Piękne powieści – 9 wzruszających książek na miarę bestsellerów literackich. Pajęcza sieć kłamstw, thrillery psychologiczne, niebezpieczny list, który zachwieje brytyjską monarchią, góra emocji, wyciskacz łez, perfekcyjne kłamstwo, poświęcenie dla ukochanej osoby, kobieta kaktus, pamiętnik z 1938 roku – 7 autorów i 9 pięknych powieści z mojej prywatnej półki. 

piękne powieści streszczenie

Gdzieś kiedyś przeczytałam mądrą wymianę słów

  • ktoś rzekł: nie mam czasu na książki
  • ktoś inny mu odpowiedział: masz czas, tylko go nie znajdujesz na książki

Zrobiłam w social media ankietę, który temat Was zainteresuje. Ku mojej radości, wybrałyście dokładnie to, co i mi w duszy gra – książki, bestsellery, piękne powieści. Nigdy nie napisałam o książce w ciemno, wcześniej jej nie przeczytawszy. Dlatego wybrałam 9 tych, które przeczytałam ostatnio. Na ta chwile mogę śmiało Wam powiedzieć, że są dla mnie bestsellerami na mojej półce. Jednak tak gwoli prawy ja tych bestsellerów książkowych mam trochę sporo… 🙂

Te o których dziś mowa, urzekły mnie na tyle, że po zakończeniu każdej myśli wciąż błądziły, chciałabym zadać wiele pytań autorowi książki, coś jeszcze dopisać, coś dodać. Moja dusza krzyczała – jeszcze jeszcze! Poniżej przeczytacie recenzję 9 pięknych powieści. Tak gwoli prawdy – 7 powieści plus 2 książki zupełnie innego typu, z których jedną przeczytałam z przekory, drugą dla oderwania myśli. Te dwie wspomniane to zupełnie inny gatunek, po który lubię sięgnąć od czasu do czasu.

Przedstawiam Wam siedmiu pisarzy, z których czworo stoi u mnie na piedestale. Sięgam po ich książki w ciemno i nigdy się jeszcze nie zawiodłam! Jest to moja ukochana ś.p. Lucinda Riley, której poświęciłam już dwa wpisy na blogu (Saga Siedem Sióstr – nie znam lepiej skonstruowanej sagi, 7 pięknych powieści od których trudno się oderwać i które pozostaną w moim sercu na zawsze oraz wpis – 3 powieści o inspirujących kobietach, które pokazały mi, że warto walczyć o swoje marzenia), Guillaume Musso,  B.A. Paris i fenomenalna pisarka – Kristin Hannach.

7 autorów 9 pięknych powieści – bestsellerów z mojej biblioteczki


1. Gdzie poniesie wiatr

gdzie poniesie wiatr recenzja Kristin Hannah - piękne powieści

Jedna z najsmutniejszych książek jakie czytałam. Każda strona wnosi coś do naszego życia, powoduje, że doceniamy bardziej. Zaczynamy dostrzegać szczęście od losu, drobiazgi, krótkie chwile. To piękna powieść autorki bestsellerów Kristin Hannah (autorka m.in.  Słowika). Akcja rozgrywa się w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, kiedy to kraj został podzielony na tych którzy żyli godnie i takich, którzy nie mieli zupełnie nic, poczynając od dachu nad głową i jedzenia. Bohaterka tej poruszającej, pięknej powieści jest stłamszona przez własną rodzinę. To młoda kobieta, której przyszło zmierzyć się z ciężkim losem zgotowanym najpierw przez najbliższych, a następnie przez naturę. Z dnia na dzień staje się bohaterką, walczy o każdy kęs strawy dla swych dzieci… (uwaga, jeśli należysz do wrażliwców przygotuj dużą paczkę chusteczek, albo nawet dwie… )


