Filmy Kostiumowe to zwykle romantyczne ekranizacje z wątkiem historycznym. Zazwyczaj z bardzo dobrą obsadą wyróżniającą się dużym kunsztem aktorskim. Filmy kostiumowe romantyczne, historyczne to bogactwo wnętrz, pejzaży i niesamowitych strojów. Na co warto zwrócić uwagę to ich niebagatelna i bogata treść, często zaskakująca, ale i przerażająca oraz smutna. Zestawienie 11 najciekawszych filmów kostiumowych, które wybrałam z platformy Netflix. Na końcu zestawienia kilka słów o filmie kostiumowym, po obejrzeniu którego trudno o nim nie myśleć. 

filmy kostiumowe Netflix romantyczne historyczne

Uwielbiam filmy kostiumowe z wątkiem romantycznym i historycznym. Tak zupełnie różne od wszechobecnych filmów akcji. Można się w nim zapomnieć i poznać smak minionych epok i zwyczajów. Urzekają swą oryginalnością i co warto nadmienić – problemami, które dotyczą i nas w XXI wieku, nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, może nie tak przerysowanymi, ale zgoła bardzo podobnymi.

Przedstawiam Wam 11 pięknych filmów kostiumowych z wątkiem historycznym, delikatna nutka romantyzmu, niektóre nieco brutalne, ale życie nie oszczędza nikogo… Omówione poniżej filmy kostiumowe, które pooglądałam w większości na platformie Netflix na stałe zagościły w moim sercu i mam nadzieję, że i Wam pozwolą przenieść się na kilka dłuższych chwil do świata z minionej epoki.

NAJCIEKAWSZE FILMY KOSTIUMOWE Z NUTKĄ ROMANTYZMU I WĄTKIEM HISTORYCZNYM

– 11 PIĘKNYCH FILMÓW KOSTIUMOWYCH NETFLIX –

Poniższe zestawienie filmów kostiumowych nie jest rankingiem i ich kolejność jest zupełnie przypadkowa. Każdy film jest według mnie zachwycający i warty pooglądania. Każdy z filmów kostiumowych możecie pooglądać na platformie Netflix, część na HBO GO. Minusem filmów kostiumowych z minionej epoki jest to, że chciałoby się ich kontynuacji. Po niemal każdym czułam niedosyt i chciałam oglądać jeszcze i jeszcze. Poznać dalsza część historii i zostać z bohaterami na dłużej. 

1. MAŁE KOBIETKI

4 radosne siostry – przyjaciółki. Każda inna, nie tylko z wyglądu, ale pod katem światopoglądu, pasji, uzdolnień i marzeń. Akcja tego wspaniałego filmu kostiumowego ma w sobie dużo romantycznego usposobienia i nutkę historii. Powstała na podstawie powieści Louisy May Alcott z roku 1868. Gwoli ścisłości powstało wiele ekranizacji tej książki, nawet w postaci miniserialu. Jednak ten film kostiumowy, który chcę Wam polecić najbardziej mnie zachwycił. Ma w sobie lekkość, emocje i magię z minionej epoki. Pozwala nam zrozumieć, że to, co wydaje się nie fair w pierwszej chwili np. postępowanie w dorosłych życiu jednej sióstr względem drugiej (głównej bohaterki) nie jest tak do końca złośliwością. Każda z dziewczyn poszukuje szczęścia i miłości na własną rękę. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, które wzajemnie się przeplatają i wspaniale uzupełniają. W filie ujrzymy doskonałą grę aktorską irlandzkiej aktorki Saoirse Ronan, a nawet Meryl Streep w roli starej , bogatej ciotki dziewczynek.

