (zapewniają działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne) oraz panthenol (który z kolei działa kojąco i regenerująco, poprawia barierę lipidową naskórka).
Dzięki odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, dłonie będą piękne przez długie lata. Przyznam się Wam, że moje identycznie się prezentują już ponad… 20 lat, czyli od kiedy byłam 20-latką. Oczywiście geny to raz, ale gdybym nie zwracała uwagi na ich potrzeby z pewnością dziś nie cieszyłabym się ich zdrowa kondycją.
(na zdjęciu mój ulubiony popielaty sweterek oversize Bonprix)
A Wy jak dbacie o swoje dłonie? Czy macie swoje ulubione rytuały? Mam nadzieję że unikniecie suchej skóry dłoni i wypróbujecie domowe sposoby. Jeśli spodoba spodoba się Wam któryś z powyższych – dajcie znać w komentarzu!
U mnie niestety sucha skóra to naprawdę rzadkość nawet teraz gdy częściej myjemy ręce.
Z miła chęcią popróbuje wszystkiego ! Krem używam zwykle z eveline i jakoś przestał mi służyć 🙁
Fajne sposoby, chętnie wyorzystam przepis z jgurtem. Zróciłam uwagę na Twój sweterek. Gdzie kupiony?
Nienawidzę mieć suchych rąk, wklepuję więc krem po każdym myciu. Ale to nie wystarcza, więc rozglądam się za jakąś maseczką. Dzięks za przepisy 🙂
Peeleingu dawno nie robiłam…… Jesteś teraz jak wyrzut sumienia 🙂
czasem i dobrze stać się takim wyrzutem 🙂