2. Sekret listu 

powieści Lucinda Riley Saga siedem sióstr - Sekret Listu recenzja

Lucinda Riley w swoich powieściach snuje wiele wątków, które rozsypuje na kilku płaszczyznach czasowych. I tak też jest w Sekrecie Listu. Poznajemy historię kilku bohaterów i próbujemy razem z nimi rozwikłać tajemnicę, która… może zagrozić brytyjskiej monarchii. Poznajemy plusy i minusy życia na dworze królewskim, zagadkę związaną z dublerami koronowanych głów, a wszystko to splecione w jedną piękną powieść, która urzeka, mami i wciąga. Główne motywy: Zakazana miłość, Niebezpieczny list, Historia, która się powtarza… Mam wrażenie, że każdy kto pozna choćby jeden dorobek pisarki, na zawsze ją pokocha (więcej recenzji powieści autorki we wpisie – KLIK i KLIK)


 

 

3. Zabawa w Chowanego 
Zabawa w chowanego recenzja guillaume Musso Albatros

Guillaume Musso to pisarz – majstersztyk, jeśli chodzi o wkręcenie czytelnika. Przez całą tą piękną powieść czytelnik zastanawia się, co jest prawdą, a co fikcją, kto istnieje naprawdę… Czy Flora naprawdę żyje, czy jest wytworem wyobraźni pisarza Romaina Ozorskiego, a może jest odwrotnie? Kim jest tajemnicza Fantine? Czy naprawdę przyjaźni się z Florą? A może ma coś wspólnego z Romainem? Powieść rozpoczyna się od tajemniczego zaginięcia 3-letniej małej córeczki w kapciach z bladoróżowego aksamitu z zamkniętego apartamentu pisarki. Brak śladów włamania, brak nagrania z kamer. Po drugiej stronie Atlantyku pewien pisarz przeżywa kryzys spowodowany rozwodem i rozstaniem z ukochanym synkiem… 


4. Jutro

Jutro recenzja powieści Musso wydawnictwo albatros wzruszająca powieść

Zręcznie napisana, kolejna niesamowicie wciągająca, a zarazem piękna powieść G. Musso. Połączenie thrillera i komedii romantycznej. Przy czym jest tak zakręcona… że aż trudno chwilami ją zrozumieć. Jednak od razu gwoli sprostowania – jest niesamowita! Matthew jest popularnym profesorem filozofii, wykładowcą w Cambridge. Zakochany bez pamięci w żonie i małej córeczce. Jednak sielanka z dnia na dzień się kończy spowodowana śmiercią ukochanej. Przypadkowo nasz bohater kupuje używany laptop i niezwykła historia się zaczyna… Powieści Guillaume Musso wkręcają czytelnika do tego stopnia, że ma się ochotę po pewnym czasie zagłębić w lekturę po raz drugi, aby objąć rozumem wszystkie wątki i rozplątać niewidzialne supły.


 

 

5. Dylemat

Dylemat piękne powieści B A Paris - recenzja

Piękna, melancholijna powieść, którą czyta się na bezdechu. Każde zdanie, spisana myśl powoduje gęsią skórkę. Dylemat to czwarta już książka angielskiej pisarki B.A. Paris podobnie jak poprzednie – thriller psychologiczny. Powieść oparta jest na dwuosobowej, równoległej roli małżonków, z których każdy skrywa inną  tajemnicę. Pod przykrywką radosnej, długo przygotowywanej imprezy rodzinnej skrywają się sekrety, które wkrótce muszą ujrzeć światło dzienne. Jak bardzo można troszczyć się o ukochane osoby, aby liczyć w minutach ich ziemski dobrobyt, nie chcąc zburzyć jego dotychczasowej równowagi? Do jakiego stopnia można w sobie tłumić rozpacz? Jak daleko się posunąć, by dać ukochanej osobie kilka godzin szczęścia? Ta piękna powieść choć smutna, oplata nas swoimi mackami, pod których wpływem zostajemy jeszcze bardzo długo, po zamknięciu ostatniej stronicy.


 

6. Za zamkniętymi drzwiami 

Za zamkniętymi drzwiami książka streszczenie

Zastanawiałam się, czy zamieścić w tym zestawieniu tę książkę, bo któż jeszcze jej nie czytał? A potem pomyślałam – na pewno ktoś taki istnieje! Za zamkniętymi drzwiami to światowy bestseller, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym. Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo? Jest to jeden z najpopularniejszych thrillerów ostatnich lat. I mimo, że bardziej przeżywałam i dotąd przeżywam Dylemat B.A. Paris i według mnie bardziej zasługuje na wyróżnienie, to i ta poruszająca powieść  autorki wywołuje u mnie mnóstwo pytań i pokręconych myśli. Co więcej, myślę, że może nie aż na taką skalę ale również wokół nas jest mnóstwo par, które tkwią w uwikłaniu. Jedno z nich tłamsi drugiego, nie pozwalając na swobodny oddech i zwyczajne, godne życie.


