Twoje dziecko nie chce się dzielić? To zupełnie naturalne. Jednak wiem, że jest to sytuacja krępująca i denerwująca, zarówno dla rodziców, którzy wychowują jedynaka, jak i dla tych, którzy mają kilkoro dzieci w domu. Dziecko nie chce się dzielić z wielu przyczyn. Jednak musimy podejść do tematu rozważnie i z dużą cierpliwością. Podsuwam 5 książek dla dzieci, które ułatwią dziecku zrozumieć, jak fajnie jest się dzielić z innymi.

Dziecko nie chce się dzielić

Dziecko nie chce się dzielić – i bardzo dobrze powiedzą jedni, a drudzy z kolei będą negować i starać się naprostować zaistniałą sytuację. Jako matka 4 dzieci, w tym 3 własnych  rodzonych, miałam do czynienia z wieloma „zjawiskami”. Nie dzielenie się – ma wiele odmian i nie każde jest złe.

Egoizm u dziecka

Egoizm u małego dziecka w wieku od roku do mniej więcej 5 lat jest naturalny. To sposób na budowanie własnego świata. Dziecko musi mieć swoja ulubioną zabawkę, pluszaka czy ukochany kocyk. I  to wyłącznie jest jego własność. Mój syn, teraz już uczeń szkoły podstawowej po dziś dzień ma w pokoju swój ukochany kocyk, który trochę już tego pluszowego kocyka nie przypomina 🙂 I nadal jest dla niego ważny, choć teraz ma wartość raczej sentymentalną. To dzięki temu „magicznemu kocykowi” – jak nazywały go panie w przedszkolu – Borys przełamał się w kontakcie z rówieśnikami, kiedy w wieku 2 lat i 3 miesięcy powędrował do przedszkola.

Ola ma kilka swoich ukochanych pluszaków, w tym na czołowym miejscu – białego pieska, który co rusz zmienia imię (aktualnie ma na imię Pyta). Zachęcam do przeczytania artykułu – Mamo nie zabieraj! 3 ważne powody po co dziecku przytulanka. Jednak nie wszystkie dzieci przywiązują się do swoich zabawek. I to również jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Wychodzę z założenia, że te ukochane pluszaki, pieluszki są wyłącznie własnością konkretnego dziecka i nie ma potrzeby dzielenia się nimi z jakimkolwiek innym dzieckiem.

Inna sytuacja jest, kiedy dziecko ma wpojone cechy egoistyczne i nie chce dzielić się nigdy i niczym. Zauważam wiele sytuacji np. na placu zabaw, kiedy rodzice nie reagują, kiedy dziecko nie chce się podzielić wiaderkiem czy autkiem w piaskownicy. Rodzic niby mówi – podziel się z kolegą, jednak nie robi zupełnie nic, aby dziecku wytłumaczyć, jak fajnie się razem bawić i tym samym podzielić się daną rzeczą. Dziecko z automatu krzyczy – to moje!!! nie dam!!! nie rusz!!! a mama czy tata są biernymi odbiorcami tej sytuacji.

Dziecko nie chce się dzielić

Często braku chęci dzielenia się jest u jedynaków. Dziecko przyzwyczajone do bycia na pierwszym miejscu i nie nauczone dzielenia, w przedszkolu, a następnie w szkole jest zaskoczone – jak to podzielić się? przecież to moje, moje!!! Widziałam mnóstwo sytuacji w moim bliskim otoczeniu, jak dziecko już starsze w ogóle nie rozumiało, że wypada się czymś podzielić – jego soczek, jego czekoladka itp Niestety, wina leży zazwyczaj po stronie rodzica – nie dziecka! Nikt mu przecież nigdy nie wytłumaczył, jak fajnie jest się podzielić.

Co więcej, takie dziecko poczuwa, że robimy mu krzywdę, kiedy apelujemy do niego, już jako np nastolatka – że wypada się podzielić. Jak to?! Przecież przez całe życie wszystko było tylko dla niego! Ten typ młodego człowieka często nie zwraca uwagi na potrzeby innych, ma zaniżoną empatię w stosunku do otoczenia. I jest to zupełnie zrozumiałe – bo nigdy nie usłyszał – podziel się! Kto zawinił? My!

Kwestia dzielenia się pomiędzy rodzeństwem

Jako mama kilkorga dzieci zwracam uwagę na kwestię – dzielenia się – bardzo dużą uwagę. Nauczyli mnie tego rodzice, którzy po dziś dzień śmieją się – jak mała 5 letnia Asia niosła w kieszonce w fartuszku z przedszkola roztopiony kawałek czekoladki – dla małej, dopiero, co urodzonej siostrzyczki (która i tak czekoladek jeszcze nie jadła). Od zawsze sprawiało mi przyjemność – dzielenie się z innymi.

Odmienna jest sytuacja, kiedy dziecko chce dzielić się non stop i nie potrafi utworzyć swojej własnej granicy – co jest tylko jego. I to niestety również zauważa się u grupy dzieci, które nie mają rodzeństwa. Chcą się dzielić niemal wszystkim, aby zostać zaakceptowane i być lubiane. Ale to już odmienny temat do dyskusji.

Mam 3 dzieci w zbliżonym wieku i często dochodzi do awantur – to moje! Nie mamy problemu z dzieleniem się z przyjaciółmi, jednak jeśli chodzi o relacje miedzy rodzeństwem- sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana 🙂 Mam czasem wrażenie, że wkrótce usłyszę – ona zabiera moje powietrze! Dlatego wpadłam na pomysł, że skompletuje kilka opowiadań dedykowanych dla młodszych dzieci – przeczytam je moim dzieciom i nawiążemy dyskusję.

