zgłębiam temat :

emolienty dla niemowląt i parafina ciekła

kiedy urodziłam pierwsze dziecko zaczęłam interesować się co jest dla niego najlepsze i wgłębiłam się w temat emolientów. Z kolei położna środowiskowa poleciła mi parafinę ciekłą. I tak oto zaczęła się nasza przygoda z kosmetykami, nie konieczne rozreklamowanymi, która trwa do dzisiaj.

Emolienty

jak czytamy na na jednej ze stron internetowych
– (od łacińskiego emolliere – zmiękczać) to preparaty nawilżające i natłuszczające skórę.
Ich stosowanie jest szczególnie zalecane w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień, alergii lub zmian atopowych.
Emolient to hipoalergiczna substancja. Najczęściej wytwarzana jest z oleju z konopi, który dodatkowo zawiera nienasycone kwasy omega 3 i omega 6. W jego skład wchodzą także substancje hydrofoliowe – tworzące wodne emulsje i żele – polimery takie jak modyfikowane polisiloksany, tlenek etylu, alkohol winylowy. Czasem emolient uzupełnia się o polialkohole, organiczne hydroksykwasy, pochodne mocznika, gliceryny oraz niektóre substancje naturalne takie jak np. wazelina lub lanolina. Pozwalają one natłuścić skórę i wytworzyć na jej powierzchni, warstwę, która ogranicza parowanie wody i zatrzymuje ją w komórkach. Nadaje skórze gładki  wygląd, wchłania wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra jest cały czas nawilżana.
Emolienty występują w różnych postaciach: emulsji do kąpieli, emulsji do ciała, kremów, olejków i żeli. Dzięki swoim właściwościom chronią wrażliwą skórę dziecka, zmniejszają jej suchość, minimalizują szorstkość i uczucie napięcia, łagodzą podrażnienia i swędzenie.
Czy tak jest naprawdę ? Otóż TAK ! Świetnie zastępują płyny do kąpieli zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Często po kąpieli tzw mokrej czyli po prostu w wanience nie ma już konieczności nawilżacćdodatkowo ciałka bobaska, wystarczy 5-10 ml emulsji wlać do wanienki i sprawa załatwiona. Maleństwa często są rozdrażnione po kąpieli, zmęczone bo dla nich to duże przeżycie zwłaszcza na początku życia, więc nie ma co dzieciątka przemęczać i dodatkowo rozdrażniać smarowaniem. Ale warto co 2-3 dni poświęcić trochę czasu i nakremować , zwłaszcza w połączeniu z masażem, który świetnie wpływa na jego rozwój i nie tylko, ale o tym napisze innym razem. Dodatkowo fajne jest to, że maluszek kilkutygodniowy nie ma jeszcze prawdziwych włosków takie jak my mamy, więc używanie szamponu jest całkowicie zbędne, a emolienty w wodzie świetnie umyję główkę.

ja stosowałam i stosuję u moich dzieci kosmetyki z linii balneum, emolium, oilatum soft i ostatnio na promocji w aptece zakupiłam oillan. Jestem bardzo zadowolona z ich działania.


Parafina ciekła

ale co z ta parafiną ciekłą ? Cena jest …bagatelka bardzo niska , zaledwie 3,68 zł w większości aptek. Działa podobnie jak emolienty tylko w mniejszym stopniu, gdyż nie ma bogatego składu, nie ma również oczywiście kwasów omega 3 i 6. Czytam skład na etykiecie – 100 gr parafiny ciekłej zawiera 100 gr parafiny ciekłej. I wszystko jasne 🙂 Osobiście mam ją kupioną i stosowałam kilkakrotnie w pierwszych tygodniach życia do nawilżenia ciałka, zamiast oliwki czy innych kremów, np. podczas kąpieli suchej – czyli podczas mycia maleństwa wacikami za pomocą przegotowanej wody [ idealna to gotowana 4 min ]. Parafina ciekła służy zarówno do wcierania w ciałko jak i do kąpieli – jest bezzapachowa i bezpieczna, wystarczy kilka kropel do kąpieli. Można też wysmarować dziecko na pół godziny przed kąpielą i już nie dodawac nic do wanienki. O dodatkowym zastosowaniu możecie przeczytac w temat : co z tą ciemieniuchą ?!
Więc co wybrać ? Emolienty dla niemowląt i parafina ciekła czy coś zupełnie innego. Kupujemy w zależności od grubości naszego portfela, ale warto na początku drogi kupić i dobry specyfik z emolientami i parafinę ciekłą. Natomiast odnośnie różnych mydełek … – nie wypowiem się, gdyż w pierwszym roku życia u moich dzieci nie stosowałam. Do tej pory u mojego trzylatka stosuję płyn do kąpieli z panthenolem, z wyciągiem ze słodkich migdałów lub z mleczkiem owsianym z linii bobini, wypróbowałam przeszło rok temu i jestem bardzo zadowolona. A oferta jest bardzo bogata i dostępna na każdą kieszeń. Ale do stosowania po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka.
Czasem jednak nic nie pomaga i u niemowlaczka pojawia się coś w rodzaju złuszczającego się naskórka np. pod paszkami, w zgięciu łokci i kolanek. Wtedy nie czekajmy, od razy zgłośmy się do pediatry, przepisze specjalny płyn [ robiony w aptece na zamówienie ] do smarowania, który po około 2-3 tygodniach powinien pomóc. Może to być również spowodowane nietolerancją mleka [ zarówno modyfikowanego jak i od mamy, która spożywa duże ilości mleka, serów, kefirów i jogurtów ], ale pediatra już tu najlepiej nam doradzi.

Porady

taka jeszcze moja sprawdzona porada – warto zaopatrzyć się w aptece w nadmanganian potasu – są to różowe malutkie kryształki. Wystarczy kilka kryształków dodać do wanienki [ trzeba uważać aby nie przedobrzyć, bo woda stanie się buraczkowa, i może łatwo zafarbować nas i dziecko, uwaga – na palce – lepiej dodawać patyczkiem, łyżeczka itp. ] woda stanie się lekko różowa i odkażona. Zwłaszcza że nasza woda miejska zazwyczaj nie jest dobrej jakości, podobnie jak woda z przydomowej studni.


A Wy jakich kosmetyków używacie do kąpieli, zapraszam do dyskusji.


Wiele mam się do mnie zwróciło z pytaniem odnośnie ciemieniuchy oraz kolki, jak sobie z nią radziłam, czy u nas wystąpiła… – zapraszam na wpisy: / klik na wybrany temat /

ale co będzie najlepsze dla Twojego dziecka, już sama wybierz  – emolienty dla niemowląt i parafina ciekła czy zupełnie coś innego.



zapraszam na moje pozostałe wpisy – kliknij w poniższe:

– NIEMOWLĘ


 

czy Ty też jesteś super mamą ? - www.wkawiarence.pl - wpis + akcja dla Was , link w Ig w bio ................ ................ #rodzina #siłą #razem #zawsze #moje #szczęście #szczesliwamama #tròjka #dziecko #lovemyfamily #happy #smile #poland #blog #nowypost #wpis #blogger #kuradomowa #mama #instamatka #fashion #home #instamatki #polishgirls #myson #and #daughters #instakids #sangotrade #matoworek

jeśli masz ochotę – przyłącz się do mnie na facebooku

lub zapisz się do subskrypcji  / znajdziesz po prawej stronie bloga /

 



 

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: