Wielu rodziców zastanawia się, czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka. W oparciu o opinie fizjoterapeuty, ortopedy i osobiste doświadczenie matki 3 dzieci zrobiłam krótkie podsumowanie na temat wpływu hulajnogi na zdrowie dziecka. Co więcej, podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi. Jak rozwijać motorykę dużą u dziecka, w jaki sposób wpływa na rozwój dziecka.
Hulajnoga dla dzieci, a zdrowie
Czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka? Gdyby się tak głęboko zastanowić, to żadna dyscyplina sportowa nie jest wystarczająco bezpieczna i służąca dobru człowieka. Np. trampolina – zalecana jest powyżej 6 roku życia, ma wpływ na kolana,na stawy. Jednak my mamy od kilku lat w ogrodzie, dzieci są przeszczęśliwe i właściwie nie wyobrażają sobie bez niej życia. Moje dziewczynki nie mają 6 lat, a skaczą i szaleją na trampolinie od dawna. Wystarczy zadbać o bezpieczeństwo danego sprzętu i wybrać taki, który jest bezpieczny i w odpowiedni sposób go użytkować. ( wpis – trampolina jest niebezpieczna dla dziecka ).
Nigdy nie namawiajmy dziecka do sportu. Musi samo zechcieć. Czasem wynika to ze strachu przed nowym, jednak są i inne przyczyny. W przypadku, kiedy dziecko miało jako niemowlę obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe lub asymetrię ciała, niechęć do różnych dyscyplin sportowych może trwać dobrych kilka lat. To wszystko miał mój syn, w dodatku dołożył się problem z błędnikiem i niedosłuch ( wysiękowe obustronne zapalenie uszu).
Ja mam do hulajnogi bardzo pozytywny stosunek. Borys nie chciał słyszeć o rowerku biegowym, bał się aktywności fizycznej. Dopiero właśnie wspomniana trampolina i trójkołowa hulajnoga balansowa okazała się strzałem w 10! Po kilku dniach mknął na niej jak strzała! A ja rozpływałam się z zachwytu. Jednak nie każda hulajnoga jest idealna dla danego dziecka. Jeśli nie macie pewności, zwróćcie się z tym pytaniem do pediatry lub najlepiej do fizjoterapeuty lub ortopedy.
Motoryka duża, a jazda na hulajnodze
Jestem zdania, że należy wypróbowywać różne produkty, które wpływają na rozwój motoryki dużej: pływanie, skakanie, gra w piłkę, czołganie, jazda na biegówce, na tradycyjnym rowerze, czy właśnie na hulajnodze. To wszystko przyczyni się do rozwoju motoryki dużej u dziecka. Z pewnością rodzice, których dzieci są w 100% sprawne ruchowo nigdy na to nie zwrócą uwagi. Inaczej ryzuje się ten aspekt, kiedy dziecko miało asymetrię, napięcie mięśniowe i inne problemy rozwojowe. W takiej sytuacji jako rodzic jesteśmy niemal zmuszeni zwrócić baczniejszą uwagę na motorykę dużą u dziecka i poświęcić jej więcej czasu.
Motoryka duża idzie w parze z motoryka małą. Jeśli dziecko nie potrafi przejść po krawężniku, czy złapać piłki – nie możemy od niego wymagać, że pięknie narysuje szlaczek, a później będzie sprawnie i równiutko pisało. Jednak nawet my dorośli mamy różne problemy z obydwiema rodzajami motoryki. Właściwie mało jest osób w 100% sprawnych i idealnie wykształconych w tych aspektach. Dlatego nie wymagajmy od naszego dziecka, aby było ekspertem w każdej dziedzinie. Jedno dziecko pokocha rower, inne jazdę na hulajnodze, rolki, a jeszcze inne pływanie, czy piłkę nożną.
CZY HULAJNOGA JEST ZDROWA DLA DZIECKA?
Jazda na hulajnodze jest zdrowa , gdyż sprawia, że u dziecka jest zaangażowane całe ciało.
3 plusy – dlaczego hulajnoga jest zdrowa dla dziecka
1. Młodsze dzieci nie potrafią sprawnie ocenić odległości np jak daleko jest ode mnie inna osoba lub drzewo. Dzięki jeździe na hulajnodze – one same są w ruchu i tym samym szkolą się intuicyjnie w szacowaniu odległości.
2. Kształtuje się u dziecka koordynacja wzrokowo-ruchowa, poprawia równowaga, doskonalą precyzyjne ruchy.
3. Prostuje się kręgosłup – dziecko się „pionuje”, a więc to dobry krok do nie garbienia się i kształtowanie nawyków do przyszłej jazdy na tradycyjnym rowerze.
4. Podczas jazdy na hulajnodze (podobnie jak na rowerku biegowym) dziecko uczy się kontrolować własne ciało.
5. Poprawia sprawność fizyczną – wzmacniają się mięśnie nóg, brzucha i pleców
Kiedy i jaką wybrać pierwsza hulajnogę dla dziecka
Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej hulajnogi dla Neli i Borysa przetrząsnęliśmy chyba cały internet. Wtedy też, spisałam wszystkie aspekty, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na ten konkretny kolor. Bo to że, dla dziewczynki ma być – łóziowa, jest mniej strategiczny 🙂 Wszystko możecie przeczytać w artykule – na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę.