2. ZIMOWY ROMANS

Rosyjski nietuzinkowy, aczkolwiek ze wszech miar warty pooglądania – dramat kostiumowy, którego akcja rozgrywa się przed II wojną światową na ulicach Sankt Petersburga. Pokazuje różnicę pomiędzy biedą, a bogactwem i przełamywaniem barier. Będący na progu dorosłości chłopak z ubogiej rodziny, zmagający się z chorym na zaawanasowaną gruźlicę ojcem, wszelkimi możliwymi sposobami pragnie zdobyć pieniądze na lekarstwa i bardzo drogi pobyt w niemieckim sanatorium dla ojca. Losy splątują go z ulicznym gangiem łyżwiarzy. Wkrótce jest jednym z najlepszych złodziejaszków. Na swej drodze, przypadkowo spotyka kobietę, której właściwie nie powinien spotkać z uwagi na niż społeczny, jaki sobą reprezentuje. Młodą dama pochodzi z arystokratycznego domu i walczy o równouprawnienie kobiet wbrew swojemu ojcu i marzy o studiach wyższych. Niestety, w owych czasach studiująca kobieta jest nie do pomyślenia.  Młodych, których wkrótce połączy miłość różni niemal wszystko, jednak czy uczucie przezwycięży bariery?

(Niech Was nie zniechęca plakat reklamowy filmu. Jak przystało na dobry film kostiumowy chwilami jest surowy i mroczny z wątkami bajecznego bogactwa, Nie jest też z pewnością przerysowany).

film kostiumowy na Netflix - Zimowy Romans

3. STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW LITERATURY I PLACKA Z KARTOFLANYCH OBIEREK

Ten przydługi i zabawny tytuł jest zwodniczy. Kryje się pod nim urzekający i jeden z moich ulubionych najlepszych filmów kostiumowych.  Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek jest to dramat kostiumowy na Netflix – urokliwy, wyrazisty, przesycony emocjami. Raz na nim płaczemy innym razem śmiejemy się wraz z bohaterami. Juliet – odważna jak na tamte czasy pisarka postanawia napisać materiał o ekscentrycznym klubie książki założonym podczas nazistowskiej okupacji na malowniczej wyspie Guernsey. Więź, którą nieoczekiwanie nawiązuje z jego członkami, odmieni na zawsze jej życie. W treści można zatopić się niemal w jak najlepszej książce, zresztą z której ekranizacja powstała. Dzięki tej ekranizacji widzimy, że warto sięgać po marzenia i tylko my sprawimy, aby się ziściły. W roli głównej wspaniała aktorka Lily James, moja ulubiona aktorka filmów kostiumowych. O tym filmie wspominałam już wcześniej, w innym zestawieniu – Co warto obejrzeć na Netflix?

4. PANIE DULSKIE

W ramach oderwania od typowego angielskiego filmu kostiumowego, których jestem wielką fanką,  chcę Wam zaproponować zupełnie coś innego, coś nowego – polską komedię kostiumową pt. Panie Dulskie. Mam wrażenie, że film był niejako pisany Krystynie Jandzie. Jej charyzma uwidacznia się tu w sposób bezpośredni, na czym film zyskuje dwukrotnie. W filmie widzimy polską śmietankę aktorów – oprócz wspomnianej Krystyny Jandy, zagrała w nim Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura, Katarzyna Herman, Sebastian Fabijański, Władysław Kowalski i wielu innych. Według mnie jest to świetna polska komedia kostiumowa.

5. OUTLANDER

Tym razem podsuwam Wam film angielski typowy film kostiumowy z minionej epoki w postaci serialu, który ma aż 5 sezonów. Co prawda, pooglądałam zaledwie jeden, ale z pewnością do niego wrócę. Bohaterką jest kobieta z zasadami – sanitariuszka z II wojny światowej, szczęśliwie zakochana. W wyniku niespodziewanego zdarzenia podczas podróży z ukochanym zostaje przeniesiona… 200 lat wstecz. Nagle z 1945 trafia do roku 1743. Ten dobry film kostiumowy łączy w sobie wiele gatunków – dramat, film kostiumowy przygodowy i romans z elementami fantasy. Jest to również doskonała lekcja historii z XVIII wieku, ukazująca przekrój ówczesnego społeczeństwa i małomiasteczkowej mentalności, pełna wiary w zabobony i czarownice oraz traktująca niewiasty drugoplanowo. W serialu kostiumowym wielokrotnie możemy podziwiać przepiękne plenery Szkocji, zamczyska, wrzosowiska i góry. Serial ma również piękna oprawę muzyczną, opartą o galicyjskie utwory.