Mniej więcej raz w tygodniu wracałam do jednej z bajeczek, przypominałam jak postąpiła Jadzia Pętelka czy Kicia Kocia. I powiem Wam z ręką na sercu – to działa! Oczywiście w rodzeństwie bywa różnie, zwłaszcza po ostatnim pół roku, kiedy byliśmy razem niemal non stop. Jednak zaczęłam zauważać różnicę. Stąd też pomysł, aby i Wam te książeczki zaproponować, w sytuacji kiedy dziecko nie chce się dzielić i widzicie w tym rosnący problem.

5 książeczek, dzięki którym dziecko łatwiej zrozumie, jak fajnie jest się dzielić z innymi

JADZIA PĘTELKA NIE ODDA ŁOPATKI

adzia Pętelka nie odda łopatki

Jadzia to sympatyczna mała dziewczynka, która a starszego brata Stasia. Jadzia nie lubi się dzielić, zwłaszcza, kiedy odstaje nowy prezent – piękną, pomarańczową łopatkę do piaskownicy. Sytuację na placu zabaw ratuje Staś, które imponuje innym dzieciom. Potrafi bez wiaderka i łopatki uklepać z piasku wielką babkę! Wkrótce do wspólnej zabawy dołączają inne dzieci. Jadzia w mig rozumie, jak fajnie się jest dzielić i wspólnie bawić.

książki o Jadzi Pętelce

ziecko nie lubi się dzielić

WIEWIÓRKI, KTÓRE NIE CHCIAŁY SIĘ DZIELIĆ

wiewiórki które nie chciały się dzielić

Czy uda się rozwikłać pór pomiędzy dwiema wiewiórkami – Cyrylem i Błażejem o szyszkę marzeń?! W pogoni za szyszka małe rude zwierzątka ocierają się o niebezpieczeństwo. Na szczęście, nic im się nie stało. Morał jest taki – że podczas rywalizacji, wiewiórki zatraciły się i zapomniały, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu (tu przestroga również do osób dorosłych). Całe zdarzenie kończy się wspaniała kolacją w towarzystwie przyjaciół, a rude kity odkrywają przyjemność z dzielenia się.

ksiązki dla dzieci o nauce dzielenia się

książki - dziecko nie chce się dzielić

KICIA KOCIA TO MOJE

Kicia Kocia książki dla 3 latki

Które z małych dzieci nie poznało jeszcze kotki o imieniu Kicia Kocia?  Kicia Kocia nie lubi się dzielić, co więcej chce rządzić i nie słucha swojego przyjaciela Packa. Nie chce również wspólnej zabawy swoją foremką z Adelką i Juliankiem w piaskownicy. W rezultacie zostaje sama i obserwuje bawiące się dzieci. Kicia Kocia wpada na pomysł – pozwoli przyjaciołom bawić się jej zabawkami. Fajnie jest się wspólnie bawić.

egoistyczne dziecko

Kicia Kocia To moje Głowińska Anita

PRZYGODY FENKA POTRAFIĘ SIĘ DZIELIĆ

Przygody Fenka Dobre Zachowanie

Fenek jest bardzo dumny ze swoich nowych wrotek. Uczy się jeździć w towarzystwie taty. Chce się nimi pochwalić swojemu najlepszemu przyjacielowi Maksowi. Chłopiec jest zachwycony wrotkami i też chciałby spróbować jazdy. Niestety Fenek nie zwraca uwagi na liczne prośby przyjaciela. W rezultacie Maksowi jest bardzo przykro i odchodzi. Dopiero mamusia Fenka tłumaczy chłopcu, że źle postąpił. Fenek postanawia naprawić swój błąd i odzyskać przyjaciela.

Książeczki dla małych dzieci - Przygody Fenka

Książki dla dzieci o dobrym zachowaniu

PRZYGODY FENKA NIE WSZYSTKO MOGĘ MIEĆ

dziecko wymusza zakup zabawki

Fenek uwielbia jeździć na zakupy z rodzicami, zwłaszcza, kiedy czeka na niego dział z zabawkami. Chłopcu wydaje się, że to zaczarowana kraina, w której chciałby zamieszka. Niestety mama i tata nie rozumieją potrzeby zakupu kolejnych zabawek. Mimo tłumaczenia, Fenek nie rozumie odmowy i tego, że rodzice muszą dzielić pieniążki na różne potrzeby. W końcu decyduje się na tylko 1 zabawkę. Dzięki sprytowi taty i wspólnemu majsterkowaniu, w domu pojawia się upragniona zagroda dla konika.

Ksiązki o dobrym zachowaniu dla dzieci Przygodowe

Ksiązki dla dzieci o zachowaniu - Przygody Fenka

Ostatnia z pozycji nie mówi wprost o dzieleniu się. Jednak wymieniłam tę pozycję, z uwagi na aspekt, jakim jest dobre wychowanie i tym samym, jaka role odgrywa wytłumaczenie dziecku, że nie może mieć w życiu wszystkiego, co mu się spodoba i wszystko tylko jemu się należy.

Dzięki tym mądrym lekturom, dzieci mogą w sposób obrazowy i na przykładzie rówieśników, zaobserwować sytuację, że inne dzieci, też nie chcą się dzielić. Zauważą też konsekwencje, takiego postępowania – utrata przyjaciół i brak towarzystwa do zabawy, a co więcej zauważą smutek w oczach kolegów. Mam nadzieję, że spodobają się Wam te książeczki, które poruszają tak ważny temat. Dzieci nie chca się dzielić w tej chwili, ale może zmienią dzięki bajeczkom swoje nastawienie?