Wielu rodziców zastanawia się, czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka. W oparciu o opinie fizjoterapeuty, ortopedy i osobiste doświadczenie matki 3 dzieci zrobiłam krótkie podsumowanie na temat wpływu hulajnogi na zdrowie dziecka. Co więcej, podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi. Jak rozwijać motorykę dużą u dziecka, w jaki sposób wpływa na rozwój dziecka

czy hulajnogi szkodzą dla dzieci 2 3 lata

Hulajnoga dla dzieci, a zdrowie

Czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka? Gdyby się tak głęboko zastanowić, to żadna dyscyplina sportowa nie jest wystarczająco bezpieczna i służąca dobru człowieka. Np. trampolina – zalecana jest powyżej 6 roku życia, ma wpływ na kolana,na stawy. Jednak my mamy od kilku lat w ogrodzie, dzieci są przeszczęśliwe i właściwie nie wyobrażają sobie bez niej życia. Moje dziewczynki nie mają 6 lat, a skaczą i szaleją na trampolinie od dawna. Wystarczy zadbać  o bezpieczeństwo danego sprzętu i wybrać taki, który jest bezpieczny i w odpowiedni sposób go użytkować. ( wpis – trampolina jest niebezpieczna dla dziecka ).

Nigdy nie namawiajmy dziecka do sportu. Musi samo zechcieć. Czasem wynika to ze strachu przed nowym, jednak są i inne przyczyny. W przypadku, kiedy dziecko miało jako niemowlę obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe lub asymetrię ciała, niechęć do różnych dyscyplin sportowych może trwać dobrych kilka lat. To wszystko miał mój syn, w dodatku dołożył się problem z błędnikiem i niedosłuch ( wysiękowe  obustronne zapalenie uszu).

Ja mam do hulajnogi bardzo pozytywny stosunek. Borys nie chciał słyszeć o rowerku biegowym, bał się aktywności fizycznej. Dopiero właśnie wspomniana trampolina i trójkołowa hulajnoga balansowa okazała się strzałem w 10! Po kilku dniach mknął na niej jak strzała! A ja rozpływałam się z zachwytu. Jednak nie każda hulajnoga jest idealna dla danego dziecka. Jeśli nie macie pewności, zwróćcie się z tym pytaniem do pediatry lub najlepiej do fizjoterapeuty lub ortopedy.

CZY HULAJNOGA JEST ZDROWA DLA DZIECKA PLUSY I MINUSY HULAJNOGI

Motoryka duża, a jazda na hulajnodze

Jestem zdania, że należy wypróbowywać różne produkty, które wpływają na rozwój motoryki dużej: pływanie, skakanie, gra w piłkę, czołganie, jazda na biegówce, na tradycyjnym rowerze, czy właśnie na hulajnodze. To wszystko przyczyni się do rozwoju motoryki dużej u dziecka. Z pewnością rodzice, których dzieci są w 100% sprawne ruchowo nigdy na to nie zwrócą uwagi. Inaczej ryzuje się ten aspekt, kiedy dziecko miało asymetrię, napięcie mięśniowe i inne problemy rozwojowe. W takiej sytuacji jako rodzic jesteśmy niemal zmuszeni zwrócić baczniejszą uwagę na motorykę dużą u dziecka i poświęcić jej więcej czasu.

Motoryka duża idzie w parze z motoryka małą. Jeśli dziecko nie potrafi przejść po krawężniku, czy złapać piłki – nie możemy od niego wymagać, że pięknie narysuje szlaczek, a później będzie sprawnie i równiutko pisało. Jednak nawet my dorośli mamy różne problemy z obydwiema rodzajami motoryki. Właściwie mało jest osób w 100% sprawnych i idealnie wykształconych w tych aspektach. Dlatego nie wymagajmy od naszego dziecka, aby było ekspertem w każdej dziedzinie. Jedno dziecko pokocha rower, inne jazdę na hulajnodze, rolki, a jeszcze inne pływanie, czy piłkę nożną.

motoryka duża ćwiczenia dziecko

CZY HULAJNOGA JEST ZDROWA DLA DZIECKA?

Jazda na hulajnodze jest zdrowa , gdyż sprawia, że u dziecka jest zaangażowane całe ciało.

3 plusy – dlaczego hulajnoga jest zdrowa dla dziecka

1. Młodsze dzieci nie potrafią sprawnie ocenić odległości np jak daleko jest ode mnie inna osoba lub drzewo. Dzięki jeździe na hulajnodze – one same są w ruchu i tym samym szkolą się intuicyjnie w szacowaniu odległości.