 

7. Siła rzeczy 
Siła Rzeczy Roma Ligocka streszczenie - piękna powieść

Siła rzeczy – uznana za jedną z najważniejszych książek Romy Ligockiej, zaraz po Dziewczynce w czerwonym płaszczyku. Mi osobiście trudno jest porównać, bo i powieści zupełnie różnie, a po drugie Dziewczynkę.. przewertowałam i szykuję się emocjonalnie do niej już pewnie od dwóch lat. Stoi w biblioteczce i czeka na mój silny moment. Wybaczcie, że tak pokrętnie piszę ale opowieść o Dziewczynce w czerwonym płaszczyku to nie fraszka, a ciężka lektura dla każdej osoby wrażliwej na dziecięcą niesprawiedliwość i horror, jaki doznawały podczas II wojny światowej. Natomiast Siła rzeczy jest przyjemną, choć niełatwą lekturą z uwagi na wypowiedzi bohaterów. Jest niejako pamiętnikiem zamożnej kobiety z wyższej klasy z 1938 roku, której losy opisała wnuczka w 2020 roku czyli Roma Ligocka w czasach pandemii. Jest to spokojna, wyważona lektura dla osób zachłannych na słowo pisane, jakże niespotykane w XXI wieku. Elegancja, szyk,  klasa, podporządkowanie, uległość normom i marzenie o podróży.


8. Powrót

Powieści Nicholas Sparks - streszczenie - Powrót - książka - romantyczna powieść

Powieści Nicholasa Sparksa określiłabym za bezpieczne. Wyważone historie, romantyczne, z ociupinką nostalgii, kapką zagadki i happy endem w amerykańskim stylu. To idealne książki, które można wręczyć nawet dalekiej krewnej, bez obawy, że będzie to nietrafiony prezent. Kojarzycie film z Kevinem Costnerem List w butelce? Powstał na podstawie właśnie powieści Sparksa. I tego typu są właśnie piękne romantyczne powieści wychodzące spod pióra autora. Powrót o tyle zasługuje na brawa, że nie jest przesłodzony. Stary, podniszczony, odziedziczony po zmarłym dziadku dom, dwie kobiety skrywające tajemnice i nasz główny bohater – lekarz marynarki wojennej po przejściach w Afganistanie. Wszystko to splata się w zgrabną całość i ciekawą historię.


 

9. Kaktus

Kaktus książka streszczenie powieść komedia romantyczna

Poznajcie Susan. Susan wiedzie uporządkowane życie, wszystko w jej egzystencji jest ułożone według planu, bez zbędnych ekscesów, wzlotów i upadków. Nic nie narusza jej spokoju i porządku. Przed światem zbudowała mur, a nawet… przed samą sobą. Określana jest mianem najbardziej kłującej babki na świecie. I wszystko jest według jej planu do czasu… Susan do połowy powieści nie wzbudziła mojej sympatii, sprawiła wrażenie oschłej i pozbawionej uczuć, bez nutki empatii. Czyli moje przeciwieństwo. Jak przebrnąć przez taką suchą historię ? Czytać dalej, poznać, a dopiero potem ocenić! Bo pozory mogą bardzo mylić!


 

 

 

Moje ukochane książki to piękne powieści o życiu, o zmaganiach z przeciwnościami losu, w których tkwi zagadka, kapka miłości i duża góra emocji. Każda z wyżej wymienionych jest inna, zadbałam dla Was o ich różnorodność. I choć wszystkie dobierałam pod siebie, mam nadzieję, że zachęcą Was do sięgnięcia po nie.

A jaką Ty ostatnio czytałaś książkę, która Cię na maxa wciągnęła? Może też piękna powieść, a może inny rodzaj fikcji literackiej?