Z firmą Movino zaprzyjaźniliśmy się 2 lata temu, kiedy w naszym domu zawitał lekki i bardzo atrakcyjny rowerek biegowy Movino Magnesium Pro. Od tego momentu Ola się z nim prawie nie rozstawała. Jednak nadszedł czas na zmiany i pora na wypróbowanie nowej formy rozrywki.
Z doświadczenia wiem, że jako pierwsza hulajnoga dla dziecka najlepiej sprawdzi się najlepiej trójkołowa hulajnoga balansowa. Taka kupiłam zarówno dla Neli, jak i dla Boryska. Teraz przyszła kolej na Olę, która już zaczyna wyrastać z biegówki. Nasz wybór padł na sprawdzona przez nas firmę Movino
model hulajnogi –
Movino Skylight
- Świecące uchwyty – Movino Skylight to jedyna hulajnoga ze światełkami w uchwytach
- Szerokie kółka o dużym rozstawie – dzięki nim hulajnoga jest bardzo stabilna i wygodna
- Podest wykonany z wysokiej jakości tworzywa o eleganckim, matowym wykończeniu
- Przednie oraz tylne kółka LED – świecą się w trakcie jazdy
Hulajnoga dla dzieci Movino Skylight
Szeroka i stabilna konstrukcja Hulajnogi Movino
Dzięki szeroko rozstawionym przednim kółkom, hulajnoga jest bardzo stabilna. To ważne szczególnie na początkowym etapie nauki. Dzieciom, które dopiero rozpoczynają przygodę z hulajnogą, zapewnia to duże poczucie bezpieczeństwa. Maluch, który pewnie stoi na podeście i nie obawia się upadku, chętniej korzysta z hulajnogi i więcej trenuje. Kółka w hulajnodze Skylight są dużo szersze niż w większości hulajnóg trójkołowych. Przednie mają szerokość 38 mm, a tylne 42 mm, dzięki czemu na Skylight jeździ się bardzo komfortowo.
Hulajnoga Movino Skylight posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów europejskiej normy EN71, waży 2,7 kg, jest dedykowana dla dzieci od 3 roku życia, do maksymalnej wagi 50 kg.
Oczywiście pamiętajmy o kasku, dobranym odpowiednio do główki dziecka, doskonale, jeśli dodatkowo zaopatrzymy dziecko ( zwłaszcza na początku nauki jazdy na hulajnodze) w ochraniacze na kolana i łokcie.
Wybierając odpowiedni model hulajnogi należy kierować się wiekiem i umiejętnościami dziecka oraz brać pod uwagę jego potrzeby. Dobrze dobrana hulajnoga rozbudzi u dziecka pasję do sportu.
Tak więc, odpowiadając na pytanie – czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka – odpowiem – tak jak każdy sport, ruch, zabawa na świeżym powietrzu. Uczy koncentracji, odpowiedniej postawy ciała, odpowiedzialności za swój sprzęt. U nas sprawdził się hulajnoga Movino Skylight, a u Was?
Moja córka ma od roku hulajnogę, kupiliśmy w tamtym roku i pięknie na niej sobie radzi. Ma różową ale szkoda że kółecza się nie świecią
Gdzie są takie widoki? Zaczarowany świat !
podkarpacie 🙂
Mój syn jeździł na hulajnodze jak był młodszy teraz przerzucił się całkowicie na rower.
Hulajnoga to świetna sprawa. Moi chłopcy też mieli hulajnogi i to była dla nich świetna zabawa. Nic się złego nie stało. Wychodzę z założenia że trzeba próbować różnych rzeczy i ich doświadczać bo to największa nauka.
Przed kupnem hulajnogi zalecałabym skonsultować się z fizjoterapeuta, aby dokonał oceny postawy ciała dziecka i powiedział czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na hulajnodze. Niestety nie dla każdego dziecka hulajnoga jest dobra. Jeśli dziecko ma asymetrie (a często rodzice tego nie zauważają) to obciąża bardziej jedna stronę ciała, a druga skraca- w tym przypadku na hulajnodze też tak będzie i niestety zamiast pracy nad równowaga mięśniową zrobimy dziecku krzywdę i będzie pogłębiało swoją wadę postawy. Piszę jako Fizjo.
Eliza pięknie dziękuję za komentarz, kolejna cenna porada
Przydatny artykuł dla rodziców, którzy nadal zastanawiają się nad tym, czy hulajnoga to dobry wybór dla dziecka. Zgadzam się z stwierdzeniem, że dziecka nie należy przymuszać do żadnego sportu, jednak tak jak Pani słusznie napisała, sport wspomaga prawidłowy rozwój dzieci.
przekonałam się o tym na podstawie własnych doświadczeń 🙂