6. TULIPANOWA GORĄCZKA

Podczas oglądania tego filmu kostiumowego miałam wrażenie, że mój wewnętrzny głos krzyczy i się sprzeciwia. Żal mi było niemal każdego bohatera filmu, któremu los płatał figle. Zarówno głównej bohaterki, jej męża, kochanka, służącej i zakochanego w niej mężczyzny. Cała akcja filmu rozgrywa się wokół aukcji cebulek cennych tulipanów, hodowanych przez siostry w zakonie, dzięki którym wielu śmiałków mogło zmienić życie, lub… je stracić. Tulipanowa gorączka to typowy melodramat kostiumowy, warty pooglądania, dzięki któremu widzimy, że nasze życie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

7. DUMA I UPRZEDZENIE

W moim zestawieniu najciekawszych filmów kostiumowych romantycznych nie mogło zabraknąć Dumy i Uprzedzenia. O ile książka nie należy do mojej ulubionej powieści Jane Austen, o tyle film został niewiarygodnie dobrze zrobiony. W dodatku główną role powierzono doskonałej aktorce Keire Knightley, która wniosła „życie” w odgrywaną postać. Początkowo nie do końca przypasował mi aktor grający rolę Pana Darcy’ego, o wiele bardziej wolałam tu zobaczyć Colina Firtha. Jednak okazało się, że nie miałam racji! Pan Darcy jest tak rzeczywisty, tak przykuwający uwagę i tak szczery w swoim przekazie, aż zapiera dech.  Ekranizacja została wykonana bardzo sprawnie w porównaniu do wersji papierowej. Chwyta za serce i unosi nas na skrzydłach wyobraźni. Anglia w XVIII wieku i ówczesny problem dotyczący spadku, który może odziedziczyć według prawa wyłącznie mężczyzna. W rodzinie Bennet jest aż 5 wspaniałych dziewcząt: Jane, Lizzy, Mary, Lydię i Kitty i niestety ani jednego chłopca. Pozostaje szukać dobrze usytuowanego młodzieńca. Film jest bardzo wysmakowany, nie brak mu ciętych dialogów i stylu XVIII wieku. Jest to jeden z tych filmów, które chce się oglądać po kilka razy.

8. REBEKA

W swoim księgozbiorze wśród powieści najefektowniej wydanych pod kątem obwoluty znajduje się powieść pt. Rebeka. O ile zazwyczaj najpierw sięgam po wersję papierową, a dopiero dużo później oglądam film zekranizowany na podstawie powieści, to w tym przypadku była odwrotna sytuacja. Nie mniej jednak, obydwie wersje przypadły mi do gustu. ksiązka Rebeka

Film Rebeka to brytyjski thriller romantyczny, kostiumowy na kanale Netflix. Jest to film kostiumowy dla wszystkich maniaczek powieści i ekranizacji, w których strach, niepewność, zagadka i miłość odgrywa pierwszoplanową rolę. Rebeka to wzruszający film na Netflix, który wymieniłabym w pierwszej piątce moich ulubionych filmów. Czy w ciągu paru chwil może się radykalnie zmienić życie biednej damy do towarzystwa, dotąd spełniającej każdą zachciankę gburowatej damy? Czy jednak szczęście może trwać wiecznie? Jaki sekret kryje się za murami wywołującej ciarki na ciele naszej bohaterki – bogata posiadłość Manderley? Czy delikatnej, prostej kobiecie uda się pokonać wszechobecny porządek i luksus zmarłej tragicznie poprzedniczki o imieniu Rebeka? Czy jest w stanie jej dorównać? Czy wdowiec faktycznie odwzajemnia uczucie, czy może romans to tylko pozory? Dodam, że tytułową bohaterke identycznie jak we wspomnianym wcześniej filmie kostiumowym pt. Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek odegrała bardzo utalentowana aktorka Lily James. 

Pooglądajcie trailer jest niesamowity.