2. Kształtuje się u dziecka koordynacja wzrokowo-ruchowa, poprawia równowaga, doskonalą precyzyjne ruchy.

3. Prostuje się kręgosłup – dziecko się „pionuje”, a więc to dobry krok do nie garbienia się i kształtowanie nawyków do przyszłej jazdy na tradycyjnym rowerze.

4. Podczas jazdy na hulajnodze (podobnie jak na rowerku biegowym) dziecko uczy się kontrolować własne ciało.

5. Poprawia sprawność fizyczną – wzmacniają się mięśnie nóg, brzucha i pleców

hulajnoga dla 2 latka movino balansowa trójkołowa

Kiedy i jaką wybrać pierwsza hulajnogę dla dziecka

Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej hulajnogi dla Neli i Borysa przetrząsnęliśmy chyba cały internet. Wtedy też, spisałam wszystkie aspekty, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na ten konkretny kolor. Bo to że, dla dziewczynki  ma być – łóziowa,  jest mniej strategiczny 🙂 Wszystko możecie przeczytać w artykule – na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę.

Z firmą Movino zaprzyjaźniliśmy się 2 lata temu, kiedy w naszym domu zawitał lekki i bardzo atrakcyjny rowerek biegowy Movino Magnesium Pro. Od tego momentu Ola się z nim prawie nie rozstawała. Jednak nadszedł czas na zmiany i pora na wypróbowanie nowej formy rozrywki.

Z doświadczenia wiem, że jako pierwsza hulajnoga dla dziecka najlepiej sprawdzi się najlepiej trójkołowa hulajnoga balansowa. Taka kupiłam zarówno dla Neli, jak i dla Boryska. Teraz przyszła kolej na Olę, która już zaczyna wyrastać z biegówki. Nasz wybór padł na sprawdzona przez nas firmę Movino 

model hulajnogi  –

Movino Skylight

Hulajnoga dla dzieci Movino Skylight

hulajnoga movino balansowa trójkołowa

  • Świecące uchwyty – Movino Skylight to jedyna hulajnoga ze światełkami w uchwytach
  • Szerokie kółka o dużym rozstawie – dzięki nim hulajnoga jest bardzo stabilna i wygodna
  • Podest wykonany z wysokiej jakości tworzywa o eleganckim, matowym wykończeniu
  • Przednie oraz tylne kółka LED – świecą się w trakcie jazdy

Hulajnoga dla dzieci Movino Skylight

Szeroka i stabilna konstrukcja Hulajnogi Movino

Dzięki szeroko rozstawionym przednim kółkom, hulajnoga jest bardzo stabilna. To ważne szczególnie na początkowym etapie nauki. Dzieciom, które dopiero rozpoczynają przygodę z hulajnogą, zapewnia to duże poczucie bezpieczeństwa. Maluch, który pewnie stoi na podeście i nie obawia się upadku, chętniej korzysta z hulajnogi i więcej trenuje. Kółka w hulajnodze Skylight są dużo szersze niż w większości hulajnóg trójkołowych. Przednie mają szerokość 38 mm, a tylne 42 mm, dzięki czemu na Skylight jeździ się bardzo komfortowo.

Hulajnoga Movino Skylight posiada certyfikat potwierdzający spełnienie wymogów europejskiej normy EN71, waży 2,7 kg, jest dedykowana dla dzieci od 3 roku życia, do maksymalnej wagi 50 kg.

Oczywiście pamiętajmy o kasku, dobranym odpowiednio do główki dziecka, doskonale, jeśli dodatkowo zaopatrzymy dziecko ( zwłaszcza na początku nauki jazdy na hulajnodze) w ochraniacze na kolana i łokcie.

Wybierając odpowiedni model hulajnogi należy kierować się wiekiem i umiejętnościami dziecka oraz brać pod uwagę jego potrzeby. Dobrze dobrana hulajnoga rozbudzi u dziecka pasję do sportu.

czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka

hulajnoga movino balansowa dla trzylatki

motoryka duża rozwój u dziecka

Tak więc, odpowiadając na pytanie – czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka – odpowiem – tak jak każdy sport, ruch, zabawa na świeżym powietrzu. Uczy koncentracji, odpowiedniej postawy ciała, odpowiedzialności za swój sprzęt. U nas sprawdził się hulajnoga Movino Skylight, a u Was?