9. THE CROWN

Z pewnością fani filmów kostiumowych i monarchii brytyjskiej połknęli szybciutko ten smaczny kąsek jakim jest serial The Crown. Wierze jednak, że kilka osób nim zainteresuje, zwłaszcza, że jest naprawdę warty pooglądania i poświęcenia mu kilku /kilkunastu/ wieczorów. Mówi się, że jest to jeden z najdroższych seriali biograficznych w historii. Doskonale dobrani aktorzy, intrygi na królewskim dworze, skrywane tajemnice i romanse. Claire Foy, która wcieliła się w postać Elżbiety II w 20 odcinkach, pozwoliła nam spojrzeć na królową jako kobietę z krwi i kości, na drzemiące w niej pragnienia, skrzętnie z wielu powodów ukrywane przed światem. Serial doczekał się aż 4 sezonów.

10. WYZNANIA GEJSZY

Film kostiumowy zwykle kojarzy nam się z Angia i XVIII wiekiem, ale chce przełamać to myślenie i skierować Wasze myśli w stronę Azji z dawnej epoki. Wyznania Gejszy pomimo wielu negatywnych komentarzy doczekał się trzech Oscarów za zdjęcia, kostiumy i dekoracje. Orientalny świat mami nas i wiele obiecuje. Jednak za tą barwna otoczkę skrywają się często ludzkie nieszczęśliwe losy okupione wieloma łzami. Wyznania Gejszy przedstawia losy dziewczynki, a następnie dojrzałej kobiety, która w wieku 10 lat jako córka biednego rybaka zostaje sprzedana do szkoły dla gejsz. Jest to świat w którym nie ma miejsca na miłość, mężczyźni bywają gośćmi, a kobiety rywalizują miedzy sobą o pieniądze i popularność. Film oczaruje niejedna osobę i został zaliczony do romantycznego dramatu. Jednak jeśli byśmy chciały poznać dogłębnie świat Gejsz sugerowałabym książkę o tym samym tytule – Wyznania Gejszy.

11. DZIEWCZYNA Z POTRETU

Dziewczyna z portretu zaskoczy każdego. Wspaniałe zdjęcia, ponadprzeciętna gra aktorska, niesamowita fabuła oparta o wspomnienia z pamiętnika głównego bohatera z początku XIX wieku. Film opowiada historię Lili Elbe, duńskiej, transpłciowej malarki, która przed operacją korekty płci znana była jako Einar Wegene. Film w niesamowity sposób i z bardzo dużym wyczuciem, brakiem nachalności i z dużym smakiem pokazuje zmagania wewnętrzne głównego bohatera oraz jego żony Gerdy, wspaniałej i skorej do ogromnego poświęcenia w imię miłości. Widzimy obraz małżeństwa, które stara sobie poradzić  z sytuacją życiową. Ciekawa jestem, kto bardziej poruszył Wasze serce – Gerda czy Einar. Film kostiumowy zdobył nagrodę Oscar, 6 innych nagród i 38 nominacji.

Na koniec chce Wam polecić nowość, która jest dostępna na platformie między innymi Netflix i HBO Go od kwietnia 2022 r. Jest to mini serial kostiumowy oparty na faktach – Biała Księżniczka. Pełną recenzję możecie przejrzeć klikając w tytuł lub zdjęcie:

Biała Księżniczka Mini serial na Netflix kostiumowy na faktach - film historyczny o dynastii Tudorów

 

BIAŁA KSIĘŻNICZKA 

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie 11 filmów kostiumowych z nutką romantyczności i historii przygotowałam dla tych z Was, którzy lubią oderwać się od problemów XXI wieku, dla osób kochających powieści z minionej epoki i chcą się przenieść myślami choć na chwilę gdzieś daleko i unieść się na skrzydłach wyobraźni. Dla mnie filmy kostiumowe, mają w sobie pewna lekkość i czar i choć w większości romantyczne nie dają o sobie szybko zapomnieć w przeciwieństwie do filmów z XX i XXI wieku.

Więcej ciekawych filmów i seriali wartych obejrzenia zobaczycie poniżej, pod spisem treści – w pozycji – polecane do przeczytania. ⇓

Umieściłam poniżej również ikonki np. Fb, dzięki którym możecie w prosty sposób opublikować post na swoim np. fb z tym artykułem.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam moje propozycje filmów kostiumowych, romantycznych z odrobiną historii w tle i wybierzecie coś dla siebie. Jeśli macie swoje propozycje filmów kostiumowych, wpiszcie je w komentarzu.